Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja laptopa co warto wymienić

krzysieg 28 Jul 2007 11:31 3047 14
    krzysieg
    Level 25  
    witam

Mam toshibe satellite pro 4600 .
    Chciałbym go troche przyspieszyć , nawet okna w windows i podstawowe programy np IE nie otwierają sie błyskawicznie ...

Konfiguracja to celeron 650Mhz fsb100Mhz , 128MB ram , 10 GB dysk twardy .
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    MarekPPN
    Level 35  
    Przede wszystkim pamięć RAM.
    charm_spider
    Level 21  
    Można rozważyć też wymianę procesora, trzeba przy tym jednak dokładnie porównać wydzielanie ciepła ewentualnego zamiennika, pobór prądu, itp. Często bowiem okazuje się, że po wymianie procesora laptop się przegrzewa, itp.
    krzysieg
    Level 25  
    Zgadza sie ramu jest troche za mało .
    Ale dyski 10GB raczej nie mają zbyt rewelacyjnej predkosci-podam pozniej model i poszukam informacji o nim .

Duza jest roznica w wydajnosci miedzy tym celeronem 650 a Pentium III 850 ?
    charm_spider
    Level 21  
    O ile mi wiadomo, Pentium III dość mocno się grzeje, i może to być pewien problem...
    krzysieg
    Level 25  
    Na tym celeronie co mam obudowa pod spodem potrafi być gorąca
    ale ten model był sprzedawany nawet z pentium III 1 Ghz .
    Nie wiem gdzie jest czujnik temperatury jak to jest rozwiązane ?
    Creapi
    Level 15  
    Tak jak napisali poprzednicy; przede wszystkim RAM - 512MB powinno zaspokoić XP i wiekszości linuksów. 256MB to jest absolutne minimum. Jeśli pracujesz pod XP i potrafisz zadbać o bezpieczeństwo systemu to zdobądź pierwszą wersję XP bez żadnych service pack'ów. Gwarantuję, że będziesz zdziwiony.
    Kolejna rzecz którą warto wymienić to dysk.
    Caviar Scorpio 80GB/6MB - to koszt ok 200zł brutto.
    Do mojego IBM TP600E siadł od kopa. Cichy, szybki, pojemny. Polecam na początek bo w razie czego zawsze mozna go wsadzić do obudowy za 15zł i uzywać z nowym sprzętem, gdyby się pojawił. :)
    charm_spider
    Level 21  
    Co do procesorów, to tutaj jest zestawienie procesorów AMD pod względem mocy, i tym samym wydzielanego ciepła. Niestety nie mam takiego zestawienia dla procesorów Intel, ale jeśli znajdę to umieszczę.
    krzysieg
    Level 25  
    Mam dysk 20 GB zaloze go , kupie 128MB ram bo i tak uzywam tylko windows me i zobaczymy czy bedzie lepiej , zbyt duzo nie chce w niego inwestowac bo to juz wsumie leciwy sprzet :)......
    ale jeszcze nagrywarke bym dolozył i tu pytanie skąd wiedzieć po czym poznać ze bedzie działać z tą toshibą ?
    nie chce sie bawic w zwieranie pinów itp .
    jarewa
    Level 31  
    Ostatnio sprzedawałem procesor 1ghz do tego notebooka. Działał bez zadnych problemów a były wykorzystywane programy do testowania na jakieś 3godz i wszystko bez błedów. A procesor model SL53S
    xzeus
    Level 13  
    Witam

Do tego modelu Toshiby można włożyć procesor Pentium III 1 GHz - osobiście to przetestowałem na tym modelu - działa bez problemów, nie ma żadnych problemów z chłodzeniem, ponieważ te modele Toshiby były sprzedawane również z procesorami Pentium III i układ chłodzenia jest do nich przystosowany. Zalecam aktualizację BIOSu przed wymianą procesora.

256 MB RAM wystarcza do bezbolesnej pracy w WinXP (i tu przychylam się do tego co napisał Creapi - Windows w wersji bez servicepacków działa na tym zadowalająco szybko). Oczywiście 512 MB byłoby mile widziane, no ale cena takich sdramów jest wysoka.

Dysk twardy warto wymienić na nowy, pomijając juz kwestię większej pojemności, nowy dysk będzie zdecydowanie szybszy, ponieważ ma już prędkość obrotową 5400 RPM no i 8 MB Cache oczywiście. Polecam WD lub Samsungi - oba ciche, WD trochę tańsze.

Największy problem będzie z wymianą napędu optycznego - najlepiej byłoby postarać się znaleźć na Allegro napęd pochodzący właśnie z Toshiby i to z serii SP 4xxx - wtedy uruchomi się bezproblemowo. Z innymi napędami może być różnie - albo nie zechcą działać wcale, albo nie będą widoczne w BIOSie, co uniemożliwi instalację systemu z płyty. Na temat walki z wymianą napędu w tym modelu Toshiby można poczytać tutaj i tu.

Ogólnie można z tej Toshiby uczynić naprawdę fajną i wydajną maszynę do pracy :-)

pozdrawiam[/url]
    krzysieg
    Level 25  
    Myślalem ze kupując napęd Toshiby będe miec 100% pewnosci ze zadziała ,jednak sprawa wygląda gorzej .Ten co mam dziala wiec narazie nie kombinuje .

Dysk zmieniłem juz z :

10GB ,1MB cache 4,200 rpm

na :
    20GB ,2MB cache 4,200 rpm

Troche szybciej to chodzi , wieksze cache ma duze znaczenie ...

Najszybszy tryb tego dysku to ultra Ata czyli inaczej chyba ata 66 ?

http://193.128.183.41/home/v3__product.asp?pid=325

W menadzerze urządzeń mam "Kontroler pamieci masowej intel 82801BAM Ultra ATA więc dziala w tym trybie.

Quote:
    Dysk twardy warto wymienić na nowy, pomijając juz kwestię większej pojemności, nowy dysk będzie zdecydowanie szybszy, ponieważ ma już prędkość obrotową 5400 RPM no i 8 MB Cache oczywiście. Polecam WD lub Samsungi - oba ciche, WD trochę tańsze.

Zgadzam sie , tylko tego typu dyski zaczynają sie od 80GB i nie wiem czy mi taki wykryje .
    Bios mam ver. 2.60 z 2001 roku .
    Jimmy007
    Level 10  
    Przy wymianie procesora byc moze okaze sie konieczna aktualizacja bios. Niektorzy producenci robia tez cos takiego, ze po zmianie procka wyswietla sie kominkat o bledzie procesora i system nie startuje. Dzieje sie tak pomimo, ze ten sam model laptopa jest sprzedawany w roznych konfiguracjach procesorowych. Jest to manew czysto marketingowy "nie pozwolmy na zmiane procka, to kupi nowego lapka"
    krzysieg
    Level 25  
    Temat zawieszam , laptop sie zepsuł .zakładam nowy temat .
    krzysieg
    Level 25  
    Myslałem ze bede musial go sprzedac na czesci bo miałem problemy z wystartowaniem , okazało sie ze uszkodził sie ram ...bez powodu .
    Teraz nie mam zadnego swojego ramu .
    Przystosowany jest pod pc 100 , gdybym zalozył pc 133 to wogóle nie ruszy czy wykryje polowe pamięci ?

Jaka karta wi-Fi będzie napewno kompatybilna z tą toshibą ?