Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lepszy bas w Space 86'

25 Jul 2007 17:01 1864 15
  • Level 15  
    Mam kolumny UNITRA TONSIL SPACE 86' i bym chciał żeby bas był mocniejszy. Czy lepsze wytłumienie by coś dało?? A moze BAS REFLEX (obudowa jest zamknięta). Albo wymienić kable (słyszałem że te oryginalne nie są najlepsze). Wmontowałbym inny mocniejszy głośnik (w tych kolumnach to GDN 20/40/14) ale niewiem czy będzie on dobrze grał w tej obudowie. Np GDN 20/60 lub 20/80. Wyczytałem na tym forum że ten głośnik jest wyliczony pod tą obudowę i mocniejszy nic by tutaj nie zdziałał tylko by pogorszył dźwiek. Co wy o tym myslicie???? Proszę o odpowiedzi. Dzięki

Tak one wyglądają:
    http://www.allegro.pl/item218780230__tonsil_space_86_70w_stan_idealny.html
  • Helpful post
    Level 15  
    Wsadzanie mocniejszej wersji tej 20-tki nie ma większego sensu, obudowa jest za mała aby wyprodukować więcej basu.
    Sprawdź czy obudowa jest na pewno szczelna (a powinna być bo to najważniejsze przy takim typie obudowy!).
    Wytłumienie da tyle co niższe strojenie, bas będzie bardziej miękki i zejdzie nieco niżej.
  • Level 26  
    Witam.
    Tutaj m-Q ma racje obudowa jest wyliczona dla tej orginalnej 20-tki. A obudowe wypełnij w pełni materiałem dźwiękochłonnym. Radziłbym jeszcze sprawdzić czy głośnik średniotonowy jest oddzielony od reszty obudowy. Jeżeli nie to musisz je w jakiś sposób oddzielić. Chodzi tu tylko i wyłącznie o częstotliwość rezonansową średniotonówki.
  • Level 15  
    Nie jest oddzielony wszystko w jednej "komorze".
    W pełni materiałem dźwiękochłonnym??? Czyli tylko ścianki obudowy czy jak?? Ja jestem w tym zielony. Dzisiaj akurat skończyłem regenerować niskotonowy w tych kolumnach nie wiem czy to będzie grało :D.
  • Level 26  
    Tak wypełnij całoą obudowę materiałem dźwiękochłonnym. Miałek kiedyś te Space-y 86 to z mojego doświadczenia wiem, że lepiej dać lepsze uszczelnienie pod każdym głośnikiem. Standardowo miałem tam taką cięką gumową uszczelkę, która nie bardzo sprawowała swoją rolę dlatego należy to dla lepszego efektu ulepszyć.
  • Level 15  
    A czym zastąpić tą uszczelkę??? Może zakleić klejem (Butaprenem) i z głowy a żeby kiedyś to odkleić to się pomęczę. Czy może cos innego??
  • Level 15  
    Lepiej wyciąć "krążek" (pierścień) z dość grubej (~2-3cm) gąbki i to dać po głośnik w roli uczszelnienia połączenia. Dodatkowo radzę na wszelkie łączenia płyt budy wikolu 'kapnąć' (czyli wysmarować brzegi od wewnątrz aby nie uciekało tamtędy niepotrzebnie powietrze).
  • Helpful post
    Level 26  
    Może być i ta watolina.
  • Level 15  
    Musze jeszcze kupić terminale do tych kolumn i wymienić kable na nowe.
  • Level 26  
    Kable wewnątrz kolumn wymień na grubsze niż są ponieważ są strasznie cienkie.
  • Level 15  
    A jak oddzielić głośnik średniotonowy od reszty obudowy?? Można jakąś płytą oddzielić wysokotonowy i średniotonowy od niskotonowego?? Czy wtedy będzie za mało miejsca dla niskotonowego??? Bo nie mam pomysłu jak to inaczej by oddzielić. Ja bym właśnie zrobił tak że przedzielił bym obudowę na dwie części jedną dla wysokotonowego i średniotonowego a drugą dla niskotonowego. Co wy o tym myślicie???
  • Level 25  
    Możesz zdradzić poco te oddzielanie? Skoro sredniotonówka jest zamknieta nic jej nie szkodzi, a co dopiero gdwk. jesli wiecej basu wsadz tam 20/60 i zrób wylot basowy kiedyś tak zrobiłem koledze bas był bardzo pełny i dynamiczny. Co do uszczelnienia głosników mozesz uzyć uszczelki piankowej do np. uszczelnienia okna owijasz kosz w tym miejscu gdzie przychodzi do pudła. Na jakim wzmacniaczu chodzą te kolumny?
  • Level 15  
    Quote:
    Możesz zdradzić poco te oddzielanie?

Dexter_86 napisał że:
    Quote:
    Tutaj m-Q ma racje obudowa jest wyliczona dla tej orginalnej 20-tki. A obudowe wypełnij w pełni materiałem dźwiękochłonnym. Radziłbym jeszcze sprawdzić czy głośnik średniotonowy jest oddzielony od reszty obudowy. Jeżeli nie to musisz je w jakiś sposób oddzielić. Chodzi tu tylko i wyłącznie o częstotliwość rezonansową średniotonówki.

Quote:
    Skoro sredniotonówka jest zamknieta nic jej nie szkodzi

Czyli jak jest w obudowie zamkniętej z materiałem dźwiękochłonnym to nic jej nie szkodzi???
    Quote:
    jesli wiecej basu wsadz tam 20/60 i zrób wylot basowy kiedyś tak zrobiłem koledze bas był bardzo pełny i dynamiczny

A zrobiłeś to mu w takich własnie Space-ach??
    A wzmacniacz to Nikola Tesla WS 350 on jest od wieży diory. W necie nic o nim nie znalazłem. Moc 2x35W.
  • Level 25  
    Dokładnie w takich samych tyle ze jego wzmacniacz był mocniejszy i w pełni wykorzystywał te głosniki 60w. W twoim przypadku to może nie miec sensu skoro to 35w na kanał. Nadal nie rozumiem potrzeby zrobienia przegrody?> sredniotonówka jak dobrze wiem ma zamknięty kosz. Jesli chcesz lepszy bas to zmień wzmacniacz i kup coś jak altony 80
  • Level 15  
    Quote:
    sredniotonówka jak dobrze wiem ma zamknięty kosz.

Tak właśnie sprawdziłem, mój błąd, przegradzanie nie ma sensu.