Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik Halla a uC i PWM. Podłączenie pod Timer czy Counter?

cristof_w 18 Lip 2007 08:59 1412 3
 • #1 18 Lip 2007 08:59
  cristof_w
  Poziom 17  

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie podłączenią czujnika Halla do uC. Jest tam zasilanie, masa i przwód (sygnał cyfrowy), który należy podłączyć do uC. I teraz czy warto podłączyć go pod wyjscie jakiegoś Timera czy też Countera? Czy może po prostu pod zwykły pin wejścia/wyjścia. I jeszcze pytanie odnośnie PWM.
  Dwa PWM mam wbudowane, muszę jeszcze jeden dopisać. Czy jego wyjście powinno być na wyjściu Timera czy na jakimkolwiek porcie?
  Proszę o odpowiedzi.
  Pozdrawiam.

  0 3
 • #2 18 Lip 2007 10:38
  owurac
  Poziom 15  

  Cytat:
  I teraz czy warto podłączyć go pod wyjscie jakiegoś Timera czy też Countera?

  Jeśli już to pod wejście timera. Możesz też pod wejście input capture, wejście przerwania zewnętrznego, albo pod dowolny pin i wtedy z odpowiednią częstotliwością go odpytywać.
  Cytat:
  Dwa PWM mam wbudowane, muszę jeszcze jeden dopisać. Czy jego wyjście powinno być na wyjściu Timera czy na jakimkolwiek porcie?

  PWM wykorzystuje piny output compare, więc jeśli masz dwa i oba zajęte to pozostaje ci napisać programowy PWM, a jego wyjście możesz umieścić na dowolnym pinie.

  0
 • #3 18 Lip 2007 10:56
  cristof_w
  Poziom 17  

  Witam.
  Dziękuje za odpowiedź.
  Co do PWM to mam jasność.
  A co do tego wejścia czujnika.
  Rozumiem, że jak podłącze pod wejście timera to będzie dobrze. Ale równie dobrze mogę podłączyć pod dowolny port, chociaż najlepiej pod jakiś counter. Chcoiaż i tak trzeba wszystko zrealizować programowo.
  Dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  0
 • #4 18 Lip 2007 16:38
  owurac
  Poziom 15  

  Wszystko zależy od zastosowania tego czujnika. Jeśli chcesz liczyć impulsy to podłącz pod wejście timera, obsłuż przerwanie przepełnienia i możesz liczyć. Jeżeli chcesz mierzyć częstotliwość to może się przydać input capture, a jeśli zależy ci na jakiejś specyficznej akcji w momencie przyjścia impulsu z czujnika to użyj przerwania zewnętrznego. Tak to ogólnie wygląda.

  0