Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer przestaje reagować na klawiaturę i mysz

18 Jul 2007 17:50 7941 11
  • Level 16  
    Od oparu dni mam dziwne obiawy z komputerem , wczesniej tak nie było. Chodzi oto ze jak włacze i minie troche czasu komputer nagle przestaje reagowac na klawiature, mysz kompletnie nic, musze az dac reset. Probowałem wszystkiego :
    - przywrucenie systemu ( backup ghostem)
    - nawet formatowałem dysk c: i odnowa wgrałem i nic ( troche moze lepiej bylo )

wkoncu odkreciłem kompa w celu obejrzenia czy cos nie wyglada podejrzanie , na plycie glownej nic nie zauwarzylem - w srodku jest w miare czyst nie ma duzo kurzu. Ale zauwarzylem na karcie graficzenej wybrzuszone kondensatory elektrolityczne i bylo na nich zeschniety chyba elektrolit. Dodam tez ze od paru dni posiadam net24 i modem fast800 sagem i moze to cos tez powoduje... no nie wiem co jest juz mecze sie.
    mialem tez raz jakis czas temu takie zdarzenie grałem sobie w gre juz nie pamietam jak dlugo i nagle komputer sie wylaczyl i nie chcial siee wlaczyc , myslalem ze moze korki ale nie , odczekalem jakies pare minutek i wlaczylem spowrotem i uruchomil sie i dzialalo dobrze. tylko teraz wlasnie od paru dni to sie dzieje , albo to wina usb albo karty graficznej (kondensatory wybrzuszone). doradzicie pomocy.

zasilacz: 300w
    ram :2x 256m ddr400 kingston
    plyta gł : asrok p4s55fx+
    graf: geforce 4 mx440
    usb : panel przedni x2
    cd-rw, dvd
  • Level 12  
    Witam. Napewno musisz zacząć od karty graficznej. Należy zmienić uszkodzony kondensator gdyż nie ma on swojej pojemności. Na Twoim miejscu otworzyłbym zasilacz kompa i dokładnie go obejżał w celu sprawdzenia kondensatorów (przy okazji można wyczyścić wentylator bo pewnie jest zakużony). Jeżeli nic tam nie widać sprawdź napięcia zasilania +3v +5v +12v. Jeżeli po dokonaniu tych czynności wszystko będzie ok a komputer nadal będzie się resetował sprzwdź chłodzenie procesora. Acha sprawdź jeszcze dokładnie kondensatory na płycie głównej. Powodzenia.
  • User removed account  
  • Level 26  
    Jeśli chodzi o możliwą usterkę w zasilaczu - we wszystkich przypadkach które ja widziałem, klawiatura i mysz zasilane są z napięcia +5V-STANDBY (kabelek fioletowy, pin nr 9) - a w zasilaczu to napięcie pochodzi z pomocniczej przetwornicy i stabilizatora 7805. Jeśli coś w zasilaczu jest nie tak (a wybrzuszenia kondensatorów sugerują że jest lub było) to może być, że po kilku chwilach pracy ze względu na jakieś uszkodzenie zanika lub obniża się to napięcie (przegrzany stabilizator, blokująca się przetwornica pomocnicza, ...) i dlatego nie działają klawiatura i mysz, a wszystko pozostałe OK, bo ma napięcie +5V z innej gałęzi zasilacza.
    To oczywiście tylko moje przypuszczenia.
    Rada - spróbować inny zasilacz, lub - jak problem się powtórzy - zmierzyć napięcie +5V-STANDBY.
  • Level 16  
    Witam, dzieki za porady, wiec tak sprawdziłem płytę gł. jest czysta, rzadnych oznak
    spalenia czy podejrzanych kondensatorow, zasilacz tez spawdzilem tez jest ok mierzylem napiecia
    nizej podalem wam wyniki pomiarow, i tez nic nie widzialem podejrzanego. dzwiekowa karta tez
    nic nie bylo, graficzna karta jak pisalem miala kondensatory wybrzuszone wiec je wymienilem
    ale obiawy sie powtórzyły tz. jak jestem w biosie to nic sie nie dziej a jak ma juz wchodzic
    do systemu to pojawia sie logo windows i czasem w trakcie stanie a czasem jak juz jest w pelni
    uruchomiony i widac pulpit ale nic juz nie mozna zrobic tylko reset. Nawet wyjąlem jedna pamiec ram ale to tez nic nie pomoglo. Jak
    system staje to klawiature nie dziala i nie pala sie diody oraz myszka tez nie chodzi.
    Dodam ze system sie czasem tez zawieszal w trybie awaryjnym. Wiec zrobilem jeszcze jedna
    probe i odistalowalem 'modem usb sagem fast 800' i jakos narazie jeszcze chodzi wiec
    zdorzylem napisac ten post. Zobaczcie wyniki pomiarow i powiedzcie mi co jest i jak sobie
    z tym poradzic mam nadziej ze nie bedzie mnie czekac wizyta w serwisie,,, w dzieniku zdarzen
    byly takie podejrzane dla mnie alerty:
    --------------
    Service Control Manager - id: 7000
    Nie można uruchomić usługi General Purpose USB Driver (e4ldr.sys) z powodu następującego błędu:
    Nie można uruchomić określonej usługi, ponieważ jest ona wyłączona lub ponieważ nie są włączone skojarzone z nią urządzenia
    --------------
    DCOM - id: 10005
    Model DCOM odebrał błąd „Nie można uruchomić określonej usługi, ponieważ jest ona wyłączona lub ponieważ nie są włączone skojarzone z nią urządzenia. ” podczas próby uruchomienia usługi wuauserv z argumentami „” w celu uruchomienia serwera:
    {E9376CC6-121A-447E-81CF-D8BCC200007C}
    --------------
    Application Popup - id: 26
    Podręczne okno aplikacji: : Machine Check:
    --------------
    USerenv - id: 1524
    System Windows nie może zwolnić pliku rejestru klas - plik jest ciągle używany przez inną aplikację lub usługę. Plik zostanie zwolniony, gdy nie będzie używany.
    --------------
    EventSystem - id: 4609
    Podczas wewnętrznego przetwarzania system zdarzeń modelu COM+ wykrył zły kod powrotu. HRESULT to 8007043C z w wierszu 44 z d:\nt\com\com1x\src\events\tier1\eventsystemobj.cpp. Skontaktuj się z Pomocą techniczną firmy Microsoft i zgłoś ten błąd.
    --------------
    LoadPref - 3001
    Występująca w rejestrze wartość ciągu nazwy licznika wydajności jest niepoprawnie sformatowana. Nieprawdziwy ciąg to 1848, nieprawdziwa wartość indeksu to pierwszy wpis DWORD w sekcji danych (Data), a ostatnie prawidłowe wartości indeksu to drugi i trzeci wpis DWORD w sekcji danych.
    -------------
    WinMgmt - 63
    Dostawca, WMIProv, został zarejestrowany w obszarze nazw WMI, Root\WMI, i może korzystać z konta LocalSystem. To konto jest uprzywilejowane i dostawca może naruszyć zabezpieczenia, jeśli poprawnie nie spersonifikuje żądań użytkownika.
    -------------
    WinMgmt - 63
    Dostawca, HiPerfCooker_v1, został zarejestrowany w obszarze nazw WMI, Root\WMI, i może korzystać z konta LocalSystem. To konto jest uprzywilejowane i dostawca może naruszyć zabezpieczenia, jeśli poprawnie nie spersonifikuje żądań użytkownika.
    -------------
    Service Control Manager - 7001
    Usługa Usługi IPSEC zależy od usługi Sterownik IPSEC, której nie można uruchomić z powodu następującego błędu:
    Urządzenie podłączone do komputera nie działa.
    -------------

Wlasnie mi przerwalo pisanie tego postu ( po ok. 20-30 min ale teraz znikl obraz ) wiec od modemu/usb tez nie, ram sprawdzilem jest ok, moze jednak cos z graficzną i nic nie pomogla wymiana kondensatorow a moze twardy dysk ( ale raczej dobre chodzi i nie ma dziwnych objawow) tylko to sie dziej przy windowsach, no juz sam nie wiem. czekam na posty z poradą. dzieki , nara....

Dane z programu AIDA32:
    --------[ Czujnik ]---------------------------------------------------------

Właściwości czujnika:
    Typ czujnika Winbond W83697HF
    Dostęp do czujnika ISA 290h

Temperatury:
    Płyta główna 29 °C (84 °F)
    Procesor 37 °C (99 °F)

Wartości napięć:
    Napięcie rdzenia procesora 1.52 V
    Napięcie pomocnicze procesora 0.03 V
    +3.3 V 3.23 V
    +5 V 5.08 V
    +12 V 11.73 V
    -12 V -14.75 V
    -5 V -7.61 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 4.85 V
    VBAT baterii CMOS 0.02 V

----------------------------------------------------------------------------
    w biosie poddawało mi takie odczyty :

CPU = 1.542 V temeratura : cpu = 47 'C
    +3.3 V = 3.258 V m/B = 33 'C
    +5V V = 5.212 V
    +12 V = 12.451 V
    ----------------------------------------------------------------------------
    odczyty samego zasilacza odlaczonego od komputera (wymotowany):

zasilacz = JNC LC-B300 ATX

gniazdo ATX 12V = 11.47
    gniazdo +5V / +12V = 5.10 / 11.50
    gniazdo ATX power:
    3.3 V = 3.3
    +5 v = 5.09
    power_good = 5
    +12 V = 11.50
    -12V = -11.45
    -5v = -4.87
    ------------------------------------------------------------------------------
    dane z HijackThis v2.0.2

Logfile of Trend Micro HijackThis v2.0.2
    Scan saved at 16:44:59, on 2007-07-18
    Platform: Windows XP Dodatek SP. 1 (WinNT 5.01.2600)
    MSIE: Internet Explorer v6.00 SP1 (6.00.2800.1106)
    Boot mode: Normal

Running processes:
    C:\WINDOWS\System32\smss.exe
    C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
    C:\WINDOWS\system32\services.exe
    C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
    C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
    C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
    C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
    C:\WINDOWS\Explorer.EXE
    C:\WINDOWS\System32\nvsvc32.exe
    C:\WINDOWS\System32\ctfmon.exe
    C:\Program Files\SAGEM\SAGEM F@st 800-840\dslmon.exe
    C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe
    C:\WINDOWS\System32\devldr32.exe
    C:\WINDOWS\system32\mmc.exe
    C:\WINDOWS\System32\cmd.exe
    C:\Documents and Settings\KORNHOLIO\Pulpit\hijack\HijackThis.exe

R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = about:blank
    R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar,LinksFolderName = Łącza
    O2 - BHO: AcroIEHlprObj Class - {06849E9F-C8D7-4D59-B87D-784B7D6BE0B3} - C:\Program Files\Adobe\Acrobat 5.0\Reader\ActiveX\AcroIEHelper.ocx
    O3 - Toolbar: &Radio - {8E718888-423F-11D2-876E-00A0C9082467} - C:\WINDOWS\System32\msdxm.ocx
    O4 - HKLM\..\Run: [NvCplDaemon] RUNDLL32.EXE C:\WINDOWS\System32\NvCpl.dll,NvStartup
    O4 - HKLM\..\Run: [nwiz] nwiz.exe /install
    O4 - HKCU\..\Run: [CTFMON.EXE] C:\WINDOWS\System32\ctfmon.exe
    O4 - HKUS\S-1-5-19\..\Run: [CTFMON.EXE] C:\WINDOWS\System32\CTFMON.EXE (User 'USŁUGA LOKALNA')
    O4 - HKUS\S-1-5-20\..\Run: [CTFMON.EXE] C:\WINDOWS\System32\CTFMON.EXE (User 'USŁUGA SIECIOWA')
    O4 - HKUS\S-1-5-18\..\Run: [CTFMON.EXE] C:\WINDOWS\System32\CTFMON.EXE (User 'SYSTEM')
    O4 - HKUS\.DEFAULT\..\Run: [CTFMON.EXE] C:\WINDOWS\System32\CTFMON.EXE (User 'Default user')
    O4 - Global Startup: DSLMON.lnk = C:\Program Files\SAGEM\SAGEM F@st 800-840\dslmon.exe
    O9 - Extra button: Related - {c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a} - C:\WINDOWS\web\related.htm
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Show &Related Links - {c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a} - C:\WINDOWS\web\related.htm
    O12 - Plugin for .spop: C:\Program Files\Internet Explorer\Plugins\NPDocBox.dll
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{35B361CE-593C-4024-9E6A-0D910B2498D0}: NameServer = 213.241.79.37 83.238.255.76
    O17 - HKLM\System\CS1\Services\Tcpip\..\{35B361CE-593C-4024-9E6A-0D910B2498D0}: NameServer = 213.241.79.37 83.238.255.76
    O23 - Service: NVIDIA Driver Helper Service (NVSvc) - NVIDIA Corporation - C:\WINDOWS\System32\nvsvc32.exe
  • Level 16  
    Bardzo trudno sprawdzić tak zasilacz, najlepiej go podmienić. Można też podłączyć jakieś małe żaróweczki do +12V +5V +3.3V odpowiednio do napięcia i obserwować czy się jednakowo świecą. Wybulone kondensatory to bardzo często oznaka uszkodzonego zasilacza
    Nigdy nie widziałem CTFMON.EXE w kilku zapisach, można wszystkie usunąć. To też bym wyłączył C:\WINDOWS\web\related.htm. Do testów można wyłączyć wszystko z USB, włącznie z myszką, jeżeli jest pod USB. Proszę też sprawdzić wyłączone usługi tu jest opis: http://www.searchengines.pl/phpbb203/Services-Uslugi-XP-t7723.html
    Oczywiście żaróweczki obserwować podczas pracy kompa.
  • User removed account  
  • Level 16  
    A moze to byc wina jakiegos wirusa ale tez sprawdzalem , no jeszcze poprubuje zobaczymy co jest grane... pozdrawiam...

ps. Dodam ze mysz i klawiature mam na ps/2...

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Podalem wczesnie jmodel zasilacza - = JNC LC-B300 ATX tak pisalo na zasilaczu...
  • Level 17  
    Ten zasilacz to na pewno jest trupem. Wypraw mu piękny pogrzeb i spraw sobie nowy :D. Potem jak pisali poprzednicy zrób porządek z tą kartą graficzną, wymień te elektrolity i jeżeli radiator na karcie nie jest przyklejony do GPU to go zdejmij i wymień pod nim pastę (o ile wogule tam ją nałożyli jak jej tam nie ma to koniecznie posmaruj GPU) najlepiej jak nałożysz pastę z dodatkiem srebra tylko uważaj aby nie rozpaprać jej gdziekolwiek indziej niż na powierzchni rdzenia GPU ponieważ przewodzi prąd
  • Level 16  
    Ale czemu zasilacz jest trupem skoro dziala, to by sie przeciez wogole nie mogl komputer uruchomic albo by sie ciagle restartowal. A bateryjka na plycie głuwnej moze jest juz stara i to cos powoduje...

Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

Witam... ponownie. Nie wiem co sie stalo ale dzis wcale komp sie nie
    zaciął... Morze cos przestawilem w systemie... dzis przeinstalowalem sterowniki od modemu , moze to pomoglo... juz nie wiem.
  • Level 16  
    Wiram, ponownie.... zapomnialem odpisac ze juz wszytko wrocilo do normy. Wina byla po stronie strownikow od karty graficznej bo kolidowalo cos z tym modemem SAGEM, bo przetestowalem komputer podlaczalac go do do innego zasilacza i bylo to samo. Po odinstalowaniu sterownikow Nvidi programem drivecleaner i od nowa zainstlowalem nowsze sterowniki jest teraz ok i nic sie nie dzieje... pozdrawiam