Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła dzienne. Czy urządzenie niszczy żarówki?

20 Lip 2007 18:26 2183 10
  • Poziom 11  
    witam wszystkich serdecznie
    mam pytanko
    czy urządzenie do świateł dziennych niszczy żarówki - skraca ich zywotnośc
    podłącza sie to do włukien żarówki od swiateł drogowych które dostają prąd impulsowy i przez to świecą miejszą mocą
    więc jaka jest prawda żarówki się przez to szybciej niszczą czy nie?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Czytałem gdzieś kiedyś że halogenowa żarówka musi mieć do prawidłowej pracy właściwą temperaturę. Jeżeli temp. pracy będzie za niska, metal wybijany z żarnika nie powróci do włókna i osadzi się na ściankach wewnętrznych żarówki. To natomiast zmniejsza żywotność. Zatem jeśli żarówka pracuje z mniejszą mocą - mniejsza jest też jej temperatura włókna / wnętrza. Ale czy o tyle że regenerujący włókno efekt nie zachodzi - pojęcia nie mam. Może to jest jakaś wskazówka.
  • Poziom 11  
    Ale cisza nikt nie ma pojęcia ? czy co?
  • Poziom 32  
    marcin.wielki napisał:
    Ale cisza nikt nie ma pojęcia ? czy co?

Nic się złego nie stanie.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Mam założony regulator PWM na światła mijania. Włącza on światła automatycznie po rozruchu silnika i wysterowuje żarówki do świecenia z moca około 60 % jasności normalnie włączonej żarówki. Układ zrobiłem jakieś 3 lata temu. Pierwotnie miał pracować tylko zimą, ale po włączeniu go został załączony już na wszystkie pory roku :). Co do trwałości żarówek to nie zauważyłem pogorszenia ich żywotności, od momentu założenia go nie spaliła się żadna żarówka. Nie wiem czy układ nie ma czasem pozytywnego wpływu na trwałość, gdyż w trakcie włączania żarówka włącza się płynnie ( bez udaru prądowego ).
    Pozdro
  • Poziom 39  
    Nie mogę wytrzymać aby nie spytać się. Jakie żarówki zasilasz tym regulatorem, że wytrzymały trzy lata? Pewno H4? U mnie stosowane H7 dobrze jak wytrzymają rok (bez regulacji).
  • Poziom 14  
    Witam!
    pablo11z możesz się pochwalić co to za układ do łagodnego zapalania świateł.:D
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Żarówki to H4, jakieś Tungsram +30 % o ile dobrze pamiętam. A układ faktycznie jest na NE555 + driver MC33152 + tranzystor NTY100N10-D i kilka innych drobnych elementów. Sygnał włączania świateł pobierny jest z czujnika ciśnienia oleju. Co ciekawe wyszedł super tanio, bo 555, 33152 i tranzystor dostałem jako sample :).
  • Poziom 38  
    pablo11z Czy mozesz przedstawic schemat tego regulatora ?
  • Poziom 11  
    Pablo11z a czy awróciłeś uwagęna żarówke
    na mojej po tygodniu pojawił sie żółtawy nalot Ciekawe dlaczego .
    coo tym sądzisz?
    jak możesz to napisz i daj schemacik jak to zrobiłeś