Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wyposarzenie pierwzsej pracowni

michal15989 18 Jul 2007 23:19 1871 6
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  michal15989
  Level 10  
  Mam prozbe powiedzcie mi prosze co najlepiej kupic zaczynam nauke w technikum elektronicznym i chcial bym zkompletowac sobie podstawowy zestaw narzedzi tak rzebym mogl juz cos porobic

  Moderated By _PREDATOR_:

  Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.

 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  ELECTRONICE.GINGER
  Level 13  
  witam... wszystko zależy od tego w jakim stopniu chcesz być zaopatrzony w sprzęt do pracowni. Napewno na początek lutownica oraz gromadzenie starych lub zepsutych płytek z elementami elektronicznymi (zawsze coś na takowych sie znajdzie) jeśli chodzi o wykonywanie płytek drukowanych we własnym zakresie to potrzebujesz trójchloran żelaza, specjalny framaster nitro ( nas na warsztatach uczyli malować strzykawkami) rozpuszczalnik nitro, wiertła od 0,8mm, przydatna też jest kalafonia rozpuszczona w rozpuszczalniku. oczywiście potrzebny bedzie multimetr ( żaleznie od twojego fuduszu ale preferuje te troche lepsze). Tak w dużym streszczeniu to chyba tyle.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  michal15989
  Level 10  
  wielkie dzieki
 • #4
  tronics
  Level 38  
  trójchlorek żelaza (FeCl3), trójchloran to musialby być jakiś związek kwasu chloranowego (HClO3?)..słabego i znajdującego zastosowanie jako utleniacz.
  Ewentualnie nadsiarczan sodu (Na2S2O8?).
  Przy użyciu metody fotolitograficznej dobry kret albo profesjonalny utrwalacz i oczywiście positiv.
  Przydałby się stolik do lutowania, naprawdę ułatwia życie. Jeszcze odsysacz do cyny...no i warto zbudować regulowany zasilacz.
 • #5
  michal15989
  Level 10  
  a srubokrety precyzyjne zwykle pensety szczypce boczne obcinaczki tez jakich firm najlepiej na poczatek
 • #6
  ELECTRONICE.GINGER
  Level 13  
  Tronic masz racje, końcówka chloran oznaczała by sól kwasu z grupy tlenowych, nie wiem z kąd mi się to wdarło?!? A jeśli chodzi o zbieranie płytek to ja aktualnie już się w pokoju nie mieszcze z tym wszystkim... ale mam sentyment.
 • Helpful post
  #7
  telewizory
  Level 18  
  1)Lutownica.
  Są dwa rodzaje lutownic: oporowe (tańsze) i transformatorowe. Jeśli zdecydujesz się na transformatorową, to wyłącznie polską np. Lutolę. Te z Chin są beznadziejne. Lutownica oporowa powinna mieć 40W i cienki grot.

  2)Miernik uniwersalny
  Na początek nie warto kupować miernika wysokiej klasy (jako początkujący możesz go zniszczyć). Należy zakupić dwa mierniki: jeden cyfrowy, najtańszy oraz drugi analogowy, najlepiej jakiś starszy, polski. Przy zakupie zwrócić uwagę na zakresy pomiaru oporu, prądu i napięcia stałego i zmiennego oraz na rozmiar i czytelność wskaźnika. Moim zdaniem, w pewnych sytuacjach, nawet najlepszy miernik cyfrowy nie zastąpi zwykłego miernika analogowego.

  3)Odsysacz.
  Nie kupuj takiego niebieskiego. Polecam OD-25 firmy ZEL Electronic. Warto od razu kupić kilka zapasowych końcówek.

  4)Wkrętaki.
  Należy się zaopatrzyć w komplet śrubokrętów płaskich i krzyżowych izolowanych, śrubokręt z neonówką oraz wkrętak krzyżowy o długości 25cm. Ja jestem bardzo zadowolony z takiego śrubokrętu firmy Stanley.

  5)Wiertarka i komplet wierteł.
  Wiertarka musi chwytać małe wiertła i powinna mieć dość duże obroty. Możesz od razu kupić 10 wierteł 1mm, bo się szybko zużywają. Dobrze było by mieć wiertarkę stołową lub stojak do zwykłej wiertarki.

  6)Oscyloskop.
  Oscyloskop jest niezwykle pożytecznym narzędziem, ale niestety drogim. Koszt porządnego oscyloskopu to na Allegro 200 - 300zł. Można też kupić tani, przenośny oscyloskop radziecki OMSZ-3M (uwaga: zasilany jest napięciem 48V 50Hz a więc potrzebuje dodatkowego transformatora 220V na 48V np. TS15/33). Jego możliwości pomiarowe są beznadziejne, ale jednak polecam. Lepsze to niż nic a zawsze może się przydać, ponieważ jest mały i można go zabrać gdzieś w teren.

  7)Najpotrzebniejsze środki chemiczne.
  Należy zakupić cynę LC-60 firmy Cynel w postaci drutu na niebieskiej szpuli o wadze 0,25 lub 0,5 kilograma. Ponadto konieczna jest puszka kalafonii, denaturat, tubka pasty silikonowej, wytrawiacz, marker do malowania płytek, laminat, rozpuszczalnik benzynowy.


  Większość pozostałych przyrządów wykonuje się samodzielnie. Najważniejsze to zasilacz regulowany, najlepiej symetryczny oraz generator przebiegów TTL i sinusoidalnego. Zasilacz możesz wykonać na popularnym układzie scalonym LM317. Schematów wraz ze wzorami płytek jest w sieci dużo. Mogę polecić prosty generator z któregoś Radioelektronika na układzie UCY7410. Posiadam do niego wzór płytki.