Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niesprawny pilot. Pomoc w zdiagnozowaniu usterki.

koboos 25 Lip 2007 16:07 1272 24
  • #1 25 Lip 2007 16:07
    koboos
    Poziom 14  

Witam.
    Przeczytalem praktycznie wszystkie tematy o zepsutych pilotach.
    Po pierwsze nie jestem pewny czy to wina pilota czy odbiornika. Ale zacznijmy od poczatku.
    Dioda w pilocie, gdy jest podlaczona do zasilacza 3V, swieci. Oczywiscie patrze przez aparat cyfrowy.
    Zas jesli mam wlozone baterie (dobre), i wciskam przycisk, niestety dioda nie swieci.
    Zatem pczyczyna moze byc cos na plytce pilota. Ale co? Wspominaliscie, ze w takich przypadkach warto wymienic gumki. Ale nawet jesli to by bylo przyczyna, to dlaczego akurat wszystkie przyciski nie dzialaja? I czy nie daloby sie zrobic jakiejs prowizorki na ktorys z przyciskow (zamiast kupowania w ciemno gumek), i sprawdzic czy to faktycznie wina "zuzytych" gumek?
    Pilot od wiezy SANYO DC D3

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos kto mi pomoze...

0 24
  • #2 25 Lip 2007 16:10
    Cinek_as
    Poziom 21  

sprawdz czy połączenie ścieżek od zasilania nie jest nigdzie przerwane! Bo jeżeli dioda świeci przy podłaczeniu 3V a przy bateraich z całym układem nie! to już masz jedną możliwa przyczynę!

0
  • #3 25 Lip 2007 16:13
    koboos
    Poziom 14  

A co z tymi gumkami? Czemu odpada ta mozliwosci?

0
  • #4 25 Lip 2007 17:39
    BolzZ
    Poziom 26  

Przeciez sam sobie odpowiedziales ;) Zdajesz sobie sprawe, ze sa przyciski mniej uzywane, i napewno dokladnie w tej samej chwili wszystkie nie moglyby przestac dzialac.

0
  • #5 25 Lip 2007 23:45
    koboos
    Poziom 14  

Wiec jak powinienem sprawdzac czy gdzies sciezka nie jest przerwana? Luty wygladaja na dobre.

0
  • #6 26 Lip 2007 09:03
    szalonyelektryk
    Poziom 10  

czasami moze tez dziac sie tak, że trzeba go przeczyscic a dokladnie sciezki. a aby znalezc sciezke przerwana musisz dokladnie ogladnac plytke. a jak bedzie przerwana mozna sprobowac polaczyc drucikiem :). pozdrawiam

0
  • #7 26 Lip 2007 09:11
    Maly
    Poziom 28  

Najcześciej to zimny lut, czasem jeśli pilot upadł mógł sie uszkodzić kwarc, uszkodzenia układu scalonego lub innego elementu to już rzadkość.

0
  • #8 26 Lip 2007 09:58
    ndru_w
    Poziom 11  

Dokładnie przemyj płytkę a potem sprawdź ścieżki. Możesz to zrobić albo dokładnie przyglądając się im, albo np. za pomocą miernika sprawdzać czy jest zwarcie na całej ścieżce czy też nie (ja tak zazwyczaj robię :) )
    Pozdrawiam

0
  • #9 26 Lip 2007 12:28
    koboos
    Poziom 14  

Witam ponownie.
    Wzialem miernik do reki i zaczalem sprawdzac czy do kazdego elementu dochodzi prad. Juz na samym poczatku ukladu, do jednej nozki kondensatora dochodzi prada a do drugiej juz nie. I teraz nie wiem czy kondensator jest do wymiany, czy taka jest wlasciwosc kondensatorow (z logicznego punktu widzenia to jest bledne stwierdzenie) Ale chcialbym od was to uslyszec.

Pozdrawiam.

0
  • #10 26 Lip 2007 13:49
    szalonyelektryk
    Poziom 10  

a w innych punktach?? bo pewnie sciezka odchodzi na pare stron.

0
  • #11 26 Lip 2007 15:29
    koboos
    Poziom 14  

Zanim dochodzi sciezka do kondensatora, jest rozgalezienie. Wszystko oprocz tego kondensatora wyglada na sprawne i sciezka nie jest przerwana. Tylko ten kondensator mi tutaj nie pasuje...A wiec znowu sobie sam odpowiedzialem na pytanie? :P

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Wymienilem kondensator (47mikrF 10V na 47mikrF 16V) i dalej to samo. Tak jakby do drugiej nozki nie dochodzil prad. Wiec o co tu chodzi?

0
  • #12 26 Lip 2007 15:30
    Maly
    Poziom 28  

A jak to sprawdzasz, mierzysz potencjały względem masy?, bo jeśli tak, to normalne, ze na jednej nodze nie będzie napięcia.
    Sprawdź "przejście" od baterii do kondensatora

0
  • #13 26 Lip 2007 15:35
    koboos
    Poziom 14  

Jeden koniec do jednego bieguna baterii, a drugi koniec do nozki.

0
  • #14 26 Lip 2007 15:51
    BolzZ
    Poziom 26  

a co jest za tym kondensatorem? i co jest przed nim? jaka on tam funkcje pelni?

0
  • #15 26 Lip 2007 15:56
    koboos
    Poziom 14  

Jednak kondensator jest dobry, ale chyba bede musial przelutowac wszystkie elementy, bo mozliwe ze gdzies jest zimny lut...

Dodano po 2 [minuty]:

Bateria -> kondensator -> uklad scalony.

0
  • #16 26 Lip 2007 16:31
    BolzZ
    Poziom 26  

miedzy baterią a scalakiem masz kondensator w szeregu? to raczej on nie sluzy do zasilania ;) pewnie cos filtruje. sprawdzaj od plusa zasilania a nie od minusa.

0
  • #17 26 Lip 2007 16:36
    koboos
    Poziom 14  

Znaczy sie sciezka idzie pod scalaka. Ale nie wiem gdzie dalej, bo scalak zaslania :P Albo do jakiegos elementu ukladu scalonego, albo w przyciski idzie sciezka.

0
  • #18 26 Lip 2007 16:57
    Jack14
    Poziom 38  

Weź miernik do ręki i sprawdź kolejno z podłączonymi bateriami:
    napięcie na tym kondensatorze (czy jest)?
    napięcie na układzie scalonym (podaj jakiego)?

ps

może jakieś zdjęcie?

0
  • #19 26 Lip 2007 17:23
    koboos
    Poziom 14  

Jak juz mowilem kondenasator jest jednak dobry (jest na nim napiecie).
    Ale teraz zauwazylem, laczac + z elementem (kreska czerwona), wskazowka miernika stoi w miejscu. Zas te 2 punkty z drugiej strony tego samego elementu laczac z +, wskazuja jakies napiecie. Czyzby tutaj tkwi problem?

0
  • #20 26 Lip 2007 19:20
    BolzZ
    Poziom 26  

nie wiem dlaczego uwazasze, ze wskazowka nie powinna "stać w miejscu" w tym przypadku, tzn. dlaczego w ogole zainteresowal Cie tamten punkt, przeciez nie masz powodu zeby chociaz przypuszczac czego mozna sie tam spodziewac.
    mialas przesledzic tylko zasilanie, jak widac na drodze od "+" do zasilania scalaka nie ma nic, wiec jesli tam jest napiecie, to ok.
    wszystkich lutow na tej plytce masz okolo 40-50 -wez lutownice i przelutuj je.

0
  • #21 26 Lip 2007 19:29
    koboos
    Poziom 14  

Czyli mowisz, ze jesli do scalaka dochodzi prad, to pilot powinien dzialac, chyba ze jest jakis zimny lut w scalaku tak? Nie rozumiem czemu napisales, ze jesli do scalaka dochodzi prad to powinno byc ok... A co z dalsza sciezka?

0
  • Pomocny post
    #22 26 Lip 2007 21:46
    BolzZ
    Poziom 26  

Mowie tylko, ze jesli zasilanie dociera do D6600778 to jest to wszystko, co mogles latwo sprawdzic, i to wlasnie miales zrobic, a nie mierzyc roznice potencjalow miedzy plusem zasilania a kolejnymi punktami lutowniczymi, bo to nic nie powie.
    Ja bym na razie przelutowal wszystko jesli masz lutownice z wystarczajaco cienkim grotem.

0
  • #23 27 Lip 2007 15:35
    Jack14
    Poziom 38  

Myślę że nie ma co przelutowywać.
    Przyjrzałem się zdjęciu i w niebieskim kółeczku zaznaczyłem (prawdopodobnie) przepaloną ścieżkę (nie wiem dlaczego nie zauważyłeś tego sam?).
    Wygląda na to że przy podłączaniu zasilacza (baterii) ktoś prawdopodobnie zamienił biegunowość.

ps

Dobra rada:
    jeśli sprawdzasz tego typu urządzenia elektroniczne to warto zaopatrzyć się w zasilacz z regulacją prądową unikniesz w ten sposób wielu niespodzianek jeśli np.: zrobisz przez przypadek zwarcie.

Możesz spróbować odtworzyć ścieżkę (jeśli jest przerwana) i pewnie do wymiany będzie też ten tranzystor w kółeczku ale czy to coś da?

Pozdrawiam

0
  • #24 27 Lip 2007 23:38
    koboos
    Poziom 14  

Ten ciemny punkt to kalafonia.
    A pomoglo przelutowanie scalaka. Teraz pilot dziala, tylko ze nie kazdy przycisk. Ale z tym powinienem tez sobie poradzic, bo bylo kilka podobnych tematow z tym problemem.
    A wiec poki co dzieki wszystkim, ktorzy starali sie mi pomoc.

Pozdro.

0
  • #25 31 Lip 2007 00:22
    koboos
    Poziom 14  

Kupilem zestaw naprawczy do pilotow i...gumki sa co najmniej 2 razy ciensze od tych co sa w pilocie.
    Czy nie bedzie z tym problemow jak je wymienie?

Dodano po 58 [minuty]:

ehh gapa ze mnie.
    Wystarczy nowe nakleic na stare.

Temat zamykam.

0