Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 0..30V 0..3A

22 Lip 2007 23:47 4651 8
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie wszystkich.

Jestem początkującym elektronikiem i mam zamiar zbudować znany zasilacz laboratoryjny ze strony http://electronics-lab.com/projects/power/003/index.html.
    Do zasilacza chciałbym dodać analogowe wskaźniki prądu i napięcia ( http://www.sklep.avt.pl/photo/WN30DH50.jpg ).
    Tutaj rodzi się pytanie w którym miejscu układu owe mierniki powinienem podłączyć. Na podstawie mojej wiedzy domyślam się, że woltomierz mogę podłączyć równolegle do zacisków wyjściowych zasilacza a amperomierz powinien być podłączony szeregowo.

Amperomierz pokazuje napięcie prądu który aktualnie przepływa przez obwód, więc rodzi się pytanie, czy można wyregulować natężenie prądu przed podłączeniem jakiegoś sprzętu do zasilacza?

Czy ten układ zasilacza pozwala regulować (i zarazem odczytywać wartość ze wskaźnika) natężenia prądu przed podłączeniem urządzeń?

Zdaję sobie sprawę, że mój problem może zdawać się błahy, ale mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie odpowiedzieć na moje pytania. Prosiłbym o wskazanie na schemacie gdzie powinienem podłączyć wskaźniki.

Pozdrawiam serdecznie, Marek.
  • Testo
  • Poziom 32  
    Urządzenie nie podłączone - prąd nie płynie, napięcie jest :)

Podłączasz żarówe, w szereg fabryczny ( dobry ) miernik no i Twoj amperomierz. Skalujesz tak zeby sie zgadzalo.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok, rozumiem już że woltomierz wszystko ładnie pokaże, amperomierz tylko gdy jakies urządzenie podłączone.

neo_dc napisał:
    Skalujesz tak zeby sie zgadzalo.

Tzn. jak?

I jeszcze pytanie w którym miejscu amperomierz? Tak samo jak woltomierz przy samym wyjściu tylko że szeregowo?

Pozdrawiam, Marek.
  • Testo
  • Poziom 24  
    Na początku powiem że zrobiłem ten zasilacz jakiś czas temu i jestem bardzo z niego zadowolony.
    Co do regulacji prądu to wykonuje się ją tak, że zwierasz zaciski wyjściowe, wtedy napięcie spada do zera i można regulować ograniczenie prądowe.
    Woltomierz najlepiej podłączyć do zacisków wyjściowych (tych na obudowie), wtedy będziesz miał dokładne wskazanie napięcia na zasilanym układzie (nie będzie przekłamywane przez amperomierz). Amperomierz tak jak napisałeś łączy się szeregowo i wpinasz go w jeden z przewodów łączący wyjście na płytce z zaciskami na obudowie.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedzi, jutro zabieram się za kompletowanie części. Jeszcze jedno pytanie mam co do trafa.
    Mam zamiar kupić transformator 24V/3.3A. Czy ta różnica 0.3 Ampera więcej od polecanej na stronie robi jakąś większą różnicę?
  • Poziom 24  
    Jak najbardziej taki trafo może być. Po prostu nie będzie 'w całości' wykorzystywany.
  • Poziom 11  
    Znalazłem mocniejszy transformator (24V-5A) Domyślam się, że ten też mogę użyć do tego układu? Zastanawia mnie czy nie trzeba zmienić do tego diód prostowniczych na inne? Czy po prostu zapas natężenia nie będzie wykorzystywany? Zależy mi na razie na 3A, ale może w przyszłości będę chciał zwiększyć prąd do 5A.

Pozdrawiam, Marek.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jesli transformator będzie mocniejszy, to po prostu będziesz miał sztywniejsze zasilanie ( napięcie nie będzie tak przysiadać ). Taki 5A świetnie się nadaje :)

Diód nie trzeba wymieniać specjalnie w tym celu, ale wiadomo jak byś kupował przy okazji to zawsze można, pewniejsze ;)