Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskażnik Wysterowania (A277D) - problem

02 Lis 2003 22:28 2884 20
  • Poziom 15  
    :(
    Witam.

Mam taki problem po podłączeniu wskaźnika do wejścia liniowego wzmacniacza (samoróbka) w głośnikach słychać wzbudzanie. Im głośniej gra muzyka tym "buczenia" jest więcej, tzn. im więcej diód zaświeci się tym jest gorzej. Potrzebowałbym prawdopodobnie filtra usuwającego zniekształcenia.

Czekam na pomysły.

p.s.
    Kumpel robił mi wzmacniacz ja go trochę przebudowałem no i dodałem wskaźnik wysterowania. Wskaźnik jest oryginalny Unitry z magnetofonu MDS 442.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    a) czy wzmacniacz działa z przedwzmacniaczem dopasowywującym?

b) czy bez wskaźnika układ robi to czego nie powinien? czy ma filtrowane zasilanie?

c) na czym oparta jest samoróbka ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Najwyraźniej zapiąłeś zasilanie do wskażnika w złe miejsce.
    Diody podczas zaświecania pobierają coraz większy prąd i stąd przydźwięk.
    Potrzebujemy więcej szczegółów !
  • Poziom 15  
    Przedwzmacniacz TDA1524
    Końcówka mocy TDA2030
    Zasilanie 32V na końcówkę i 12V na pozostałe układy.

Z tego co widziałem to zasilanie na końcówkę wyglądało tak: mostek gretza i to wszystko.
    Ale bez diód działa idealnie.
    Dynamika i jakość w porządku.
  • Poziom 25  
    Najlepiej zrób osobny stabilizator 12V dla wskaźnika wysterowania i zwróc uwagę, czy nie zrobiłeś pętli prądowej podczas przyłączania wskaźnika do preampa.
  • Poziom 15  
    gregoryi napisał:
    Przedwzmacniacz TDA1524
    Końcówka mocy TDA2030
    Zasilanie 32V na końcówkę i 12V na pozostałe układy.

Z tego co widziałem to zasilanie na końcówkę wyglądało tak: mostek gretza i to wszystko.
    Ale bez diód działa idealnie.
    Dynamika i jakość w porządku.

To jeszcze tylko takie małe pytanko. Dodałem opóźniacz włącznia głośników.
    Jak włącza się do i tak jest puknięcie w głośnika. Czy da się zrobić coś takiego:
    wstaić na sam koniec przed wyjściem na głośniki tranzystor mocy al nie po to by wzmacniać sygnał. Do emitera trazystora mocy podłączyć wyjście z końcówki, która już jest a na bazę póścić powoli prąd tak aby po jakimś czasie tr. mocy uzyskał pełną przapustowość? Czy dobrze myślę?
  • Poziom 25  
    Niezupełnie.
    Jeśli głośnik puka Ci w czasie włączania przekaźnika, to znaczy, że na wyjściu wzmacniacza prawdopodobnie masz niewielkie STAŁE napięcie.
    Nie jest to zdrowe dla wzmacniacza a zwłaszcza dla głośników.
    Jeśli chodzi o zastąpienie przekażnika tranzystorem, to musiałby to być Mosfet , ale jak to podłączyc, żeby nie miało wpływu na dźwięk - nie wiem.
  • Poziom 15  
    no to trudno myślałem inaczej.

thx
  • Poziom 26  
    musiałbyś zastosować jakiś przekaźnik który podłączałby na czas włączenia jakiś rezystor np 4 ohm/20 W, na którym rozładowało by się napięcie "puknięcia", a później odłączał i włączał na wyjście wzmacniacza głośnik.
  • Poziom 21  
    Z tego co napisane wynikało by, że TDA2030 jest zasilany +32V, co dalej oznacza, że na jego wyjściu jest dokładnie połowa napięcia zasilania separowana od głośników kondensatorem. Z tego jedyny wniosek - zapomnij o braku stuku w głośnikach przy włączeniu nawet z opóźnieniem bo i tak przez nienaładowany kondensator prąd w momencie włączenia popłynie. Teraz temat główny - czy cokolwiek stoi na przeszkodzie aby wskaźnik z A277 wpiąć na wyjście !!! wzmacniacza mocy przez stosowny rezystor?
  • Poziom 15  
    jak go później ustawić aby pokazywał w miarę rozsądnie. Albo będzie za mało świeciło albo nie będzie się zmieniało w ogóle (wszystkie będą świecić).
  • Poziom 21  
    Tak na zasadzie "rzucił temat Staszek" to można podejść do problemu następująco: 1) wskażnik reaguje na napięcia zmienne? jak tak to dobrze, jak nie to nie poddajemy się - trzeba będzie w obwodzie wejściowym włączyć diodę w szereg i kondensator filtrujący do masy (100 nF tak z kapelusza potem się dobierze). 2) włączamy w szereg na wejściu wyświetlacza rezystor np. 47kOhm i potencjometr np. 100 kOhm
    3) robimy full power na głośniki i patrzymy co na wyświetlaczu - ledwie drgnęło to rezystory za duże i na odwrót 4) powtarzamy punkt 3 kręcąc potencjometrem (ew. zmiana wartości) aż do zadowalających wskazań, a na końcu dobieramy kondensator filtrujący tak, by oczy nadążały za fruwającą linijką
  • Poziom 15  
    Podejście numer 1.

Zrobiłem nowy układ zasilacza no i powiem, że nawet zadziałało do póki nie spiąłem mas ze sobą. Teraz bzyczy cały czas niezależnie od głośności.
  • Poziom 15  
    frohme.
    Jak podłącze diode w szereg do wejścia do mi diody zgasną. Podłączam do wejścia liniowego a nie na głośniki.
  • Poziom 21  
    Nic na siłę - ustalmy co jest: 1) wskażnik reaguje na wielkość napięcia na jego wejściu 2) jeżeli jest czuły to może regować od kilku kilkudziesięciu milivoltów 3) jak go wpinasz na wejście wzmacniacza to prosisz się o kłopoty tam impedancja jest kilkadziesiąt kiloohmów i brum od sieci jakoś prawie sam się indukuje 4) ale jak go wepniesz na wyjście wzmacniacza (na głośniku) to masz impedancję powiedzmy 4 ohmy i tam o zakłócenia trudno 5) pozostaje tylko dopasować poziomy aby było prawidłowe wysterowanie
    i już.
  • Poziom 15  
    to chyba jedne z najgorszych rozwiązań jakie dotąd zrobiłem. buczy pierdzi skwierczy wzbudza się pulsacyjnie chyba w ogóle zrezygnuje z tego i już.
  • Poziom 21  
    Nie poddawaj się! Zasilasz wzmacniacz bez dodatków i słuchasz co się dzieje - dobrze to podpinasz wskażnik ale tylko masę i plus zasilania bez wejścia sterującego i słuchasz. Jak warczy to nie jest źle, prawie 100% na źle podłączone masy. Czekam co będzie.
  • Poziom 36  
    Najpierw zastanów się jaki jest cel tego wskaźnika. Jeżeli służy jako bajer lub jako wskaźnik wysterowania wejścia wzmacniacza (czy nie jest przesterowane), to rzeczywiście powinien być podłączony w miejscu, gdzie poziom głośności jest niezależny od głośności na wyjściu. Jednak jeżeli służy np. jako wskaźnik przesterowania wzmacniacza mocy albo kolumn to powinien być na wyjściu (tam gdzie głośniki).
    Co do samego problemu to zapodałbyś schemat tego ustrojstwa albo chociaż schemat jak to podłączyłeś. Może jakaś pętla masy się od tego wskaźnika zrobiła.
  • Poziom 15  
    Odp. frohme

Bez sygnały na wejściu nie dzieje się kompletnie nic "cycuśbobuś" idealny stan. Jak diody zaczynają się świecić to zaczyna się wzbudzać. Wydaje mi się, że wejścia wskaźnika wpuszczają coś niedobrego do wejść preampa. tak jakby nie wywdalał zasilacz a przecież diody mi nie przygasają.

Odp. Plotek

To jest zwykły bajer. Byłoby fajnie gdyby świeciły aczkolwiek nie do końca. mam tak zrobione, że jak ide oglądć na tv film to włączam przycisk i odcinam wejście wzmacniacz - po co ma pracować. Nie chciałbym się denerwować jak przyde np. na drugi dzień włącze sobie muze pracując na kompie i nic nie usłysze.

Pozdrawiam

p.s.
    Zastanawiam się teraz nad analogowym wskaźnikiem. Np. mikroamperomierz przez rezystory i już.
  • Poziom 21  
    Zaczynam coś wietrzyć. Mógłbyś opisać sam stopień wejściowy wskażnika? Pachnie przesunięciem punktu pracy przedwzmacniacza.
    Jeszcze lepiej szkic schematu ale chyba na priv. To musi działać.