1)Lutownica.
Są dwa rodzaje lutownic: oporowe (tańsze) i transformatorowe. Jeśli zdecydujesz się na transformatorową, to wyłącznie polską np. Lutolę. Te z Chin są beznadziejne. Lutownica oporowa powinna mieć 40W i cienki grot.
2)Miernik uniwersalny
Na początek nie warto kupować miernika wysokiej klasy (jako początkujący możesz go zniszczyć). Należy zakupić dwa mierniki: jeden cyfrowy, najtańszy oraz drugi analogowy, najlepiej jakiś starszy, polski. Przy zakupie zwrócić uwagę na zakresy pomiaru oporu, prądu i napięcia stałego i zmiennego oraz na rozmiar i czytelność wskaźnika. Moim zdaniem, w pewnych sytuacjach, nawet najlepszy miernik cyfrowy nie zastąpi zwykłego miernika analogowego.
3)Odsysacz.
Nie kupuj takiego niebieskiego. Polecam OD-25 firmy ZEL Electronic. Warto od razu kupić kilka zapasowych końcówek.
4)Wkrętaki.
Należy się zaopatrzyć w komplet śrubokrętów płaskich i krzyżowych izolowanych, śrubokręt z neonówką oraz wkrętak krzyżowy o długości 25cm. Ja jestem bardzo zadowolony z takiego śrubokrętu firmy Stanley.
5)Wiertarka i komplet wierteł.
Wiertarka musi chwytać małe wiertła i powinna mieć dość duże obroty. Możesz od razu kupić 10 wierteł 1mm, bo się szybko zużywają. Dobrze było by mieć wiertarkę stołową lub stojak do zwykłej wiertarki.
6)Oscyloskop.
Oscyloskop jest niezwykle pożytecznym narzędziem, ale niestety drogim. Koszt porządnego oscyloskopu to na Allegro 200 - 300zł. Można też kupić tani, przenośny oscyloskop radziecki OMSZ-3M (uwaga: zasilany jest napięciem 48V 50Hz a więc potrzebuje dodatkowego transformatora 220V na 48V np. TS15/33). Jego możliwości pomiarowe są beznadziejne, ale jednak polecam. Lepsze to niż nic a zawsze może się przydać, ponieważ jest mały i można go zabrać gdzieś w teren.
7)Najpotrzebniejsze środki chemiczne.
Należy zakupić cynę LC-60 firmy Cynel w postaci drutu na niebieskiej szpuli o wadze 0,25 lub 0,5 kilograma. Ponadto konieczna jest puszka kalafonii, denaturat, tubka pasty silikonowej, wytrawiacz, marker do malowania płytek, laminat, rozpuszczalnik benzynowy.
Większość pozostałych przyrządów wykonuje się samodzielnie. Najważniejsze to zasilacz regulowany, najlepiej symetryczny oraz generator przebiegów TTL i sinusoidalnego. Zasilacz możesz wykonać na popularnym układzie scalonym LM317. Schematów wraz ze wzorami płytek jest w sieci dużo. Mogę polecić prosty generator z któregoś Radioelektronika na układzie UCY7410. Posiadam do niego wzór płytki.