Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mocnego silnika krokowego, a może DC

25 Lip 2007 23:35 2258 12
  • Poziom 13  
    Witam!
    Piszę w spawie sterownika silnika krokowego.
    Wiem, wiem jest cała masa tego na forum, tylko że wszędzie są to silniczki z cd i fdd. Ja natomiast potrzbuje silnik o mcy około 30-50W.

Jak taki silnik sterować przy pomocy portu lpt? Z tym że w grę wchodzi tylko wielowątkowość(inne urządzenia będą sterowane w tym samym czasie).
    System to Winda 98SE.

Kiedyś już napisałem sterownik LPT ale pod xp i do diod led.

A może pożucić pomysł z silnikami krokowymi i pójśc w zwykłe pradu stałego, tylko jak takie sterować płynnie??

Pozdrawiam.
    Michał M.
    przepraszam za literówki ale prawa reke mam w gipsie w nadgarstku..:/

Dodano po 13 [minuty]:

Czy uda się to za pomocą układu ULN2003.??
  • Poziom 30  
    michalxb napisał:
    Witam!
    ......to silniczki z cd i fdd. Ja natomiast potrzbuje silnik o mcy około 30-50W.

Można przewijając silnik CD uzyskać 50W i więcej.
    Gdzie zastosowany będzie ten silnik ...jaka będzie pełnił rolę ?
    W jakich warunkach będzie pracował ?
    Opisz dokładniej wymagania - na pewno coś sie znajdzie :)
  • Poziom 30  
    Lepszym rozwiązaniem wydaje mi się sterownik na uC sterowany z portu szeregowego...
    Zwłaszcza, że program nie może się zajmować generowaniem przebiegów dla silnika...
    Przesyłasz ilość kroków i kierunek i nie musisz się już zajmować sprawą bo przebiegi generuje uC...
    Nie ULN nie wydoli przy takiej mocy...
    Max prąd dla dwóch połączonych równolegle wyjść to 1A...
    Pozostają albo mocniejsze dedykowane sterowniki albo budowa na mosach..
  • Poziom 13  
    Silnik ma być użyty jako napęd do dosyć ciężkiego robota, oczywiście z przekładniami, zmniejszającymi znacznie obroty. Pracować to będzie w pomieszczeniach zamkniętych i na dworze, ale zawsze przy dobrej pogodzie:).

Mógłbyś rozwinąć ten pomysł z uC?? Nie bardzo się znam na mikro kontrolerach, ale myślę że przy małej pomocy dam rade:).

Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
    Michał M.
  • Poziom 30  
    W przypadku silnika krokowego nie ma specjalnie co zmniejszać...
    Do napędu zdecydowanie silnik DC z przekładnią...
    Popularne są wkrętarek aku... silnik z przekładnią...
    Jak taki sterownik będzie wyglądał zależy od tego jak wyobrażasz sobie poruszanie tego robota...
    Ma to być w czasie rzeczywistym czy według zadanej trasy...?
  • Poziom 13  
    W czasie rzeczywistym, program ma na podstawie odbieranych bodźców(czujniki ruchu, odległości, światła)decydować gdzie i z jaką prędkością ma jechać robot.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    pubus ma rację, silniki krokowe to nie do tego zastosowania.

Jeśli chodzi o silniki od wkrętarek, to im lepsze wkrętarki tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana silnika wkrętarki (z regóły jest standardowych wymiarów) na modelarski, ma lepsze parametry i jest "przyjemniejszy" dla sterownika (mniejsze zakłócenia)
  • Poziom 30  
    No z tym sterowanie z kompa w czasie rzeczywistym tak jak byś chciał będzie ciężko...
    Jeżeli to komputer ma podejmować decyzje na podstawie danych z robota to będzie potrzebna transmisja dwukierunkowa, szybki interfejs i rozbudowany protokół który będziesz musiał sobie stworzyć...
    RS232 raczej się nie wyrobi ale mogę się mylić...
    O lpt możesz zapomnieć...
    Właściwie to nawet nie RS232 a RS485 bo kabla zapewne trochę będzie...
    Nawet nie wiem jaką max przepustowość ma 485...
    Można by w sumie spróbować ale "wyścigowy" to ten robot nie będzie...
  • Poziom 13  
    Myślę że z programem dam sobie rade, docelowo myślałem o zamontowaniu kilku portów lpt.

Robot nie musi być wyścigowy, ważne dla mnie jest to żeby można było płynnie regulować prędkość, w sensie że można napisać kod na każdą prędkość.

Pozdrawiam.
    Michał M.
  • Poziom 13  
    No i podłączyłem to wsystko
    znaczy silnik uln2003 pod lpt odpaliłem program i działa.
    Mam tylko dwa problemy
    po pierwsze scalak strasznie się grzeje, nawet kiedy daje tylko napięcie 5V(a nie dopuszczalne 24V):/ więc co chwile wyłączam wszytko bo boje się żeby się nie zjarało.

Silniki nie mają chyba 30W, w każdym razie nie jest napisane:/
    napis głosi tylko że zasilanie DC 1,8A silniczki firmy sanyo denki.

Co zrobić żeby wszystko działało ładnie nie grzało się i nie paliło??

Pozdrawiam.
    Michał M.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie da się, ten scalak z którego korzystasz ma 8 kanałów po 500mA każdy, napięcie nasycenia dochodzi do 2V przy 500mA, więc korzystając z 4 kanałów na pełnej mocy 500mA na kanał wytraci się 4W ciepła na scalaku - zagrzać się musi. Jeśli przesadziłeś z prądem silnika - w końcu się spali. Jak chcesz taki "tłusty" silnik sterować, to musisz zastosować inny stopień mocy.

Najpierw zmierz prąd płynący przez pojedyncze uzwojenie w czasie kiedy jest załączone (ciągle)