Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A]

Szaflik 12 Kwi 2008 09:04 39021 82
  • Sklep HeluKabel
    DS
    Poziom 15  
    Maksymalnie takie - na jakie masz kondensatory w układzie wejściowym i które nie przebije diód 1N4148. Z uwagi na tutaj zastosowane (na płytce) to będzie max w granicach 63V-100V.
    kranzio
    Poziom 26  
    Którego procka dać PIC16F84-04/P czy PIC16F84A-20/P?
    Bo ten drugi jest dwa razy droższy.
    sp5wcx
    Poziom 33  
    Czy ktoś ma zmodyfikowany wsad PIC-a pod kątem zastosowania zamiast kwarcu 4MHz typowej wartości generatorów wzorcowych (TCXO, OCXO) czyli 5 MHz? Przypominam, że odchyłka ustawienia kwarcu o 1Hz w tym częstościomierzu daje błąd przy pomiarach na częstotliwości przykładowo 430 MHz już ponad 100Hz!
    Typowy, tani, marnej jakości, (made in China) kwarc 4 MHz ma podaną stabilność na poziomie +/- 50 ppm czyli +/- 200 Hz. Tak więc jak skalibrujemy miernik w danym momencie, to za jakiś czas kwarc może nam "odjechać" o 200 Hz (starzenie, zmiany temperatury itp ...), a to przy pomiarze na 430 MHz da nam błąd już ponad 20 kHz!
    Pokrewny temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1123980.html
    avo3
    Poziom 10  
    witam,
    na jakiej zasadzie właściwie działa opcja kalibracja w programie?
    Jak kalibruje się ten miernik
    pzdr
    Nec_
    Poziom 11  
    Witam
    Podpinam się pod temat, mam pytanko odnośnie w/w miernika, też go wykonałem, ale mam problem bo po włączeniu miernika na 1 zakresie (5Hz do 30MHz) wciskam enter i wyświetla mi same 0 po podpięciu sygnału normalnie mierzy, na drugim zakresie natomiast (20MHz-1,3GHz) po wciśnięciu enter wyświetla 0 i po chwili wyświetla ok 1200MHz bez podania sygnału. Czy u Was tez tak zachowuje się ten miernik czy mam coś skopane?Nie wiem jak sprawdzić czy miernik poprawnie mierzy na drugim zakresie:/ Proszę o odpowiedź i ewentualną pomoc.
    Pozdrawiam
    wzk
    Poziom 19  
    Normalne zachowanie preskalera. Sprawdzić preskaler można podając mu sygnał, np. z heterodyny głowicy UKF.
    Nec_
    Poziom 11  
    Dzięki, właśnie tak zrobiłem, wykonałem cewkę z kilku zwojów i zbliżając ją do heterodyny miernik rzeczywiście mierzy tak jak pisał kolega wzk.
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
    avo3
    Poziom 10  
    witam,
    na jakiej zasadzie właściwie działa opcja kalibracja w programie?
    Jak kalibruje się ten miernik
    pzdr
    Thaed
    Poziom 17  
    W pierwszym poście tego tematu masz odnośnik do projektu. Po ściągnięciu archiwum masz w jęz. czeskim w pliku Čítač 1300 MHz.htm opis kalibracji.
    Pozdrawiam
    avo3
    Poziom 10  
    Bardzo dziękuję problem rozwiązany
    norbert-17
    Poziom 13  
    Koledzy jakigo zamiennika użyć zamiast BFR90 gdyż chce zamówić z atv m.in sab a tego tranzystora tam nie mają
    A czy ten bedzie dobry BFR96S Tranzystor w.cz. NPN, Ptot- 0,7 W, Vceo- 15 V, Ic- 100 mA, hfe typ- 75, ftyp- 5 GHz, obudowa TO50
    norbert-17
    Poziom 13  
    Koledzy mam pytanie w jaki sposób poprawić czułość wejscia A
    norbert-17
    Poziom 13  
    A może ktoś by tutaj umieścił jakiś schemat było by fajnie
    kranzio
    Poziom 26  
    norbert-17 napisał:
    A może ktoś by tutaj umieścił jakiś schemat było by fajnie

Wystarczy cofnąć się na pierwszą stronę i tam masz link.
    krychast
    Poziom 20  
    Chyba chodziło mu o schemat przdwzmacniacza
    norbert-17
    Poziom 13  
    dokłądnie chodzi mi o schemat przedwzmacniacza
    krychast
    Poziom 20  
    Przecież to przedział do 1,3Ghz-nie łatwo o taki układ
    Kabelek
    Poziom 14  
    Pytanko do osób które ten miernik zbudowali.
    U mnie na wejściu do 30 MHz jakoś jest mało czuły.
    Wskazania do około 10 MHz są OK, ale wszystko co powyżej zaczyna zaniżać i spada jego czułość. Przy 16 MHz już nic nie pokazuje.
    Jeżeli podam sygnał za BF245 na C2/C3 lub bazę BFR90 to zaniża wynik o 500kHz przy 16 MHz.
    Jak u was wygląda z czułością?

A tak wygląda moja konstrukcja
    Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A] Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A] Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A]
    mkpl
    Poziom 37  
    Miernik ma pewien problem z oscylatorem kwarcowym. Polecam wstawienie gotowego generatora kwarcowego lub podstrojenie pojemnościami tego przy pic'u. W moim przypadku miernik znacznie zaniżał. Pomogło wstawienie pojemności po 18p + trymery
    Kabelek
    Poziom 14  
    Źle mnie zrozumiałeś. Nie chodzi mi dokładność pomiaru tylko o to, że przestaje mierzyć na zakresie do 30 MHz powyżej 12 MHz. Jeżeli sygnał z generatora przyłożę za BF245 na BFR90 to mierzy jeszcze dobrze, jak podam na wejście przed BF245 to zaczyna pokazywać wartości zaniżone, a powyżej 15 MHz to już kompletne głupoty.
    Raczej tu jest problem ze wzmocnieniem sygnału. Jeżeli podam sygnał z generatora kwarcowego, takiego w metalowej obudowie to jest OK, tylko jest problem z sygnałami np. z heterodyny itp.
    Zastanawiam się czy nie zrobić wzmacniacza na NE592N8, tak jak na tym schemacie:
    Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A]
    Robił ktoś ten miernik i może się podzielić uwagami na temat czułości wejścia do 50MHz?
    Kabelek
    Poziom 14  
    A więc dorobiłem wzmacniacz na NE592 do tego miernika na zakres do 30MHz i muszę powiedzieć, że czułość się poprawiła.
    Schemat wzmacniacza:

Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A] Miernik częstotliowści 1.3GHz [PIC 16F84A]

Całość z elementów SMD, układy w obudowie SO8, kondensatory i rezystory 1206 z wyjątkiem R5 i R6, te są 0805.
    Z płytki miernika zostały usunięte elementy C2, C3 i Q3. W ich miejsce został wpięty wzmacniacz.
    F-IN w miejsce bramki BF245, a F-OUT w miejsce C2 bezpośrednio do nóżki 3 układu 74HC4053.
    W załączniku wygląd płytki (rozdzielczość 600 DPI dla metody "na żelazko") i schemat montażowy.

Do Moderatora:
    Przez przycisk "Zmień" nie można dodać załącznika, dlatego nowy post.
    Załączniki:
    krychast
    Poziom 20  
    Wstawiał ktoś zamiast kwarcu generator TCXO lub OCXO? Czy zmienialiście soft?