Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa wzmacniaczy opis działań

02 Lis 2003 20:15 2838 5
 • Poziom 17  
  Często się mówi że jakiś wzmacniacz ma spaloną końcówkę. Chciałbym się dowiedzieć jak to się z reguły naprawia? Czy wystarczy wymienić tranzystor i ew inne uszkodzenia widoczne gołym okiem?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 14  
  Po wymianie widocznych na ,,gołe oko'' uszkodzonych elementów -tranzystory i rezystory -należy też dokładne sprawdzić pozostałe elementy{omomierzem}Gdy sprawdzimy że wszystkie elementy OK, włanczamy wzmacniacz.Jeżeli jest wszystko dobrze to następnie mierzymy czy na rezystorach emiterowych jest napięcie.W wzmacniaczach zasilanych symetrycznymi napięciami tzn.+,- powinno być 0V ,a w wzmacniaczach zasilanych pojedyńczym napięciem ,na rezystorach emiterowych powinno być napięcie 0.5Uzasilania.Należy też skorygować prąd zerowy tranzystorów końcowych[mocy].To takie ogólne zasady przy naprawie wzmacniaczy mocy.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  podstawa to ustawic prad spoczynkowy
 • Poziom 43  
  no dodac trzeba jeszcze w jakich warunkach doczekał się naszej naprawy wzmanciacz, jesli jest to długo nie używany wzmacniacz wówczas możemy mieć problem z wyschnietymi elektrolitami.

  po za tym większość popularnych wzmcniaczy ma mozliwość regulacji wzmocnienia, prądu zerowego itp, po wymianie tranzystorów nalezy to od nowa ustawić najlepiej z pomocą oscyloskopu.
  Prócz samej końcówki dość częste jest spalenie tranzystorów je bezpośrednio sterujących.
  Natomiast to co często niszczy polskie wzmanciacze mocy to awaria przedwzmacniacza róznicowego - nadaje zbyt wysokie napięcie i w kółko się palą końcówki mocy.
  Zdarza sie że mimo wymiany tranzystorów, regulacji trzeba kombinować z podpinaniem rezystorów zamiast bezpieczników .. co chwile trzeba wymieniać bezpieczniki na skutek wzbudzeń. Które to niekiedy trzeba korygować zwiekszeniem niektórych pojemności itd...
 • Poziom 26  
  Jeżeli wzmak ma scaloną końcówkę mocy (lub hybrydę) to sprawa wygląda lepiej - wystarczy sprawdzić napięcia zasilania, czy nie ma tętnienia na szynach, wymienieć układ(jeżeli widać lub jesteśmy pewni po dokonaniu pomiarów że jest walnięty), ew. jakieś zabezpieczenia sterujące przekaźnikiem odcinającym kolumny - generalnie im wzmacniacz starszy (i szczególnie na tranzystorach) to diagnoza i naprawa może być trudniejsza. Jeszcze jedna uwaga - w starych polskch wzmakach należu bezwzględnie po wymianie uszkodzonych tranzystorów sprawdzić diody w mostku prostowniczym, bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że któraś z nich uległa uszkodzeniu.