Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator mikrokontrolerów PIC.

karlos79 23 Jul 2007 18:27 9896 21
  • Witam
    Jakiś czas temu zbudowałem programator mikrokontrolerów PIC.
    Obsługuje on wszystkie popularne mikrokontrolery, posiada również złącze ICSP.
    Nie jest to konstrukcja super ładnie wykonana, bo tu nie o oto chodzi.
    Po prostu ma działać :)
    Nie wiem jaki jest koszt wykonania, bo wykonałem ten programator z tego co miałem pod ręką.
    Jedynie dokupiłem trafo TS4/30 i podstawkę PLCC44.
    Układ z powodzeniem można rozbudować o dodatkowe adaptery.
    Cały schemat i opis działania programatora jest pod tym linkiem:
    http://kudelsko.free.fr/prog_pic_rs232/realisation2.htm
    Są tam pliki do wykonania płytki metodą "papierową", spis elementów.
    Programator współpracuje z darmowym programem WinPic 800, tutaj jest opis instalacji i link do poprania instalatora programu.
    Program posiada też polską wersję językową.
    http://kudelsko.free.fr/prog_pic_rs232/winpic800.htm

Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    karlos79
    Level 33  
    Has specialization in: montaż smt, Serwis automatów Yamaha, Projekty PCB
    karlos79 wrote 1768 posts with rating 65, helped 254 times. Live in city Dobre Miasto. Been with us since 2003 year.
    ciapciok
    Level 20  
    Jakim środkiem/metodą cynujesz płytki ?

Ścieżki do których jest podłączone 230V jakoś dodatkowo izolujesz ? Jest to przykręcone do jakiejś podstawki ?

Pozdrawiam
    adie
    Level 14  
    Pomysłowo wykonane a w jaki sposób to cynowanie wykonałeś?? Odemnie 4\5 za brak obudowy.
    dzikchu
    Level 13  
    nie wiem za bardzo nie znam się na programowaniu ale podoba mi się wykonanie wszystko estetycznie i nie ma chaosu na płytce, również dołączę się do pytania o to czym cynujesz płytkę. I jeszcze jedno pytanie czy tym programatorem można programować kości biosu bo widzę że przystawka pod nie jest, i jeżeli tak to jakim programem?

Z góry dzięki, pozdrawiam
    nival
    Level 11  
    ile czasu zajęło wykonanie programatora ?jakie są przybliżone koszta wykonania tego programatora. ocena 5/6.
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Płytkę pocynowałem lutownicą i cyną:)
    Najpierw trzeba płytkę pokryć roztworem kalafonii w spirytusie.
    Później rozprowadzić szerokim grotem kropelkę cyny po ścieżkach.
    Tym programatorem można programować eepromy 24cxx i procesory PIC nic więcej.
    Programator nie posiada obudowy i jej nie będzie posiadać.
    Kosztów wykonania nie mogę określić, bo zbudowałem ten programator z części które miałem na składzie.
    Na stronce projektu jest spis elementów i na jego podstawie można łatwo określić koszt budowy.
    Pozdrawiam
    krychast
    Level 20  
    adie wrote:
    Pomysłowo wykonane a w jaki sposób to cynowanie wykonałeś?? Odemnie 4\5 za brak obudowy.

Obudowa tu się nie sprawdza.Nawet fabryczne programatory mają górę gołą.Tak jest lepiej.Chociaż spód można byłoby w coś wrzucić.Dla mnie za pomysł 6/6 no i ładne wykonanie.Zwłaszcza pocynowane ścieżki.
    zorbek
    Level 31  
    Wykonanie może i ładne:)) Rzecz gustu. Zastanawia mnie jak orientujesz scalaki w podstawkach, podstawki to kawałki a znaczników na PCB nie widze
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Mam pod ręką wydrukowany schemat montażowy :)
    Jeszcze tego szczegółu nie dopracowałem :)
    Musze po prostu postawić jakieś znaki na płytce markerem.
    Pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    Urządzenie jest potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia/życia w obecnej formie. Jeśli pozbędziesz się tego transformatora z płytki i zamontujesz go w osobnej porządnej obudowie to będzie OK.
    Bezpieczeństwo przede wszystkim i nie wolno o tym zapominać!
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Tak zdaję sobie sprawę z faktu istnienia napięcia sieci ~230V na niektórych elementach układu.
    Mam w planach pokrycie tych obwodów (ścieżek) lakierem nie przewodzącym i zastosowanie jakiejś podstawy uniemożliwiającej kontakt z napięciem sieci.
    Jednak muszę się przyznać , że przyzwyczaiłem się do pracy z tym programatorem i po prostu wiem gdzie nie pchać paluchów :) Tym bardziej, że używam go częściej w trybie ICSP, wiec nie mam kontaktu z płytką programatora w ogóle.
    Pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    Nie musisz mieć kontaktu z płytką aby doszło do nieszczęścia... Wystarczy, że pod niezaizolowane ścieżki dostanie się jakiś element albo metalowe narzędzie.
    Zauważyłem, że temat bezpieczeństwa jest lekceważony w wielu amatorskich konstrukcjach, nie polecam jednak tego naśladować.
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Normalnie podczas pracy programator spoczywa na gąbce nie przewodzącej.
    Tylko do zdjęć zlikwidowałem tą gąbkę.
    Nic się nie dostanie pod ścieżki na których występuje napięcie sieci, bo nie mam potrzeby przenosić programatora podczas pracy i dodatkowo jest gąbka.
    Jeszcze lepszym zabezpieczeniem będzie lakier nie przewodzący i jakieś pudełko, czy przynajmniej kawałek deseczki do której będzie przykręcona płytka.
    Pozdrawiam
    kroczusiek
    Level 14  
    Kolega krychast zaznaczył,że fabryczne programatory nie mają z góry obudowy-fakt ,ale trafa to już chyba nie mają na wierzchu;).Muszę przyznać rację koledze lechoo(który i tak przeważnie ma racje :P )że względy bezpieczeństwa są najważniejsze.

Pozwolę sobie zapodać linka: http://www.edw.com.pl/pdf/k01/08_01.pdf
    W bardzo przyjazny sposób są tutaj opisane podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz porady dla tych którzy MUSZĄ pracować pod w/n.

Co do konstrukcji to bardzo fajna,sposób cynowania bardzo dobry-na półce stoi u mnie kalafonia ze spirytem a nie wiedziałem do czego ona jest :D

Pozdrawiam(sory jak sie nawymądrzałem;) )
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Można przerobić ten projekt.
    Wywalić trafo z płytki i zastosować zasilacz wtyczkowy.
    Dla mnie nie stanowi problemu fakt zamontowania trafa na płycie programatora, bo wiem jak pracować z urządzeniami pod napięciem sieci ~230V.
    Potrzebowałem sprawdzonego programatora na szybko.Cała budowa zajęła mi około ośmiu godzin, łącznie z wykonaniem płytki.
    Uważam, że jest to dobre rozwiązanie, przynajmniej dla mnie.
    Nie trzeba zewnętrznego zasilacza i wszystko mam w jednym miejscu.
    Co do przetwornicy.
    Przetwornica do takiego programatora jest za droga, jej cena spokojnie przewyższyła by cenę programatora.
    Pozdrawiam
    Iwan188
    Level 15  
    Witam!

Przepraszam że nieco odbiegnę od tematu... Może autor tematu bądź ktoś inny zaproponuje jakąś lekturę wprowadzającą w mikrokontrolery? Nie wiem o nich narazie prawie nic.

Dziękuję z góry!
    mick
    Level 15  
    Bardzo dobra robota!

W czym piszesz programy na na PICe, jeśli w C to jakiego kompilatora używasz??
    elektronika22
    Level 10  
    Bardzo dobry programator, polecam.
    Zbudowałem go na płytce uniwersalnej, ponieważ potrzebowałem szybko programatora do Pic 18lf452. Problem był tylko jeden -zasugerowany obrazkiem wyprowadzeń podstawki PLCC 44 prezentowanej na Elektrodzie nie mogłem go uruchomić. Nikt nie dopisał, że widok jest od góry i trzeba zrobić poziome odbicie lustrzane. Nie rozumiem, po co komu rysunek dwurzędowy od góry, skoro od góry wyprowadzenia są jednorzędowe, czyli dalej trzeba przedzwaniać wyprowadzenia; rysunek jest zbędny. Napisałem dlatego, żeby innym użytkownikom zmniejszyć czas na łamanie głowy z uruchamianiem programatora z podstawką PLCC44, kiedy program napisze: "brak odpowiedzi z programatora" ERROR.
    Pozdrawiam wszystkich i bardzo dziękuję autorowi tematu za ten link do realizacji budowy naprawdę dobrego i prostego programatora.
    ^Rachel
    Level 21  
    Moim zdaniem lepiej zrobić klona PicKit2 , źródła są dostępne w internecie. Na dodatek jest na USB. Mimo to gratuluję konstrukcji.