Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Demodulator stosunkowy FM

26 Lip 2007 10:26 2726 3
  • Poziom 43  
    Potrzebuję demodulatora FM pracujący na częstotliwości około 4MHz. I ten demodulator musi tez posiadać taką cechę żeby przy braku sygnału na wejściu napięcie na wyjściu było równe zero. Dlatego demodulator w postaci pętli PLL sobie darowałem, bo taki demodulator przy braku sygnału na wejściu zacznie generować na wyjściu jakieś śmieci. I potrzebuję też żeby ten demodulator poprawnie demodulował składową stałą.
    Znalazłem na schemacie jakiegoś starego telewizora schemat takiego demodulatora. Bardzo się ucieszyłem bo mogłem go zastosować praktycznie bez żadnych przeróbek, bo od razu był taki jak mi potrzeba. I też służył do dekodowania koloru tak jak i mi trzeba.
    Niestety gdy go zbudowałem okazało się że nie działa tak jak należy. Napięcie na jego wyjściu zależy od częstotliwości ale nigdy nie osiąga wartości zero, a dla częstotliwości środkowej powinno. Wymieniałem wszystkie cewki i kondensatory ale nie udało mi sie nigdy go dostroić do 4MHz. Napięcie na wyjściu zawsze jest ujemne.
    I moje pytania:
    Czy indukcyjność dławika L8 powinna być jak największa? Czy jakoś dobrana do częstotliwości środkowej?
    Czy dławik L8 nie jest sprzężony z cewką L7, bo tak o wygląda na tym schemacie?
    Czy cewka L7 nie powinna być sprzężona z cewką L6, bo z zasady działania demodulatora koincydencyjnego wynika ze powinna, a na tym schemacie nie widać żeby była?
    Czy do kondensatory C51 i C52 mocno wpływają na częstotliwość środkową? Jeżeli tak, to jak? Od strony cewki L7 są widziane jako połączone szeregowo, a od strony wejścia że równoległe, więc jak policzyć ich wypadkową pojemność żeby obliczyć częstotliwość środkową (a raczej żeby obliczyć indukcyjność cewki L7 dla danej częstotliwości środkowej)?

Dodam jeszcze że nie dawałem w ogóle cewki L6, bo ze schematu wynika ze nie jest sprzężona z żadną inną cewka a więc nic nie wnosi do układu (poza dopasowaniem czy jakimiś takimi bzdetami). Sygnał podałem bezpośrednio do punktu łączącego kondensatory C51 i C52. A sygnał jaki podawałem na wejście był mniej więcej prostokątny (sinusoida przepuszczona przez ogranicznik). Amplituda tego sygnału to około 1,4V. Domyślam się że taki sygnał nie jest najlepszy, ale jakoś w tym telewizorze w którym też był ogranicznik jakoś to działało więc dlaczego u mnie ma nie działać (no chyba że zadaniem cewki L6 było naprawienie kształtu sygnału przed demodulacją tak żeby znowu był mniej więcej sinusoidą).
    Jako cewki L7 i L8 dawałem różne miniaturowe dławiki o indukcyjnościach od 1uH do 270uH w różnych kombinacjach. Jako kondensator C53 dałem trymer 6...25pF. Diody D14 i D15 to u mnie AAP153

Wyjściem demodulatora jest zacisk oznaczony "1". A zacisk oznaczony "2" zwarłem do masy.

I dodam jeszcze że nie interesuje mnie budowa dekodera kolorów na jakimś specjalizowanym układzie scalonym, tylko na jednym demodulatorze FM. Resztą zajmie sie przetwornik ADC i procesor.
  • Poziom 43  
    Witam,
    dziwne są Twoje wymagania... patrząc na to, co ma ten demodulator sterować.
    Teoretycznie, to jest to obwód symetryczny i, przy zachowaniu symetrii elementów składowych, napięcie wyjściowe dla częstotliwości środkowej ma być równe zero.
    Tyle teoria, ale w praktyce to różnie bywa, a germanowe diody mają swe charakterystyki dalekie od oczekiwanego ideału.
    Dławik stanowi filtr dolnoprzepustowy i musi być dobrany właściwie do górnej wartości zdemodulowej częstotliwości.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Wymagania są takie jakie stawiano demodulatorom w telewizorach z lat '70 zanim zaczeto stosowac scalone dekodery kolorów a więc wcale nie są dziwne.
    Jak konkretnie dobrac ten dławik? Częstotliwość zdemodulowana to około 500kHz a nawet mniej bo nie potrzebuje pełnej rozdzielczości koloru.
  • Poziom 43  
    W tych schematach telewizorów jest jeszcze kilka innych demodulatorów FM różniących sie budową ale zawsze są jakies cewki które wyglądają tak jak by były sprzężone.
    Nadal nie wiem czy cewki L7 i L8 nie powinny być sprzężone ze sobą.