Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja monitora za pomocą cyfrowego aparatu fotograficzn

20 Lip 2007 21:58 4205 5
 • Poziom 28  
  Proszę powiedzieć, czy opisany przeze mnie sposób kalibracji (regulacji kolorów) jest dobry.

  Załóżmy, że chcemy ustawić temperaturę barwową 6500K. Operację najlepiej przeprowadzić w nocy, przy wyłączonym świetle.

  Potrzebujemy programu graficznego, który posiada funkcję obliczenia średniego koloru dla dowolnego prostokątnego obszaru obrazka lub przynajmniej dla większej grupy pikseli.

  Potrzebujemy także cyfrowy aparat fotograficzny taki, w którym można ręcznie wybrać balans bieli (temperaturę barwową światła oświetlającego fotografowany przedmiot).

  W programie graficznym tworzymy nowy obrazek w odcieniach szarości, na czarnym tle rysujemy kilka szarych prostokątów o różnej jasności.

  W aparacie ustawiamy balans bieli na 6500K, najczęściej oznaczony jako "światło dzienne". Wyłączamy wszystkie lampy w pokoju, wyłączamy lampę błyskową aparatu. Wyświetlamy na monitorze przygotowany wcześniej obraz i fotografujemy ekran. Przegrywamy zdjęcie do komputera, badamy barwę sfotografowanych prostokątów. Jeżeli są szare, to znaczy, że monitor jest prawidłowo skalibrowany. Jeżeli nie, to stwierdzamy, jaki kolor dominuje lub jakiego koloru brakuje. Wyrównujemy balans kolorów za pomocą regulatorów monitora, ponownie wyświetlamy obraz wzorcowy i fotografujemy. Czynność powtarzamy tak długo, aż wszystkie sfotografowane prostokąty będą rzeczywiście szare (składowe RGB równe).
 • Poziom 23  
  Nie sądze że ta metoda ma większy sesn i dokładność. Ja na oko potrafie wyregulować monitor z dość dużą dokladnościa, napewno większą niz taką z Twojej metody. A kiedyś jak się jeszcze w to bawiłem to korzystałem z http://konicaminolta.pl/products/industrial/mier_ekranow/ca100plus/specyfikacja.html tylko wsześniejszy nieco starszy model. Nic innego chyba nie ma sesnu przy regulacji monitorów...
 • Poziom 24  
  jaki masz monitor ?
  na 99% do twojego monitora jest dostępny profil kolorów
  jest to plik o rozszerzeniu .ICM dla PC (szukaj na cd-rom z monitorem , ew. na stronie producenta )

  patrz :
  Właściwości ekran > zaawansowane > zarządzanie kolorami > dodaj

  dodajesz plik ściągnięty do twojego monitora , następnie ustawiasz
  http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html

  to był najprostszy sposób
  trochę trudniejszy ale lepszy jest tu :
  http://www.littlecms.com/

  to jest sposób profesjonalny
  http://www.macworld.pl/artykuly/47677.html

  są strony www ze skryptami gdzie ustawiasz gamme każdego koloru oddzielnie


  jeśli ktoś kupił w ciągu np. 3 ostatnich lat monitor , poproś go o
  cd-rom , na płycie większość producentów daje podstawowe oprogramowanie
  do kalibracji monitora , plikiem końcowym często jest .ICM

  sposób który podałeś nie ma zastosowania , aparat cyfrowy również wymaga kalibracji
 • Poziom 23  
  Wszysko OK ale najpierw trzeba wyregulować sam monitor! Czyli balans bieli statyczny i dynamiczny! Inaczej zadne profile na nic się nie zdadzą gdy zamiast czarnego backgroundu bedzie filoletowy.. a tego 99% monitorów nie da rady wyregulować w menu użytkownika...
 • Poziom 28  
  Pegelmesser napisał:
  Wszysko OK ale najpierw trzeba wyregulować sam monitor! Czyli balans bieli statyczny i dynamiczny! Inaczej zadne profile na nic się nie zdadzą gdy zamiast czarnego backgroundu bedzie filoletowy.. a tego 99% monitorów nie da rady wyregulować w menu użytkownika...


  Ale można wyregulować w trybie serwisowym chyba w większości monitorów.

  Ja posiadam Philips 107B3, w trybie serwisowym jest regulacja GAIN i BIAS dla każdej temperatury osobno.

  BIAS to regulacja wzmocnienia barw RGB dla czarnego koloru (powinien być czarny a nie np. fioletowy, a ja tak miałem i udalo się wyregulować), a GAIN reguluje wzmocnienie poszczególnych barw RGB dla koloru białego.
 • Poziom 23  
  A co z monitorami które nie maja trybu serwisowego jak np. Samsung? Jedynie jig. No i na oko to tego balansu nie wyregulujesz niestety. Na oko nie da rady, bład jest rzędu 20% czyli niedopuszczalny. Na Minolcie możesz dobrać kolory z dokładnościa do około 1 nita. Ja po paru latach doświadczeń w regulacji potrafie na oko ustawić parametry z dokladności do kolo 10-20nitów jeśli chodzi o jaskrawośc i kontrast (biasy i gainy). Jednak nija to się ma do regulacji na Minolcie. No i parametry też mocno się rozjeżdzaja po włączeniu monitora; po godzinie możemy zaobserwować spadek np. z 280 do 260 nitów. Już nie mówie co się dzieje ze stabilnością długoczasową (zużycie bańki).