Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

minolta di250 robi cieńkie kreski na drugiej stronie

globalprojekt 16 Jul 2007 15:07 1503 10
 • #1
  globalprojekt
  Level 10  
  di 250 robi kreski na drugiej stronie przy jednostronnej kopii. Gdy robie białą kopie bez nadruku problemu niema, na F1 również OK. Udało mi sie ustalic ze kreska o której mowa jest na wałku transferowym, wyczyszczenie wałka a nawet jego wymiana nic nie daje. Wymiana modułu bębna nic nie daje. Podmieniałem również PWB-R - również bez skutku. POMOCY :)
 • #2
  copyman
  Photocopiers specialist
  A Vg i Image density regulowałeś ?

  C.
 • #3
  virtualmen
  Level 16  
  a może to zespół utrwalania i docisk
 • #4
  piotrek1980
  Level 16  
  Może to być coś na sekcji grzewczej, albo wkład daje popalić spróbuj regulować VG moze cos pomoze .
 • #5
  globalprojekt
  Level 10  
  Regulacja Vg i Image density nic nie dała. Wykluczony również został piec (kreski powstają na wysokości rolki transferowej i bębna) ale odkryłem pewne zależności:
  1. Jeśli oryginał był mało zaczerniony (niewiele tekstu) to na odwrocie kopii kreski wychodziły , natomiast jeśli na szybie był oryginał bardzo zaczerniony to kreski na odwrocie znikły.
  2. Kreski zmieniają swoją intensywność wraz ze zmianą ekspozycji. Na maksymalnym rozjaśnieniu kreski są najmniej widoczne.
  3. Na kopii pod palcem czuć nadruk chociaż zadozowanie w Level H. jest 14%.
  4. Kreski pojawiają się w równych odległościach (ale nie jest to średnica bębna ani rolki transferowej) ok. 5cm, ale jeśli przyciemnię kopię to jest ich 2 razy więcej w odległościach ok 2,5 cm (zagęszczają się)
  Nie potrafię sobie racjonalnie wytłumaczyć tej usterki :)
 • #6
  copyman
  Photocopiers specialist
  Jeżeli czujesz druk - tzw. "brail" pd palcami, zmniejsz dozowanie tonerapod ATDC Sensor Gain . A jak wygląda wydruk? (np. strona testowa) Czy też występują kreski?

  C.
 • #7
  globalprojekt
  Level 10  
  Panowie, problem po części rozwiązany, a przynajmniej zdiagnozowany. Otóż wszystkiemu jest winne zadozowanie maszyny w Tech. Rep.Choice / Printer/ATDC. Pierwotnie wartość set była ustawiona na 162 więc jak podpowiedział copyman zjechałem tą wartością na 152, wyskoczył c0f32 (ale wkrótce wyczaiłem że należy zmniejszać stopniowo o ok3 watrości, tak też zrobiłem). Podczas stopniowego obniżania tej wartości w Level History zadozowanie (to w %) stopniowo wzrastało w góre. I tak przy wartości 139 zadozowanie wynosiło 14%. Ktoś kiedyś mi mówił że prawidłowe zadozowanie w Di250 powinno być ok 13,5 -14%. Więc teoretycznie osiągnąłem nominalne ustawienia. Teoretycznie więc jest wszystko OK z tym że jeśli kseruje kopie z małym zaczernieniem a potem z dużym to kreski są jeszcze minimalnie widoczne. Może zrobienie F8 coś pomoże? Czy podczas F8 zmienia się wartość ATDC Sensor i zadozowanie (%)? czy są to wartości niezmienne? Może odpalenie modułu na nowym bezpieczniku pomoże? Można również wymienić developer ale czerń ma dobrą więc nie wiem czy jest sens. Pomóżcie bo mam kilka tych maszyn w obsłudze i się troszkę ich przeraziłem:)
 • #8
  copyman
  Photocopiers specialist
  Wymień deweloper, nie jest drogi i zainicjuj nowym bezpiecznikiem. Może warto by było zrobić wkład na "nówkę" (bęben, listwa, deweloper) i wtedy masz 100% że tu wszystko będzie o.k. Ogólnie to bardzo dobre kopiarki.

  C.
 • #9
  Boracz
  Level 18  
  Ja dalej nie moge zrozumieć co sekcja developera ma do robienia pasków na drugiej stronie. Jest w stanie ktoś napisać jak to sie może dziać??? Przecież druga strona ma tylko styczność z roklą transferową.

  Jesteś pewny że gdzieś nie wysypuje sie toner z wkładu i brudzi kartkę podczas przejścia?
  taśma po bokach rolki magnetycznej nie jest urwana?

  Ale w takim razie nie powinny być zależne od ekspozycji.

  W kazdym razie daj znać jak poszło bo jestem bardzo ciekawy
 • #10
  globalprojekt
  Level 10  
  Kopiarka hula bez najmniejszych problemów i obyło się bez wymiany dewelopera (choć nie wiem czy to była oszczędność bo straciłem przy niej kilka dni:) ) Obniżyłem zadozowanie do wartości ATDC Gain = 138 i w level History 14.0%. Kseruje, drukuje idealnie, i co ważne nie ma braila na kopii.
  Zastanawia mnie tylko jedna rzecz (i widze że nie tylko mnie), skąd na rolce transferowej bierze się toner?
  Nienapisałem jeszcze jednej istotnej rzeczy, że ten problem występował tylko podczas kopiowania, na druku było wszystko OK. Następnym razem zacze (jak podpowiadaliście) od wymiany dewelopera. W każdym razie temat zamknięty.
  Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
 • Helpful post
  #11
  copyman
  Photocopiers specialist
  Moje przypuszczenie - od brudnego i przykurzonego bębna. Drobinki tonera zostają na bębnie i przywierają do rolki transferu. Jak jest ich za dużo to podczas kopiowania gdy transfer odrywa obraz od bębna , druga strona jest pokrywana tymi cząsteczkami które wcześniej przywarły do rolki transferu. Gdy dozowanie jest dobre nie ma problemu z tonerem w transferze bo bęben jest czysty. Podobna sytuacja ma jeszcze miejsce gdy dozowanie jest o.k. a toner jest podłej jakości.

  C.