Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz biegów w motorze...

16 Lip 2007 13:02 3438 2
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich!!!

Chcę założyć do motoru (suzuki rg 80) wyświetlacz biegów. Tenat byl poruszany kila razy na forum, lecz nie znalazlem inetresujacej mnie odpowiedzi.

A więc... Chcię to zrobic w ten sposób, ze przy dźwigni zmiany biegów zamontowane by byly 2 czujniki, w postaci mikrostykow (to rozwiazanie wydaje mi sie najlepsze). Maja one mały skok, dzieki czemu nie zliczalby biegów ktore nie "wskoczyly".

Wyświetlacz biegów w motorze...

Zdjecie pokazuje umieszczenie styków. Styk 1. odpowiadałby za redukcje, a 2 za wbijanie wyzszych biegów. Należaloby zrobic licznik inpulsów (tak mi sie wydaje), który dzialalby w nastepujacy sposob:

Po uruchomieniu silnika licznik resetowalby sie wyświetlając 0 kozystajac z seryjnego czujnika biegu neutralnego (aby np w przypadku odpalenia moto na pych jako 0 nie zostalo wyświetlone 1.
    W rg jedynka jest w "dół" co rowniez odpowiada redukcji. A wiadomo ze z luzu nie da sie zredukowac jak moglby zrozumiec to licznik. A następnie, wrzucając dwójkę (do góry) aby wyswietlilo sie "2". Gdyby np chcieć, mieć włączoną jedynkę wrzucic luz, aby licznik nie zrozumial tego jako dwójki ale wyswiatlil 0, kozystajac w czujnika luzu. Tak samo w przypadku redukcji z 2 ja 1. no i pozniej wiadomo: jak dzwignia w górę to bieg +1; w dół:-1.

Czy któs ma pomysł jak takie cóś mozna zrobić??? Chyba bez programowania kościa sie nie obedzie, a ja o elektronice nie mam zielonego pojecia (a elektryką jest dużo lepiej). Czy ktoś mogłby wykonać taki układ??? Oczywiscie moge zapłacić.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Mam pytanko czy produkowane są podobne układy w motocyklach jako wyposażenie standardowe.
  • Poziom 14  
    Są podobne, lecz troche inne. Tam styki (chyba kontaktrony) rozmieszczone są w skrzyni biegów. Dla danego biegu mozliwe jest tylko jednen układ wodzików. I własnie wg położenia wodzików ustalany jest dany bieg.

Nie wiem czy w rg jest mozliwosc rozmieszczenia czujników w skrzyni, lecz nawet jakby byla to raczej bym sie tego nie podjął..