Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do paczki (kolumny) gitarowej?

26 Lip 2007 21:20 2353 21
  • Poziom 17  
    Witam,
    na wstępie napiszę, że przeszukałem sporo tematów, ale nadal nie jestem pewny, co byłoby najlepszym wyborem.
    Chodzi mi o wybór głośnika (lub kilku) do paczki gitarowej na próby i małe koncerty (koło 60-100W). Oczywiście główną blokadą są koszty, szukam czegoś do około 250-300zł max. W tej cenie znalazłem polecany przez wielu Eminence Legend V12 i wszystko byłoby jasne, gdyby nie przetworniki Tesli i Alpharda. Z tych pierwszych biorę pod uwagę poczciwe ARZ 6604(8) w konfiguracji co najmniej 4x8", słyszałem jeden, nawet widziałem takie konstrukcje na elektrodzie. Jeśli chodzi o Alphard, to mam na myśli model 12" HW1200, który kosztuje jedynie 55zł, więc można by "zaszaleć" z paczką 4x12".
    Jak widać, nie wiem, czy wybrać 1 porządny, cztery średnie w dwóch paczkach czy cztery ponoć kiepskie, ale 12".
    A może coś innego?
  • Pomocny post
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Alphardy są prawie gitarowe, a prawie robi ogroooooomną róznice. Wolałbym jeden ale pożądnej firmy. Trzeba tylko pamiętać aby nie kupić podróby z Chin.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Weź też pod uwagę wagę piecyka. Z czterema głośnikami będzie większy i cięższy. Według mnie jeden porządny, tym bardziej, że na Eminence się nie zawiedziesz. Jedna z najlepszych firm głośników gitarowych. Co do Tesli to mam piecyk na 2x8. Gra to dobrze, ale w sumie żadna rewelacja, tyle że tanie, nie wiem jak będzie z wytrzymałością :) A co do alpharda się nie wypowiem nawet.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Te alphardy to kicha totalna :)

a tesle warto brać pod uwagę tylko po wycięciu tych "lejków" na środku membrany, inaczej bedą walić wysokimi tonami tak że będzie to brzmiało gorzej niż ten alphard.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kup jeden porzadny np.emi V12 lub itp. zadne alphardy czy tesle szkoda kasy.
    1x12 na porzadnym glosniku zagada Cilepiej niz lipa w 4x12, porownywalem wiem :) (mowa o 4x12 Img StageLine vs 1x12 emi v12...)
  • Poziom 17  
    Czyli jednak Eminence będzie najlepszym wyborem w tej cenie :) Wahałem się, bo po prostu nie rozumiem jak można zrobić tak kiepskie głośniki, żeby 4x12" zagrały gorzej niż jeden porządny 12".

Dzięki za opinie.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    4x12 gra gorzej niż 1x12... bo jak bedą 4 alphardy - zwiększy im się głośność (może osiągnie poziom zblizony do jednego eminence - ale wątpię :D), ale to dalej pod względem brzmieniowym bedą kiepskie głośniki. No i te HW 1200 to nie są nawet przystosowane wogóle do gitary - to niskotonowce.

Alphard ma bardziej nadające się do gitary głośniki EM - podróby eminenców, ale też nie ma co tego polecać...

Jak masz kasę na eminence, to bierz :)

A Tesla ma głośnik gitarowy 10" w ofercie: http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=86&catit=121&catg=30
    i kosztuje 128 zł na stronie polskiego dystrybutora "Astronik". Niestety nie miałem go w rękach więc nie wiem jak się sprawuje...
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Z tego co slyszalem to rowniez cienizna.
    Seria gitarowa alpharda jest bardzo podobna do celestiona z seri G12T-(...) kosz srebrny, kopulka przeciwpylowa otwarta akustycznie i rowniez bardzo podobna membrana jak w klasycznej markowej 12`` gitarowce.
    Rowniez 4otwory na sruby.
    Zmienic tylko naklejke na "celestion" i leszcze beda kupowac :) i myslec, ze maja celki.

Jak nie dac sie nabrac? Oryginalne celki maja wybity prasa napis celestion po wewnetrznej stronie kosza w bardzo widocznym miejscu. Kazdy glosnik celka, ktory wpadlmi w rece mial ten wygrawerowany napis nawet i z lat grubo ponizej 80`. Widac to na zdjeciu. Pozatym alphardy sa podejzranie lekkie i maja ogolnie gorszej jakosci wykonczenie.
  • Poziom 17  
    Dzięki za wskazówkę. Chociaż nie wiem, czy ktokolwiek pakuje się w podróbki takich głośników.
  • Poziom 29  
    Pakuja sie :) widzialem w komisie w piotrkowie byl 15`` celestion hm... tzn alpierd z naklejka celestiona. Wlasnie najlatwiej w komisach lub na gieldach pchnac takie wynalazki.
  • Poziom 43  
    Gdzies widziałem też na allegro głośnik Celetion czy inn podróba sprzed lat. Co do HW, HWC to szajs straszny, to nie wytrzymuje 50W. Polecam Celestion Vintage 30 lub coś z rodzinby Fane.
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Z tego co slyszalem to rowniez cienizna.
    Seria gitarowa alpharda jest bardzo podobna do celestiona z seri G12T-(...) kosz srebrny, kopulka przeciwpylowa otwarta akustycznie i rowniez bardzo podobna membrana jak w klasycznej markowej 12`` gitarowce.

którą serię Alpharda masz na myśli ?

EM to jest to podróba eminence - kosz czarny o bardzo podobnym kształcie.
    http://www.allegro.pl/item218959872_glosnik_niskotonowy_12_200w_em_1202_okazja.html

A podróba celestiona to chyba to?
    http://www.allegro.pl/item219925865_alphard_glosnik_gitarowy_moc_muzyczna_240_wat.html

bo bardzo podobny kształt do G12 (mam takiego w piecu LDM).
  • Poziom 29  
    Nom ten drugi link,mialem go w lapach na zywca wyglada bardzo podobnie do celkow.
  • Poziom 36  
    Maniek a tą teslę ARO ograłeś może? Nie sądzę by była to jakaś rewelacja ale jest stosunkowo tania, a Tesla raczej szajsu nie wciska.
  • Poziom 43  
    ARO to chyba glośnik bardziej do PA, ze względu na mały zakres pasma Presence około 4kHz głośniki gitarowe praktycznie tam mają ponad 108dB a zwykłe troszkę więcej. No i cena, trochę wystarczy dołożyć i juz mamy coś z Eminenca za ~300złotych.
  • Poziom 17  
    O Tonsilach też myślałem, ale w tej cenie raczej nie znajdę czterech GDS 30/30 albo GD 30/50 w dobrym stanie. Już prędzej dwa, ale wtedy chyba i tak do gitary lepszy byłby Eminence V12.
  • Poziom 15  
    emi legend 121 naprawde polecam do gitarki

pozdrawiam
    bart
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Tremolo napisał:
    Czasami na allegro można dostać Celestion 10" (stalowego) 16 omowego w cenie ok. 90 zł/sztuka. Choć możliwe, że to podróby.

a słyszałeś te głosniki? Mój koleś to kupił i teraz nie wie czy spalić ten szajs czy oddać na PCK.
  • Poziom 36  
    Cytat:
    ARO to chyba glośnik bardziej do PA, ze względu na mały zakres pasma Presence około 4kHz głośniki gitarowe praktycznie tam mają ponad 108dB a zwykłe troszkę więcej. No i cena, trochę wystarczy dołożyć i juz mamy coś z Eminenca za ~300złotych.

To fakt, charakterystyka jest bardziej wyrównana, głośnik bardziej zbliżony do tonsila GD 30/50 niż gitarowca.

Do autora: GDSy czy GD 4xx udało by się kupić bez problemu (no najwyżej trzeba by trochę poczekać) w cenie zbliżonej lub niższej niż eminence v12, ale nie ma to sensu.

Bo jeden eminence zapewni ci odpowiednią głośność, a brzmienie będzie miał lepsze, bardziej adekwatne do gitary. Więc nie ma co kombinować. do 300 zł są też niektóre celestiony, więc tutaj raczej wybór między takimi głośnikami bym sugerował.
  • Poziom 43  
    Udało mi się gdzieś po 130 złotych zamówic GD 30/50 ale tez to nie ma sensu. GD 30/80 Tonsila, V12 121 Vintage30 GB12 Celestion seventy i inne powiedzmy powinny go w zakresie średnich zdmuchnąć.

Co do Celestiona 10 nie wiem co to za jedne były - po prostu koleś gadał ze ma tego mnóstwo i sprzedawał, niestety nie dozbierałem na niego.