Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw głośnikowy na głośnikach Tonsil

17 Lip 2007 22:54 7109 41
  • #1 17 Lip 2007 22:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 18 Lip 2007 10:49
    tabaluszek
    Poziom 23  

zamiezasz kupic nowe glosniki czy regenerowac??

0
  • #3 18 Lip 2007 11:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 18 Lip 2007 12:54
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Jeżeli byś nałożył małą warstwę lakieru tak aby nie obciążała zbytnio głośnika to myślę że nie wpłynie to znacznie na parametry jednak pamiętaj aby zasłonić zawieszenie bo jak je pomalujesz to zapewne stanie się ono bardziej sztywne przez co parametry zmienią się już w dużym stopniu, jeżeli mają być to kolumny do domu to warto by było zastąpić głośnik wysokotonowy tubowy na jakąś kopułkę no chyba że lubisz ostry sopran, mam jeszcze pytanie dotyczące tych ustawień czy tak chcesz ustawić sobie korektor i wzmacniacz?? jeżeli tak to czemu tak mało wysokich tonów i czemu stłumiłeś bas z zakresu 32Hz przy takim ustawieniu będzie ci to gorzej brzmiało niż wierza z super marketu i nie wykorzystasz pełnych możliwości kolumn, charakterystyka powinna być jak najbardziej wyrównana co jest równoważne z wyzerowaniem wszystkich regulatorów co do różnych kopułek w niskich tonach to może te głośniki z większymi daj na sam dół w kolumnie a te z mniejszymi wyżej choć doklejenie kopułki myślę że też nie wpłynie na parametry

0
  • #5 18 Lip 2007 13:14
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tweeter zmień na coś bardziej cywilizowanego/domowego. :D
    Co to za yamaha? Nie sądzę aby był niezbędny korektor. Ja jestem zwolennikiem przycisku "direct" a nie "ludnes" i inne korekcje. :D

0
  • #6 18 Lip 2007 13:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Lip 2007 14:15
    przemo-lukas

DYLU BADBOY napisał:

Jesli chodzi o ustawienie korektora to chodzi mi oto, że GDM i GDWT są podłączone pod zwrotnice i one grają pasmem 1600-18000hz. Niskotonowe miały uzupełnic pasmo 40-50 do 1600hz dlatego suwaki 64z-1000hz sa na równi, 2000hz 3db w dół a 32h aż 12db w dół ponieważ: 1 to GDN-y maja Fs 37hz, a 2 przy 50hz na wzmacniaczu jeszcze dodatkowo podbijam 4-6db

Zupełnie źle kombinujesz. Kolumny mają grać równym pasmem, a korektor służy (jak sama nazwa wskazuje) do korekcji "źródła". Jeśli takowa jest potrzebna (przy słabej jakości materiału) to "korygujesz".

0
  • #8 18 Lip 2007 14:32
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 18 Lip 2007 14:35
    przemo-lukas

inpedancję kolumny wyznacza sekcja niskotonowa, bez projektu zwrotnicy się nie obędzie. Do tego będziesz musiał jednak zakupić sprzęt pomiarowy (preamp, jig, mikrofon, komp z dobrą kartą i programy). Ewentualnie skorzystać z kalkulatorów, uzyskasz coś a'la zwrotę uniwersalną, ale przynajmniej będzie uwzględniała impedancję sekcji. :D

Dodano po 55 [sekundy]:

Zapomnij o tym korektorze :D

0
  • #10 18 Lip 2007 14:38
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 18 Lip 2007 14:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 18 Lip 2007 15:06
    przemo-lukas

Ostatni raz, zapomnij o korektorze. On zadziała jak "tłumik" a nie filtr. Nie obetnie Tobie pasma, a "wytłumi"/"podbije" jakąś częstotliwość.
    Filtry 1/2/3 rzędu to nie wygłuszenie odpowiednio o 6/12/24db, tylko obcięcie ze stromością odpowiednio 6/12/24 dB/oktawę. :D
    "Po" korektorze dalej częstotliwość "pójdzie" na głośnik, ale "wyciszona" o ileś tam dB. A Tobie (a raczej głośnikom) potrzebna jest zwrotnica, czyli układ filtrów dolno i górno przepustowych. I ewentualnie "tłumienie" czyli korekcja któregoś z głośników (po za sekcją niskotonową).

Dodano po 11 [minuty]:

DYLU BADBOY napisał:
    A więc zwrotnica, wzmacniacze wszystko bym musiał kupywac od poczatku

tylko zwrotnica. :D
    Ale pomyśl, jeśli wzmak nie pociągnie Tobie 4Ω, to po co łączyć te głośniczki niskotonowe (8Ω)? :D
    Korektor to też porażka. Nic dobrego w domowym sprzęcie nie uzyskasz.
    Opitol korektor i dwa gdn'y i za tą kaskę zakup "napęd". Yamaszka to pożądny wzmacniaczyk (stary ale jary). Zrezygnował bym również z tego tweetera.

0
  • #13 18 Lip 2007 15:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 18 Lip 2007 15:21
    przemo-lukas

przemo-lukas napisał:
    Filtry 1/2/3 rzędu to nie wygłuszenie odpowiednio o 6/12/24db, tylko obcięcie ze stromością odpowiednio 6/12/24 dB/oktawę.

Cytat z linku.
    Cytat:
    Zadaniem filtrów jest podział pasma na poszczególne głośniki w kolumnie i są to najważniejsze elementy zwrotnicy. Cechą filtru jest spadek w paśmie zaporowym czyli skuteczność odcinania powyżej częstotliwości podziału dlatego wyróżnia się filtry: 6dB/okt, 12dB/okt, 18dB/okt.

Przeczytaj to uważnie. :D
    12dB to nie to samo co 12dB/okt. Pierwsze może oznaczać korekcję a drugie oznacza stromość filtracji.

0
  • #15 18 Lip 2007 15:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 18 Lip 2007 18:05
    przemo-lukas

DYLU BADBOY napisał:
    Korektor moge olac, ale GDN-ów nie wyrzuce ! :D a mam już je zakupione i kurcze idealnie pasuje mi moc wzmacniaczy oraz ich impedencja do głośników, bo:
    2 x GDM + 2 x GDWT = 2 x 51w 8ohm ------> Yamaha 2 x 50w 8ohm
    4 x GDN = 2 x 120w 4ohm -----> Saba 2 x 120w 4ohm

Przeciez napisałem, że wzmacniacz ma 2x120w przy 4ohm :D
    Tu zrozumiałem, żebym 3 głośniki 8ohm podłączył do 2 wzmacniaczy 8ohm, no chyba, że chciałes żebym jeszcze Yamahe wyrzucił :P.

Przyjacielu, nakupiłeś sporo sprzętu, ale zupełnie bez głowy (przepraszam, ale taka jest prawda). Jeśli chciałbyś podłączyć jedną kolumnę pod dwa wzmacniacze musiała by być zwrota podzielona na 2 częsci, przy czym musiał byś mieć przedwzmacniacz i dwie końcówki mocy (takie same) lub dwie integry z wyjśiem pre-out. Wtedy z dego wyjścia podłączasz pod wejście drugiego wzmacniacza. W ten sposób kożystasz z dwóch par końcówek mocy. Coś takiego nazywamy bi-ampingiem (nie mylić z bi wiringiem :D )
    To co Ty wykombinowałeś, to jest straszna pomyłka:
    Więc jeśli chcesz dwa GDN'y, to obawiam się, że yamaha musi również wylądować w szafie :wink:
    Powtórze jeszcze raz. Impedancję kolumny wyznacza sekcja niskotonowa, przy czym oczywiście możesz zrobić zwrotnice dzieloną, ale ta niczym nie będzie różniła się od "zespolonej" (chodzi mi tylko o filtrację). Przykład:
    Czyli reasumując: potrzbujesz zaczynając od dołu, filt dolnoprzepustowy/filtr górnoprzepustowy+dolnoprzepustowy/górnoprzepustowy (patrz podany przez Ciebie link).

DYLU BADBOY napisał:
    Dwie sprawy które chciałbym rozwiązac:
    1 - co z tą zwrotnicą moze byc ta BOT-2 ?
    2 - co sądzicie o samej obudowie tzn. czy dobry litraż, strojenie oraz względy estetyczne jak to bedzie wygląc, bo o tym jeszcze nie bylo komentarza :D

1. nie, nie może być.
    2. strasznie zmniejszyłeś ten rysunek, ale jeśli tam jest 199 litrów to mocno przesadziłeś :D. Program, z ktorego korzystasz jest zwykłym symulatorem, do tych głośników nie dał bym większej paczki jak 40l i stroił bym ok 40-45Hz.

0
  • #17 18 Lip 2007 20:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 19 Lip 2007 18:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 20 Lip 2007 09:01
    przemo-lukas

DYLU BADBOY napisał:
    Myśle, że dyskusje na temat podłączenia tego wszystkiego można zamknąc, bo poprostu nie ma bata musi to zadziałac :D ( chodzi mi o mój ostatni post)

Będzie to podłączenie bi-amping "poziome".

Proszę Ciebie o jedno. Poczytaj troszkę i za mocno się nie "podpalaj". Zadziałać to jakoś zadziała. Ale będzie lipa.
    1. Zwrotnica dwudrożna więc średniotonówka pójdzie pełnym pasmem "w dół", więc może się zjarać i po częsci będzie działała w zakresach woofera, czyli możesz "liczyć" na kolejne "podbicia" (efekt interferencji).
    2. Dwei różne pary końcówek, będziesz miał coś w rodzaju 2+2 (sub i takie domowe "nadstawki"), w dodatku nie będziesz mógł wysterować tego jedną "gałą" volume :D
    Moim zdaniem masz dwa rozsadne wyjścia:
    Zrobić konstrukcję typowo trzy drożną
    - na jednym wooferze (jedna impedancja i podłączyć do yamaszki- lepszy wzmacniacz i to zdecydowanie)
    - na 2 wooferach, i podłączyć pod większy piecyk, który pociągnie 4Ω
    W najgorszym przypadku policz to na "kalkulatorach" uwzlędniając impedancję poszcz. sekcji. Ale zagra to lepiej od tego, co sam kombinujesz.
    P.S.
    Zapomnij o tym GDWT. :D
    Moim skromnym zdaniem kupiłeś masę sprzętu, ale zupełnie nie przemyślałeś tego. Teraz znowu chcesz "coś tam" dokupować.

0
  • Pomocny post
    #20 20 Lip 2007 10:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 20 Lip 2007 11:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 20 Lip 2007 12:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 20 Lip 2007 12:39
    przemo-lukas

DYLU BADBOY napisał:
    Nie chce sie kłucic i negowac twojej "wiedzy", ale bez obrazy niektóre zdania które piszesz są bezsensu.

"1. Zwrotnica dwudrożna więc średniotonówka pójdzie pełnym pasmem "w dół", więc może się zjarać i po częsci będzie działała w zakresach woofera, czyli możesz "liczyć" na kolejne "podbicia" (efekt interferencji)."
    Z kąd Ci się wzięła ta zwrotnica dwudrożna ??

"2. Dwei różne pary końcówek, będziesz miał coś w rodzaju 2+2 (sub i takie domowe "nadstawki"), w dodatku nie będziesz mógł wysterować tego jedną "gałą" volume :D" No i co z tego ? To tym lepiej dla mnie bo mam wieksza kontrole nad poszczególnymi tonami, czyż nie ? :D

"Zrobić konstrukcję typowo trzy drożną
    - na jednym wooferze (jedna impedancja i podłączyć do yamaszki- lepszy wzmacniacz i to zdecydowanie)"
    Yamaha lepsza od tej saby? Zdziwiłbys się i to bardzo!
    I sugerujesz, że mam podłączyc 111w pod 50w wzmacniacz ?
    "Zapomnij o tym GDWT." :arrow: Czyżby jakaś następna mongolska teoria ? :D

"Zadziałać to jakoś zadziała. Ale będzie lipa." Niby czemu :D

Przykład pod komputer podłączam wzmacniacz na którym grają dwa suby np. 25-200hz, oraz drugi gdzie grają 2 satelitki 200-20000hz
    a tu bedzie 40-1600hz oraz 1600-20000hz.
    Nie jestem znawcą i nie jestem dobrze obeznany w takich rzeczach, ale teraz wiem(sądze), że na 99,9% mam rację! A ty napiszesz jedno zdanie jeszcze bez sensu dlatego nie mogę sie z toba zgodzic.

Szkoda, że nie wypowiedział się ktoś jeszcze.

Mocne słowa na ogoś, kto co drugi post mówi, że nie wie i pyta czy dobrze kombinuje :D , a korektorem chce ciąć pasmo.
    Mistrzu przeczytaj uważnie co napisałem.
    Jeden gdn do yamahy, skąd sie Tobie wzieło 111W :D
    wspomniałeś o zwrotnicy Bot 2
    http://www.janbo.com.pl/zwrot_dwu.html
    jest to zwrota dwu drożna.

Tak swoją drogą, napisz nam jakie zwrotnice w końcu chcesz zastosować. Filtr dolnoprzepustowy dla suba 1.2kHz. Powiedz, że jaja sobie robisz.

Yamaha jest lepsza, pomimo że dysponuje mniejszą mocą. Saba to taka cieniutka niemiecka manufaktura.
    Jeśli chcesz bi-amping na dwóch różnych parach końcówek, to twoja sprawa.
    Czytaj uważniej, nie śpiesz się z zakupami i troszkę więcej pokory. :D

tonacja napisał:
    Średniotonowy zapewne z firmy STX, który nie jest za bardzo lubiany w śród juz lekko osłuchanych z wieloma kolumnami ludźmi.

No chyba, że jest to ten głośnik:
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=70

tonacja napisał:
    Co do litrażu kolumn, to zrób jakieś 135l strojone na 42Hz i powinno być OK.

Mam nadzieję, że do dwóch gdn'ów. Ja dałbym jeszcze mniejsze paczki, ale jak kto woli.

0
  • #24 20 Lip 2007 15:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 20 Lip 2007 15:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 20 Lip 2007 15:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 20 Lip 2007 15:15
    Anonymous