Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator alternatora

2703 22 Jul 2007 02:54 6012 12
 • #1
  2703
  Level 12  
  Witam.
  Mam prośbę. Zamieszczam poniżej schemat regulatora napięcia alternatora do instalacji 12V. Czy może mi ktoś przeliczyć wartości rezystorów tak, aby to chodziło przy 24V. Przy napięciu około 29V tranzystor 2N3055 ma przestać przewodzić i odciąć zasilanie wzbudzenia. Sam nie potrafię tego zrobić.
 • #2
  vcc
  Level 35  
  A nie lepiej kupić regulator na 24V, ja bym nie kombinował bo jak coś nie wyjdzie to możesz ugotować akumulator(y).
 • #3
  2703
  Level 12  
  Regulator już kupiłem i nie sprawdził się, ładowanie jest niewystarczające. Na kupowanie różnych regulatorów i dobieranie właściwego doświadczalnie nie stać mnie.
  W tym schemacie powyżej, wstawiając w miejsce R3 podkówkę (rezystor regulowany), a podając zasilanie z zasilacza regulowanego, można sobie ustawiać dowolnie próg zadziałania (odłączenia zasilania wzbudzenia). Budując taki regulator, można nim sobie dowolnie regulować ładowanie, lub można też przeprowadzić badanie alternatora, jak zachowuje się w różnych parametrach zasilania wzbudzenia. Krótko mówiąc potrzebny jest mi taki regulator, a nie mogę znaleźć nigdzie schematu na 24V. Nie jestem elektronikiem z zawodu, więc dlatego nie potrafię sobie tego wyliczyć. Dlatego proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  2703 wrote:
  Regulator już kupiłem i nie sprawdził się, ładowanie jest niewystarczające.
  A ile to jest to niewystarczające?
  Dla akumulatora 24V powinno być 28,6 - 28,8V.
  Zrób pomiar - nic na oko!
 • #6
  HenioGd
  Level 12  
  [quote="2703"]Regulator już kupiłem i nie sprawdził się, ładowanie jest niewystarczające. Na kupowanie różnych regulatorów i dobieranie właściwego doświadczalnie nie stać mnie.

  Co masz na myśli pisząc te słowa ? Nie słyszałem, za kilkoma wyjątkami, o dobieraniu regulatora. Regulator ma seryjnie określone parametry i koniec. Dla akumulatora 12 V w codziennej eksploatacji przekroczenie napięcia 14,7 V to zabójstwo. Widziałem już w swojej praktyce wiele akumulatorów rozerwanych wybuchem od przeładowania (uszkodzony regulator i alternator daje tyle ile może). Chcesz zrobić sobie fajerwerki to znam inny sposób. Chyba, że masz instalację 24 V a przez pomyłkę kupiłeś regulator 12 V ale w tym przypadku w sklepie powinni wymienić Ci go bez żadnych problemów. A tak na marginesie jeśli dobrze pamiętam to po wprowadzeniu do składu chemicznego płyt akumulatora wapnia maksymalne napięcie ładowania zostało obniżone do 13,9 V.

  Co do schematu to w mojej ocenie prawa część schematu - do tranzystora z diodą zenera - to źródło stało prądowe ale niech wypowiedzą się fachowcy z elektroniki. Osobiście pomiędzy rezystory R9 i R10 wstawiłbym potencjometr bo napięcie z tego dzielnika decyduje o zatykaniu bądź odtykaniu T2i T3. A uzwojenie alternatora jest chyba podpięte równolegle z diodą D3
 • #7
  2703
  Level 12  
  Panowie.
  To, że nie jestem elektronikiem, nie oznacza że jestem laikiem. Jestem elektrykiem z ponad 20-letnim stażem pracy i nie ma mowy o pomyłkach typu 12V, a 24V. Zbuduję powiedzmy cały migomat od podstaw do końca, ale nie potrafię przeliczyć wartości tych rezystorów, żeby układ chodził w 24V-owej instalacji.
  Jeśli chodzi o wymianę regulatora na taki sam to jest akurat żadna sztuka i nie zawracałbym głowy nikomu na forum.
  Czasami jednak trzeba do dobrego alternatora dopasować inny regulator, bo oryginalnego nie można dostać, albo ceny są bardzo wysokie, albo są inne jeszcze powody, a oryginalny zepsuł się.
  Jeśli chodzi o schemat, to regulację progu zadziałania wykonujemy rezystorem R3 wstawiając w tym celu w to miejsce rezystor regulowany. Uzwojenie wzbudzenia podpinamy równolegle do diody D3.
  Więc wracam do meritum: Czy jest ktoś kto przeliczyłby mi te rezystory tak, aby układ chodził w instalacji 24V? - i tylko tyle.
 • #8
  mczapski
  Level 39  
  Sam już nie wiem czy warto się odzywać z poradami. Niektórzy dziwnie reagują. Ale pozwolę sobie zauważyć, że regulacja progu działania odbywa się na D2 i dwóch opornikach R4 - R5 (teraz nie widzę schematu). Ja próbowałbym zmienić D2 na ok 13 V (lub więcej) w pierwszym rzędzie.
 • Helpful post
  #9
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Moja propozycja:
  1. Podwoić wartość rezystorów : R2, R4, R6, R7, R12
  2. Dobrać R8 (histereza) - około 1,3-1,5V
  3. Dobrać R3 na wyłączenie 28,8V
 • #10
  2703
  Level 12  
  Witam.
  "jozefg" - dziękuję za propozycję, sprawdzę jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu.
  Dla "HenioGd" i "mczapski" zeskanowałem cały opis układu i schemat.
  Wszysko pochodzi z książki "Układy elektroniczne w praktycznych zastosowaniach", autorów: Janusza Justata i Zdzisława Tkaczyka, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności.
  W części ostatniej jest opis regulacji.
 • #11
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak zobaczyłem ten opis i rysunki to dopiero mi się przypomniało że ten regulator był opublikowany przed laty w Radioelektroniku!
  Wg tego opisu zrobiłem kiedyś taki regulator do pojazdu pt. Fiat 125p ... :D
  Działał bardzo dobrze i sąsiad przejeżdził na nim kupę latek - czyli do końca żywota tego pojazdu :D:D:D
 • #12
  2703
  Level 12  
  Czyli co? Miałem rację z tą regulacją?
  "jozefg" - myślę że podtrzymujesz swoją propozycję co do tych oporników? Będę to mógł sprawdzić pod koniec przyszłego tygodnia i jakoś Ci się odwdzięcze. Na 12 V już robiłem i to na pająka i chodził.
  Teraz zaprojektowałem dla niego płytkę. Jeśli jest ktoś zainteresowany, to ją zamieszczę i myślę, że uda się to tak zrobić aby było bez punktów.
  Oczywiście w moich załącznikach jest niby płytka ale do typowej obudowy regulatora a ja zrobiłem to w wymiarach 6.5cmx4.5cm i można to włożyć do puszki instalacyjnej kwadratowej bo są takie w sprzedaży, coś około 7x7cm, ładne zatrzaskiwane.
  Pozdrawiam.
 • #13
  2703
  Level 12  
  Witam.
  Nie odzywałem się, ponieważ nie miałem czasu aby sprawdzić propozycję jaką mi zaoferował "jozefg". Dzisiaj zmontowałem układ wg. tej rady i jest wszystko OK. Józefieg, dziękuję Ci bardzo za pomoc jakiej oczekiwałem.
  Skoro temat został wyczerpany pozwalam sobie go zamknąć.
  Pozdrawiam Wszystkich.