Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujki PIR. Schemat podłączenia. Połączenie szeregowe dwóch czujek.

wojtek26 23 Jul 2007 16:02 9538 3
Optex
 • #1
  wojtek26
  Level 11  
  witam jestem nowym w tej dziedzinie, czy mógłbym prosić o schemacik podłączenia czujki PIR, jak również połaczenie szeregowe dwóch czujek tak krok po kroku, lub jakis link do stronki gdzie mógłbym na takie cos zerknąć.
 • Optex
 • #2
  Mariopi
  Level 35  
  Witam! Może trochę więcej szczegółów Kolega raczył by podać?
  Sposób podłączenia czujek (niekoniecznie PIR) jest ściśle określony z rodzajem centrali alarmowej (a konkretnie możliwościami zaprogramowania jej wejść liniowych) z jaką będą współpracować. Ze względów bezpieczeństwa stosuje się styki NC czujek (normalnie zwarte). Do połączenia z centralą należy zastosować skrętkę 2-parową, z czego pierwsza skrętka służy do podania zasilania i łączona jest równolegle (+ i - 12V) do wszystkich czujek w łańcuchu. Druga skrętka jest linią sygnałową i w 1 czujce przecinamy tylko "żyłę gorącą" i podłączamy do zacisków NC itd. ile chcemy mieć więcej czujek w łańcuchu na jednej linii (tworzymy pętlę szeregową). Ostatnią czujkę w łańcuchu (w Twoim wypadku będzie to 2) żyły sygnałowe podłączamy bezpośrednio pod zaciski NC (żyła "zimna" i "gorąca") czujki (czyli zamknięcie pętli sygnałowej).
  Jest to najprostszy sposób - jednak zapewniający tylko minimum-minimorum bezpieczeństwa, bo z pewnych względów taki sposób połączenia jest bardzo podatny na sabotaż.
  Dlatego w ostatniej czujce w łańcuchu zazwyczaj dodatkowo montuje się tzw. EOL-e - jeden lub dwa rezystory parametryzujące linię, których wartość i sposób podłączenia zależy od konkretnego typu zastosowanej centrali.
 • Optex
 • #3
  krzysiek7791
  Level 11  
  witaj
  podaj nazwe czujnika i nazwe centrali do której chcesz podłaczyć szeregowo te czujniki
 • #4
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Kolego Mariopi: A jak wyobrażasz sobie podłączenie szeregowo kilku czujników do np Satela przy typie linii 2EOL/NC. Bo ja szczerze mówiąc nie potrafię. Np. Galaxy to co innego, ale skoro kolega Wojtek26 pyta o podłączenie szeregowe czujników to chyba nie stać inwestora na Galaxy.

  A tak wogóle kolego Wojtek26, to stanowczo odradzam stosowania szeregowego podłączania czujników bo ani to sensowne ani bezpieczne. Poza tym już chyba wszystkie centrale na rynku mają możliwość stosowania linii typu 2EOL/NC i takie należałoby podłączenia stosować choćby z powodu wygody dla instalatora (diagnostyka), uzytkownika (jasność co do stanu linii i przyczyn alarmu) i bezpieczeństwa całego systemu (każda linia ma swój niezależny sabotaż).

  Co do sposobu podłączenia to ściągnij sobie dowolną instrukcję instalatora jakiejś centrali satela i poszukaj schematu podłączenia czujników: www.satel.pl

  Pozdrawiam