Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja modemu adsl z łączem tktelekom

22 Lip 2007 21:30 10835 43
  • Poziom 31  
    Witam :)
    Od jakiegoś czasu posiadam łącze TDI1024 (tktelekom.pl) podłączony do jakiegoś dziwnego (w sensie mało znanego, choć sprawującego się dobrze) modemu ADSL Crypto F330.

Dziś chciałem wejść do jego konfiguracji, ponieważ kuzynka posiadająca te same łącze tylko z modemem Microcom AD2636 po powrocie z urlopu straciła dostęp do neta, tak jak przypuszczałem spowodowane było to utratom konfiguracji przez jej modem.
    U niej do configu dostałem się bez problemu za pomocą standardowego loginu i passworda tego modemu. W konfiguracji wpisałem dane, które podane są na druku od TK zrestartowałem modem i dalej nic.... wtedy postanowiłem sprawdzić jak wygląda konfiguracja u mnie lecz okazało się, że nie mogę dostać się do "własnego" modemu przy pomocy standardowych danych (admin/conexant).

I tu rodzą się pytania, czy ktoś zna dane jakich używają pracownicy TK do zabezpieczenia routerów lub wie jak konfiguruje się modemy do współpracy z ich łączami, pewnie trzeba podać jakieś loginy tak jak jest to przy neo, choć nie jestem w stanie tego sprawdzić u siebie ponieważ nie mogę dostać się do swojego configu ;)

PS Informacje te mogą mi się również przydać gdy chciałbym zamienić swą sieć domową na WiFi :)

Z góry dzięki za próby pomocy :)
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam.
    Co do polaczenia to TDI nie ma zadnych loginow ani hasel dostepowych dla PPP.
    Router dostarczany standardowo przez TK jest skonfigurowany do dzialania jako
    Code:
    Bridge
    wiec tak powinienes sobie ustawic. co do enkapsulacji to
    Code:
    LLC
    .
    pozatym nic wiecej nie ustawiasz.
    IP i Bramy,Gateway-a itp to ustawiasz to na kompie klienckim.

Co do loginu i hasla to : nie mam pojecia. mi kiedys dzialaly wlasnie takie jak podales... moze zrob mu reset :))
  • Poziom 31  
    balu000 napisał:
    Witam.
    Co do polaczenia to TDI nie ma zadnych loginow ani hasel dostepowych dla PPP.
    Router dostarczany standardowo przez TK jest skonfigurowany do dzialania jako
    Code:
    Bridge
    wiec tak powinienes sobie ustawic. co do enkapsulacji to
    Code:
    LLC
    .
    pozatym nic wiecej nie ustawiasz.
    IP i Bramy,Gateway-a itp to ustawiasz to na kompie klienckim.

Co do loginu i hasla to : nie mam pojecia. mi kiedys dzialaly wlasnie takie jak podales... moze zrob mu reset :))

Te LLC miałem ustawione, ale bridge niestety nie bo nie wiedziałem... jutro więc spróbuje
    PS Ja w konfiguracji modemu również wpisywałem te IP/Bramę i maskę, a a tego tam nie ma być - wystarczy na kompie?
  • Poziom 11  
    Tak IP,maske,Gateway ustawiasz na kompie..
    Ten router ktory daje ci TK to tylko jest po to zeby zamienic sygnal z Kabelka telefonicznego na Lanowski :))
  • Poziom 31  
    Dziś przy próbach wpisywania różnych haseł do mojego modemu zauważyłem dziwną sytuacje, nieraz okienko z prośbą o podanie hasła wyskakiwało od razu a nieraz po kilku sekundach, zastanowiło mnie to i postanowiłem pingować moje urządzenia sieciowe... - Wyniki na rysunku

Dziwna sprawa z tymi stratami występującymi pomiędzy kompami a modemem. Długość przewodów od kompa do modemu w sumie wynosi ~120cm, więc nie wiem czym mogą być spowodowane takie straty? :)
  • Poziom 2  
    Witam,
    gallus mógłbyś wrzucić screeny jak ci pinguje TDI do wp.pl lub 62.181.0.201? Generalnie interesuje mnie jak to łącze sprawuje się w grach, bo niestety nigdzie nie moge takiej informacji znaleźć.
  • Poziom 31  
    Code:

Badanie wp.pl [212.77.100.101] z uľyciem 32 bajt˘w danych:

...

Statystyka badania ping dla 212.77.100.101:

Pakiety: Wysˆane = 100, Odebrane = 95, Utracone = 5 (5% straty),

Szacunkowy czas bˆĄdzenia pakiet˘w w millisekundach:

Minimum = 52 ms, Maksimum = 659 ms, Czas ˜redni = 63 ms

Code:

Badanie 62.181.0.201 z uľyciem 32 bajt˘w danych:

...

Statystyka badania ping dla 62.181.0.201:

Pakiety: Wysˆane = 100, Odebrane = 100, Utracone = 0 (0% straty),

Szacunkowy czas bˆĄdzenia pakiet˘w w millisekundach:

Minimum = 48 ms, Maksimum = 128 ms, Czas ˜redni = 60 ms

PS Widzę, że ten ip, który podałeś powiązany jest z serwerem CS... więc mogę Ci powiedzieć, że sam grywam w CS:S i nie narzekam na pingi trzymają się w granicach 50-85ms ;)
    Naprawdę nie mogę złego słowa powiedzieć na to łącze, bardzo rzadko zdarza się jakieś rozłączenie (przeważnie gdy w pobliżu są burze).
  • Poziom 2  
    Ciekawe, ciekawe :D Na symetryku tktelekom pingi 10-20 w Bojanowie i to nie z serwerowni tylko po radiu. Jeżeli nic nie sciągałeś to marne to łącze do cs'a szczerze mówiąc. Na mojej radiówce w nocy 20-30ms, ale w dzień zapchana, także nie ma się czym chwalić :P Nie ma niestety alternatywy na wsiach dla graczy, chyba, że neostrada, w moim przypadku niedostępna z powodu warunków technicznych(nie wiem o co im chodzi :P ). Podsumowując, spodziewałem się czegoś lepszego, szczególnie patrząc na ten symetryk w Bojanowie, ale możliwe, że to tylko u ciebie tak jest nie wiem, mało informacji o pingach TDI jest w necie. Dziękuje i pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    SIemanko co do pingow to nie jest zle jezeli chozi o TK.
    W CS-ie ping w granicach 15-25...

ping do wp :
    Code:

s1:~#ping -c10 wp.pl
    PING wp.pl (212.77.100.101) 56(84) bytes of data.
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=1 ttl=124 time=17.3 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=2 ttl=124 time=17.8 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=3 ttl=124 time=17.1 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=4 ttl=124 time=17.6 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=5 ttl=124 time=18.4 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=6 ttl=124 time=16.3 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=7 ttl=124 time=17.1 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=8 ttl=124 time=17.5 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=9 ttl=124 time=17.0 ms
    64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_seq=10 ttl=124 time=17.8 ms

--- wp.pl ping statistics ---
    10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9083ms
    rtt min/avg/max/mdev = 16.344/17.441/18.492/0.555 ms
    s1:~#

do tego co podales : 62.181.0.201 :

Code:
    s1:~# ping -c10 62.181.0.201

PING 62.181.0.201 (62.181.0.201) 56(84) bytes of data.
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=1 ttl=60 time=13.7 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=2 ttl=60 time=16.2 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=3 ttl=60 time=13.8 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=4 ttl=60 time=13.4 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=5 ttl=60 time=14.9 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=6 ttl=60 time=15.0 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=7 ttl=60 time=17.3 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=8 ttl=60 time=15.2 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=9 ttl=60 time=17.5 ms
    64 bytes from 62.181.0.201: icmp_seq=10 ttl=60 time=17.5 ms

--- 62.181.0.201 ping statistics ---
    10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9085ms
    rtt min/avg/max/mdev = 13.449/15.499/17.572/1.512 ms
    s1:~#

Godzina pomiaru : 17:50, siec srednio obciazona.

Pozdrawiam i polecam..
    P.S.
    Co do rozlaczania to fakt... gdy sa burze niedaleko to zdarza sie restart... ale nei mam pojecia czym to jest spowodowane.
  • Poziom 31  
    To chyba macie w Warszawie jakieś lepsze centrale :(
    Bo u mnie pingi takie jak pokazałem bez ściągania...

A co do tego rozłączania w czasie burz to przynajmniej u mnie jest to spowodowane tym, że centralka ma zasilanie z kolei a tam często w czasie burz na moment braknie prądu, a widzę to również po oświetleniu dworca kolejowego na którym w tym samym momencie gasną światła ;)
  • Poziom 20  
    hasła do urządzeń opartych na conexancie:
    admin/conexant
    admin/epicrouter
  • Poziom 31  
    jedynygarf napisał:
    hasła do urządzeń opartych na conexancie:
    admin/conexant
    admin/epicrouter

Te drugie też już sprawdzałem i niestety nie działa...
  • Poziom 20  
    napewno jest na conexancie??
  • Poziom 31  
    Raczej tak, choć nie wiem po czym to mogę jeszcze stwierdzić?
    Nawet w instrukcji .pdf, którą znalazłem na CD ze sterownikami podane są dane admin/conexant i na screenach opisujących konfigurację widać logo Conexant-a.
    Co niedziałania haseł to nie jest raczej możliwe, aby działo się to przez to, że router podłączony jest tak jak na rysunku powyżej?
  • Poziom 11  
    Teoretycznie jest to mozliwe.
    ja mam taka akcje z D-Linkiem.
    Musze byc podlaczony bezposrednio do niego zeby moc sie polaczyc ze strona konfiguracyjna.
    Wiec sproboj podlaczyc sie bezposrednio do Crypto i wtedy sproboj.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Podłączyłem bezpośrednio ale i tak standardowe dane nie zadziałały :|
    Tylko jeszcze ciekawsze jest to, że na komp wpisałem swoje wszystkie dane, które otrzymałem od TK i net nie zaskoczył, a dane sprawdzałem ze trzy razy, wyłączyłem nawet router na ~5min i i tak neta nie było... po podpięciu z powrotem przez router też nie za szybko net się pojawił...
    Spróbuje jeszcze raz za jakiś czas z tym podłączeniem bezpośrednio.

PS Jeszcze jedno pytanie co to jest LZ/Nazwa centrali Poznań Zbąszynek 3 port 32? i do czego to jest potrzebne?
  • Poziom 11  
    Code:
    LZ/Nazwa centrali Poznań Zbąszynek 3 port 32
    To Nazwa DSL-ama i port pod ktory jestes podłączony.
    Nie jest Ci to wogole potrzebne do niczego :)

Cos masz nie tak z tym routerem...
    A ten twoj 2 router ma wbudowany modem ADSL /? moze wyeliminuj wogole ten router od TK.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Teraz załapało bezpośrednio, ale musiałem zrestartować kompa i zostawić wyłączony modem na ~5min...
    No niestety nie wyeliminuje tego mojego routera ponieważ nie ma on wbudowanego modemu adsl...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    gallus [pl] napisał:
    Teraz załapało bezpośrednio, ale musiałem zrestartować kompa i zostawić wyłączony modem na ~5min...
    No niestety nie wyeliminuje tego mojego routera ponieważ nie ma on wbudowanego modemu adsl...

To jest normalny objaw modem jak i serwer twojego ISP pamiętał mac adres twojego routera który jest sprawdzany co pare minut a oczywiście masz innego maca w komputerku niż w routerku. W neostradzie jest identycznie.

Jeśli pomogłem wiesz co dusić :P
  • Poziom 31  
    jedynygarf napisał:

To jest normalny objaw modem jak i serwer twojego ISP pamiętał mac adres twojego routera który jest sprawdzany co pare minut a oczywiście masz innego maca w komputerku niż w routerku. W neostradzie jest identycznie.
    ...

Ja myślałem, że do centrali wysyłany jest MAC modemu adsl, a nie sieciówki lub routera...
    Teraz włączyłem klonowanie MAC-a więc przy przełączaniu nie powinno być problemu z oczekiwaniem. ;)

PS nadusiłem ;)
  • Poziom 20  
    Modem jest przezroczysty tak mi się wydaje, ale sprawdz i daj znać jagby co.

ps. ;) Dzieki hehe
  • Poziom 31  
    jedynygarf napisał:
    Modem jest przezroczysty tak mi się wydaje, ale sprawdz i daj znać jagby co.
    ...

Zgadza się, gdy włączyłem klonowanie MAC-a przez router i przepinałem modem bezpośrednio do sieciówki net działał od razu.

PS Coś od niedzieli wieczora zaczęło szwankować z z poznańskim TK, co ~15min jakieś przerwy w dostawie neta, mam nadzieje że jest to związane z wymianą jakiegoś sprzętu co poprawi działalność sieci :)
    -edit-
    u mnie na centrali powiedzieli, że niby coś przełączają w Poznaniu na nowy sprzęt i przez to te przerwy, najgorsze jest to, że może to jeszcze potrwać kilka dni :|
  • Poziom 9  
    Witam Od jakiegoś czasu posiadam łącze TDI1024 (tktelekom.pl).Posiadam od nich standardowy router crypto f330.ma on wejścia ethernet i usb.mam do niego podłączony komp kablem ethernet.Chciałbym podłączyc do niego jeszcze PS3 tzn. komp przez usb a ps3 przez ethernet.Jak muszę skonfigurować router aby obydwa urządzenia działały niezależnie od siebie. Aha dodam że mam stały adres ip.
  • Poziom 31  
    Z tego co wiem to nie da rady tak zrobić może działać albo usb albo eth. może zainwestuj w jakiś tani routerek i obydwa urządzenia podłączysz wtedy przez eth.
    PS Modemy adsl z wifi też nie są już takie drogie a mogą sie rpzydać na później w razie zakupu laptopa więc może warto zastanowić się nad zakupem takowego ;)
  • Poziom 10  
    Witam
    odswieze troche watek

Rodzice maja net na tym samym gownie od tki internet.
    Chcialbym im przekierowac porty pod p2p wiec dzwonie do admina zeby mi powiedzial login i haslo (standardowe conexanta nie dzialaja) a on do mnie ze urzadzenie jest dzierzawione i ze nie podadza mi danych do zalogownaia sie.
    Jako ze bylem pewien ze po zzerowaniu modemu utrace zapisane w nim informacje logowania, porzucilem temat ale kilka watkow wyzej przeczytalem ze w modemie nie ma zadnych zapisanych danych dostepowych.

Pytania:
    1 Skoro jest tak jw. to po cholere zabezpieczaja modem innym haslem, skoro wystarczyloby go zzerowac (reset) i moznaby sie dostac do konfiguracji?

2. Jesli tak jest to czy moge go zzerowac i spokojnie sobie konfigurowac modem?

3. Czy ktos probowal przekierowywac porty i czy zadziala bo jak nie to w ogole nie bylo tematu;)

Dla pewnosci modem crypto f330, w kompie trzeba wpisywac tylko DNSy zeby necik smigal.

Z gory dzieki za pomoc.
  • Poziom 31  
    1. Powiem Ci, że też tego nie rozumiem ;)
    2. Ja tak zrobiłem z crypto i z d-linkiem którego dostałem jak wykończyłem crypto, teraz używam linksysa wag200g :)
    3. Tutaj czegoś nie rozumiem, jeżeli masz modem skonfigurowany przez nich to raczej nie powinieneś mieć zablokowanych portów, chyba że skonfigurowali go w inny sposób.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    1. Powiem Ci, że też tego nie rozumiem ;)

chodzi mi o to ze moj modem jest zabezpieczony loginem i haslem (nie standardowym od conexanta tylko jakims innym) ale PO CO zabezpieczac modem haslem skoro (wg tego co jest w 2 poscie od gory) sa w nim ustawienia fabryczne.

Cytat:
    2. Ja tak zrobiłem z crypto i z d-linkiem którego dostałem jak wykończyłem crypto, teraz używam linksysa wag200g :)

Powoli. Zzerowales przyciskiem Reset modem cryptof330 i bez ZADNEJ konfiguracji modem sie polaczyl z netem. Tak?

Cytat:
    3. Tutaj czegoś nie rozumiem, jeżeli masz modem skonfigurowany przez nich to raczej nie powinieneś mieć zablokowanych portów, chyba że skonfigurowali go w inny sposób.

No mam modem ktory dziala i daje dostep do netu.

Nie nazwalbym tego dobrym skonfigurowaniem skoro potrzebuje przekierowac porty na potrzeby p2p. Dlatego musze sie do niego dostac a boje sie ze spowoduje tym to ze wiecej sie modem nie polaczy z serwerem bo resetujac ustawienia wymarze mu z pamieci skonfigurowane dane dostepowe. Teraz juz jasniej?:)
  • Poziom 31  
    [quote="nivepl"]
    Cytat:
    Powoli. Zzerowales przyciskiem Reset modem cryptof330 i bez ZADNEJ konfiguracji modem sie polaczyl z netem. Tak?
    Nie, skonfigurować trzeba.... według tego co podane było powyżej

Nie nazwalbym tego dobrym skonfigurowaniem skoro potrzebuje przekierowac porty na potrzeby p2p. Dlatego musze sie do niego dostac a boje sie ze spowoduje tym to ze wiecej sie modem nie polaczy z serwerem bo resetujac ustawienia wymarze mu z pamieci skonfigurowane dane dostepowe. Teraz juz jasniej?:)

PS A jakie ip przydziela Ci modem? musisz wpisywać ip dostarczone przez tk czy dostajesz lokalne ip np. coś z puli 192.x.x.x?
    Może po prostu jakiś firewall blokuje Ci dostęp do p2p.
  • Poziom 10  
    ip przydziela mi modem wewnetrzne, czyli: 10.x.x.x
    dostep do modemu mam pod 10.0.0.2
    hasla
    admin/conexant
    admin/epicrouter
    nie dzialaja
    nie firewall nie blokuje mi:)
    troszke sie na tym znam:) chodzi mi tylko o kwestie routera a z reszta to juz sobie poradze. Dzieki.
  • Poziom 31  
    Czyli u Ciebie przyjęli inny sposób konfiguracji niż u mnie. Jeżeli masz od nich adres ip/maskę/bramę to możesz spokojnie resetować i konfigurować modem :)