Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trafo na przetwornicę po raz n-ty, ale tym razem z taśmą Cu

pawel3110 23 Lip 2007 20:52 1370 12
 • #1 23 Lip 2007 20:52
  pawel3110
  Poziom 15  

  Mam rdzeń etd44, taśmę miedzianą 14 AWG 2,1mm2 szerokość 30mm.
  Mam zamiar nawinąć tą taśmą transformator do przetwornicy do wzmacniacza do autka (pusch-pull) . Napięcie wyjściowe ok +/-50V.
  Planuje na uzwojenie pierwotne dać 2 taśmy równolegle (odizolowane od siebie) a na wtórne pojedynczą.

  Mam teraz takie pytania:

  1 Czym je odizolować?
  rozebrałem już 2 kondensatory na 220V ale w nich folia aluminiowa była już jakby zgrzana z folią izolującą- nie da się jej oddzielić. Może nakleić na taśmę miedzianą taką taśmę żółtą papierową jak używa się do malowania? ewentualnie na koniec nasączyć ją olejem?

  2. Jak zrobić wyprowadzenia taśm? zaginając ją pod kątem prostym i na 2 razy, to powstaną chyba duże "garby" na obwodzie rdzenia? jak ich uniknąć?

  Nawijałem już dla testów transformator drutem w emalii, ale pewnie taśma lepiej się do tego nada?

  [_P_]

  0 12
 • #2 23 Lip 2007 21:48
  kondensator
  Poziom 36  

  Pomysł z izolowaniem taśmą malarską przypomina trochę ten (góralski?)
  z wiązaniem butów dżdżownicą, tylko skutki mogą być dużo gorsze...
  W starych (zwł. <1960r) kondensatorach zwijanych była specjalna
  bibułka kondensatorowa.
  W niektórych radzieckich wojskowych była cienka folia PTFE ! (super !)
  Szukaj starych, dużych kondensatorów w metalowej lub porcelanowej
  obudowie. Mogą być uszkodzone mechaniczne, elektryczne - przecież
  potrzebujesz tylko kawałek b.cienkiej izolacji odpornej na w.n. i temperaturę

  0
 • #3 23 Lip 2007 22:04
  pawel3110
  Poziom 15  

  jeden z tych rozebranych był właśnie w aluminiowej obudowie ale i tak nie było tak osobnej filii. raczej nie znajdę żadnego takiego starego kondensatora- czy gdzieś można kupić kondensator który by się do tego nadawał?

  0
 • #4 29 Lip 2007 22:25
  pawel3110
  Poziom 15  

  czy ktoś może mi doradzić co dać na izolacje między taśmami? coś łatwo dostępnego i cienkiego, żebym zmieścił odpowiednią ilość uzwojeń?
  I jak najlepiej zrobić te wyprowadzenia?

  0
 • #6 31 Lip 2007 02:36
  SaYruS1
  Poziom 23  

  Widziałem specjalną taśmę do tych celów do traf impulsowych, zółta o szerokości 66mm i długości 60m, w cenie ponad 50zł, więc zakup nie opłacalny na taki orginał, więc trzeba improwizować z czymś innym. W orginalnych trafach nawijanych cienką folią stosują cieniutką przezroczystą folię za to dość wytrzymałą.

  A wyprowadzenia to poprostu ucinasz prostopadle taśmę i lutujesz do uciętej krawędzi długi pin (niekoniecznie na całą szerokość taśmy) który wyprowadza "ścieżkę" na zewnątrz

  0
 • #7 31 Lip 2007 18:48
  pawel3110
  Poziom 15  

  Wyprowadzenie probowałem zrobić, ucinając taśmę prostopadle, następne inny kawałek ciąłem wzdłuż i tą połówkę zaginałem na długość. Taśma wchodziła w środek tego wyprowadzenia i lutowałem. Jednak, nie dość, że takie wyprowadzenie na długości styku z taśmą w karkasie trudno zaokrąglić, to takie wyprowadzenia niezbyt nadają się na okrągły karkas, są za szerokie:/


  kondensator
  Skusze sie na któryś kondensator z allegro, który najlepiej wybrać? największy? Taśma ma 30mm szerokości, powinna wejść w karkas od ETD44, ale niestety brakuje mniej niż 0,5mm i na brzegach sie fałduje:/ chyba zmienię na ETD49- będzie luz. czy taśma w takim kondensatorze jest szerokości obudowy? tzn. czy jest dużo węższa od obudowy? który najlepiej wybrać?


  SaYruS1
  Z czego najlepiej taki pin zrobić? drut, linka, taśma? może masz jakieś foty?

  0
 • #8 31 Lip 2007 21:37
  SaYruS1
  Poziom 23  

  W kondensatorze masz jeszcze gumę przez klórą wyprowadzane są wyprowadzenia :D i która uszczelnia cały kondensator, grubość gumy jest zależna od wielkości kondensatora, wynosi... nie wiem powiedzmy 10% całej wysokości kondensatora może więcej.

  Miałem to trafo niedawno, ale jest już rozebrane. Wyprowadzenia były zrobione tak jak na obrazku bo w tamtym układzie nie występowały duże prądy, ale chyba lepiej dla Ciebie zrobić pin z taśmy

  Pozdrawiam

  0
 • #9 31 Lip 2007 22:51
  pawel3110
  Poziom 15  

  ok, zrobię z taśmy to wyprowadzenie, tylko, jaki przekrój powinno mieć to wyprowadzenie? cała taśma ma 2,1mm² ale raczej całej nie poskładam, bo powstałoby wielkie wybrzuszenie, a nad nim muszą być inne uzwojenia.

  trafo na przetwornicę po raz n-ty, ale tym razem z taśmą Cu

  Próbowałem robić to w taki sposób, ale wtedy wyprowadzenie ma o połowę mniejszy przekrój, nie wiem, czy tak może być...?

  0
 • #10 01 Sie 2007 00:33
  SaYruS1
  Poziom 23  

  Z tymi taśmami to zawsze jest problem, w warunkach domowych ciężko jest nawinąć dobrze trafo drutem co dopiero taśmą, teoretycznie niemożliwe. Ja bym to zrobił w taki sposób żeby przylutować do samego dołu taśmy nawiniętej >taśmę wyprowadzającą z małą zakładką ok 1 mm i złapał cyną z obu stron i będzie dobrze lub jeszcze pociągnąć taśmę na trafie do dołu żeby punkt łączenia (grubość lutu) nie przeszkadzał w dalszym nawijaniu. Mam nadzieje że zrozumiesz... Gdy będziesz nawijał cały czas mocno naciągaj taśmę, trafa nawijane maszynowo właśnie mają bardzo duży naciąg że trafo jest praktycznie hermetyczne w środku (pomiędzy taśmami)

  0
 • #11 01 Sie 2007 16:22
  pawel3110
  Poziom 15  

  rozumiem, ale wtedy jedno wyprowadzenie będzie szerokości całego karkasu, a poza tym, wyprowadzenie w karkasie będzie zaokrąglone i nie da się już tego wygiąć pod kątem prostym aby wyjść ponad karkas.

  Mam nadzieje, że ten rysunek trochę objaśni sytuację.

  trafo na przetwornicę po raz n-ty, ale tym razem z taśmą Cu

  Taka sama sytuacja po drugiej stronie ( uzwojenie zielone)

  Jednak w takim razie przekrój wyprowadzenia jest mniejszy (o połowę) od uzwojenia

  0
 • Pomocny post
  #12 01 Sie 2007 21:53
  SaYruS1
  Poziom 23  

  Możesz tak zrobić jak narysowałeś a że wyprowadzenia będą mniejsze to nic nie szkodzi bo ten odcinek nie będzie długi. Ja też wyprowadzam czasami ze wszystkich 4 stron karkasu podobnie jak ty. Tylko najlepiej by było żeby wyprowadzenie "środek" miał większy przekrój bo nim właśnie będą płyneły największe prądy.
  Jaką moc planujesz uzyskać i jakie będziesz miał napięcie wyjściowe?

  0
 • #13 01 Sie 2007 22:24
  pawel3110
  Poziom 15  

  Dobra, środek zrobię pełnym przekrojem taśmy, będzie grubsze to łączenie, ale tylko z jednej strony, więc nie powinno być większych problemów. Planuje +\-50V ale przy 2x3 zwoje pierwotnego nie wiem czy zmieszczę 2x12 wtórnego, zobaczy się przy nawijaniu;P może na wtórne dam połowę węższą taśmę, żeby obydwa uzwojenia się zmieściły obok siebie, jak mi zabraknie miejsca- przekrój 1mm² powinien wystarczyć- nie będzie tu zbyt dużych prądów; jak zostanie, to dołożę jeszcze pierwotnego aby zwiększyć przekrój;)

  Moc? planuje podłączyć wzmacniacz Irka- na razie jeden, trafo powinno wystarczyć na 2, dam IRF1010N, może nawet po 2 na gałąź, więc będzie zapas, zastanawiam sie jeszcze nad diodami prostowniczymi...

  To moja pierwsza przetwornica, więc jaka będzie moc to się okaże po wykonaniu;)

  Teraz czekam na te kondensatory które będą dawcami izolacji uzwojeń i przypływ gotówki na nowy rdzeń i karkas z zapinkami i innymi elementami.

  Jak będę miał jakieś pytania przy wykonywaniu, to na pewno się odezwę a teraz klikam na "pomógł".

  0
  Szukaj w 5mln produktów