Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E32 - dlaczego nie chłodzi klimatyzacja?

michael1986 18 Lip 2007 20:45 4557 7
  • #1 18 Lip 2007 20:45
    michael1986
    Poziom 18  

Witam

Od zimy przestała mi chłodzić klima (w zeszłym roku chłodziła). Co sprawdziłem:

- kompresor się załącza bo powoduje wzrost obrotów i wzrost spalania wg komputera pokładowego z około 2l/h na 3l/h.

- wentylator z przodu się załącz, słychać, widać,

- elektrozawory też słychać że się przełączają i jest zmiana w odgłosie wydobywającego się powietrza z nawiewów

- gdy nacisnąłem na środek tego czegoś na napełniania, zrobiło "psss..." znaczy gaz jest. Coś zeszło.

Co jeszcze może być? :(

Pozdrawiam

0 7
  • #2 18 Lip 2007 21:03
    magir
    Poziom 27  

Kiedy byłeś na przeglądzie klimatyzacji ? - to znaczy wymianie oleju, kontroli i doładowaniu gazu ? ......no chyba że albo masz walnięty zawór przy parowniku albo tzw. bypass (zespół zaworów w sprężarce) ze swojego przypadku wiem że niestety domowymi sposobami nic nie znajdziesz ( to że gaz zrobił tssss to jeszcze nie znaczy że jest go tyle ile ma być )

Pozdrawiam

0
  • #3 18 Lip 2007 23:41
    cardiag
    Poziom 30  

jezeli jest agregat sie zalacza, sprawdz czy robi sie goraca rurka wysokiego cisnienia, a zimna niskiego. Jesli nie, masz walniety zawor rozpiezny, jesli rurki sa cieple i zimne sprawdz ustawienia klap powietrznych w nagrzewnicy.

0
  • #4 19 Lip 2007 01:06
    michael1986
    Poziom 18  

magir napisał:
    Kiedy byłeś na przeglądzie klimatyzacji ? - to znaczy wymianie oleju, kontroli i doładowaniu gazu ? ......no chyba że albo masz walnięty zawór przy parowniku albo tzw. bypass (zespół zaworów w sprężarce) ze swojego przypadku wiem że niestety domowymi sposobami nic nie znajdziesz ( to że gaz zrobił tssss to jeszcze nie znaczy że jest go tyle ile ma być )

Na przegladzie nie byłem :( Boje się szczeże mówiąc braku profesjonalizmu i naciągania (także ze względu na marke). Wiem że spece od klimy często naciągają a zrobią tak że potem samo zejdzie. Jeśli ktoś zna dobrego specjaliste na śląsku który zrobi mi to za 100 - 200 pln lub sam jest takim specjalistą to proszę o odzew :)

Tak przy okazji skąd pewność jakim gazem nabić? Moją klime powinno sie R12a... ale może ktoś coś przerabiał? Jak spec od klimy pozna że trzeba takim a nie innym?

Pozdrawiam

Dodano po 23 [minuty]:

cardiag napisał:
    jezeli jest agregat sie zalacza, sprawdz czy robi sie goraca rurka wysokiego cisnienia, a zimna niskiego. Jesli nie, masz walniety zawor rozpiezny, jesli rurki sa cieple i zimne sprawdz ustawienia klap powietrznych w nagrzewnicy.

Dzięki muszę tylko znaleźć te rurki. Gdzie ich szukać?

Tu mam schematy do klimy:

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=GB41&mospid=47344&hg=64&fg=60

Pod jaką nazwa po angielsku mógłbym to znaleźć?

Czy to drogie usterki? Rozumiem że klapa powietrza na elektrozawory?

Pozdrawiam

0
  • #5 19 Lip 2007 06:34
    magir
    Poziom 27  

Ceny o których mówił mi serwiasant :
    - zawór przy parowniku 100 zeta
    - zawór regulatora w sprężarce 400 - 500 zeta , no oczywiście plus robota.
    W obu przypadkach bez tzw. zrzutu gazu zrobić się tego nie da. Byłem zresztą światkiem w serwisie klimatyzacji jak po nabiciu gazem instalacji klima nie działała bo nawalony był zawór regulacyjny w sprężarce.
    A co do kosztów serwisu to ja płaciłem - 150 zeta za czyszczenie układu, kontrolę szczelności i wymianę oleju, ekstra za każde 10g gazu 24 zeta ( chyba gaz R133, ponoć w każdym układzie jest to samo). Wszystko jest robione za pomocą maszyny sterowanej komputerem która jest podłączona do układu za pomocą dwóch węży. Tak że niestety ale samemu nic nie da się zrobić.

0
  • #6 19 Lip 2007 21:58
    pac1man
    Poziom 11  

Cytat:
    Na przegladzie nie byłem Sad Boje się szczeże mówiąc braku profesjonalizmu i naciągania (także ze względu na marke). Wiem że spece od klimy często naciągają a zrobią tak że potem samo zejdzie. Jeśli ktoś zna dobrego specjaliste na śląsku który zrobi mi to za 100 - 200 pln lub sam jest takim specjalistą to proszę o odzew Smile

Tak przy okazji skąd pewność jakim gazem nabić? Moją klime powinno sie R12a... ale może ktoś coś przerabiał? Jak spec od klimy pozna że trzeba takim a nie innym?

Akurat do BMW to ze wszystkim mi znanych marek samochodow osobowych wchodzi najwiecej gazu. zazwyczaj warsztat bierze odzielnie pieniadze za obsluge i odzielnie za czynnik chlodniczy. wiec zapytaj czy w obsludze zalicza sie kontrola szczelnosci ukladu jezli oni powiedza ze jest szczelna to niech nabijaja klime ale jak ci zejdzie gaz to lepiej zebys mial rachunek z zaznaczonym tym za co placiles. R12 to Freon zostal on wycofany z uzycia ze wzgledu na ochrone srodowiska stosuje sie R134a i szczerze powiedziawszy stsuje sie go zamiennie do freonu . po czym poznac ze byla klimatyzacja nabijana R12 ? po pierwsze ksiazka po drugie wlepka w samochodzi i po trzecie stary typ zlacza .

0
  • #7 19 Lip 2007 22:03
    tytan58
    Poziom 20  

24 zł za 10g gazu to cena z kosmosu,do niektórych BMW wchodzi 1500g policz sobie ile musiałoby kosztować napelnienie całego układu.

0
  • #8 19 Lip 2007 23:15
    zbyniuś
    Poziom 26  

Zamienne te gazy to nigdy nie były,a przeróbka na R134a jest raczej nie opłacalna.

0