Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silników ele. do odbiornika zdalnego sterowania

krzysiek011001 29 Lip 2007 18:40 1950 10
  • #1 29 Lip 2007 18:40
    krzysiek011001
    Poziom 14  

W jaki sposób podłączyć bezpośrednio dwa silniki elektryczne do dwukanałowego odbiornika zdalnego sterowania? Odbiornik i silniki mają osobne zasilanie.

• #2 29 Lip 2007 21:20
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam.
    Prawdopodobnie wystarczy zrobić mostek z 4 tranzystorów najlepiej mosfety i masz jeden silnik z głowy. Napisz dokładniej jakie masz wyjście i jakie siliki chcesz tym sterować.
    Pozdrawiam.

• #3 29 Lip 2007 22:16
    krzysiek011001
    Poziom 14  

Chodzi o mostek-H? Problem jest tego typu że nie wiem co to za odbiornik... Jest to proste dwukanałowe sterowanie radiowe do modelu łodzi, na razie mam zwykłe silniczki 9V ale są one zdecydowanie za słabe.

Nie ja kupowałem elektronikę do tego modelu, na dodatek dostałem ten sprzęt od osoby która nie miała już ochoty go wykończyć (w zasadzie pozostało pomalowanie i podłączenie elektroniki i silników) W tej tematyce jestem zielony.

• #4 29 Lip 2007 22:29
    wikingc1
    Poziom 18  

Jeśli chcesz sterować silnikami w dwóch kierunkach to mostek H i masz po sprawie. A co do odbiornika to jeśli nie jest jakoś pocudowany to możesz się dobrać przed tranzystory końcowe i podać ten sygnał na mostek a jak nie to jakoś to podłączyć też pod mostek tylko musiał bym chwile pomyśleć ale to raczej nie dziś (; . Napisz jak to ma byc sterowanie iedno kierunkowe czy dwu?

• #5 30 Lip 2007 10:01
    krzysiek011001
    Poziom 14  

Przód, tył, prawo, lewo - no mniej więcej tak. W założeniu skręcanie miało wyglądać tak: skręt w prawo: lewy silnik do przodu, prawy do tyłu - ale tylko przy dwóch kanałach jest to nie możliwe - tak mi się wydaje.

A jak inni modelarze podłączają elektronikę, bo czytałem co nieco na różnych stronach modelarskich ale o mostku-H raczej nie było nic... a ciężko też znaleźć jakiekolwiek informacje co do tego problemu bo w zasadzie wszystko jest wytłumaczone w instrukcji dołączonej do modelu, ja takowej nie mam.

Chodzi mi o same podłączenie elementu wykonawczego do odbiornika, na razie podłączyłem same diody żeby zobaczyć jak to działa, silniki potrzebują jednak osobne zasilanie i właśnie nie wiem jak to zrobić.

• #6 30 Lip 2007 11:49
    wikingc1
    Poziom 18  

Powiem tak jeśli masz dwa silniczki i dwie śruby z tego co zrozumiałem i masz dwukanałowe sterowanie to będzie sie dało skręcać w ten sposób co opisałeś chyba że jakiś lewy nadajnik masz co nie potrafi nadać 2 sygnałów na raz to nic z tego, ale dokładnie jak to Ci nie powiem bo musiał bym zobaczyć odbiornik tak to można gdybać i do zimy i nadal nie będzie wiadomo jak to podłączyć. A według mnie to jeśli masz sterować silniczkiem w 2 kierunkach to mostek H wydaje mi sie najlepszym rozwiązaniem (chwilowo nawet nie widzę innego).

• #7 30 Lip 2007 12:09
    krzysiek011001
    Poziom 14  

W innym moim temacie w tym dziale są załączone zdjęcia odbiornika. Ale nie wiem w sumie czy jest sens tak kombinować... wydaje mi się że łatwiej będzie kupić serwo i zamontować ster. I tak chyba zrobię.

• #8 30 Lip 2007 21:12
    wikingc1
    Poziom 18  

Jak tam chcesz jeśli masz kase to kup serwo i masz ster, ale jak podłączysz mocniejsze silniki pod większe napięcie? Zdaje mi się że tak czy inaczej musisz coś dorobić do tych mocniejszych silników.

• #9 02 Sie 2007 18:14
    krzysiek011001
    Poziom 14  

Z tym serwem to więcej zabawy będzie :)

Przepraszam od razu za głupie pytanie, ale skąd silniki mają wiedzieć że mają działać gdy na odbiorniku pojawi się sygnał? H-Bridge tłumaczy sprawę, ale modelarze chyba nie używają tego ustrojstwa...

• #10 03 Sie 2007 11:57
    janosikow
    Poziom 13  

modelarze używają specjanych kontrolerów trzeba poszukać w sklepie modelarskim :D

• #11 03 Sie 2007 13:47
    pubus
    Poziom 30  

Jeżeli regler jest dwukierunkowy to musi być mostek...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME