Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieczytelna lub uszkodzona partycja Seagate U6 ST360020A

23 Lip 2007 23:12 8403 34
  • Poziom 31  
    Witam.

Pojawił mi się problem z partycją i nie da się na nią wejść ani nic zrobić.
    Paragon Hard Disk Manager 5.6 mówi żebym uruchomił SCANDISK, ale nie wiem jak?
    Próbowałem uruchomić CHKDSK i mówi mi:
    Nie można określić wersji woluminu i stanu.
    Jak to naprawić?
    Format nie wchodzi w gre, są ważne dane.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Marcin230 napisał:
    Prawy klawisz na ikonie dysku>Właściwości>zakładka NARZĘDZIA>sprawdź.
    Zaznacz obie opcje i wciśnij Rozpocznij.

Na to też wpadłem, ale nie działa.
    Nirvanowiec napisał:
    Prosze o s.m.a.r.t z hdtune.

Nieczytelna lub uszkodzona partycja Seagate U6 ST360020ANieczytelna lub uszkodzona partycja Seagate U6 ST360020ANieczytelna lub uszkodzona partycja Seagate U6 ST360020A
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Użytkownik obserwowany
    Witam
    Spróbuj starym,poczciwym FDiskiem,PartitionMagic, lub HDDregeneratorem.
    Pzdr
  • Poziom 14  
    Jak widaćdysk juz jest troche zajechany. Spróbuj go odpalic pod dosem(wciskaj F8 jak włączysz kompa aż wyskoczy czy ma uruchomic win normalne, awaryjnie..... w trybie tesktowym-to wybierasz) Poza tym z tego co widze to HDDtune Wskazuje że wszystkie zapasowe sectory zostały juz przypisane z zego wynika że dysk powoli ulega uszkodzeniu, były bad sectory które zosału już zastąpione. Spróbuj programik HDD regenerator jak tu kolega wyżej doradza. Albo sprawdź na stronie producenta jakie programy oferuje do dysków z tej serii
  • Poziom 31  
    Partition magic przy próbie "Check for Errors" wywala błąd za każdym razem ten sam, zaznaczam że nic nie klikam.
  • Poziom 14  
    Chyba wirusik, albo uszkodzony firmware
  • Poziom 13  
    Cześć . Odpal HDD Regenerator z płyty hiren boot. Troszkę to trwa ale jest nadzieja na odzyskanie danych.Miałem tak całkiem niedawno z dyskiem 20 Gb .Ta operacja troszkę trwa ,szczególnie przy dużych dyskach. Zostaw to np. na noc. Jak tylko uda się wejść na dysk to skopiuj dane na drugi dysk lub cd .Bo za chwilke możesz mieć ponownie problem , u mnie tak było, dane odzyskałem ale dysk poszedł do kosza. Pozdrawiam i życzę powodzenia. PS Można spróbować użyć też do naprawy dysku PM ale odpalany z dyskietki , te wersje płytowe też dawały mi podobne komunikaty.
  • Poziom 10  
    hej

Potestuj gparted ( livecd ), moze tym programem uda sie cos wykryc.

ps jest na licencji GPL wiec to jego duzy "+",a mozna nim bez problemu robic 'resize' partycji z danymi itd...
  • Poziom 31  
    Witam.
    Odpaliłem HDD Regenerator skanuje już ok 1h i dopiero 7600 MB przeskanował =/
    Z tego co wyczytałem w google to mam problem z jakąś tablicą dysku?
  • Poziom 23  
    Błędne wpisy w MBR.
    Fdisk będzie widział partycję jako NO-DOS, PM żółte pole które będzie nadawało się tylko do formatu.

Z mojego doświadczenia ... najpierw odpalił bym sobie ERD Commander 2005 czyli XP z płyty na której są proramy do naprawy i spróbował odzyskać dane z całego dysku a przynajmniej sprawdził czy da się odczytać zawartość tej partycji.
    Jeśli by to zawiodło to instalacja Ontrack Easy Recovery Professional ...
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zacznij od wymiany taśmy IDE i wyzeruj dysk w MHDD , WDClear , lub Victorii . Po zerowaniu koniecznie remap powierzchni . Tylko tak go możesz jeszcze podratować . Dysk zaczyna łapać bad sektory . Dopóki tego nie zrobisz , to daruj sobie programy do partycjonowania , czy naprawy boot sektora . W tym temacie , nic ci nie pomogą .

Pozdrawiam .
  • Poziom 23  
    Nirvanowiec GDB nie ma możliwości naprawy partycji tylko odzysk danych w dodatku "on fly" dlatego nie proponował bym go i zostawił na tzw deser jak już nic innego się nie wykombinuje. OERP ma taką możliwość i nawet zapisuje kolejne kroki jakie się robi więc jak coś pójdzie nie tak jak trzeba to można cofnąć zmiany.
    Chcesz powiedzieć, że OERP zapisuje coś na odzyskiwanym dysku, ale jest w stanie nadpisać go do staniu pierwotnego? Bo inaczej nie rozumiem Twojego: "jak coś pójdzie nie tak jak trzeba to można cofnąć zmiany". Jeżeli tak, to jest to dramat z tragicznym finałem i komedią w drugim akcie. Ja przy takim przedstawieniu wyszedłbym na papierosa ;)
    Za 1/6 ceny tego pseudoprofesjonalnego (professional w nazwie to kpina) programu dane odzyska specjalista, z profesjonalnymi narzędziami i doświadczeniem. Oczywiście nie mówię tu o firmie na O, bo tam usługi mają ceny, delikatnie mówiąc, z kosmosu.
    Do autora: spróbuj też tego, ten chociaż jest za darmo ;)
    http://download.pcinspector.de/pci_filerecovery.exe
  • Poziom 23  
    Nie zapisuje na dysku (partycji) na której robi scan. Pyta o lokalizację docelową inną niż uwalona tworząc nazwijmy to wirtualną tablicą alokacji plików gdzie tym sposobem można naprawdę dużo zdziałać. Generalnie na tyle zabaw z dyskami jakie przeprowadziłem, byłbym w stanie odzyskać dane z tego dysku w 70-100% w zależności co spowodowało wywalenie wpisu o partycji z MBR lub co bardziej prawdopodobne tablicy alokacji. Podobnie PM widzi taką partycję jak zainstaluje się jakąś mini dystrybucję linuxa np. NND. Jeśli dysk nie "piszczy" czy nie słychać stukania głowic to nie widzę problemu w odzyskaniu danych.
    Nie wiem czemu dla ciebie OERP to kpina ale na tyle dysków i ludzi którzy zawracali mi d... żeby im zdjęcia odzyskać albo prace dyplomowe czy co tam innego mam spore doświadczenie. Z każdego dysku da się odzyskać dane tylko że ile da się odzyskać jest zależne od tego w jaki sposób już ktoś "rzeźbił" nie mając pojęcia jak się do tego zabrać. Im więcej rzeźby tym mniejszy % na odzysk a im więcej odzyskam danych, na których zależy komuś tam tym bardziej okrągła suma się zbiera.

Ostatnio odzyskiwałem dane z dysku laptopa po zalaniu. Elektronika poszła w wannę ultradziwękową i później na suszenie. Kopie zrobiłem na swoim dysku w charakterystyce 1:1 jako obraz. Dysk z lapsa nie podziałał długo, 2 dni i padł ale klienta uprzedziłem że może się tak stać. Dla niego jako księgowego liczyły się dane. Kwota jaką mu krzyknąłem czyli 200 zł nie była wygórowaną za 120GB danych. Zapłacił i dał jeszcze dysk nowy aby przewalić odzysk, co uczyniłem. On ucieszony, ja ucieszony i sprawa załatwiona.

Na takie uszkodzenie jest jeszcze jeden sposób i to bardzo prosty. Zainstalować na innym dysku system albo podpiąć dysk z uwaloną partycją jako SLAVE do innego kompa i xp-kowski CHKDSK powinien przywrócić go do stanu pierwotnego ale i tak jeśli to zrobi to przygotować się trzeba na szybli odzysk i później format.
    Im mniej ingerencji tym większe szanse...

... tak na marginesie...
    GDB jeśli czegoś co odzyskał nie potrafi przypisać do katalogu w jakim się dane pliki znajdowały, zazwyczaj tworzy ośmio czy jedenasto znakowe katalogi (nie pamiętam już, nie używam bo mnie denerwuje) i upycha wszystko robiąc śmietnik. Z tego co zauważyłem 90% plików np. JPG nie da się póżniej otworzyć bo zamiast zdjęcia jest ciemność a pliki MP3 są poklejone w taki sposób że przy odsłuchywaniu jeden kawałek z albumu A jest zmiksowany z kawałkami albumów B-Z ale wielkość pliku jest zachowana taka jak powinna. :D
    OERP absolutnie nie polecam . Tylko czasem i przy mniejszych uszkodzeniach coś mu się udaje odzyskać prawidłowo . CHKDSK , czy też SCANDISK , to jakieś nieporozumienie , jeśli chce się odzyskać dane . Potrafi tak doskonale pokrzyżowac ze sobą pliki , że już nic nie da się z nimi zdziałać . Tak jak doradził kolega msthhk , wypróbuj pci filerecovery . Próbowałeś może użyć Testdiska ? Jeśli te programy nie pomagą , to możesz wykonać remap powierzchni w MHDD , lub Victorii . Ale nie przerywaj go w trakcie pracy programu . Lepiej żeby przeszedł do końca . Powinno ci to umożliwić/poprawić pracę w programach do odzysku danych .

Pozdrawiam .
  • Poziom 23  
    :arrow:BIGOLSEN chkdsk zrobi taką siekę na dysku krzyżując je, ale tylko po defragmentacji :)

Wystarczy jedna przed wysypem partycji.
    Kasują się wpisy odnośnie rozlokowania plików, które zostały podzielone i zapisane w różnych obszarach dysku i masz krzyżówki!
    Jako że przy odzysku kiepskie programy skanują sektor po sektorze nie tworząc wirtualnej tablicy alokacji.
    Tylko szukają plików i znajdują je, ale są one bezwartościowe.
    Bez niej masz śmietnik zamiast prawidłowo odzyskanych danych.

Efektem defragmentacji masz opisane przeze mnie np. zmiksowane MP3.
    Jakoś nie miałem problemu z OERP przy wywalonych partycjach na całym dysku, które miały status BAD w PM a korzystam z niego prawie za każdym razem.
    Jeśli nawet on burzy się w jakiś sposób bo czegoś nie może z powodu jakiegoś błędu to robie QUICK FORMAT partycji i nim samym odzyskuje dane bez większego problemu.
    Nawet te, które już dawno o dziwo zostały wywalone lub "przykryte" danymi.
    Jak się chce to się da ... pod warunkiem, że ma się wiedzę jak się do tego zabrać...
    Lazer napisał:

Jak się chce to się da ... pod warunkiem, że ma się wiedzę jak się do tego zabrać...

Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać... OER to jest "wiedza"? Jest dużo lepszych, a darmowych narzędzi. Są również komercyjne, którym OER nie dorasta do pięt.
    Jak mawiał Puszkin, "I straszno, i smieszno".
    Lazer napisał:
    Jakoś nie miałem problemu z OERP przy wywalonych partycjach na całym dysku, które miały status BAD w PM a korzystam z niego prawie za każdym razem.
    Jeśli nawet on burzy się w jakiś sposób bo czegoś nie może z powodu jakiegoś błędu to robie QUICK FORMAT partycji i nim samym odzyskuje dane bez większego problemu.

Przyznam , że uśmiałem się do rozpuku .

Cytat:
    Nawet te, które już dawno o dziwo zostały wywalone lub "przykryte" danymi.

A szczególnie z tego .
    Radzę ci zachowaj te rady dla siebie . Na twoim miejscu nie obnosiłbym się z tym . Jak widać jedyne twoje doświadczenie to OERP i QUICK FORMAT . W tak rozległym temacie jak odzysk danych , to wyjątkowo niewiele .

Pozdrawiam .
  • Poziom 23  
    msthhk a gdzie napisałem że OERP to "wiedza" w dosłownym tego słowa znaczeniu? Z drugiej strony patrząc jest to poniekąd wiedza bo są tacy co nie potrafią nawet zainstalować systemu już nie mówiąc o prostrzych rzeczach. Czy będziesz się śmiał czy płakał mało mnie obchodzi... dotyczy to też ciebie BIGOLSEN

------------------------------------------------

Rozsądnie jest wiedzieć tyle, ile się da, ale jeszcze rozsądniej jest utrzymywać innych w niewiedzy co do własnej wiedzy. — Melvin Burgess
  • Moderator
    Do zainteresowanych w tym temacie proszę już żadnych „dział nie wyciągać” potyczka się skończyła!

Proszę tonować swe wypowiedzi bo polecą do kosza, a może zaistnieć i coś więcej !
    Takie rzeczy załatwia się na PW i nie będą już tolerowane wypowiedzi w tym stylu....
  • Poziom 31  
    Witam.

Niestety HDD Regenerator nic nie zdziałał tzn. nie znalazł bad sektorów ani nic;/

Czy da się jeszcze coś zdziałać?
  • Poziom 31  
    Hmm... Nic nie działa;/ a są jeszcze jakieś inne solucje?
    A co nie działa? Mi też coś nie działa, tylko nie wiem co... Pomożesz? ;)