Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz sygnalu Bluetooth

20 Lip 2007 22:56 11443 14
  • Poziom 24  
    Witam
    mam Bluetooth podlaczany przez USB do komputera i potrzebuje wzmocnic jego sygnal tak aby docieral on na wieksze odleglosci. Chcialbym uzyty zestaw tj. bluetooth + wzmacniacz podlaczyc do anteny panelowej o wzmocnieniu 15 dBi (antena od karty WLAN). Czy mozna jakos wzmocnic sygnal w ogole ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hej.

Ale co z tego, ze zwiekszysz moc swojego blutka, jezeli pozostale urzadzenia do niego nie doleca ?
    U mnie antena to sciezka wygladajaca jak nie do konca zamkniety prostokat. Mozesz taka antene zastapic gniazdem SMA ktorego mase podlaczasz do masy bluetooth'a.
    Te urzadzenia maja tak mala moc, ze nie warto zawracac sobie glowy. Lepiej pobawic sie w przedluzacz USB i wywalic za okno - ale tez ostronie. Kiedys chcialem podniesc modem GPRS i okazalo sie, ze 3m kabel to dla niego za duzo.
  • Poziom 24  
    jak zwiekszysz moc to bedzie sięgał i wyłapywał z większych odległosci "nadawanie" innych urządzeń.

To tak samo jak z łowieniem ryb :P
    Masz małą sieć i łowisz mało ryb, zażucasz dużą sieć ( większe pole elektromagentyczne blututa ) i zgarniasz ryby z większego obszaru ( sięgasz do dalszych urządzeń bluetooth )
  • Poziom 18  
    ale zeby byl przesyl danych w 2 strony to obydwa urzadzenia musza sie "widziec"
  • Poziom 28  
    Kolego El_liero - nie wypisuj bzdur. Zwiększenie mocy nie spowoduje, że będzie jak ty to nazywasz "wyłapywał nadawanie z większej odległości". Rozumiesz, że jest to komunikacja dwustronna ?? Co z tego, że drugie urządzenie odbierze transmisję, skoro pierwotne urządzenie (to o zwiększonej mocy) nie odbierze transmisji ze względu na mniejszą moc drugiego urządzenia. Co do tematu anten do BT - badałem tą sprawę i stwierdzam jedno - strata czasu. Efekty żadne właśnie ze względu na moc. A tak poza tym - skoro zostało tak zaprojektowane, to ma mieć taką moc. Nie wiem czemu panuje mania pakowania wszędzie wzmacniaczy RF.
    Samo zwiekszenie mocy nic nie da. Mylisz pojecia... W takim przypadku moc musisz zwiekszyc we wszystkich urzadzeniach, albo zwiekszyc czulosc czesci odbiorczej + wzmocnienie czesci nadawczej, a to z kolei kupa roboty, nerwow i w sumie kasy = nie warto.
  • Poziom 24  
    yes2mike napisał:
    W takim przypadku moc musisz zwiekszyc we wszystkich urzadzeniach, albo zwiekszyc czulosc czesci odbiorczej + wzmocnienie czesci nadawczej

no właśnie coś takowego mnie interesuje. Mam schemat jakiś co wzmacnia część nadawczą... ale pewien układ scalony jest trudny do dostania... przynajmniej ja nie moge do znaleść
    Proponuje jednak pobawic sie w postawienie blutu w oknie.
    Nawet nie okresliles, jaka odleglosc Cie interesuje...
  • Poziom 24  
    heh wg tego co piszecie wychodzi na to, ze jesli posiadam dwa urzadzenia, np jedno z nich to komputer o zasiegu Bluetooth 100 m a drugie to tel kom. o zasiegu 10m to gdy oddale sie od komputera o 11m to strace zasieg ? Po Waszych wypowiedziach na to by wygladalo...
    Dokladnie tak.
    I wez pod uwage jeszcze jedna rzecz: te 100 metrow, jest teoretycznym zasiegiem, przy wyjatkowo sprzyjajacych warunkach (np. otwarta przestrzen).
  • Poziom 24  
    tak rozumiem ze to teoretyczny zasieg. Ale moim zdaniem Ty jak i przedmowcy nie macie racji (moze sie myle), poniewaz czesto zasieg BT w laptopie zwiekszany jest poprzez zewnetrzna antene, wiec pytam : w jakim celu mialaby byc montowana zewnetrzna antena w laptopie ( zasieg bez anteny - 100 m) skoro telefony maja do 10m ( nie wszystkie) ?

podam tez inny przyklad : ja sam korzystam z internetu droga radiowa, dzieki technologii Wi-Fi, mam antene o mocy 15dBi ktorej zasieg w otwartym terenie nie przekracza 400 m, w takim razie skad bierze sie u mnie sygnal skoro antena nadawcy znajduje sie ponad 1 km ode mnie ??
  • Poziom 28  
    A pokaż jakiś link odnośne tej anteny. Z tego co wiem, to jest montowana antena do WLAN w pokrywie laptopa i służy on właśnie do WLAN, a nie do BT.
    Masz antenę o mocy 15dBi - a to ciekawe; pierwszy raz słyszę o takim parametrze jak moc anteny (o dopuszczalnej doprowadzanej mocy słyszałem). Przy 15 dBi zysku energetycznego anteny na 2.4 GHz można w otwartym terenie spokojnie uzyskać 2km zasięgu. Ktoś Ci głupot nawciskał o tych antenach.
  • Poziom 24  
    tak - to jest dopuszczalna doprowadzana moc ( dziekuje za skorygowanie ) Tak jest w specyfikacji technicznej anteny (w budynku 100m na otwartym terenie 400 m), szczegol w tym ze teren przez ktory musi "przedrzec" sie sygnal obfituje w drzewa, budynki itd.
    "Z tego co wiem, to jest montowana antena do WLAN w pokrywie laptopa i służy on właśnie do WLAN, a nie do BT." A wiec malo wiesz poniewaz stosowane sa tez anteny zewnetrzne "na kablu" dla powiekszenia zasiegu, a ze najpopularniejsze standardy Wi-Fi dzialaja wlasnie na 2,4 GHz to mozna je spokojnie uzyc do BT
  • Poziom 28  
    Wyjaśnijmy sobie - mówimy o kartach WLAN montowanych w laptopach w złączu Mini PCI (a nie PCMCIA). Takie karty mają przeważnie złącze MCX i da się na upartego podłączyć do ich zewnętrzne anteny. Przykładem takiego wynalazku jest coś takiego: http://www.radiolabs.com/products/antennas/2.4gig/wireless-laptop-antenna.php
    Ale widzę, że do Ciebie nie dociera - antena służy do WLAN-u, a nie do BT. Doskonale wiem o tym, że taka antena może służyć do BT, ale tak nie jest. Zastanawiam się, czy tak ciężko zrozumieć że nie ma cudów - to tak jak z "dopałkami" do CB. Ludzie to kupują, tylko co z tego - dobra antena może dać bardzo dużo (ale nie w przypadku BT), ale wzmacniacz pomoże tylko w jedną stronę.
    A odnośnie twojej anteny - bzdury pisane na ulotkach nie są żadną specyfikacją. Przeważnie zasięg jest zawyżany, ale przypadki zaniżania też widziałem. Jakbym napisał w tej ulotce, że ma 100km "zasięgu" to też byś uwierzył ? Jeśli wie się jak coś działa, jak jest zbudowane i jakiej jest jakości to nie trzeba wierzyć w bzdury wciskane przez producentów.
  • Poziom 24  
    dziekuje za zainteresowanie tematem, niestety wydaje mi sie ze wiedza polemizujacych jest na razie zbyt mala jesli chodzi o BT, wiec bede musial sobie poradzic jakos sam. Pozdrawiam