Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o zastosowanie wapna gaszonego

zurs 26 Jul 2007 09:31 2133 2
    zurs
    Level 18  
    Witam słyszałem że do odtłuszczania stosuje się wapno gaszone otrzymywane z wapna palonego, czy to wapno palone to jest zwykłe wapno :D i w jakich workach on jest sprzedawany i po ile?
    dexter_86
    Level 26  
    A co chcesz tym odtłuszczać. Nie lepiej benzyna ekstrakcyjna.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    zurs wrote:
    Witam słyszałem że do odtłuszczania stosuje się wapno gaszone otrzymywane z wapna palonego, czy to wapno palone to jest zwykłe wapno :D i w jakich workach on jest sprzedawany i po ile?

dobrze słyszałeś, do odtłuszczania powierzchni laminatu miedziowego, po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym, stosuje się wapno palone (suche).
    Jest to tlenek wapnia, który w trakcie zmoczenia wodą, bezpośrednio przed użyciem, ulega "lasowaniu", czyli uwodnieniu do wodorotlenku wapnia.
    Ja zawsze używałem do tego celu suchego wapna, ale dobrze przesianego przez bardzo gęstą gazę, ponieważ te techniczne jest często zanieczyszczone różnymi grudkami i piaskiem.
    Sprawdzianem prawidłowego odtłuszczenia jest równomierne rozpływanie się po całej powierzchni miedzi wody zdemiralizowanej.
    Napisałem zdeminaralizowanej, ponieważ zwykła "kranówka" ma często różny skład (zawartość, tu szkodliwego, chloru, czy ozonu i innych związków) i używałem jej tylko do wstępnego odtłuszczania z wapnem.
    Korzystałem z techniki negatywowej i emulsji białkowej (fabrycznej) uczulanej dwuchromianem potasu i nie zdarzyło mi się, by płytka "nie wyszła", a minimalna szerokość ścieżek to często tylko 0.2mm.

Na koniec uwaga: wapno "gaszone" jest silnym wodorotlenkiem, i jak każda silna zasada, ogresywnym względem skóry, dlatego powyższe czynności należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych zachowując stosowną ostrożność.

Pozdrawiam