Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co zamiast płytki drukowanej..??

Danielnis 16 Jul 2007 20:31 3042 7
Altium Designer Computer Controls
    Danielnis
    Level 16  
    Witam.
    Chciałem się zapytać, co może posłużyć zamiast płytki drukowanej i uniwersalnej do małego urządzenia.. pajączek nie wchodzi w grę.. coś na czym możnaby było lutować(niekoniecznie), bo wytrawianie płytek drukowanych jest pracochłonne i wymaga wielu przyrządów i chemii.
    jakie macie pomysły i doświadczenia..??
    Pozdro
  • Altium Designer Computer Controls
    grajek1979
    Level 16  
    Możesz kupic takie uniwersalne plytki maja co 2mm otwory na całej powierzchni, a sciezki po prostu sie przerywa nacinajac polaczenia gdyz sa polaczone ze wszystkimi otworami.Wyglada jak plytka sitko zapytaj w sklepach z elektronika napewno sa
  • Altium Designer Computer Controls
    Danielnis
    Level 16  
    no dobrze.. a cos jeszcze bardziej prostego??
    seba222
    Level 18  
    Witaj,

Kolego, płytka drukowana metodą termo transferu ...

Cała zabawa mniej niż 20 minut.

Otwierasz np Corel Draw... rysujesz schemat patrząc "od góry" na płytkę z częsciami (polecam corel draw, z jednego powodu... odzwierciedla REALNE wymiary).

Papier kredowy (prawie w każdym punkcie ksero, lub poligrafii)

Jak masz drukarkę laserową, drukujesz :) ja mam LEDową, ale robi na tonerze więc 0 problemu !

Jak nie masz, to drukujesz na normalnej, i do punktu ksero lub poligrafii (np EXPERT).

Pyk pyk... wydrukowane, idziesz do domu, przykładasz wycięty rysunek, żelazko ustawiasz na wełna... przykładasz dociskając na 3 minuty... potem jeszcze z 3 minuty jeździsz żelazkiem (bez dociskania, trochę kantem itp).

Do wody, 5 minut i odejdzie kartka pozostawiając ładne ścieżki.

Wytrawiasz, np FeCl3 (chlorek żelaza)

I gotowe... wiertarko wkrętarka, wiertło 1mm

Polutować ładnie... i tyle :)

Wygląd pierwsza klasa, ładne ścieżki takie po prostu prosto zrobione, a nie krzywo...

Tu fajny opis:

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=368

A tu masz więcej zdjęć:

http://audiomania.info/articles.php?id=46

powodzenia
    puszak
    Level 28  
    bardzo prosty sposob to na kawalku tektury lutujesz elemnty
    ja czasami robie tak ze biore stara niepotrzebna plytke szlifierka zeszlifowuje stare sciezki, robie dziurki i lacze kabelkami
    Danielnis
    Level 16  
    też myślałem o takiej sztywnej tekturze właśnie, nawet mam już przygotowaną na najbliższe urządzenie
    ale może sie troche poświęce i zaczne wytrawiać płytki np. tą metoda termotransferubo to mi się przyda w przyszłosci..
    Krzychu221
    Level 11  
    Witam.
    Jak robię jakiś "lekki" układzik to też właśnie na tekturce. Do cięższych elementów (typu transformator) lepiej samemu wytrawić płytkę.
    Dziurki "wiercę" małym gwoździkiem żeby nie powyginać giętkich nóżek.
    Tekturka nie powinna być zbyt gruba ponieważ podstawka pod scalaka może się nie przebić.
    Pozdrawiam.