Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop samochodowy 12V

gulson 23 Aug 2001 20:06 9710 10
    gulson
    System Administrator
    uszkodzony został element transformatora wysokonapięciowego w stroboskopie samochodowym do ustawiania zapłonu, było to dosyć dziwne... myślałem raczej o półprzewodnikach lub samej lampie stroboskopowej. Jednak uzwojenie tego transformatora firmy chyba Zatra posiadało przejście. Transformator ten dokonuje chwilowego przekształcenia niskiego napięcia do poziomu 2kV.
    Lampa stroboskopowa została sprawdzona wykorzystując zwykły stroboskop dyskotekowy.

Pomijając wszystko układ tego stroboskopu jest bardzo prosty, ciekawym efektem byłoby wykorzystanie go w lampach przednich samochodu coś w rodzaju ala Strażnik Teksasu :smile:
    jeżeli ktoś ma schemat, proszę o umieszczenie go tutaj!
    patryksen
    Level 1  
    Transformator impulsowy kosztuje około 3 zł ostatnio widziałem go na giełdzie elektronicznej w Warszawie.

Jeżeli są kłopoty z nabyciem go to można go wykonać we własnym zakresie. Proponuję wykorzystać do tego celu karkas z rdzeniem transformatora sterującego TS13 stosowanego dawniej w odbiornikach telewizyjnych Vela i Neptun 150. Należy usunąć stare uzwojenia. W karkasie wywiercić po przeciwnych stronach jak najbliżej rdzenia dwa otwory o średnicy 1 mm, które posłużą do wyprowadzenia na zewnątrz karkasu doprowadzeń uzwojenia pierwotnego. Uzwojenie pierwotne nawinąć drutem nawojowym w emalii o średnicy 0,3 mm w formie jednej warstwy o ilości 20 zwojów. Uzwojenie to starannie zaizolować za pomocą estrofolu. Na nim nawinąć 800 zwojów drutu nawojowego o średnicy 0,1 mm zachowując ten sam kierunek nawijania. Początek uzwojenia wtórnego wyprowadzić przez ten sam otwór gdzie znajduje się początek uzwojenia pierwotnego. Wskazane jest izolowanie kolejnych warstw po 100 zwojów i zaimpregnowanie transformatora lakierem eiektroizolacyjnym.
    bolek
    Level 35  
    mam domniemany schemat takiego stroboskopu, chcecie to dajcie znać
    tomtele1
    Level 14  
    Witam !!!
    mam prosbe do "bolka" o schemat lampy stroboskopowej do ustawiania zaplonu w camochodzie.
    tomtele(malpa)wp.pl
    z góry dziekuje, pozdrawiam
    Tomek
    DWAserwis
    Level 29  
    ostatnio widziałem u gościa w warsztacie samochodowym PATENT - włoski
    cztery ledy żułte super jasne szeregowo połączone i rezystor 220om/2W to zamknięte w obudowie jak latarki rowerowe i z tego dwa przewody jeden do masy drugi pod przerywacz i on za to dał 70zł :lol: :lol:
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Trafo zaplonowe robilem z cewki przekaznika:

1. Odlaczasz cewke przekaznika (razem z karkasem i rdzeniem) od reszty.
    2. Porzdnie izolujesz.
    3. Nawijasz ok. 20 zwoi drutem ok. 0,3 - 0,4 mm.
    4. Oryginalna cewka przekaznika to uzwojenie wtorne (WN), a nawiniete to pierwotne.

Zrobilem juz 3 takie i wszystkie pracuja. Dla polepszenia wlasciwosci dielektrycznych izolacji mozna zalac ta cewke rozrzedzonym lakierem (np. nitro)
    uaz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W "PE" 9/200 jest opis konstrukcji na LED zie z sygnałem pobieranym z kabla wysokiego napięcia - jeśli kogoś interesuje umieszczę scana.
    IrekKo
    Level 32  
    uaz wrote:
    W "PE" 9/200 jest opis konstrukcji na LED zie z sygnałem pobieranym z kabla wysokiego napięcia - jeśli kogoś interesuje umieszczę scana.

Witam
    Mnie interesuje - proszę! :)
    IrekKo
    Level 32  
    To widziałem.
    Właściwie o to mi chodzi, ale nie ma tam sondy
    do podłaczenia pod przewód WN, a włąśnie takie połączenie potrzebuję.

Pzdr.