Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz TDA2003 raz w mostku a raz stereo

27 Lip 2007 19:15 3438 26
  • Poziom 15  
    Witam.
    Nie znam się za bardzo na elektronice
    Zrobiłem sobie taki wzmacniacz stereo według tego schematu:
    http://www.elektronika24.pl/index.php?get=audio&id=85
    Mam pytanie czy można go przerobić tak, żeby w każdej chwili można by go mieć na stereo lub mono?
    Czy wystarczy zrobić według tego schematu:
    http://www.elektronika24.pl/index.php?get=audio&id=36 , a zamiast jednego głośnika dać dwa i podpiąć do masy?
    I czy może być podłączony do zasilacza AT?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Pewnie że da się przerobić, tylko czy ma to sens. Musiałbyś jednocześnie przełączać sygnały wejściowe i układ głośników, co już trochę komplikuje układ. Mógłbyśna wejściu zastosować układ raz będący symetryzatorem a raz podwójnym wtórnikiem sygnału a głośniki rzecz jesna dwa połączene w szereg a raz ze zwartymi wyprowadzeniami do masy. Układ wzmacniacza byłby klasyczny. Zasilacz AT pewnie poradzi sobie z tym układem.
  • Poziom 15  
    Co do tego przełączania to nie problem, a z tym głośnikiem to 2 w szereg raczej nie wchodzą w grę-nie chodzi o to, żeby przełączać to, ale żeby była możliwość takiego podpięcia. Możesz troszkę jaśniej, bo jak już mówiłem to nie znam się za bardzo na elektronice...-umiem zrobić tylko coś według schematu więc byłbym wdzięczny jak byś mi go mógł namalować:)
    A zasilacz próbowałem i działa, tylko mnie martwi, czy nic się nie stanie samemu wzmacniaczowi...
    Z góry dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Narysowałem to jak to widziałem w swoim poście. Układy U1 i U2 to kompletne wzmacniacze klasyczne jak w linku, który podałeś. Przełączniki pracują razem. Zobacz na ich układ: dwa wzmacniacze operacyjne tworzą wzmacniacz odwracający o wzmocnieniu równym -1 mogące bardzo prosto utworzyć symetryzator potrzebny mostkowi i połączenie głośników dla obu przypadków, oczywiście w mostku może być jeden głośnik. Jak nie podasz na zasilanie napięcia ponad 18V to wzmacniaczowi nic nie będzie.
  • Poziom 31  
    Witam!

Wprawdzie nie jestem fachowcem od audio, ale gdzieś mi tu na ostatnim schemaciku brakuje "kondziołków" szeregowych do głośników. Jak kolega słodkie_ciacho przełączy w tryb pracy niemostkowej, to membranki głośników mogą się "obrazić" i "wyfrunąć" w siną dal :-) .

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Chyba rozumiem ten schemat więc myślę że dam radę:D
    Mam jeszcze jedno pytanko: na jakim obciążeniu minimalnym może pracować ta kostka w mostku i normalnie? Bo czytałem że na 2Ω, ale nie wiem w jakiej pracy... Mnie i tak interesuje minimum 4Ω, dobrze by było gdyby można w mostku podłączyć taki głośnik. Co do zasilania to nie przesadzę-chciałem tak jak mówiłem do zasilacza komputerowego lub do autka pod mini subwoofer'ek:D Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    TDA2003 jak i cała masa innych ma ograniczony prąd wyjściowy do 3,5A co nie pozwala dowolnie zmniejszać impedancji obciązenia i zwiększać poziomu sygnału wyjściowego, a wiąże się to też z ograniczoną zdolnością odprowadzania ciepła. Zgodnie z katalogiem na 4 omach wyciągniesz te 6W a więc mostku ok 20W. Dla mostka kożystniejsze jest obciążenie 8 niż 4 omami. Może zainteresujesz się TDA1554? Według aplikacji wzmacniaczna nim to garstka części.
  • Poziom 15  
    Nie chcę jakoś specjalnie budować nowego wzmacniacza.... Do tego wszystkie części miałem, a teraz braknie mi tylko tego wzmacniacza operacyjnego. To ma być tylko takie ulepszenie. Za miesiąc mam zamiar zrobić wzmacniacz na TDA7294 do subwoofer'a, to tam się już lepiej postaram. Nie wiem tylko dlaczego boję się jakoś tej pętli masy czy coś-jak to jest?-Trzeba wszystko podpiąć w jeden punkt?
  • Poziom 43  
    Ten wzmacniacz operacyjny nie musi być akurat tego typu, mogą być nawet dwie kostki z pojedyńczym wzmacniaczem choćby TL081 czy LM741(choć ten to już cudem nie jest). Pętla masy to coś na co natafia wiele osób. Rozchodzi się mniej więcej o to, że przez ścieżkę masy, która zostałą w jakiś sposób zamknięta w pętle - niezawsze świadomie - płyną wystarczająco duże prądy, niekiedy wyrównawcze, które modulują sygnał użyteczny i to wszystko razem idzie do wzmocnienia i na głośnik. Łączenie mas w jednym punkcie, np. na kondensatorze filtra zasilacza jest jednym z w miarę skutecznych sposobów.
  • Poziom 15  
    Dzięki za wytłumaczenie. Wzmacniacz operacyjny zastosuję ten pierwszy co mi podałeś... To koniec moich pytań. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam!
  • Poziom 15  
    Witam ponownie. Rozebrałem ostatnio stary telewizor Philips i był tam wzmacniacz na TDA1510AQ. Mam pytanko czy jego też można podłączyć w mostek tym samym sposobem? I jakie jest maksymalne napięcie pracy dla tej kości? To 50V to chyba w spocznynku nie? Załączam link do noty katalogowej:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/128478/ETC/TDA1520AQ.html
    Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Do tego TDA1510 karte masz tutaj: http://www.elenota.pl/d.php?pid=75380&pdf=tda1510
    Tak, można go podłączyć jak te dwie kości TDA2003, bo to w zasadzie to samo tylko w jednym opakowaniu, bez obciązenia wytrzyma 28V a max napięcie pracy to 18V.
    A TDA1520 jest mocniejszą kością i monofoniczną, ale teżmożna ją mostkować.
    W zasadzie możesz zmostkować każdy wzmacniacz, warunkiem jest posiadanie go w liczbi sztuk dwóch, takich samych egzemplaży, podania na wejścia sygnału symetrycznego i żeby końcówki nie były obciązone prądem wyższym niż maksymalny, zasilane takim samym napięciem.
  • Poziom 15  
    To czemu w tej karcie co ja podałem pisze od 15-50V i jeszcze tam coś jest z 30V itp.? Fakt że nie znam angielskiego ale nadaremno by tego tam nie pisali... I tam jest podane że z jednej można wyciągnąć 20W a w tym co ty podałeś 2*12 lub 24-jak to jest? Zapewne coś źle rozumuję, ale proszę o wytłumaczenie... Napięcie z TS120/1 2*18V będzie ok?
  • Poziom 29  
    To moze byc maxymalne napiecie chwilowe,ale nie na dluzej i nie przy obciazeniu. 18V potrzebuje uklad normalnie juz po wyprostowaniu,jesli Ty z trafa dasz 18V gdzie na mostku Graetza niech nawet spadnie ok 1,5V-to bedzie ok 16,5V i pomnoz to przez 1,41 =ok 23,5V - to juz za duzo troszke bedzie i moze sie grzac troche za bardzo ;-) Trafo musi miec ok 13-14V i dosyc duzy prad aby uciagnac odpowiednie obciazenie.
  • Poziom 43  
    Myślisz o wzmaku na TDA1510 czy TDA1520? Bo różniąsię troche.
  • Poziom 15  
    Ojej sorry pomyliłem się. Chodzi mi cały czas o TDA1520AQ. A z tym transformatorem też się pomyliłem-ma 17,6V co po wyprostowaniu da ≈24,89V. Jak dla tej kości wyglądają napięcia?
    Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Dla napięcia 33V i obciążenia 4 omy masz jakieś 24W, a dla napięcia i obciążenia 4 omy masz ok 12W. Max prąd wyjściowy masz na poziomie 4A, co dla głośnika 4 omy daje 64W max, a przy twoim zasilaniu w układzie mostkowym ok 40-45W a dla głośnika 8 om ok 22-24W.
  • Poziom 15  
    Nie bardzo rozumiem:
    Dla napięcia 33V i 4Ω to ok 24W,
    Dla napięcia (tu chyba błąd)V i 4Ω ok 12W
    Ten max prąd wyjściowy to jaki-kiedy 64W?
    Na moje napięcie to w mostku to rozumiem...
    Jakie jest max napięcie w spoczynku i podczas pracy, w mostku i normalnie?
    Sorry za być może banalne pytania, ale nie znam się na tym-umiem tylko podłączyć...
  • Poziom 43  
    Przy napięciu zasilania 33V i impedancji głośnika 4 omy moc wyjściowa to jakieś 24W. Dla napięcia (masz rację, nie podałem) 24V osiągana moc na obciążeniu 4 omy to jakieś 12W. Max prąd wyjściowy także ogranicza możliwości wzmacniacza, a jak zrobisz układ mostkowy (1 wejście, dwa wzmacniacze i 1 głośnik do nich) to przy wysokim napięciu zasilania i niskiej impedancji obciążenia nietrudno o duży prąd. A teoretyczną max moc określiłem z zależności P=I²*R. Twoje napięcie (zasilania czyli ok. 24V) w układzie mostkowym i obciążeniu 4omy pozwala na uzyskanie mocy ok 40-45W.

Co do napięć to pewnie chodzi o sam zasilacz. Zakładam, że podałeś znamionowe napięcie uzwojenia wtórnego, więc wyprostowane i wyfiltrowane napięcie na kondensatorze filtrującym ma wartość ok. Udc=Uac*1,41-1,4V (te 1,4V to spadek na diodach prostowniczych). W spoczynku to napięcie będzie wyższe, nawet obciązone prądem spoczynkowym wzmacniaczy, który jest wielokrotnie mniejszy niż max wyjściowy. A jak podasz sygnał na wzmaka to napięcie przysiądzie, zależnie od mocy jaką aktualnie wzmak pobiera.

A jeśli chodzi jednak o napięcia wyjściowe to obliczenia są raczej uproszczone (dokładne musiały by uwzględnić całą masę czynników, które mogły by z łatwością człowieka zniechęcić). Na początek zakładam że sygnał jest sinusoidą (praktycznie nigdy, choć któraś norma DIN taki stosuje, pozatym tak jest prościej), potem trzeba odjąć napięcie nasycenia tranzystorów mocy w scalaku (ja zakładam jakieś 5V) i teraz policzyć napięcie skuteczne na wyjściu. Dla zasilania pojedyńczym napięciem (zakładam napięcie 24V), to co zostanie (czyli 19V) w układzie klasycznym (czyli zwykły wzmak na jednej kostce) dzielę przez 2*√2 (wychodzi ok 6,7Vsk) a dla układu mostkowego (skrót BLT) dziele tylko przez √2, (przypadek ten sam co klasyczny, ale mamy dwa wyjścia, na których mamy sygnał w przeciwnych fazach, więc dwukrotnie wyższy niż normalnie; wychodzi jakieś 13,5Vsk). Zakładam obciążenie głośnikiem 4 omy. Teraz ze wzoru P=U²/R określam moc wyjściową (sinusoidalną), dla zwykłego wzmacniacza (wychodzi jakieś 12W) i dla mostka (wychodzi jakieś 45W). Z tego samego wzoru dla głośnika 8 om masz moce odpowiednio 5-6W i 22W. Ta metoda nie jest całkiem uniwersalna, ale wystarczy dla wzmacniaczy od kilku(nastu)W do ponad 100W na przybliżone określenie mocy. Z wzmacniaczami zasilanymi symetrycznie postępuje tak samo, z tym że jako napiecie zasilania biorę całkowite (np. jak mam zasilanie +/-20V to biorę 40V).

Opis może zagmatwałem ale mam nadzieję że choć trochę pomoże.
  • Poziom 15  
    Maksymalne napięcie to mam na myśli tak jak w TDA7294 podczas pracy ma +/- 40V, a w spoczynku (bez podanego sygnału) +/- 50V i z tego co wiem gdy jest w mostku trzeba wtedy obniżyć napięcie-nie pamiętam już do ile.
    Jak ta sama sytuacja przedstawia się dla tej kości TDA1520AQ (wiadomo że napięcie chyba niesymetryczne sie to nazywa-bez tego +/-)?
  • Poziom 43  
    Dla TDA7294 w mostku napięcie trzeba (choć nie całkiem koniecznie) do +/-25V. W napięci pojedyńczym masz dwie szyny zasilania: masę i plus(+); natomiast w symetrycznym: masę(GND), minus("-", Uee) i plus ("+", Ucc). Dla TDA1520 opdpowiednikiem pojedyńczego +33V byłoby +/-16,5V.
    We wzmacniaczu max moc strat to Uzas²/(2*PI²*Robc) (w mostku ta moc rozkład się na 2 kości co jest zaletą). Przy zasilaniu +33V i głośniku 4 ony masz straty max 13,8W a przy tym co pisałeś, czyli 24V moc ta ma wartość 7,3W a w układach mostkowych takie same. Tak więc u Ciebie nie ma potrzeby zmniejszania napięcia.
  • Poziom 15  
    Coś nie umiemy się dogadać... Mi chodzi o maksymalne napięcie ponieważ chodzi mi o to czy wytrzyma ta kość między "+" a "-" tego zasilacza co ja mam (u mnie≈49,8V). W nocie pisze 50V max ale nie wiem czy to jest podczas pracy czy w spoczynku-udziel mi prostej odpowiedzi-do ilu Volt ona wytrzyma podczas:
    -spoczynku
    -pracy z 4Ω
    -pracy z 8Ω
    -pracy mostkowej 4Ω
    -pracy mostkowej 8Ω
    W nocie pisze 50V u mnie zasilacz będzie miał ≈49,8V a podczas pracy to napięcie z tego co wiem spadnie jeszcze więc będzie chodziła?
  • Poziom 43  
    Bez obciążenia i sygnału niby wytrzyma 50V; wg wykresu dla obciazenia 4 om wytrzyma napięcie 33V a dla 8 om 42V, w mostku po kilka wolt mniej. Niestety karta katalogowa do najobszerniejszych nie należy.
  • Poziom 15  
    Dzięki. Jeszcze jedno:
    -do czego służy nóżka nr 7? Mam ją zostawić niepodłączoną, bo tak mi to też grało...
    -Jaką wartość ma Rsource i Rsupply? - bez nich też grało...
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nóżka 7 w opisie ma "nie podłączone", nie słóży do niczego, ew do testów u producenta. Rsource to raczej parametr źródłą dźwięku, rezystancja wyjściowa. Rs(supply) to rezystancja wyjściowa z kolei zasilacza (cośjak rezystancja wewnętrzna np baterii - źródła zasilania). Jako tako tych dwóch rezystorów w układ nie dawaj, bo parametry całości się trochę popsują, zwłaszcza Pzry dodatkowym Rs, bo napięcie zasilające scalaka będzie skakać w rytm sygnału.
  • Poziom 15  
    Jeszcze raz dziękuje. Koniec pytań.
    Pozdrawiam!