Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia 6630- wykańcza baterie, pracuje jak na zwarciu :(

Ufo atakuje 22 Lip 2007 15:54 3516 9
  • #1 22 Lip 2007 15:54
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

Mam nokię 6630, która ma ma jakąś awarię. Wkładam naładowaną baterię i po godzinie jest rozładowana. Bateria jest wtedy gorąca, wyświetlacz i obudowa z tyłu na górze (tam gdzie obiektyw i antena wewnętrzna) również bardzo ciepłe. Telefon działa, uruchamia się itd., ale wykończył już dwie baterie w ten sposób.Dodam, że telefon pracował jako modem pod USB- może awaria ma z tym związek?. Mam też drugą taką samą, sprawną Nokię.

Ma ktoś jakiś pomysł co się mogło stać i co z tym zrobić?

PS.Zauważyłem, że zaczyna się grzać od prawego górnego rogu (patrząc na tył telefonu) i też prawy górny bok. Wiem, że tam jest antena wewnętrzna do GSM, nie 3G (korzystałem z EDGE). Pod baterią ta blacha też szybko robi się ciepła. To wszystko po paru minutach zanim nawet bateria się rozgrzeje.

0 9
  • #2 22 Lip 2007 16:11
    liteon666
    Poziom 15  

Najpierw podłącz sama płytę pod zasilacz (kabelki pod złącze baterii,środkowy styk zewrzyj z masa) ustaw sobie 4V włącz fona i sprawdź co sie grzeje :)

Wiesz jeśli miałoby to mieć jakiś związek z USB to powinno sie grzać Retu bo właśnie ono jest odpowiedzialne za sterowanie USB ale jeśli mówisz ze grzeje sie coś na gorze bok kamery to może być końcówka 3G.

0
  • #3 22 Lip 2007 16:44
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

Sorry, pochrzaniło mi się z tego wszystkiego. :!:
    Po prawej stronie znajduje się właśnie antena do 3G. Wiem to na 100%, bo konektor przykładałem zawsze po lewej, żeby korzystać z EGDE. Zresztą to tu widać:

Więc to antena WCDMA się grzeje, tylko dlaczego jeśli telefon nie pracował w 3G?

PS. W tym telefonie coś "lata" :!: A w drugim nie. I to tak jakby w okolicach górnej części. Wygląda, że coś się tam obluzowało lub odleciało.
    Będę go musiał rozkęcić, tylko jak to zrobić bezpiecznie (nie jestem zawodowcem)

0
  • #4 22 Lip 2007 17:02
    liteon666
    Poziom 15  

Zawsze obie kocówki są pod napięciem niezależnie od tego czy używasz 3G czy nie... Jeśli nie używasz 3G i nigdy nie będziesz polecam odłączenie końcówki od linii VBat :) Pobór od razu powinien zniknąć a telefon normalnie będzie pracował w GSM'ie :)
    Wywal ten rezystor i powinno być ok.

0
  • #5 07 Wrz 2007 06:43
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

Odświeżam temat, bo w końcu zabrałem się znowu za tą nokię. Rozkręciłem telefon na części i za pomocą parafiny (przykładając jednocześnie baterie do styków) okazało się, że natychmiast grzeje się układ N7504, i to nawet jak telefon nie jest włączony. Czyli kolega @liteon666 był bardzo blisko ze swoją sugestią (spójrz post wyżej) :).

Sprawdziłem wszystkie rezystory w tym czworokącie, są OK. Kondensatory też nie wyglądają na zwarte, ale głowy nie daję. Przez ten wadliwy układ musi płynąć duży prąd, bo rozgrzewa sąsiednie układy i cały bok telefonu jak jest wszystko złożone. Pytanie, czy można ten układ N7504 jakoś wymienić, czy jest przyspawany już na stałe. I co to w ogóle jest za układzik, końcówka mocy?
    Tu jeszcze przytargałem schemat tego miejsca. Wszystkie okoliczne rezystory po lewo są sprawdzone. Niech ktoś spojrzy fachowym okiem i powie dlaczego to się tak grzeje i jak to naprawić. Chciałbym żeby to wróciło do normy sprzed awarii, odcięcie 3G to ostateczność i chciałbym tego uniknąć jeśli to jest możliwe.
    :cry:

0
  • #6 07 Wrz 2007 08:46
    liteon666
    Poziom 15  

To jest dc/dc converter napięcia do obu koncówek. Jak sobie popatrzysz na schemat to zobaczysz że jest podłączony to Vbat...a koncowki to N7503 i N7502. Wymienić sie da nawet kiedyś zdarzylo mi sie to robic.
    Tu masz kod części może do czegoś Ci się przyda.
    N7504 4346011 DC CONV SUPA LM2706 PB FREE

Pozdr.

0
  • #7 07 Wrz 2007 08:47
    poochone
    VIP Zasłużony dla elektroda

jezeli nie posiadasz stacji na gorace powietrze i jakiejs starej plyty od 6630 (szrotu) to nic nie poradzisz mozesz sprobowac dobrze umyc telefon w spirytusie moze byl po zalaniu lub cos takiego pozniej go wysuszyc dobrze i zobaczyc wtedy czy bedzie sie grzal

0
  • #8 07 Wrz 2007 17:55
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

To konwerter zasila końcówki,czy Vbat 4V? Jeśli konwerter N7504 to gdzie on ma zasilanie? Czy winny jest ten konwerter, czy gdzieś dalej coś nawala? Jeśli konwerer by się spalił to chyba nic by nie działało. Według mnie bardziej podejrzana jest końcówka GSM, jeszcze to będę badał.

Pytania.

2. Jak ten układ jest zamontowany, przylutowany czy zgrzewany. To znaczy po podgrzaniu można go wyjąc i włożyć inny?

UWAGA.Za którymś razem jak złożyłem telefon zaczął dobrze chodzić. Nie grzał się, dobrze wskazywał poziom baterii i chodził przez kilka godzin. Myślałem, że po problemie, ale rano znów rozładowany na amen. Więc może rzeczywiście wygrzać, tylko jak i co?

PS1.Acha, okazało się też, że te baterie nie były popsute, tylko totalnie rozładowane (1,8- 2V) i telefon na nich nie ruszał. Wystarczyło jest podpiąć bezpośrednio pod ładowarkę i podtrzymać do 3,5V a potem do drugiego telefonu i normalnie doładować. :)
    PS2. Telefom nie był zalany, pracował intensywnie jako modem GSM.

0
  • #9 08 Wrz 2007 21:05
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

Cytat:
    The LM2706 is a simple, step-down DC-DC converter and
    bypass switch optimized for powering RF power amplifiers
    (PAs) in mobile phones, portable communicators, and similar
    battery powered RF devices. It is designed to allow the RF
    PA to operate at maximum efficiency over a wide range of
    power levels from a single LiION battery cell. It is based on
    a current-mode buck architecture, with synchronous rectification
    for high efficiency. It is designed for a maximum load
    capability of 300 mA.

Z serwisówki:
    Cytat:
    There are also two PAs on the board, one for GSM (N7502) and one for WCDMA (N7503). The WCDMA PA needs
    variable supply voltage to work power efficiently and therefore there is a Switched Mode Power Supply (SMPS)
    component (N7504) added to the PWB.

Zgłębiłem nieco temat i okazuje się, że ten konwerter N7504 zasila tylko końcówkę od 3G (N7503). Sterowany jest z wejścia Vcon, zasilanie z Vbatt (napięcie batriii), a wyjście wchodzi do N7503 jako Vcc11. Niczego innego on nie zasila. W serwisówce jest nawet procedura:

Cytat:
    4.3.1 Does N7504 give correct voltage level (Vcc11) to the WCDMA PA (N7503)?
    • WCDMA transmitter has to be active before measurements. Procedure is explained in
    chapter “General instructions for TX troubleshooting”.
    • Set TX power level to -40 dBm (Set start level to “-40.0” in Phoenix)
    • Measurements can be done with an oscilloscope and a probe.
    • Connect the probe to C7580.
    • Vcc11 voltage level should be about 1.5 V. The same voltage level should be measured also
    with all power levels smaller than about 10 dBm. Vcc11 is about 3.3 V with the highest
    power (21 dBm). NOTE: Perform WCDMA transmitter tests with > 0 dBm power only in RF
    shielded environment.

Jestem prawie pewien, że to ten układ jest winny, bo nic innego się tam nie grzeje, a gdyby to szło od końcówki to też by się chyba grzała. Wszystkie okoliczne rezystory, kondensatory, i diody są sprawne. Dodam, że prąd jaki idzie z bateri po przyłożeniu do styków płyty wynosi 0,56A przy niecałych 4V na baterii i telefon nie jest przecież włączony. :!:
    Ile może kosztować wymiana tego elementu w serwisie i gdzie to najlepiej zrobić. Możecie polecić jakiś dobry i tani serwis? Sam tego nie zrobie bo nie mam narzędzi, a to jest male jak łepek od zapałki. W gre wchodzi Warszawa i jej okolice w strone Łodzi.

0
  • #10 05 Paź 2007 20:49
    Ufo atakuje
    Poziom 10  

Znów odświeżam temat, bo teraz szukam serwisu, który wymieniłby ten wadliwy element i coś kiepsko mi idzie. Wysłałem kilkanaćie maili w tej sprawie do różnych serwisów i dostałem tylko dwie odpowiedzi. Jedną odmowną, a w drugiej serwis zażądał 90 zł za tą robotę. Wydaje mi się, że to trochę dużo za wymianę jednego scalaka. :| . Możecie polecić jakieś sprawdzone, solidne i w miarę tanie serwisy w Warszawie lub okolicach?

0