Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylatory chłodnicy Xsara I 2.0 HDI 2000r

24 Lip 2007 14:44 3110 7
  • Poziom 12  
    Nie działają mi obydwa wentylatory, więc temperatura rośnie i jedynym sposobem na ochłodzenie siolnika była w czasie powrotu z wakacji włączenie na full ogrzewania.
    Z tego co udało mi sie wyczytać na forum to wentylatory maja się włączac przy okreśłonych temperaturach płynu i mają także regulacje obrotów, dodatkowo po włączeniu klimy powinny sie załączyc obydwa bez względu na temperaturę silinka.
    U mnie jedynie lewy wentylator (patrząc o przodu) po popchnięciu ręką zaczyna powolutku sie kręcić ale po zrobieniu kilkunastu bardzo powolnych obrotów zatrzymuje się.
    Próbowałem zlokalizowac bezpiecznik odpowiedzialny za zabezpieczenie silników( mam tylko instrukcję po niemiecku) i jest on nieuszkodzony. Znalazłem pomiędzy wentylatorami pod klapka trzy przekaźniki chyba odpowiedzialne za sterwoanie wentylatorów, ale bez jakiegokolwiek schematu nie dam rady się w tym rozpoznać.
    Chyba najlepszym rozwiązanie byłoby podłączyć wentylatory na " na krótko" ale ponieważ mają one regulację obrotów to myślę że nie będzie to takie proste.
    Czujnik temperatury chyba dział bo słychać w trakcie nagrzewania się silnika charakterystyczne pyknięcie podobne do załączania sie przekaźnika.
    Licze na wasza pomoc.
  • Poziom 21  
    Witam.W Citroenie Xsara i w reszcie tej marki wynalazków wentylatorami zarządza moduł BSI czyli tzw. Body computer.Jeżeli ma defekt co zdarza się bardzo często to kwalifikuje się tylko do wymiany.Sprawdził bym jeszcze " Masy " wentylatorów.
  • Poziom 12  
    Dostałem sie dzisiaj do wentylatorów a właściwie do małej trójkątnej skrzyneczki pomiędzy nimi w której znjdują się trzy przekaźniki. Najprawdpopdobniej to one sterują praca silników.
    Niestety nie wiem jak zasilić silniki bezpośrednio z akumulatora żeby sprawdzić czy one działają. Do każdego silnika idą po dwa przewody tyle tylko że za diabła nie mogę się rozeznać w połączeniach.
    Może ktoś ma schemat połączeń tych przekaźników i zna sposób na uruchomienie tych silników "na krótko"
    Wiedziałbym wtedy czy są one sprawne czy nie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    ten wenytlator który popychasz i zaczyna pracować masz napewno do wymiany reszta powinna byc ok. bsi nie steruje wentylatorami
  • Poziom 12  
    Serdecznie dziekuję za odpowiedzi.

Cytat:
    Moduł sterujący wentylatorami jest w okolicy lewej lampy

Elektrit czy piszesz o zespole trzech przekaźników ( u mnie sa one pomiędzy wentylatorami) czy jest to coś innego

Czy silniki wentylatorów mają napiecie znamionowe 12V, jak można je podłączyć "na krótko" żeby sprawdzić czy działają
  • Poziom 12  
    Cytat:
    wentylatory mają trzy reżimy pracy-praca szeregowa, praca równoległa, pracuje jeden.
    Sprawdzić same wentylatory ( zużywają się szczotki) i sprawdzić bezpieczniki mocy.

Rozumiem że w przypadku zasilania szeregowego silniki zasilane są napięciem 6V każdy, w pozostałych przypadkach 12V
    Gdzie znajdują się bezpieczniki mocy?
  • Poziom 12  
    dziuękuję za odpowiedzi sprawa załatwiona. Okazało sie że padły obydwa silniki