Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrale miejskie opeartorów - przeniesienia numerów etc

25 Lip 2007 15:06 1451 6
 • Poziom 9  
  Witam,

  Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat central miejskich różnych operatorów. Nie chodzi mi tu o szczegóły techniczne urządzeń etc.

  Chciałbym zapytać o to, w jaki sposób działa przekierowywanie/przenoszenie numeracji z centrali mijeskiej operatora x do operatora y.

  Przykładowo.
  Mam zakres numeracji 22340xx00 do 22340xx10 u operatora x. chciałbym przenieść numery do operatora y.

  Jakie operacje musi wykonać każdy z operatorów na swoich centralach miejskich., przeniesienia. przekierowania etc.

  Przenoszenie numeracji w polsce jest pośrednie czy bezpośrednie, czy macierzysty własciciel numeracji po przeniesieniu bierze udział w transferze glosu etc.

  Zakładając ze przenosimy numeracje z operatora x do y a potem do z czy wszyscy trzej operatorzy biorą udział w kierowaniu polaczen.


  Ogólnie chodzi mi o to jak to wszystko działa. czy jest jakaś cntralna baza danych kto rozdziela numerację, jak to sie dzieje (bez szczegółów BAAARDZO technicznych, nie wnikajmy w układy scalone etc) ze do danego abonenta, który niedawno zmienił operatora dochodza telefony i jaką drogą biegnie sygnał w przypadku połączeń

  Może jest gdzieś na necie taki opis, bo nie mgoe znaleźć.
  Będę wdziećzny za wszystkie info.

  Pozdrawiam.
 • Moderator
  Współczesne elektroniczne centrale telefoniczne działaja w sposób podobny do adresacji internetowej. Inaczej mówiąc jeżeli abonet wybiera jakiś numer to w momencie zakończenia wybierania następuje operacja podobna do działania serwera DNS. Numer katalogowy zostaje "przełożony" na numer wyposażenia liniowego w określonym miejscu sieci telefonicznej.
  Oczywiście nie cała sięc telefomiczna jest wyposazona w nowoczesne centrale na tyle by przenosnośc numerów była mozliwa. W wypadkach skrajnych wykonuje sie to metoda bezwarunkowych przekierowań, ale naprawdę bardzo sporadycznie.
 • Poziom 25  
  przeniesienie numeru do innego operatora działa zwykle na zasadzie przekierowania wywoałania przy czym w sygnalizacji SS7 przed numerem abonenta dokładane sa kody centrali macierzystej i docelowej. Tak więc obciążane są łącza zarówno jednego operatora jak i drugiego.
 • Poziom 9  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi.

  Ale kolejne pytanie:

  Załóżmy że mam tel w Netii i chce zadzwonić do kumpla, który był w TPSA a teraz przeniósł numerację i abonament do Netii (po radiu, miedzi, światłowodzie nieważne)

  Wybierając jego numer wychodze przez mojego operatora(Netia) i potem nie trafiam odrazu do niego?
  po co mi kod centrali macierzystej i docelowej skoro obaj jesteśmy u tego samego operatora? Skoro "Numer katalogowy zostaje "przełożony" na numer wyposażenia liniowego w określonym miejscu sieci telefonicznej" to defacto powinienem trafic odrazu do niego (jak w sieciach IP).

  Wiąże się to z operacjami, jakie wykonała TPSA i NETIA w momencie przeniesienia numeracji. Jakie to operacje??

  Pzdr.
 • Moderator
  Długo by pisać, bo problem jest natury długości algorytmu. Wszystko zależy oczywiście czy i na ile centrale są ze sobą "dogadane". Może się okazać że ten kumpel występuje tak naprawdę na numeracji TPSA a tylko ma "wyjęty numer z planu" a jest osiągalny po wybraniu numeru przypisanego do obecnego operatora. Centrale miedzy sobą nie "dyskutują" o rzeczywistych numerach. Może się okazać że tak naprawdę to kumpel wisi na centrali TPSA a ma numer Netti przeniesiony z planu TPSA. Operatorzy jakoś tam się dogadują, racz lepiej, raz (częściej) gorzej....
  Hosty central "sie uczą" i po wybraniu numeru który tak naprawdę ma inny numer pochodzący od innego operatora a w rzeczywistości znajduje sie w wyposażeniach liniowych własnego operatora to następne połączenia są już wykonywane po nowej wyznaczonej trasie. Przeciętny czas "uczenia się hostów" to około doby.
  Sygnalizacja SS7 to sygnalizacja raczej międzycentralowa i abonent nie ma do niej dostępu.
  W połączeniach IP także występuje problem określenia trasu routingu. Po prostym rozgłaszaniu to sie tego raczej nie robi, bo sieć by padła.

  Zapraszam na Wikipedię, wklep hasło SS7 i dowiesz się nieco więcej...
 • Poziom 9  
  ok thnx

  ale apropos operacji central operatorów.......
  w momencie przenoszenia numerow co robi operator x zeby operator y mogl je przejąć?

  wpisuje jakies "dnsy" operatora y? robi poprostu przekierowanie czy wysyla to w kosmos a op.y sobie to wyłapuje :) ??
 • Poziom 25  
  podobno pierwotnie miała być centralna baza do której przed wymianą szłyby zapytania o centrale docelowe /w której klient jest obecnie/. Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie obciążałoby to łączy międzycentralowych. podjeto jednak decyzje o prostszej aranżacji zagadnienia. w Twoim przypadku jeśli kolega przeszedł z zachowaniem numeracji to wywołanie idzie do centrali tpsa gdzie po analizie nastepuje przekierwanie do netii i w SS7 doklejany jest kod centrali docelowej. Tak to przynajmniej pamietam z prezentacji na KST.

  Dodano po 4 [minuty]:

  ten który przejmuje akurat ma najmniej pracy bo tylko wpisuje numer w bazie centrali ze wszystkimi usługami które klient chce lub posiadał. Wiecej pracy ma operator który robi routing do innego operatora. oczywiście są też operatorzy którzy nie mają swoich central jak. np. tele2 tam jest to inaczej aranzowane ale Ty pytałeś o netie.