Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikro telewizorek z wizjera kamery.

Ture11 23 Jul 2007 20:21 32390 64
Optex
    d-evil
    Level 12  
    Quote:
    Przyszło mi na myśl coś takiego, tzn takie 2 ekraniki do okularków sygnał do s-video i ta czapeczka z diodami co była niedawno w diy, to by była bomba:P

Wpadłem na ten sam pomysł. To byłaby świetna sprawa połączenie wideookularów, zrobionych z wizjerów i freetracka. Idealne rozwiązanie dla miłośników symulatorów.
  • Optex
    gniadziu
    Level 11  
    a wiecie co mi sie to przydalo wcale nie uwazam ze jest to zasmiecanie akurat mi sie walal drodzy koledzy taki maly wizjer od kamery i teraz wiem ze moge go wykorzystac zamiast wyrzucac pozdrawiam WIELKICH FACHOWCOW
    Ture11
    Level 38  
    Witam.
    Jeśli chodzi o nazwę, to macie rację; telewizor to to nie jest, ale można na tym czymś spokojnie oglądać filmy z magnetowidu, dvd, itp.
    Ale w magnetowidzie może być wbudowany tuner telewizyjny.; i mamy telewizorek.
    Pomysł umieściłem tu nie ze względu tego, że jest to moje największe osiągnięcie, tylko jeden kolega z elektrody (nie pamiętam w którym poście)
    miał ten sam pomysł; jak z starej kamery zrobić "podgląd" do sąsiedniego pokoju.

W odpowiedziach padło pytanie :(Momo66_ziom)

"""1. Czy to jest podłączone do jakiegoś TV bo jak tu zaprogramować jakieś programy i jak je potem zmieniać

2. Mam stary monitor czy dałoby rade zrobić z niego TV ? """

-1.da się wypalić płytę dvd ze zdjęciami (np.)
    -2. ze starych monitorów komputerowych da się zrobić telewizor, ale cena
    wykonania jest "z kosmosu"(nie opłaca się.)

Pod kartę graficzną uda się to podłączyć, ale karta musi być wyposażona
    chociaż w wyjście composite/s-wideo.

Miałem uszkodzoną kamerę- to robiłem z niej co się da.
    z wizjera tą ciekawostkę, z obiektywu lunetę....:-)

dziękuje wszystkim , którzy uważają mój pomysł za "pozytywnie zakręcony".

kolega Prezydenyrp zapytał:

"Aha, mam jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych w tej kwestii kolegów. Czy wszystkie wizjery z kamer analogowych da się uruchomić w ten sposób? Potrzebuję właśnie czegoś takiego"

Nie jestem w tym temacie doświadczony, ale łącznie z tym podłączyłem już dwa takie, i wszystkie działały(pierwszy był od sonego ccd-tr6 i był uszkodzony, ale połowę obrazu wyświetlał , a to wystarczy, żeby oszacować, że działa z composite.)

Pozdrawiam z poważaniem.

P.S
    Jestem młodym "elektrodowiczem", takie pomysły są dla mnie bardzo wielkim osiągnięciem.

[/u][/i]

Dodano po 5 [minuty]:

Do "wikingc1"-
    ten patent z wiatraczkiem, lodem, to też wykonałem z teczki na narzędzia firmy "CURVER".
    Fajnie działa.

Dodano po 2 [minuty]:

W takim klimatyzatorze też może być elektronika:
    właśnie próbuje wykonać sterownik do klimy na at89c2051 i bascomie.
    batorystefan
    Level 14  
    Panowie mnie sie podoba i nie widze sensu najeżdżania na autora. Miał chęci i elemanty to wykonał a może sie komuś to akurat przyda nie pomyśleliście o ty? Ja np mam wyświetlacz od laptopa, który leży i zbiera kurz i zastanawiam sie co z niego zrobic...
    Tomas20
    Level 14  
    Czy inne wizjery mają takie same kolory przewodów i napięcie zasilania, bo mam wizjer od kamery JVC i chciałbym go uruchomić.
    Łukasz leper
    Level 12  
    Tomas20 jak masz ten wizjer to zobacz jakie masz kolory wyprowadzeń itp. i porównaj z tym tutaj to się dowiesz :lol:
    bomber
    Level 24  
    Drogi przedmowco wez sobie kup odpowiedni hełem wirtualny i wyjdzie na to samo i pewnie taniej tylko zebyś pamietał ze boli przy tym głowa ...
    CO do projektu to POPIERAM JEGO UMIESZCZENIE bo zapewne dużo ludzi nie widziało o takiej możliwosci,ja sam myslalem ze sygnał w kamerze(do wizjera) leci jakims innym standardem ...
    Teraz może ktoś mi powie, czy są jakieś kamery z lcd lub dvd przenośne do których sygnal tak leci.... :?:
    PeaceAnt
    Level 10  
    WIELKIE DZIĘKI AUTOROWI WĄTKU!

podsunęło mi to kilka pomysłów, mam nadzieję, że uda mi się uruchomić w ten sam sposób wizjer od sony tr728! jak się uda, to dokleję się z rozwinięciem tematu ;)

pozdrawiam

PS. jeśli jednak się nie uda, to skąd można skombinować taki wizjer? im większy tym lepszy...
  • Optex
    Ture11
    Level 38  
    Witam.
    Problem jest taki, że zazwyczaj każda kamera ma inny kolor przewodów,
    ale prawdopodobnie sygnał idzie wszędzie jednakowo.
    (prawdopodobnie <==!!!)
    wilkk
    Level 11  
    ja proponuje do tego dodac czula kamere widaca ir +oswietlacz podczerwieni. mamy swego rodzaju naglowny noktowizor o niewielkim zasiegu. nie wiem po co ale komus sie moze przydac. sam mam zamiar cos takiego zrobic, mam juz kamerke i wyswietlacz tylko wciaz mam problem bo cos mi w nim nie chce dzialac. za duzy kontrast i lekko nieostry obraz.
    pawelpps
    Level 15  
    podłącz jeszcze tuner HD no i może telegazete dorób a może i funkcję PIP. :) a tak na poważnie to fajnie sie czyta jak sie spieracie czy takie DIY to DIY. Modemy macie czy co? nie podoba sie nie czytajcie. mój super głupi post nie jes wcale głupszy i mniej wnoszący do tematu od tych pod którymi sie ukaże :)
    Tomas20
    Level 14  
    W moim wizjerze jest 7 przewodów ale szybko zlokalizowałem właściwe, sygnałowy jest ekranowany, a zasilanie to czarny "-" czerwony"+"
    i zrobiłem to:
    używam jako podgląd do DVD
    chewolf
    Level 10  
    Wielkie dzięki za pomysł! Mam starą kamerę panasonic VHS, chcialem ja wyrzucic!
    SEA
    Level 12  
    Witam!Dostałem wizjerek z kamery Phillips niestety nie wiem z jakiego to modelu.I teraz Moje pytanie gdzie podłączyć zasilanie i gdzie jest kabel sygnałowy.
    Poniżej fotki:
    Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery.
    Ture11
    Level 38  
    Witam
    Sprwadź miernikiem, które wejście odpowiada masie (np. obudowa microswitch sw802.) . potem jak się nie boisz, to próbuj na "oślep".
    Jak bardzo potrzebny ci ten wizjerek?
    pegaz517
    Level 11  
    Witam!
    Sorry, że odkopuję temat ale znalazłem zepsutą kamerę jvc (gr-axm230u bodajże) ale wizjer ma 5 kabli (jeden brązowy cztery czarne).
    Jak mam to podłączyć?
    Ture11
    Level 38  
    Przede wszystkim sprawdź, czy nie ma na elektrodzie schematu tej kamery - to by ułatwiło sprawę... Po kolorach kabelków to raczej nie dojdziesz - zapewne będziesz musiał rozebrać wizjerek - jeżeli to wizjerek z kineskopem to uwaga na jakieś "zabłąkane" wysokie napięcie. Jeżeli jesteś w stanie rozebrać ten wizjer i przesłać zdjęcia to może coś się wymyśli...
    Ture11
    Level 38  
    Tzn bardzo przepraszam, chodziło mi raczej o zdjęcie płytki drukowanej od dołu (strony ścieżek) - jeżeli da się odczytać, to podaj oznaczenie scalaka tam będącego... Jeżeli znajdzie się do niego datasheeta to reszta powinna być "pikusiem" - powinna ale nie musi... W ostatecznej ostateczności znajdź jakiś kondensator który na pewno jest dołączony do masy ( mam na myśli - ogólnie znajdź masę - zazwyczaj najgrubszy druk,) - i wtedy, napięciem ok.4.5V z minimalnym natężeniem szukaj aż do momentu trafienia na + zasilania. Od razu ostrzegam - mówię w ostateczności, tzn. jeżeli nie będzie datasheetu scalaka, bądź jeśli nie dojdziemy, który to pin. Jeżeli będziesz próbował metodą na ślepo jest bardzo prawdopodobne, że się wizjerek upali......
    pegaz517
    Level 11  
    No to chyba uwaliłem...
    A scalak to BA7149F. Nie można by było zrobić oscyloskopu wykorzystując sam "kineskop" ?
    Ture11
    Level 38  
    Datasheet się znalazł - układ zasilany dwoma napięciami - musi być w wizjerku gdzieś przetworniczka... Co do pomysłu oscyloskopu - nawet jeśli się uda - to co on pokaże? Chyba tylko do podglądu czy w układzie jest jakikolwiek przebieg, a nie jak on wygląda i jakie ma napięcia... Nie wiem, czy jest taki oscyloskop wykonalny dla początkujących, ale wydaję mi się, że jeżeli już masz kropkę na środku, to wystarczy podłączyć do cewki odchylania poziomego napięcie przechodzące płynnie od ujemnego do dodatniego - wtedy powinna pojawić się linnia pozioma... tylko ani nie będziesz znał czasów na tej linii ani napięć (w tej sytuacji napięcie podłączasz do cewek odchylania pionowego...) - w teorii powinno działać - w praktyce nie ma zastosowania... Ale czemu nie spróbować - należy tylko pamiętać, że w kineskopie jak i na cewce pojawiają się (i czasami utrzymują) dość wysokie napięcia - nie wiem, ile jest na tej konkretnej, ale zawsze dostać takim woltarzem jest niemiło.... Często - niebezpiecznie....
    Pozdrawiam.

p.s. Z kąd wiesz, że układ sie uwalił - poszedł dymek?
    pegaz517
    Level 11  
    Podłączyłem 5V i przez chwilę ekran zrobił się biały.
    Gdy podłączyłem drugi raz to nic nie wyświetliło i układ się zaje*** nagrzał aż się poparzyłem.

Apropos tych wysokich napięć to chodzę do szkoły elektrycznej i z tego co wiem to nie napięcie zabija tylko natężenie

Jeszcze zobaczę jak się zachowa przy niższym napięciu (nie czekam na cud)
    Ture11
    Level 38  
    pegaz517 wrote:

Apropos tyc wysokich napięc to chodzę do szkoły elektrycznej i z tego co wiem to nie napięcie zabija tylko natężenie

Heh, musiał się przyczepić :-) :-).
    Dobrze wiem, że napięcie nie ma dużego wkładu w zabijaniu, ale tak powiedziałem - to jak przyczepiać się do tego, że gdy mamy zanik energii elektrycznej w domu jednorodzinnym mówimy na to "nie ma prądu :-o" - no jasne, że go nie ma, tak samo jak nie ma napięcia, natężenia, prądu i ruchu elektronów :-). Ale jakby to brzmiało: "babciu!!!!!, zanikła właśnie energia elektryczna w gniazdkó!!!!!!!!
    Jeżeli zadziałało to dobrze, jeżeli się przy tym nagrzało - niezbyt dobrze... Albo było za wysokie napięcie, albo było źle podane - możliwe, że podłączyłeś napięcie (niech będzie - prąd) do wejścia jakiegoś tam, a ono sobie znalazło drogę okrężną przez strukturę scalaka i go przy okazji podgrzało...
    Możesz spróbować zawsze jeszcze raz - może jeszcze będzie chodzić....
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Ture11 wrote:
    pegaz517 wrote:

Apropos tyc wysokich napięc to chodzę do szkoły elektrycznej i z tego co wiem to nie napięcie zabija tylko natężenie

Heh, musiał się przyczepić :-) :-).
    Dobrze wiem, że napięcie nie ma dużego wkładu w zabijaniu (...)

Prawo Ohma mówi co innego, wiążąc obie wielkości odpowiednim wzorem.

Omyłkowe podłączenie wysokiego napięcia do układu scalonego może skutkować przebiciem izolacji pomiędzy elementami wewnętrznej struktury, jak też ich zniszczenie wskutek przepływu zbyt dużego prądu.
    korcjano
    Level 10  
    witam. mam pytanie w zwiazku z postem jaki pojawił sie dosc dawno. opisał pan jak odłaczyc ów wizjer itd. a ja mam wizjer od canona i tam jest znacznie wiecej kabelków. trudno mi sie połapac do których mam co podłaczyc. czy moge liczyc na pomoc?
    Ture11
    Level 38  
    No cóż, mogę spróbować pomóc, ale nic nie gwarantuje. Na pierwszy ogień - jaki to był canon? To dość ważna informacja w tej sytuacji.
    korcjano
    Level 10  
    niemal na 100% jest to canon E200E. poniżej przesyłam zdjęcia wizjera. mam jeszcze pytanko_ czy posiada pan jeszcze wizjer widoczny na zdjęciach?
    to jest tył płytki
    Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery. Mikro telewizorek z wizjera kamery.
    Ture11
    Level 38  
    Kurcze, powiem Ci coś, kolego... Dosłownie parę dni temu rozbierałem taką kamerkę uszkodzoną :-), ale niestety z uszkodzonymi flakami, łącznie z elektroniką wizjerka. Sprawa wygląda o tyle dobrze, że masz na tej płytce styki do zasilania - czyli minusa znajdziesz bez żadnego problemu (chyba :-)).
    A teraz zła wiadomość - u mnie ta elektronika bez reszty części nie chciała ruszyć, więc musisz szukać plusa na płytce - mam na myśli + zasilania wizjera, a nie ten od baterii.

Tu masz chyba najważniejszą rzecz, jaką mogę Ci teraz dać - DATASHEET scalaka sterującego wizjerem (ba7149)

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/36164/ROHM/BA7149F.html

Musisz znaleźć nogi zasilania tego układu, i jest szansa, że uda Ci się zasilić układ - a czy za tym pójdźie zasilanie na cewkę i działko - nikt nie wie (no chyba ze ktoś wie - to pisać śmiało :-))
    W datasheecie na rozpisce pinów powinno być też wejście (kompozytowe raczej, zapewne poprzedzone jakimiś kondensatorkami, tranzystorami na płytcę wizjera), i być może masa wejścia kompozytowego - u mnie masa composite nie była połączona z masą wizjera.

Jak kolego znasz się na elektronice, i na takich urządzeniach?
    Może być nieopłacalne uruchamiać ten układ na tej płycie, więc jeśli się na tym znasz - nie powinieneś mieć problemu ze zrobieniem nowej płytki i wykożystaniem elementów z obecnej - tak mi się przynajmniej zdaje.

Kolejna sprawa - jeśli masz bebechy od tej kamery, i działała ona na tyle, że obraz dochodził i był wyświetlany na ekranie - i masz oscyloskop - możesz szukać sygnału kompozytowego oscyloskopem.
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

A swojego wizjerka to chyba nie mam, ale to by wymagało przeszukania mojego warsztaciku - a jak !!!pewnie!!! każdy elektronik wie, jest to naprawdę duuże wyzwanie.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak nic wychodzi mi, że wejście composite jest na pinie 11

Dodano po 24 [sekundy]:

A zasilanie na 2
    korcjano
    Level 10  
    podłączyłem zasilanie- jest biały ekranik. a czy mógłby pan zaznaczyć na zdjęciu gdzie podłączyć sygnał z kamery?

Dodano po 49 [minuty]:

juz podłaczyłem- wielki dzięki:D