Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długosc kabla do anteny samochodowej do CB

olo 02 Lis 2003 12:15 41168 52
  • #1 02 Lis 2003 12:15
    olo
    Poziom 18  

Witam posiadam antene samochodową do CB firmy Lemm, słyszałem że do anten samochodowych długosc kabla musi wynosić 3,64m. czy to prawda?? i jesli potrzebuje dłuższego kabla to musze podłączać n-krotnośc 3,64 czy może być to dowolna długosc, prosze o pomoc

0 29
  • #2 02 Lis 2003 12:32
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kabla ma być w samochodowej antenie tyle ile daje producent - a jest to przeważnie 3,5 do 4 mb

0
  • #3 02 Lis 2003 12:55
    olo
    Poziom 18  

A nie można wiecej? jesli by mi było potrzebne wiecej?? nie ma takiej możliwosci?

0
  • #4 02 Lis 2003 12:58
    jozefg

A po co?
    W samochodzie wystarczy.
    A jeżeli chcesz to wykorzystać jako stacjonarną to odradzam. Stacjonarna GP1/2 tańsza od samochodowej

0
  • #5 02 Lis 2003 15:54
    olo
    Poziom 18  

No ale sprawa jest taka ze samochodówke mam za darmo, a inną musialbym kupic ,nie chodzi mi o daleką łącznosc bo ok 8km, druga osoba ma już antene 5/8 fali i dlatego pytam o tą długosc bo na dach mi potrzeba jakies 6m, czy mozna tak postąpic z tą anteną?

0
  • #6 02 Lis 2003 22:31
    Jap
    Poziom 28  

jeśli masz metalowy dach w domu i uziemiony to jakoś dasz radę wystroić tą antenę. Jeśli nie to życzę powodzenia.....Możesz zmontować antenę sam jeśli masz pod ręką ze 6m drutu (najlepiej miedzianego). Montujesz tzw dipol półfalowy. ok 2,75 metra łączysz do żyły gorącej kabla i taki sam kawałek do oplotu. Rozwieszasz np od drzewa do drzewa ten 5,5 metrowy dipol i jusz śmigasz z lepszym efektem niż na samochodówce. Powodzenia....

0
  • #7 06 Lis 2003 02:12
    darek kanik
    Poziom 14  

co wy piszecie kabel ma być ćwiartkowny na prosty rozum tzn 1-4fali to 2,75 a 1-8 fali to 1,37 to można dodawać i odejmować jak masz problem to napisz długość a ja ci wylicze ile ma miec kabel dokładnie cm

2
  • #8 06 Lis 2003 10:13
    SP1AQU
    Poziom 21  

Hmm...
    Długość kabla ma kolosalne znaczenie dla poprawnej pracy anteny. Koniecznie musi go być tyle, aby wystarczyło. W przeciwnym razie antena nie będzie pracować.
    Ponadto należy zwrócić uwagę, aby długość kabla była krotnością 1 centymetra, przy czym tolerancja +-0,5 cm nie daje zauważalnego pogorszenia pracy anteny.
    Pozdrawiam !

2
  • #9 07 Lis 2003 00:13
    darek kanik
    Poziom 14  

zgadzam sie z tobą ale ja osobiście jeśli nie mogłem wyprowadzić fali stojącej na antenie to przycinałem kabel przy wtyku antenowym od radia i tak wyprowadzałem sprawe nie muwiąc o masie anteny itp.poza tym każda antena zachowuje sie inaczej bo wystarczy korozja na cewce i sobie można stroić itp...
    --------------------------------------------------------------------------
    to dla niewtajemniczonych:jeśli na niskich kanałach jest -duży swr-to antene wydłuzamy a jesli na wyższych to antene skracamy tak samo kabel jak antena nie pomaga życze miłej zabawy i cierpliwości

Scalono 2 posty
    j.

0
  • #10 07 Lis 2003 01:10
    Pirek
    Poziom 15  

Przy dobieraniu długości kabelka pasowałoby wziąć pod uwagę także współczynnik skrócenia a nie tylko "gołe" ćwiartki :)

0
  • #11 07 Lis 2003 03:32
    KW
    Poziom 21  

Wszystkich zainteresowanych tym tematem należy odesłać do literatury opisującej teorię linii długiej. Kabel ten jest już linią długą bo jak wynika to z definicji jego długość jest porównywalna z długością fali.
    Z tej samej teorii wynika że odpowiednie odcinki kabla mogą transformować impedancję anteny. I tak dla przykładu przy założeniu że długość fali ( a tym samym i częstotliwość ) jest stała toodcinek o długości równej wielokrotności długości połowy fali , transformuje impedancję anteny z końca kabla na jego początek w stosunku 1:1 . Znaczy to że nadajnik będzie widział antenę tak jakgdyby była ona przyłączona bezpośrednio do nadajnika z pominięciem kabla. W tym rozwazaniu pomijam oczywiście straty w kablu. Jak wcześniej wspomniał Pirek trzeba uwzględnić współczynnik skrócenia, który jest wynikiem mniejszej prędkości rozchodzenia się fali w kablu niż w próżni.
    W tym szczególnym przypadku gdy długość kabla jest równa dokładnie wielokrotności połowy fali impedancja falowa kabla wcale nie musi być równa impedancji anteny. Znaczy to że kabel może mieć 75om a antena 50 om.
    Drogim ciekawym przypadkiem jest to gdy kabel ma długość równą ćwiartce fali. Jeżeli taki odcinek zewrzemy na końcu to jego niezwarty koniec można podłączyć w dowolnym miejscu linii zasilającej antenę i nie ma to wpływu na tę linię. Powstaje tak zwany izolator ćwierćfalowy. To znaczy że ten odcinek transformuje impedancję równą w tym przypadku zero na nieskończoność.
    Jeżeli częstotliwość nadawania się zmienia to zmienia się długość fali i impedancja anteny.
    Z tego wszystkiego wynika że jeżeli antena jest dobrze dopasowana na środkowym kanale i ma 50 omów tak samo jak kabel to długość kabla może być dowolna. Inaczej jest gdy antena nie jest dopasowana do impedancji kabla. Wtedy jego długość musi być wielokrotnością długości połowy fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia.
    A całkowitą tragedią byłoby gdyby ta długość była całkowitą i niepażystą wielokrotnością długości ćwiartki fali.

2
  • #12 07 Lis 2003 09:27
    Jap
    Poziom 28  

Kw! Gdzie to wyczytrałeś??? - A całkowitą tragedią byłoby gdyby ta długość była całkowitą i niepażystą wielokrotnością długości ćwiartki fali. Ja akurat wyczytałem w książce "CB i radiokomunikacja", że długość kabla MA BYĆ niepażystą wielokrotnością długości ćwiartki fali!!!

0
  • #13 07 Lis 2003 15:56
    olo
    Poziom 18  

darek kanik napisał:
    co wy piszecie kabel ma być ćwiartkowny na prosty rozum tzn 1-4fali to 2,75 a 1-8 fali to 1,37 to można dodawać i odejmować jak masz problem to napisz długość a ja ci wylicze ile ma miec kabel dokładnie cm
    No chodzi mi o 8m do anteny samochodowej, napisz ile powinien miec ten kabel

0
  • #14 08 Lis 2003 22:09
    KW
    Poziom 21  

JAP chodzi tu o szczególny przypadek gdy impedancja anteny nie jest równa impedancji kabla zasilającego . Poczytaj książek o rozchodzeniu się fal radiowuch , o antenach i teorii pola elektromagnetycznego.

0
  • #15 08 Lis 2003 22:29
    cbshogun
    Poziom 15  

Ja powiem to tak czytajac ten post: ile osób tyle zdań w tym temacie. Sami specjaliści 8O :twisted:

0
  • #16 09 Lis 2003 10:19
    olo
    Poziom 18  

sami specjaliści ale żadnej konkretnej odpowiedzi, plizzz o pomoc bo naprawde ważne a nie chce marnowac kasy na coraz to nowy kabel i inną antenę,

0
  • #17 09 Lis 2003 10:44
    jozefg

A dziwisz się?
    Uparłeś się zrobić tak jak się robić nie powinno.
    Jedyne co możesz w tej sytuacji zrobić to wziąć kabel o 2 - 3 metrów dłuższy niż potrzebujesz i za pomocą miernika SWR zestroić toto.
    Ale musisz się liczyć z tym że zakłocenia u sąsiadów w TV mogą się pojawić.
    ->Ale przynajmniej radio przed uszkodzeniem uchronisz...

0
  • #18 09 Lis 2003 11:41
    generator
    Poziom 19  

Myślę że czytając wszystki te posty wiesz mniej zanim postawiłeś temat
    Więc najlepiej będzie jeśli zainstalujesz tą antenę na jakiejś metalowej
    powierzchni przypniesz kabel o długości jaka ci jest potrzebna +kawałek
    na strojenie i do "dzieła"( uwzględniając oczywiście co niektóre rady j.w)
    Powodzenia !! 8)

0
  • #19 09 Lis 2003 12:06
    olo
    Poziom 18  

No dobra to może ktoś mi wytłumaczy czemu do samochodówki dlugosć kabla jest tak istotna a w antenie stacjonarnej nie

0
  • #20 09 Lis 2003 16:10
    sp7eqc
    Poziom 10  

Bardzo dużo opini ale żadnej konkretnej odpowiedzi.Spróbuj zestroić antene na kablu 50 om o długości 20 cm jeżeli masz antene ćfierćfalową
    to przy nadawaniu w paśmie 11 m długość przewodu zasilającego nie może być równa 2,75 metra oraz nie może to być wielokrotność tzn 5,5 , 11 itp czyli kabel o długości 6,5 m powinien załatwić sprawe :D

0
  • #21 10 Lis 2003 09:02
    draken
    Poziom 12  

Witaj olo !
    Z tą samochodówką będziesz miał tylko same kłopoty! Nigdy nie dostroisz jej jak należy (szczególnie mając do dyspozycji tylko SWR-miarkę), efekty będą mizerne a będziesz źródłem b.dużych zakłóceń. Jeśli masz odrobinę sprytu proponuję inne rozwiązanie, znacznie lepsze. Zdobądź 2,7m długości rurkę aluminiową np. fi=10 (będzie blisko rezonansu na częst. CB, powinny być jeszcze przeciwwagi, ale o tym później...), zamontuj pionowo (montaż dowolny, byle nie do czegoś metalowego, może być np. 1m dł. drewniany styl od łopaty), podłącz do niej środkową żyłę cienkiego (RG58, cena pon. 1zł/m) kabla o fizycznej długości n*5,5*0,66 [m]. Na drugim końcu kabla montujesz wtyczkę do radia. Teraz o przeciwwagach. Powinny być cztery, o tej samej co promiennik długości. Z trzema też ujdzie. Z dwoma nie wiem :). Generalnie przeciwwagi mogą być nawet ze zwykłego giętkiego przewodu (linka 0,75 mm2) w izolacji, jeżeli naciągniesz ja na zasadzie linek od namiotu. Takie cztery przeciwwagi o dł. ok. 2,8m łączysz z ekranem kabla przy samej rurce i naciągasz (tak, by tworzyły z promiennikiem kąt ok. 120 stopni). Jeżeli masz możliwość, zamontuj takie "monstrum" w ogrodzie, nawet przy samej ziemi. W ten sposób zbudujesz "polową" wersję anteny GP 1/4.
    Rozwiązanie wielokrotnie sprawdzone w działaniu, efekty będą lepsze od samochodówki na balkonie. 73!

1
  • #22 10 Lis 2003 18:49
    sławek222
    Poziom 11  

Olo ta dyskusja nie bedzie miała końca a ty bedziesz stał w miejscu - brak nadawania.
    Posłuchaj dobrej rady jozefg.Antena półfalówka, używana kosztuje 15-30zł.Postawisz na dachu, zestroisz i 6m.kabla bez przycinania bedzie dobrze.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 11 Lis 2003 12:13
    s-waldek
    Poziom 11  

Witam !
    Podziwiam niektóre wypowiedzi dot. problemu 8O .
    Uważam że, sensownie napisał min. KW dn.07.11.2003.
    Dlugość kabla (fidera) antenowego nie ma znaczenia.
    Innym tematem są ukł. dopasowujące.
    Nie mam zbytnich zdolności dydaktycznych i dla zobrazowania problemu załączam skan ze starej książki.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 16 Lis 2003 23:46
    Pirek
    Poziom 15  

Jeszcze raz ja...
    Zerknąłem na początek i przeczytałem, że chodzi Ci o łączności na niewielkie odległości (8km). W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie antena magnetyczna, tzw. ramówka. Czasem można dostać na giełdach, jakiś opis widziałem w którymś z polskich pism elektronicznych (jak znajdę to dam znać). A tak w ogóle to sam z takiej kiedyś podawałem i nieźle nawet wychodzi. Małe toto - na biurku się mieści, kierunkowe mocno i bardzo wąskopasmowe - w obrębie jednej 40-stki trzeba przestrajać. Trymerem się dostraja. Są fajne wersje z neonówką świecącą przy dostrojeniu (max. jasność przy najlepszym dopasowaniu). Lepsze toto niż bat z auta - śmietnik mniejszy po TV daje.
    A co do tego GP podanego powyżej to dołączam tutaj zipka z opisem takiego śmisznego cuś - anteny drutowej 1/4 fali. Pracy mało, koszt prawie żaden...Nie testowałem tego !!!

0
  • #25 17 Lis 2003 13:52
    olo
    Poziom 18  

hej, dzięki kolego, antenka ta żeczywiście jest bardzo prosta i jak bede mial chwilke czasu to ją wykonam, ale ciekawi mnie ta antena magnetyczna o której wspomniałeś, jestem ciekaw jak to działa, jeśli Ty lub ktoś inny będzie miał schemat takiego cuda to prosże o przesłanie, będę wdzięczny

0
  • #26 18 Lis 2003 18:37
    aeh
    Poziom 11  

Cześć wszystkim , niedawno miałem podobny problem z anteną samochodową CB mocowaną na magnes tzw. ,,magnesówką” , otóż kawałek kabla od tej anteny pogryzł mi pies i byłem zmuszony go skrócić . Po tym zabiegu podłączyłem SWR i co się okazało że SWR nie uległ zmianie i wnosi 1,1 na środku pasma . Więc myślę że faktycznie długość kabla niema wpływu na dostrojenie anteny. Orientacyjna długość kabla po skróceniu to 3m .
    Pozdrawiam wszystkich.

0
  • #27 02 Sty 2004 22:19
    CB RADIOSERVICE 39
    Poziom 16  

darek kanik napisal:"co wy piszecie kabel ma być ćwiartkowny na prosty rozum tzn 1-4fali to 2,75 a 1-8 fali to 1,37 to można dodawać i odejmować jak masz problem to napisz długość a ja ci wylicze ile ma miec kabel dokładnie cm

# kolego Darku, jesli nie znasz tematu, to nie wrowadzaj innych w blad
    cwiartka w kablu to jest _transformator_impedancji_
    ponadto fala w kablu jest znacznie krotsza, mniej wiecej o 30% wspolczynnik skrocenia fali w kablu wynosi najczesciej 0,66 (dla kabli z izolacja polietylenowa, np. WL50)
    najwlasciwsza w tym przypadku jest dlugosc odpowiadajaca wielokrotnosci pol fali w kablu, czyli 370cm, aby nie bylo niebezpieczenstwa promieniowania ekranu kabla i strat z tym zwiazanychpolecam odpowiednia lekture na ten temat, ale nie reklamowy belkot w postaci obecnie wydawanych pseudo-ksiazek z "madrosciami" na temat CB
    Pzdr.,
    Krzysztof
    cbservice(malpa)wp.pl
    GG 2184191
    0-603 360 445

0
  • #28 04 Gru 2004 20:16
    tradcom
    Poziom 13  

U mnie wystąpił inny problem.Po skróceniu kabla od anteny na magnesie faktycznie SWR się nie zmienił ale na moim Alanie 48+ na wskaźniku zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Na pierwszym kanale pokazywał wypromieniowaną moc na 3 kreski,na 20 kanale na tak pod czwórkę a na czterdziestym kanale pokazywał pełną moc .Jak podłączyłem przedłużkę około 30cm wskaźnik radia pokazuje na wszystkich kanałach pełną moc.Nie mam miernika mocy więc nie wiem czy to tylko wskaźnik czy też moc nadawania się zmieniała. Dodam że antena magnesowa zestrojona jest na 1,4-1,5.

0
  • #29 05 Gru 2004 00:10
    monteros
    Poziom 18  

Witam wszystkich i szlak mnie trafia jak słysze chore pomysły o przycinaniu kabla. Według niektórych waszych stwierdzeń jestem wam wstanie udowodnić że kosa oprawiona na sztorc może być zestrojona przy pomocy przycinania kabla na 1:1. Ćwiartki nie ćwiartki parzyste nie parzyste jeden napisze książke z głupotami i później inni to powtarzają .Jeśli impedancja kabla wynosi 50 omów wyjście nadajnika ma 50 omów i antena ma 50 omów to oczym my tu mówimy o jakim przycinaniu kabla w takim przypadku długość kabla może być dowolnie długa nawet te wasze magiczne parzyste i nie parzyste 3.4787655 lub 2,759876 należy czytać sprawdzone publikacje i rozumieć co się czyta bo można przeczytać dużo i nie zrozumieć nic pozdrawiam

0
  • #30 05 Gru 2004 12:15
    peter174
    Poziom 14  

a moze by tak szanowny admin te tematy o strojeniu anten kablem wywalal automatycznie. posty o strojeniu anten "roznymi metodami" pojawiaja sie w regularnych odstepach co najmniej raz w tygodniu. proponuje podobnie jak post ze schematami CB radio wsadzic rowniez post o strojeniu anten jako wyrozniony i juz.... po co zasmiecać forum

0
  Szukaj w 5mln produktów