Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze wzmacniaczem!!!

Misiek_19 04 Lis 2003 17:35 1398 5
  • #1 04 Lis 2003 17:35
    Misiek_19
    Poziom 13  

Witam
    Niżej zamieszczam schemat swojego wzmacniacza. Problem jest taki że głośnik jest odrazu zasysany napięciem zasilania czyli 40V a biezpiecznik nie przepala się. Końcówki mocy były już wymieniane! Bezpiecznik jest taki jaki powinien być. Czyli 2,5 A. Nie wiem już co jest grane, albo nie grane:) Prosze o pomoc i czekam na pomysły. Pozdrawiam.

0 5
  • #2 05 Lis 2003 09:54
    keramg
    Poziom 11  

Drogi kolego!
    [font=Arial:b61167d65c] [/font:b61167d65c]
    Za mało informacji, zakładam że to jest wzmacniacz na elementach dyskretnych.
    Tranzystorowy wzmacniacz mocy to złożone urządzenie elektroniczne o licznych sprzężeniach dla prądu stałego i przemiennego. Bez zaglądania do schemat trudno jest ustalić co jest przyczyną usterki. Nawet nie wiemy w jakiej konfiguracji pracuje Twój wzmacniacz (a może na wyjściu jest kondensator elektrolityczny który uległ uszkodzeniu i przez niego płynie składowa stała do głośników, to może być jedna z przyczyn ).
    Jeżeli jest to wzmacniacz z galwanicznym sprzężeniem wyjścia z głośnikami( przy założeniu, że tranzystory mocy są sprawne ) należy dokonać pomiarów napięć stałych w stopniach sterujących. Do tego potrzeba:schematu, miernika, trochę umiejętności manualnych i analitycznych.
    Jeżeli wylutujesz tranzystory końcowe i stwierdzisz, że nadal na wyściu jest napięcie stałe to, pomierz napięcia stałe w stopniu sterującym i porównaj ze schematem, jeżeli nie masz woltomierza to po wylutowaniu, omomierzem sprawdź wszystkie kondensatory elektrolityczne, zwłaszcza odsprzęgające w torze sygnałowym a następnie diody i tranzystory.

Owocnego diagnozowania!

0
  • #3 05 Lis 2003 21:43
    KB
    Poziom 25  

:arrow: keramg
    Przecież mamy schemat w załączniku!!!
    :arrow: Misiek_19 Na początek sprawdź tranzystory T1 i T2 oraz opory R2 ,R3 ,R5, R6 oraz zenerkę D1.Są to elementy które odpowiadają za obecność nap stałego na wyjściu.
    I jeszcze jedna rada.W czasie napraw nie podłączaj głośnika!
    Przed podłączeniem sprawdź woltomierzem wartość napięcia na wyjściu.
    Nie powinno być większe niż 0.03V.
    Napisz o postępach. Nara.

0
  • #4 05 Lis 2003 22:02
    scotch
    Poziom 27  

Radę sprawdzić dokładnie tranzystory T7 T8 oraz kondensatory C7 C8 oraz C4

0
  • #5 05 Lis 2003 22:31
    maroo
    Poziom 21  

elementów nie ma dużo, więc sprzwdź je wszystkie (wylutuj i sprawdź), nie powinno ci to zająć dłożej niż dwie godziny, a jak będziesz kombinował z podstawianiem to może i za tydzień nie skończysz.

0
  • #6 06 Lis 2003 22:30
    Misiek_19
    Poziom 13  

Witam
    Wymieniłem wszystkie tranzystory i diody, nawet ich nie sprawdzając. BDX zamieniłem BDW 83 i 84, a bc548 i 558 na bc 108 i 178. Własnie podłączyłem i chyba działa.Nie ma napięcia na wyjściu, kolumna pyka przy wyłączeniu jak dawniej:) Już jest Bardzo dobrze!!!Mam nadzieje! Zaraz podłącze sygnał i sprawdzimy:) Dziękuje za rady. Przydały się. Reszte elementów też sprawdziłem i były ok. Pozdrawiam i dziękuje.

0