Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy na TL494 - wzbudzanie sie układu.

29 Lip 2007 19:43 3481 6
 • Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Realizując swą radosną twórczość postanowiłem zbudować zasilacz impulsowy.
  Może się wydawać śmieszne ale potrzebuję użyć go do zasilania halogena 24V/250W.
  Jako najprostsze (tak wydawało sie na początku) rozwiązanie przyjąłem układ zasilacza AT i takowy (z niewielkimi zmianami) przeniosłem na własną płytkę.
  Zmiany w układzie to przede wszystkim inne uzwojenie wtórne i inny dzielnik sprzężenia zwrotnego.
  Problem polega na tym iż układ wzbudza sie niemiłosiernie i zamiast prostokątów na wyjściach TL494 pojawiają się sinusoidy i cała masa harmonicznych :(.
  Po 3 dniach walki postanowiłem poprosić o pomoc w obliczeniu dławika wyjściowego (z przeprowadzonych eksperymentów wynika iż tutaj tkwi problem).
  Poniżej zamieszczam schemat "zasilacza" - w cudzysłowie bo póki co jest to zakłócacz nieprzyzwoity...

  P.S.
  Trafo główne jest co prawda do przewinięcia (zbyt cienki drut na uzw. wtórnym) aczkolwiek póki co chcialbym aby układ w ogóle zaczął normalną pracę.
 • Poziom 36  
  Prawdopodobną przyczyną wzbudzania się zasilacza jest przenikanie tętnień prądu wyjściowego do układu TL494. Należy więc odsprzęgnąć zasilanie TL494 za pomocą filtru RC.
 • Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Układ już się nie wzbudza...
  Powód był dość prozaiczny - szpilki na uzw. wtórnym siegają 60V co przy duodiodzie o nap. wstecznym 40V powodowało przeciążenie przetwornicy.
  Problem natomiast leży w dławiku filtra wyjściowego gdyż ten nasyca się.
  Według wyliczeń wyszło mi 11.5uH czyli 11zw. na rdzeniu T106-26, który posiada stałą AL=93.
  Częstotliwość pracy przetwornicy (zmierzona) wynosi 28.6kHz.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Ja też kiedyś prosiłem o obliczenie dławika do podobnego zasilacza, skończyło się na dwóch odpowiedziach, jedna była niepoparta żadnymi obliczeniami, druga trochę niepełna i niepewna.
  Jedyne co mogę zasugerować, to policzenie dławika z pomocą kalkulatora na stronie:
  http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/vgw_smps_e.html
  Podałem link do kalkulatora dla przetwornic full-bridge, bo ponoć ten dla half-bridge ma błędy. Wystarczy tylko podać dwukrotnie mniejsze napięcie wejściowe.
  W tym przypadku dla 28 kHz, 24V i 250W (czyli 10,4A) wyszło mi, że dławik powinien mieć ok. 12uH.
 • Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Zastosowałem dławik 11.5uH lecz on przy obciążeniu 1A po pięciu minutach jest gorący czyli wchodzi w stan nasycenia.
  Dławik nawinąłem dwoma drutami DNE1.2mm wiec wątpie by miał zbyt dużą rezystancję...

  P.S.
  Czasem zastanawiam się jaki sens ma to forum...
  Coraz więcej zamkniętych działów - przecież można sobie pogadać na GG - po co od razu forum...
  Pozdrawiam przy okazji wszystkich pupili ogrodników i oznajmiam iż juz dawno zjadłem ich chleb z importu wprost z chin...
 • Poziom 36  
  Widzę, że nikt nie jest w stanie Ci pomóc.
  Ale jeszcze coś dodam. Po pierwsze, ponoć grzanie się rdzenia jest normalne, ale przy 1A? Nie, to odpada.
  Przypuszczenie, że dławik wchodzi w stan nasycenia wysnuwasz tylko z faktu, że się grzeje? Mnie się wydaje, że to nasycenie nie jest powodem nagrzewania. Przecież na zdrowy rozum, w oryginalnym ATX-ie jest dużo większy prąd, indukcyjność chyba też.
  Przyszło mi do głowy, że niesymetria uzwojenia wtórnego może powodować dużą wartość składowej zmiennej prądu dławika. Wtedy w obu połówkach okresu napięcie na uzw. wtórnym byłoby różne, a to z kolei powodowałoby różnicę prądu ładowania kondensatora wyjściowego. Ale nie wiem, jak duża musiałaby być ta niesymetria... chyba jednak duża.
  Z moich eksperymentów, jakie przeprowadzałem z dławikiem wynika, że im większa jego indukcyjność, tym bardziej się grzeje. 12uH to chyba nie jest dużo. Przecież to góra kilkanaście zwojów.
 • Poziom 10  
  Kolego na zdrowy rozum im większy prąd tym dławik jest potrzebny mniejszy. Dławik jak sama nazwa wskazuje służy do dławienia prądu. Diody wytrzymają ci 20A w impulsie 150A (prostowanie poł. Długość imp 8,3mS). nie chce mi się sprawdzać tranzystorów bo widzę że masz na pierwotnym ogranicznik energii impulsu w postaci kondensatora podstaw te dane a wyjdzie prawdziwa indukcyjność dławika ja osobiście bym założył 100A a co niech ma zapas. Później sprawdź indukcję własną kondensatora wyjściowego i jak nie wystarczy i dla spokoju ducha daj już ten dławik ale 700nH i dodaj jakiś mały kondensatorek na wyjście żeby łapał szpilki. osobiście dodał bym jeszcze filtr LC żeby ci nie siało po wszystkim w pobliżu.

  PS
  od asymetrii najszybciej zdychają tranzystory klucze i diody apropo najlepiej tranzystory na jeden radiator diody na drugi żeby ci termika nie psuła przebiegów.