Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner TV - jak zbudować?

kleha 27 Lip 2007 09:19 2676 15
  • #1 27 Lip 2007 09:19
    kleha
    Poziom 12  

Witam wszystkich

Mam monitor 15" który chciałbym wykorzystać jako odbiornik TV.Potrzebuje przetworzyć sygnał z kablówki/anteny na sygnał wizji i fonii. Monitor ma wejścia: Coaxialne, S-Video, VGA i dwa kanały audio.

I stąd mój post. Może jakimś małym kosztem udało by się zbudować sam tuner TV. Najlepiej z pilotem :] Próbowałem kupić gotowy, ale okazało się, że się nie nadaje:
    TUNER 'THOMSON' DCI 1500G 12V DO ANTEN NAZIEMNYCH

http://www.allegro.pl/item211748232_tuner_thomson_dci_1500g_12v_do_anten_naziemnych_.html

Z góry dzięki za wszelkie rady

0 15
  • #3 27 Lip 2007 22:18
    kleha
    Poziom 12  

No wszystko ok, ale za taką cenę to mogę kupić już cały TV :| 14". Interesowało by mnie coś co można zrobić samemu, albo zaadoptować z czegoś innego ...

0
  • #4 27 Lip 2007 23:01
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

No niestety tak już jest. Musisz zmajstrować prawie pół telewizora (moduł głowicy, pośredniej, zdalnego). Przerobienie TV na monitor nie stanowi większego problemu, ale w odwrotną stronę raczej nie opłaca się robić, chyba, że wyłącznie dla własnej satysfakcji. Wtedy możesz wykorzystać jakieś bebechy ze starego TVC , które można znaleźć nawet na złomie, ale czeka Cię od cholery roboty, strojenia, czy warto ??

Pozdrawiam

0
  • #5 27 Lip 2007 23:12
    robokop
    Moderator Samochody

A najlepiej z desek, gwozdzi i srebrnej tasmy samoprzylepnej. Koszt samodzielnego wykonania tunera TV na pewno przekroczy cene gotowego, np. tego z linku podanego przez kol RGB, tym bardziej ze trzeba miec duze doswiadczenie w projektowaniu tego typu uzadzen.

0
  • #6 28 Lip 2007 00:31
    me_super
    Poziom 29  

kleha napisał:

Mam monitor 15" który chciałbym wykorzystać jako odbiornik TV.Potrzebuje przetworzyć sygnał z kablówki/anteny na sygnał wizji i fonii. Monitor ma wejścia: Coaxialne, S-Video, VGA i dwa kanały audio.

Tuner? Co tak słabo? A może od razu satelitę telekomunikacyjnego? Zapomnij o tym. Możesz co najwyżej kupić sobie tzw. "tv box". Na allegro najtańszy jest za 99zł. Podłączasz monitor, antenę, ew. video i sprzęt audio.

0
  • #7 28 Lip 2007 07:58
    Ptolek
    Poziom 36  

Najlepiej tak doradzić, jak sie samemu nie umie. Też by mnie interesował taki układzik, z tym że w wersji czarno-białej, dla wejścia kompozytowego.
    Najprostszym i najtańszym wyjściem byłby chyba stary magnetowid z pilotem.
    Ale mając głowicę TV z jakiegoś TV, zostaje do zrobienia pośrednia (czasem w telewizorach bywa na osobnej płytce) i coś co wytworzy sygnał zrozumiały przez monitor. To chyba nie jest tak dużo. Bez pilota byłoby trochę prościej (ja nie potrzebuję).

0
  • #8 28 Lip 2007 12:56
    me_super
    Poziom 29  

Ptolek napisał:
    Najlepiej tak doradzić, jak sie samemu nie umie. Też by mnie interesował taki układzik, z tym że w wersji czarno-białej, dla wejścia kompozytowego.

Mylisz się. Wiedząc ile to jest roboty można powiedzieć że nie jest to warte roboty. Taniej jest kupić, za mniej jak 99 zł tego nie zrobisz.

0
  • #9 28 Lip 2007 13:22
    sq8ju
    Poziom 24  

A może pomyśl w innych perspektywach. Skoro masz dużo czasu, obejdź firmy w swoim mieście, zapytaj o roznoszenie ulotek, albo o dorywczą pracę. Za 2-3 dni napewno zarobisz te 99złociszy, kupisz porządny tuner. Bo tak, to się narobisz, a i tak nic z tego dobrego nie wyjdzie.

0
  • #10 28 Lip 2007 14:09
    Ptolek
    Poziom 36  

Jak czytam takie posty, to odnoszę wrażenie, że to nie jest forum elektroniczne, tylko dla ogrodników. No nic, pozostaje czekać aż ktoś napisze cos konkretnego albo samemu sobie radzić (prędzej to drugie).
    Ja wcale nie twierdzę, że się opłaca. Pobieganie z ulotkami będzie na pewno lepsze dla zdrowia, ale jeżeli ktoś chce np. zrozumieć zasadę działania TV to nie widzę lepszego zajęcia, niż budowa takiego tunera.

1
  • #11 28 Lip 2007 15:17
    sq8ju
    Poziom 24  

Wiesz Ptolek. Zależy kto ile ma czasu. Jak dla mnie jest to bezsens totalny w dzisiejszych czasach bawić się w budowę tunera TV, który wykonać dobrze jest dość trudnym zajęciem i pochłonie kilka, jak nie kilkanaście dni. Wolę jechać nad wodę, odpocząć trochę... Już lepszym pomysłem jest dorwać stary magnetowid i wykorzystać jego tuner wewnętrzny. mamy wtedy do dyspozycji pilot i pamięć dla każdego kanału. Na alledrogo można było kupić (hohoho temu) chociażby stary dekoder kablówkowy do zapomnianego analogowego C+ z wbudowanym tunerem, pilotem i pamięcią na 100 kanałów. Chodziły zdaję się po 25złotych, a obraz miały nie najgorszy.

Tez tak kiedyś kombinowałem. Miałem kartę grafiki z Video IN i do niej podpięty magnetowid z którego oglądałem kablówkę.

0
  • #12 29 Lip 2007 16:25
    r2d2004
    Poziom 31  

Ptolek napisał:
    Jak czytam takie posty, to odnoszę wrażenie, że to nie jest forum elektroniczne, tylko dla ogrodników. No nic, pozostaje czekać aż ktoś napisze cos konkretnego albo samemu sobie radzić (prędzej to drugie).

... to nie o to chodzi. Po prostu nie wszystko można i warto robić w warunkach amatorskich, choć teoretycznie amator może nawet Cruza w garażu zmajstrować jak się zaprze. Jeśli chcesz dla WIEDZY zrobić tuner TV, to rzecz jasna polecam zainteresować się starymi modułami z telewizorów typu np. Neptun 150 (czarno-biały), czy np. Helios, Westa (TVC), w których to sprzętach poszczególne bloki telewizora rozdzielone były na moduły (oddzielne płytki ze złączami: głowicy, pośredniej, dekodera koloru, zdalnego, itd itp). Sam w daaaawnych czasach złożyłem (kiedy telewizory były luksusem na rynku) kilka Neptunów 150 i Heliosów TVC, z gotowych modułów rzecz jasna, choć nie jestem fachowcem od TV i nie jest to jakaś wielka filozofia. Obecne telewizory były by kłopotliwe do takich przeróbek, bo cały telewizor to spora płyta z jednym w zasadzie istotnym scalakiem (tzw. "procesorem TV"), który integruje w sobie wszystkie bloki TV. Polecam na początek do zabawy moduły z Neptuna 150 (zapewne można to jeszcze dostać na Wolumenie za grosze, lub nawet na pobliskim złomie :D ). Potrzebny moduł zasilacza BZ1001 jeśli będziesz zasilał z sieci, lub jakiś inny zasilacz 12V. Nie musi mieć takiej wydajności jak B1001, bo gro mocy z tego zasilacza idzie na przetwornicę wysokiego do kinola, u Ciebie tego nie będzie, a więc powinien jakiś słabszy zasilacz wystarczyć. Musisz do zasilacza dobudować dodatkowo małą przetworniczkę, albo dodatkowy zasilacz napięcia varikapowego (do przestrajania głowicy). Potrzebne będą dodatkowo: moduł głowicy - MG1002, moduł pośredniej - MP 1003, moduł fonii - MF1003, oraz preomat, najlepiej P7/7, bo będziesz mógł zestroić siedem programów na raz (lub mniejszy P4/4 w zależności co Ci się uda zdobyć) i to w zasadzie wszystko, reszta to drobiazgi (przydatny byłby jeszcze jakiś moduł wejść/wyjść AV, choć niekoniecznie - można go zrobić od zera, tutaj nie ma takiego skomplikowanego strojenia, jakiego wymagają moduły głowicy i pośredniej). Moduły najlepiej kupić sprawne (szczególnie te istotne, czyli MG1002, MP1003, MF1003), "obuć" wszystko ze sobą (schematy Neptuna 150 są do ściągnięcia na "elce", a jak chcesz to dysponuję pełną dokumentacją serwisową, łącznie z rysunkami wszystkich płytek PCB) i uruchomić. Jak wszystko ruszy, to pozostanie jeszcze na potem wymiana głowicy na nowszą, hyperbendową (tak co by mieć również kanały kablowe) i ewentualnie przestrojenie fonii z 6,6MHz na 5,5MHz, jak nie było zrobione już wczesniej na module fonii. Jak widać roboty przy tym od cholery, ale całkiem możliwe do zrobienia przez średnio-zaawansowanego amatora. O kosztach nie wspominam, bo na pewno to się nie będzie opłacało (no chyba, że uda nam się zdobyć sprawne moduły ze złomu za grosze). Biorąc pod uwagę ile trzeba w to roboty włożyć przychylam się do uwag oponentów, ŻE NIE WARTO, chyba, że WYŁACZNIE dla wiedzy i własnej satysfakcji, a wtedy - wiadomo koszty i stracony czas nie mają znaczenia.

Pozdrawiam
    PS Moduły do Westy TVC:
    OSZ2030 - moduł zdalnego (sterowanie z pilota)
    PG2041 - moduł głowicy
    MP2011 - moduł pośredniej
    MF2006 - moduł fonii
    ME2041 - moduł AV

... to jak chcesz majstrować tuner ze zdalnym z pilota

... a tu jeszcze inny pomysł:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=179030&highlight=tuner+tv&sid=1922b3ee71bccf909fb1a0b809dec801

... czyli wykorzystać stary magnetowid w którym wysiadła totalnie mechanika i nie opłaca się tego naprawiać, a elektronicznie jest sprawny. Będzie chyba nawet prościej niż z modułów starych TV. Obecnie w lombardach takie rozgruchocone magnetowidy można dostać za grosze.

0
  • #13 29 Lip 2007 16:34
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Po wyjaśnieniu za i przewciw samodzielnej budowy tunera TV, proszę w temacie pisać posty wyłącznie zgodne z "Tuner TV - jak zbudować"

Poczekajmy co napisze kleha i czy nadal ma ochotę na budowę tunera TV.

0
  • #14 02 Sie 2007 22:30
    kleha
    Poziom 12  

No moi drodzy. Zadanie faktycznie karkołomne i chyba nie warte zachodu :|

Też myślałem, by wykorzystać stary magnetowid, ale mimo wszystko chciałbym aby to miało "ręce i nogi" tzn małe gabaryty, tak by można było cały moduł schować za matrycą LCD bez większego przyrostu na grubości lub ewentualnie by miało estetyczny wygląd.

W między czasie zdobyłem drugą płytę główną do mojej matrycy (taką z wbudowanym tunerem TV i pilotem :), lecz tu okazało się, że uszkodzony jest chyba procesor obrazu tzn: objawia się to tym, że obraz ma zbytnio wyostrzone niektóre kolory i cały ekran wygląda jakby był widziany przez "predatora". Postaram się wrzucić jakieś fotki - może ktoś by to rozwiązał.

Przy okazji - może ma ktoś opis złącza 40 pinowego do LCD?

0
  • #15 02 Sie 2007 23:18
    me_super
    Poziom 29  

kleha napisał:

Też myślałem, by wykorzystać stary magnetowid, ale mimo wszystko chciałbym aby to miało "ręce i nogi" tzn małe gabaryty, tak by można było cały moduł schować za matrycą LCD bez większego przyrostu na grubości lub ewentualnie by miało estetyczny wygląd.

Kup na allegro tzw. "tv box"; za 99zł w jednym pudełku masz tuner z wyjściem na monitor i dzwiękiem.

kleha napisał:

Przy okazji - może ma ktoś opis złącza 40 pinowego do LCD?

Uprzedzam pytanie: nic zbudujesz łatwo niczego, co będzie mogło wyświetlić coś na panelu. Do tego nie ma jednego standardu złącz, co producent to inne.

0
  • #16 05 Sie 2007 21:39
    kleha
    Poziom 12  

me_super napisał:

Uprzedzam pytanie: nic zbudujesz łatwo niczego, co będzie mogło wyświetlić coś na panelu. Do tego nie ma jednego standardu złącz, co producent to inne.

Nie chcę próbować nic zbudować do obsługi matrycy LCD :D
    Pomyślałem, że dobrze by było wiedzieć co gdzie jest (bo myślałem, że może jest jakiś standard dla takiego złącza) wtedy można by zbadać i ewentualnie wykryć/usunąć wadę która krzaczy wyświetlanie obrazu ...

0
  Szukaj w 5mln produktów