Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana silnika w kosiarce ;)

cinek13 27 Lip 2007 11:16 3836 13
  • #1 27 Lip 2007 11:16
    cinek13
    Poziom 16  

Mam w domu starą elektryczną kosiarkę, która leży już od wieków w składziku. Ostatnio też znalazłem silnik od wycieraczek z Opla i przyszedł mi do głowy niezły pomysł. Chciałbym przerobić kosiarkę na bezprzewodową :D. Tzn. wymienić oryginalny silnik elektryczny (220V) na ten od wycieraczek + akumulator. Tylko nie wiem jakie prędkości obrotowy osiągają te silniki i ten od wycieraczek na pewno ma dużą mniejszą moc i moment obrotowy, czyli trzeba zastosować przekładnie, co zmniejszy prędkość obracania się noży. Co wy myślicie o tym pomyśle? I jak by się ktoś orientował jakiej przekładni trzeba użyć.

0 13
  • #2 27 Lip 2007 12:46
    domell18
    Poziom 11  

Tak wystarczy to jeszcze opatętowac i jestes milionerem:D niestety nie da rady z 12V albo 24V nie uda ci sie uzystakć takiej mocy alby noz kosiarki bym wstanie kosic trawe a pozatym trawnki to byc kosił z tydzien z akumlatorem:P

Moderowany przez Błażej:

A może opatentować też twój język? Bo z polszczyzną to ma raczej niewiele wspólnego...

0
  • #3 27 Lip 2007 12:52
    cinek13
    Poziom 16  

A np. dwa silniki i dwa noże? Czemu tydzień? nie powinien sie tak szybko rozładowywać.

1
  • #4 27 Lip 2007 13:53
    bubels
    Poziom 17  

Kolego koszenie trawy to nie takie banalnie lekkie zajęcie. Przyroda nie jest taka słaba.

Otóż do prawidłowego koszenia wymagane są "wysokie" obroty ponieważ przy zbyt wolnych trawa będzie się po prostu uginać a nie ścinać. Do wysokich obrotów potrzeba sporo mocy zwłaszcza że ma tam wirować nóż o konkretnej wadze przed którym trawa będzie stawiać spory opór gdyż jest podwójnym ramieniem. Więc już mamy dwa czynniki:
    - Wysokie obroty 3000/min
    - Zachowany moment obrotowy.
    Zwykła kosiarka elektryczna taniutka to 1000w i 3000 obrotów.

Sprawdziłem te dane kiedyś w praktyce i faktycznie przy silniku 220V to około 700W i 2500obrotów by koszenie było efektywne. Oczywiście dużą rolę odgrywa rodzaj i wielkość noża.

W przypadku podkaszarek producenci podają 250W i 11000obrotów ale wtedy trzeba brać pod uwagę obszar koszenia.

Silnik wycieraczek się nie nadaje bo ma za małe obroty. Jeśli chodzi już o złom samochodowy to prędzej poradzi sobie z tym fantem silnik wentylatora chłodnicy. Musisz jednak pamiętać że taki silnik swoje prądu musi zjeść.

I o ile nie ma rzeczy niemożliwych bo wszystko da się zrobić (sprawy techniczne) to kwestia ceny to nasuwa się pytanie poco i za ile. O ile samo po co jest jeszcze do zrozumienia to kosztorys może obalić ten pomysł.

0
  • #5 27 Lip 2007 17:50
    cinek13
    Poziom 16  

Cytat:
    Silnik wycieraczek się nie nadaje bo ma za małe obroty
    Oczywiście chodzi mi o obroty posciągnięciu przekładni ślimakowej, wydaje mi się ze powinien tak samo szybko się obracać. Nie oriętujecie się możę ile taki silnik wycieraczek, czy to wentylatora mieć obr. ?

Cytat:
    to nasuwa się pytanie poco i za ile.

Dla zabawy, dla satysfakcji, że zrobiło wymyśliło się coś i zrobiło własnymi rękami

0
  • #6 27 Lip 2007 20:37
    bubels
    Poziom 17  

Jeśli w celach edukacyjnych czy dla czystej satysfakcji to chwała ci i życzę frajdy. Taki silnik od wycieraczek coś kojarzy mi się z jakiegoś schematu elektryki samochodowej że z około 80W ma. Obroty też uważam niczego sobie ale to raczej z wrażeń czysto organoleptycznych.

Jedyny minus tego rozwiązania to akumulator. Kwasowe samochodowe swoje ważą. Żelowe nie mają aż takich pojemności przy zachowaniu stosunku cenowego.

0
  • #7 27 Lip 2007 21:44
    tommy 112
    Poziom 23  

Witam
    Silnik wycieraczek nie nadaje się do użytku poza przekładnia, ponieważ jest jego integralną częścią. Obydwa łożyska znajdują się na końcach osi i po wyjęciu go z przekładni tylko jeden koniec osi będzie ułożyskowany. Jeśli już robić, to tak jak ktoś wspomniał z silnika od dmuchawy chłodnicy. :)
    Pozdrawiam

0
  • #8 28 Lip 2007 15:34
    cinek13
    Poziom 16  

Co ty gadasz, jak się nie nadaje? ja ja wymontowałem właśnie wczoraj przekładnie ślimakową z mojego silnika od wycieraczek i chodzi bezproblemowo.

A ten silnik od dmuchawy wymagał by jakiejś przekładni aby dobrze ścinał trawę. Trawa nie będzie wielka, zwykła przed domem, koszona regularnie raz w tyg.

0
  • #9 28 Lip 2007 15:40
    tommy 112
    Poziom 23  

cinek13 napisał:
    Co ty gadasz, jak się nie nadaje? ja ja wymontowałem właśnie wczoraj przekładnie ślimakową z mojego silnika od wycieraczek i chodzi bezproblemowo.

A ten silnik od dmuchawy wymagał by jakiejś przekładni aby dobrze ścinał trawę. Trawa nie będzie wielka, zwykła przed domem, koszona regularnie raz w tyg.

Miałem kilka takich silników i każdy był zrobiony tak jak opisałem, a miałem i takie w których szczotki były zamontowane na korpusie przekładni.
    Silnik od dmuchawy wymaga tylko odpowiedniego zamontowania noża i napewno ma większe obroty.

0
  • #10 28 Lip 2007 22:42
    cinek13
    Poziom 16  

Ale nie chodzi tyle o obroty co o moment obrotowy i siłę. Tak jak mówiłem trawa nie bedzie duża, wieć jakieś siły kosiarki spalinowej 5 kM nie musi mieć.

0
  • #11 29 Lip 2007 09:46
    tommy 112
    Poziom 23  

cinek13 napisał:
    Ale nie chodzi tyle o obroty co o moment obrotowy i siłę. Tak jak mówiłem trawa nie bedzie duża, wieć jakieś siły kosiarki spalinowej 5 kM nie musi mieć.

Do koszenia trawy potrzebne jest ok 4000 obr/min (tak jest w mojej spalinówce). Gdy zmniejszyć obroty kosiarka kładzie tylko trawe...

0
  • #12 29 Lip 2007 12:35
    cinek13
    Poziom 16  

Cytat:
    Do koszenia trawy potrzebne jest ok 4000 obr/min

a ile może mieć taki silnik od wentylatora? znalazłem parę na allegro w cenie 50 zł.

0
  • #13 29 Lip 2007 15:31
    tommy 112
    Poziom 23  

Dokładnie nie wiem ale powinien wystarczyć. Jak brać to lepiej z dużego dostawczego samochodu.

0
  • #14 29 Lip 2007 23:32
    cinek13
    Poziom 16  

ale to sa juz raczej chyba na 24 V a jaki akumulator polecacie?

0