Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja solenoidu. Jak zaprojektować? Utrzymanie rdzenia

24 Lip 2007 21:38 1062 4
  • Poziom 9  
    Witam. mam problem z zaprojektowaniem solenoidu. Chodzi mi o ruch liniowy siłownika składającego się z kilku cewek rzędu kilkunastu milimetrów. Solenoid ma być nawinięty na korpusie o średnicy wewnętrznej 25 mm. Chodzi o to, aby po dotarciu do zadanego miejsca rdzeń utrzymać w tej pozycji z określoną siłą.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Tą siłę może w"wytworzyć" jedynie aktualnie aktywna cewka. Zależy od tzw. amperozwojów.
  • Poziom 9  
    W siłowniku chcę zastosować zasilanie prądem stałym, prąd ok. 2 A. Mam pytanie - jeśli cewkę nawinę drutem 1 mm, przy liczbie zwojów 500, jakie wymiary powinna mieć cewka, aby uzyskać największą siłę - chodzi o to czy ma być krótka i gruba, czy odwrotnie? drugi problem z jakim się borykam to sterowanie cewkami, czy wystarczy załączać cewki kolejno, aby przemieścić rdzeń na określoną odległość, czy są może jakieś lepsze metody sterowania takich urządzeń. Za pomoc dziękuję.
  • Poziom 28  
    Metr przewodu o polu przekroju 1mm2 ma rezystancję 0,0175 - 0,018 oma. Dla uzyskania prądu 2A przy napięciu np.3,6V trzeba nawinąć ok. 100m drutu nawojowego fi 0,8. Kombinuj dalej :)

A może lepiej zastosować przekładnię z silniczkiem?
    Napisz co to ma być, bo doradzanie jak zrobić coś co nie bardzo wiadomo co robi jest trochę kłopotliwe.
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym zbudować rodzaj siłownika o ruchu liniowym, zbudowanego z kilku cewek, wewnątrz których przemieszczałby się rdzeń z ferromagnetyka. Chodzi mi o zbudowanie urządzenia o konstrukcji podobnej do coilgun , z tą różnicą, że rdzeń ma sie przemieszczać w prawo i w lewo na pewną odległość, ok. 20 cm. Pozdrawiam