Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik ogrzewania podłogowego - potrzebna pomoc

19 Lip 2007 19:34 3723 17
  • Poziom 22  
    Witam, jako totalny laik w kwestii mikroprocesorów i ich programowania proszę o pilną pomoc.
    Muszę zbudować do domku letniego sterownik ogrzewania podłogowego (elektryczne). Sterownik ma posiadać podstawowe funkcje czyli pomiar temperatury otoczenia, ustawianie temperatury włączenia ogrzewania, włączenie/wyłączenie trybu grzania (czyli np. jak wyjadę na 2 tygodnie mogę wyłączyć tryb grzania, wracając go włączyć), no i może wyświetlanie aktualnej temperatury i sygnalizację trybu grzania na LCD małym - myślę, że 1x16. Podświetlenie LCD może być włączone cały czas.

Załączanie grzania realizowane na przekaźniku/ach/. Wybór mikroprocesora pozostawiam specjalistom, proszę wziąść także pod uwagę skomplikowanie programatora. Przy okazji będzie to dla mnie nauczka, że trzeba iść z duchem czasu.

Bardzo proszę o pomoc, bo dla mnie jest to sprawa nie do zrealizowania.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Sterowanie ogrzewaniem wcale nie musi być aż tak skomplikowane ... po co mikroprocesor ? Im coś bardziej skomplikowane tym bardziej awaryjne ... Parę termostatów w zupełności wystarczy, no i oczywiście jakiś stycznik ( styczniki ) , Temperaturę może Ci pokazywać zwykły termometr cyfrowy z hiper markietu ( czujnik tem. zewnętrznej może pokazywać np. aktualną temp. podłogi ) regulatorem może być termostat pomieszczeniowy ( najtańszy w granicach 50 ZŁ a za 300 ZŁ to już taki z bajerami np. tem. dzienna i nocna program tygodniowy, tem. zadana i aktualna, itd. )

Pozdrawiam i życzę powodzenia
  • Poziom 25  
    Paweł a policz koszt 1 atmegi, przekaźnika, lcd, ds18b20 i plytki uniwersalnej :)
    Z obudowa to 50zeta i mozna na tym zrobic te same bajery.
    Program w bascomie banalny. Zaprogramowac mozna 6przewodami i niech hula :)
  • Poziom 27  
    Może i masz rację, ja nie zajmuję się tworzeniem tylko raczej korzystam z gotowców ... Ale wiem też że sam stycznik ( nie wiem jakiej mocy jest to ogrzewanie ) kosztuję ładnych parę dych ... jakieś czujniki, trafo itd. myślę że 50 to za mało... Ja mam jakieś doświadczenie z procesorowymi sterownikami ale szczerze mówiąc chyba ( choć nigdy nie próbowałem ) nie dałbym rady ich zaprogramować ... Ale kto wie, mówią że nie taki diabeł straszny jak go malują ... czy jakoś tak ... :)
  • Poziom 25  
    No tak, koszty naciągane może troche :)
    Jak ogrzewanie ma ładnych pare kW to styczik już raczej na 220V i sterowanie malym prk albo optotrieakiem czy cos :)
    Napisać program naprawde nie jest trudno, a jeszcze łatwiej zaadaptować coś znalezionego na sieci.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Sprawdzałem, taniej nie wyjdzie.

1 atmega8, 2 przekaźniki 20A, płytek mam od groma, obudowe też, czujnik i lcd....Plus trochę złomu elektronicznego, zasilacz 12V 30W też mam.

Wychodzi taniej, lecz ja jestem zbyt wielkim laikiem żeby to budować i ryzykować, a budowa wre...

Łazienka w domku letnim ma okolo 5m² ogrzewanie podłogowe ma w niej ~300W i tyle wystarczy z górką. Główny cel to wyeliminowanie zimnej podłogi, wylewka betonowa bezpośrednio na grunt i np. rano ma temp ~10°C. I przeziębienie murowane.
  • Poziom 27  
    Skoro to tylko 300W to myślę że obejdzie się bez dość drogich styczników ... więc jakiś prosty termostacik załatwi Ci sprawę. Tylko pytanie, czy to ogrzewanie ma kontrolować tylko tem. podłogi żeby nie była zbyt zimna czy też ma być ogrzewaniem tej łazienki. jeśli jedynym ogrzewaniem to dwa termostaty jeden kontroluje tem. pomieszczenia a drugi tem. podłogi żeby nie dopuścić do potencjalnego przegrzania, chociaż z tego co wiem te kable oporowe same w sobie nie dopuszczają się do przegrzania... ale kiedyś naprawiałem automatykę do ogrzewania podłogowego i były dwa termostaty, jeden w podłodze a drugi w pomieszczeniu ...

Mam nadzieję że między gruntem a wylewką będziesz mieć odpowiednie izolowanie, i przeciw wilgoci, i termiczne ...
  • Poziom 22  
    Tak,wylewka ma 3 wartwy folii i 3cm styropianu, co jednak nie przeszkadza się tak wychładzać. Stąd właśnie konieczność ogrzewania podł. :)

Orientowałem się w termostatach, ale tutaj jest taki wybór, że głowa mała. I różne parametry.
    Czy ma ktoś z Kolegów jakiś pomysł na konkretny model/egzemplarz? Plus dochodzi problem ustawienia tej temp, właśnie dlatego - używać ogrzewania będą głównie moi rodzice planujący siedzieć tam od wiosny do jesieni - chciałem to zrobić na elektronice czystej...wtedy parę opisanych przycisków + wyświetlacz i działa wszytsko prosto i ładnie. Plus obchodzi się bez ciągania głównych kabli prądowych w ścianie, czego staram się za wszelką cenę uniknąć (stąd wszystkie kable w suficie i włączik świateł też elektromechaniczny - przekaźnik i dwa przyciski)
  • Poziom 27  
    3 cm styropianu to moim zdaniem za mało, 10 cm to też nie przesada. Nadal nie wiem czy to główne ogrzewanie czy tylko podłogi... Jeśli tylko podłogi to za 35 zł oferują termostat który ma regulację od -35*C do +35*C z kapilarą 1,8m którą możesz zamurować w podłodze wkładając ją do jakieś rurki żeby w razie potrzeby można było wymienić do tego jeszcze jakiś zwykły wyłącznik do światła, opisać ogrzewanie i prawie że gotowe. Można jeszcze dodać jakiś termoregulator pokojowy i właściwie automatykę masz gotową. wszystkie te termostaty wytrzymają te 300W bez dodatkowych styczników czy przekaźników ...

http://thermoplus.pl/grupa-w-obudowie-26-7.html

A tu masz taki chyba najodpowiedniejszy do twojego zapotrzebowania:

http://thermoplus.pl/produkt-TC-41-28-7-123.html
  • Poziom 22  
    To już wersja pro.. z ładną obudową i w ogóle "full wypas". Cena też wypas:)

Skonsultuję to i zobaczymy, chociaż dalej projekt na elektronice jest żywy, zwłaszcza w tej cenie.
  • Poziom 27  
    Nie wiem czy cena 150 Zł to "wypas" Kupowałem w sklepie ( nie miałem innego wyjścia w tedy ) zwykły bimetaliczny termostat w najprostszej wersji i zapłaciłem za niego 82 ZŁ. W hipermarkietach zwykły bimetaliczny termostat kosztuje w granicach 50 ZŁ... Ten który Ci proponuję kupić jest przeznaczony do ogrzewania podłogowego, montując go zapominasz o wszystkim, nie skomplikowana obsługa, estetyczna obudowa, itd. Cóż więcej chcieć...? Próbując coś kombinować by było taniej nie zawsze przynosi pożądane skutki... Chyba że połączyć dwa termostaty w szeregu, jeden kontroluje tem podłogi , drugi tem. pomieszczenia...
    Oczywiście te najtansze... Ale wiem z doświadczenia że najtaniej wychodzi dwa razy drożej... Tu kupujesz raz, masz przystosowane do Twoich potrzeb, dwa lata gwarancji, estetyczną obudowę i prostotę obsługi... starsi ludzie nie lubią przycisków wyświetlaczy itd. często jak montuję automatykę do central wentylacyjnych użytkownicy chcą jeden przełącznik załącz/wyłącz bo jak widzą tyle możliwości to się boją dotknąć by czegoś nie poprzestawiać ...

Ale wybór należy do Ciebie

Powodzenia
  • Poziom 14  
    A ja bym zaproponowal nord elektronik termostat ks021 bardzo dobry sterownik do wszelkich urzadzen ma dwa przekazniki i bardzo dobra mozliwosc regulacj i na dodatek na wypadek zaniku pradu posiada pamiec .Sam obecnie zabudowalem w w mojej lodowce 1 rok bez najmniejszego problemu smiga
    ps. pisze nie gramatycznie bo mam niemiecka wersje windowsa
  • Poziom 27  
    Tak idąc dalej można zbudować "inteligentny dom" człowiek pisał że mają to bez problemu obsłużyć rodzice, więc im więcej bajerów tym obsługa trudniejsza ...
  • Poziom 25  
    Atmega48 - 5zł
    Przekaźnik 10A 277V cewka 5V - 5zł
    wyswietlacz - 15zł
    ds1820 - 8 zł (lub darmowy ;))
    przewody, pytka i pozostałe - 10zł
    trafo - 10zł
    satysfakcja - bezcenna
    za reszte zapłacisz master..... ;)

Polecam samemu to zrobic :) Nie ma to jak satysfakcja z dobrze wykonanego projektu.
  • Poziom 27  
    Gdzie można kupić dobry przekaźnik 10A z cewką 5V za 5 ZŁ...?