Najpierw to trzeba poszukać możliwości kupienia wzorca z stabilnością co najmniej 0,2ppm w jakieś tam temperaturze pracy, żeby był sens tak jak wyżej w przykładzie.
Chyba, że ma to być skala do UKF/KF i ma pokazywać tak. np 144.750.000 MHz
Wszystko fajnie pięknie ale nie napisałeś jaką częstotliwość powinien mierzyć?
1,000 0000Hz ... ?
Serdecznie witam wszystkich -
Bardzo cenna uwaga Medicb. Może być do 40.MHz, ponieważ dodanie drugiego wejścia z preskalerem SAB 6456, dzielącym przez 256 - będzie można wykonywać pomiary do 1,2.GHz.
Najważniejszą rzeczą jest układ wyświetlacza, dla uproszczenia - pracującego multiplekserowo z ośmioma cyframi.
Sam wyświetlacz nie musi być "LED", zadowolę się także schematem z wyświetlaczem lampowym . Posiadam takie wyświetlacze radzieckie (IW-18) z ośmioma cyframi, od kalkulatorów lepszej klasy, które pracowały w księgowości firm.
Obecnie posiadam wyświetlanie LCD na mierniku, ale kiedy głowę pokryje siwizna i oczy już nie te, jak kiedyś, - odczyt z małego wyświetlacza LCD jest karkołomną czynnością i sprawia trudności.
Sam nie siedzę bezczynnie, oczekując tylko na pomoc, przeglądam temat na różnych Forach, oraz na wyszukiwarce Google. Większość mierników jest już na Mikrokontrolerach. Dlatego zacząłem przeszukiwać archiwa, może mi się poszczęści.
Obecnie posiadam wyświetlanie LCD na mierniku, ale kiedy głowę pokryje siwizna i oczy już nie te, jak kiedyś, - odczyt z małego wyświetlacza LCD jest karkołomną czynnością i sprawia trudności.
To może wymieć wyświetlacz LCD? To jakaś własna/internetowa konstrukcja? Jeśli tak to na 99% będzie to LCD ze sterownikiem HD44780, który jest standardem. Może taki:
http://allegro.pl/item218273150_nowe_lcd_2x16_puregreen_negative_led_ext_t_.html 2x16 jasny zielony na ciemnym tle; są też wersje 16x2 o dużych znakach a także o dużym kontraście. Tutaj jest jakaś stara aukcja, jest dla porównania zwykły LCD:
Jest to miernik z Nowego Elektronika 079-K, to bardzo ciekawy układ i nie ma problemów z jego pracą. Jedyny problem, to wyświetlacz LCD. Miałem możliwość pracy z miernikiem pożyczonym od kolegi krótkofalowca z wyświetlaczem na segmentach LED, z regulacją jasności świecenia. Bez porównania, coś bardzo przyjemnego. Jeśli wykonuje się pomiary i trzeba bardzo często zerkać na odczyt wyświetlacza, to jakość wyświetlanych cyfr nie jest bez znaczenia. Przy dłuższym okresie czasu bardzo męczy oczy wyświetlacz LCD, i zarazem zniechęca, a nie pomaga.
Dlatego co najmniej 1,5.cm cyfry LED + odpowiednio dobrany filtr daje pożądany efekt.
Mając do dyspozycji profesjonalny przyrząd do pomiaru częstotliwości, dokładnie przyjrzałem się jak to jest wykonane.
Nie stać mnie na tak piękny i bardzo funkcjonalny przyrząd, dlatego mam koncepcję dwojakiego rodzaju, albo do mojego miernika wykonać przeróbkę zmieniając panel LCD na LED, czy nawet wyświetlacz lampowy. Albo składać nowy miernik, ale na Mikroprocesorze.
Sam wyświetlacz nie musi być "LED", zadowolę się także schematem z wyświetlaczem lampowym . Posiadam takie wyświetlacze radzieckie (IW-18) z ośmioma cyframi, od kalkulatorów lepszej klasy, które pracowały w księgowości firm.
.
Jedyny kłopot z IW-18 i z innymi VFD to właściwe drajwery i zasilenie wskaźnika. Przerobiłem kiedyś swój miernik z wyświetlacza LED od kalkulatora kieszonkowego ELWRO na wyświetlacz IW-18 też od kalkulatora ELWRO-144 :
Tu nowsza wersja na Japońskim VFD:
Wszystko na TTLkach - więc wątpie że chcesz taki schemat
Jeśli chcesz zrobić jednak częstościomierz na LED to polecam scalak do sterowania multipleksowego od MAXIMa ICM7219 - sterujesz trzema drutami z uPC, ma wbudowany generator znaków oraz możliwość ściemniania w kilkunastu krokach.
Jesteś wielki! . Bardzo bym prosił o schemat Miernika częstotliwości na TTL -ach. Chciałbym zapoznać się konstrukcyjnie z tym układem. Ale otwarty jestem na Twoje sugestie i kusząca jest propozycja wykonania miernika na LED-ach z ICM 7219. Będę bardzo wdzięczny za posiadane przez Ciebie materiały na temat tego układu miernika, oraz coś więcej na temat MAXIM-a - gdzie ten scalak pracuje.
Serdecznie pozdrowienia dla Ciebie i rodzinki
Wszystkiego dobrego
Tadeusz ex SP-2XDI.
===============================================
Serdecznie witam 161MDS01 -
Przepraszam 161MDS01 że to tak długo trwało, ale dopiero teraz odebrałem materiały z serwera. Dziękuję Ci za link do schematu miernika. Martwi mnie tylko ilość wyświetlaczy.
Serdecznie witam sq6ade -
Dziękuję bardzo za schemat miernika, Jesteś rzetelną "firmą". Wszystkiego najlepszego dla ciebie i rodzinki. Trzymaj sie ciepło!