Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer na win XP w firmie 10komputerów - czy warto?

cordoba_2004 26 Jul 2007 23:11 2193 13
    cordoba_2004
    Level 27  
    WItam
    jest pewna firma która ma 10 komputerów i chce miec siec. Pewien pan z firmy komputerowej która ma istalować tą siec strasznie promuje serwer z windowsem xp. o ile wiem to Xp jako system serwerowy sie nie za bardzo sprawdza...

Jakie sa wasze opinie ? czy nie lepiej jakis linux ?
  • Helpful post
    MarekPPN
    Level 35  
    O wiele lepiej jest postawić serwer na Linuxie.
  • Helpful post
    msthhk
    Level 29  
    Wszystko zależy od tego, co ten serwer będzie "serwował". Zwykle najtańszym i najlepszym rozwiązaniem jest linux. Zainstalować, skonfigurować i zapomnieć, że on w ogóle jest.
  • Helpful post
    Platon
    Level 42  
    Jw. Zalezy jakie uslugi maja na tym dzialac. Niech pan zainstaluje siec, a o systemie zawsze mozna pomyslec pozniej jezeli to spory wydatek dla firmy. Jezeli np linux sie nie sprawdzi, to przemyślec zakup XP, ale niekoniecznie w wersji na serwer - ale to juz zalezy co checsz na tym serwerze miec.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Jeśli już stawiać serwer to od razu Active Directory - czyli Windows 2000 Sever albo 2003 Server...na upartego można nawet zrobić kontroler AD na linuksie.
  • Helpful post
    dan-j2
    Level 18  
    Widocznie ten pan co ma projektowac wam ta siec w firmie nie ma zadnego pojecia na temat systemow unix dlatego taki jego sprzeciw przed instalacja linuxa z windowsem bedzie sporo problemow to wam moge obiecac ;] proponuje kogos zatrudnic kto ma pojecie nad systemami linux i niech on ta siec postawi a gwarantuje jakos dzialania przez wiele lat bezawaryjnosci :) i to za minimalne naklady finansowe
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Przede wszystkim jest kwestia co ten serwer ma "serwować"... ma być bramą do internetu (routing+NAT), na na nim działać serwer http/ftp/mail, ma być serwerem plików SMB?
    Do wszystkich powyższych rzeczy XP się nadaje, choć ma spore ograniczenia jeśli chodszi o ilość obsługiwanych równocześnie połączeń sieciowych (10) i funkcje routingu sprowadzają się do ICS. Niemniej niesamowitym ułatwieniem dla administratora jest posiadanie domeny Active Directory i tego już na XP się nie zrobi.
    Stawinie sieci LAN z serwerem na Linuksie gdzie ma działać serwer SMB czy domena już pociąga za sobą więcej komplikacji i łatwie to zrobić na serwerowym Windowsie, koszt systemu to nie wszystko, liczy się też koszt obsługi, dobrze jeśli informatyk radzi sobie z obsługą serwera, a informatycy z biegłą znajomością Linuksa się cenią, a jeszcze bardziej się cenią, Ci którzy znają się i na Linuksach i na Windowsie... więc po co stwarzać sobie problemy a każde heterogeniczne środowisko informatyczne jest potencjalnym źródłem problemów.
    Kadis
    Level 14  
    Witam Wszystkich

Ja również zgadzam sie z moimi przdmówcami ,że Linuks jest najlepszym rozwiązaniem
    Co prawda kolega nie napisał do czego miałby ten serwer służyć ale z własnego doświadczenia mogę powidzieć ,że w takich małych firmach taki serwerek spełnia rolę serwera MSSQL ,gdyż większoś programów kadrowo-płacowych oparta jest na bazie SQL a więc Linux odpada.
    Ja ostatnio też robiłem taką sieć chyba na 8 kompów na XP i nawet jakoś to działa , o ile sieć na WIN XP można nazwać siecią .

Pozdrawiam cześć.
    jinx
    Level 15  
    Wszystko zależy jeszcze od tego kto się będzie opiekował taką siecią. Choć sam polecam rozwiązania linuksowe wiem, że może być tak, iż ten pan od instalacji nie ma dużego pojęcia o linuksach, a lepiej zna OSy Microsoftu. Jeśli on miałby potem administrować takim serwerem chyba lepiej, żeby miał pojęcie o systemie którym zarządza. Niektórzy twierdzą, że sam system jest mniej istotny, wszystko zależy od administratora i jego wiedzy oraz doświadczenia. Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze skonfigurowany linuks nie sprawia kłopotów.
    jedynygarf
    Level 20  
    Jeśli ten "serwer" ma działać jedynie do dzielenie pasma to lepiej kup planet BM-500 lub MH-2000 proste w konfigóracji stabilne i mało prądu żre
    blacky10
    Level 1  
    Mam takie pytanko w sprawie serwera ( moze byc nawed pod linux-em ;P ) czy mozna zrobic serwer poczty na zmiennym IP ( bo laczymy sie za pomoca neostrady, oczywiscie nie chodzi tu o serwer dzialajacy tylko w obrebie sieci LAN, bo to zaden problem ). Jezeli tak to moze jakas pomoc, konfiguracja ( wolal bym zrobic ten server pod windowsem bo linux u mnie lezy ), jakies programiki ktore ulatwiaja zalozenie takiego serwera, tutorial-e cokolwiek co moze sie przydac. (prosilbym tez nie pisac "google.pl", "onet.pl"...itd, tylko o cos konkretniejszego i jak mozna PL ). Dzieki :)
    jedynygarf
    Level 20  
    "bo linux u mnie lezy "

Chyba to ty leżysz z linuxa :P
    Tak na serio to sie da za pomocą dynDNS lub NoIP ale to słabo będzie działało w chwili gdy się IP zmienia.