Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 30 Sty 2015 19:07 391670 2231
  • Sklep HeluKabel
  • #1472 30 Sty 2015 21:46
    Christophorus
    Poziom 41  

U mnie w systemie Linuks miałem podobny błąd przy przy próbie wstawienia na płytkę footprintu.

W oknie tabeli bibliotek przyciskiem Usuń bibliotekę usunąłem wszystkie domyślnie dostępne biblioteki footprintów. Następnie w oknie tabeli bibliotek klikamy na przycisku Dołącz za pomocą kreatora i w następnym oknie jako format bibliotek wybieramy GitHub i przechodzimy dalej do następnego okna. W oknie tym u mnie jest domyślnie zaznaczony wybór użyj ścieżki bezwzględnej. Nic nie zmieniamy i znów przechodzimy dalej do następnego okna. W następnym oknie klikamy przycisk Lista bibliotek GitHub. Otworzy się okno Biblioteki footprintów i w nim wybieramy potrzebne nam biblioteki i zatwierdzamy wybór przyciskiem OK. W Kreatorze tabeli bibliotek zobaczymy wybrane wcześniej biblioteki. Klikamy na przycisku Finish. Nowododane biblioteki pojawią się w tabeli bibliotek. Zwróć uwagę na rysunku poniżej na różnicę w ścieżce dostępu do "starych" i "nowych" bibliotek zaznaczonych zielonym kolorem. Ja u siebie usunąłem wszystkie "stare" biblioteki. Wskazany na początku błąd nie pojawia się przy dodawaniu "nowych" bibliotek. Nie wiem czy w systemie Windows ten sposób zadziała.

• #1473 31 Sty 2015 09:28
    Chivo
    Poziom 22  

Dzięki za pomoc Christophorus. Zrobiłem wszystko według Twojego opisu i działa.

• #1474 31 Sty 2015 16:45
    wijo
    Poziom 13  

ZbeeGin napisał:
    Skompiluj go ze źródeł. Wystarczy pobrać skrypt kicad-install.sh i wydać polecenie

Po godzinie pracy, skrypt kończy komunikatem:
    Code:
    Odczyt informacji o stanie... Gotowe

E: Nie udało się odnaleźć pakietu libwxgtk3.0-dev
    E: Nie udało się znaleźć żadnego pakietu według wyrażenia regularnego "libwxgtk3.0-dev"

Czy jest jeszcze nadzieja?

• #1475 31 Sty 2015 17:03
    Christophorus
    Poziom 41  

@ wijo
    Dziś raz jeszcze pobrałem KiCada z jego strony domowej i główny plik uruchamiający ten program jest uszkodzony. Trzeba poszukać innego źródła do pobrania tej wersji KiCada lub pobrać nowszą wersję.

Wersja testowa KiCada, której opis instalacji wskazałem wcześniej u mnie działa poprawnie i nawet aktualizuje się automatycznie. Oczywiście w systemie Linux Mint Cinnamone.

• #1476 31 Sty 2015 18:17
    wijo
    Poziom 13  

Pracuję na Debianie 7.6.0.
    Nie mam wyjścia- zainstaluję starą wersję i zaprojektuję płytki od nowa .
    Dziękuję za zainteresowanie.

• #1477 31 Sty 2015 19:20
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Chivo napisał:
    Zmieniłem plik kicad.bat ale to nie pomogło.

Ścieżkę masz dobrą, ale pewnie instalator nie posiada już bibliotek Legacy, czyli nie instaluje w ogóle plików *.MOD.
    Zatem masz kilka możliwości:
    - Zainstalować z jakiegoś starszego instalatora program i zarchiwizować sobie gdzieś pliki *.MOD, potem usnąć program, i zainstalować ponownie nową wersję oraz dokopiować te pliki. Jednak trzymanie się starszych wersji bibliotek jest obecnie drogą bez przyszłości bo wsparcie kiedyś i tak wygaśnie.
    - Rozpocząć korzystanie z bibliotek zdalnych z GitHub-a, choć do tego trzeba mieć w miarę rozsądne łącze Internetowe (najlepiej stałe) by praca była nie była koszmarem. Domyślną zawartość tabeli bibliotek można łatwo przestawić kopiując odpowiedni plik 'fp-lib-table' z folderu 'template'. Chyba, że masz już go odpowiednio spersonalizowany to tylko żmudna edycja.

Możesz też skorzystać z mojego instalatora dostępnego z http://kicad-centrum.pl/do-pobrania/wersje-testowe Właśnie dziś go nieco zaktualizowałem. Instaluje on nie tylko pliki Legacy, ale także i Pretty pobrane z GitHub-a.

wijo napisał:
    Czy jest jeszcze nadzieja?

W sensie kompilacji, owszem. Trzeba pobrać źródła wxWidgets, skompilować z tymi opcjami:
    Code:
    ../configure --enable-unicode --enable-webview --with-opengl

Potem ponownie wrócić do kompilacji KiCad-a

• #1478 31 Sty 2015 20:08
    Christophorus
    Poziom 41  

Christophorus napisał:
    @ wijo
    Dziś raz jeszcze pobrałem KiCada z jego strony domowej i główny plik uruchamiający ten program jest uszkodzony. Trzeba poszukać innego źródła do pobrania tej wersji KiCada lub pobrać nowszą wersję.
    Ale ze mnie gapa. Po rozpakowaniu pobranego archiwum nie zauważyłem, że jest dwa pliki KiCad. Klikałem na tym niewłaściwym pliku (162 bajty) i program się nie uruchamiał. Właściwy plik uruchamiający KiCada ma 7,4MB. Obrazek poniżej. Mimo to jeśli KiCad w wersji 2013.07.07 nie działa spróbuj go uruchomić z konsoli. Wówczas jeśli będzie brakowało np. biblioteki w systemie to powinna pojawić się odpowiednia informacja w konsoli.

• #1479 31 Sty 2015 21:38
    wijo
    Poziom 13  

Christophorus napisał:
    Mimo to jeśli KiCad w wersji 2013.07.07 nie działa spróbuj go uruchomić z konsoli. Wówczas jeśli będzie brakowało np. biblioteki w systemie to powinna pojawić się odpowiednia informacja w konsoli.

Code:
    wik@debian:~/Programy/kicad/bin$ ./kicad

./kicad: /lib/i386-linux-gnu/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.15' not found (required by ./kicad)
    wik@debian:~/Programy/kicad/bin$

• Sklep HeluKabel
  • #1480 31 Sty 2015 23:45
    Christophorus
    Poziom 41  

Wygląda na to iż brakuje w systemie biblioteki libc.so.6 z pakietu glibc 2.15. Zainstalowanie tego pakietu odpowiedniego do posiadanej dystrybucji Linuxa, powinno pozwolić na uruchomienie KiCada.

• #1481 01 Lut 2015 08:32
    Chivo
    Poziom 22  

Do ZbeeGin:

Wielkie dzięki. Korzystam z Twojego instalatora. Dlaczego z KiCadem dzieją się takie jaja. Przez to wszystko użytkownicy zniechęcają się do niego.

Pozdrawiam

• #1482 01 Lut 2015 12:21
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Chivo napisał:
    Dlaczego z KiCadem dzieją się takie jaja. Przez to wszystko użytkownicy zniechęcają się do niego.

Cóż, "nawet papier toaletowy musi się rozwijać". KiCad też się rozwija. Pech chciał by ten rozwój prowadzony był wielotorowo: zmiany w systemie bibliotek footprintów, reedycja bibliotek symboli, nowe podejście do dokumentacji, nowy framework (OpenGL/Cairo), przejście na modułowość (KIFACE)...
    https://www.orson.net.pl/pub/kicad/roadmap/md_road-map.html

W sumie, jeślibyśmy nie podsuwali Wam wersji testowych to nie byłoby tyle zamieszania. Z drugiej jednak strony nie wiedzielibyście, co i jak się dzieje. Dlatego z dwojga złego lepiej pokazywać zmiany - zwłaszcza te na lepsze - by nie było większego zaskoczenia po tak długiej ciszy w wydawaniu wersji stabilnych.

Co do użytkowników. Ileś odejdzie bo nie zaakceptuje zmian, a iluś przybędzie bo zacznie widzieć, iż idzie jednak ku lepszemu.

• #1483 02 Lut 2015 16:39
    TWl
    Poziom 19  

ZbeeGin napisał:

Cóż, "nawet papier toaletowy musi się rozwijać". KiCad też się rozwija.

Jeśli ktoś szuka programu, który się nie rozwija, to kilka na rynku już jest, w tym jeden całkiem popularny na forum Elektrody.

Cytat:

W sumie, jeślibyśmy nie podsuwali Wam wersji testowych to nie byłoby tyle zamieszania.

Nikt nie zmusza do korzystania z najnowszych testowych wersji. Ponadto, zamiast wylewać swoje żale na forach, proponuję napisać blueprint (max 1-2 strony A4) i wysłać na listę developerską Kicada. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czego oczekują użytkownicy.

Cytat:

Dlatego z dwojga złego lepiej pokazywać zmiany - zwłaszcza te na lepsze - by nie było większego zaskoczenia po tak długiej ciszy w wydawaniu wersji stabilnych.

Po prostu nie mieliśmy dość rąk do pracy żeby takie wersje produkować i jednocześnie mieć czas na dodawanie nowych funkcji. Po niedawnych zmianach w managemencie projektu, powrót do stabilinych wydań jest znowu priorytetem. Nowa stabilna wersja planowana jest w połowie tego roku.

Po stabilnym releasie w planach:
    - port całości eeschema i pcbnew do OpenGL/Cairo.
    - nowy format plików/bibliotek schematowych (m. in pozwalający na cache'owanie symboli razem ze schematem).
    - wybór footprintów w trakcie rysowania schematu.
    - uproszczona aktualizacja PCB/backannotacja schematów.

Pozdr,
    twl

PS. Zgadzam się z tym, że używanie zmiennych środowiskowych (KISYSMOD) to nie jest najlepszy sposób zarządzania bibliotekami.

• #1484 09 Lut 2015 21:14
    arturromarr
    Poziom 17  

Mam pytanko czy da się sensowniej zrobić ścięty pad niż z połączania dwóch?
    Chodzi mi o to że maska będzie inna niż sam pad.
    [/img]

• #1485 10 Lut 2015 09:33
    atom1477
    Poziom 43  

Najprościej to pady zostawić tak jak narysowałeś, ale wyłączyć dla nich soldermaskę.
    A potem tą solodermaskę narysować ręcznie tak jak te pady (z tym że trochę większą).

• #1486 13 Lut 2015 11:14
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Od której wersji dostępny jest dynamiczny routing?

Link

Ostatnia dostępna wersja instalacyjna (testing) wg:

http://kicad.nosoftware.cz/

to: 2015.01.17

Zakładam, że dynamiczny routing jest w tej wersji obecny i gotowy do testów.

• #1487 13 Lut 2015 20:25
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Obejrzałem sobie film z dynamicznym routingiem, wygląda efektownie. Pomyślałem, wow, wygląda efektownie, sporo poprawiono.

Pobrałem i zainstalowałem najnowszą wersję testową:

http://kicad.nosoftware.cz/windows/KiCad_testing-2015.01.17-BZR5376_Win_full_version.exe

W trybie open GL wszystko działa jak na filmie. Imponujące.

Jednak po wyłączeniu trybu Open GL pojawiają się stare i zniechęcające zachowania programu.

Uruchomiłem, prowadzę ścieżkę. Wyrównuję, dwa segmenty. Łączą się w jeden.
    Przesuwam ten, który sprawiał wrażenie, jakoby stał się całością.

Co widzę? Zero progresu. Bezsensowny komunikat:

I zabawa w nikomu nie potrzebne klikanie...

Dalej patrzę.

Przesuwam segment w lewo.

I widzę znane ze starych wersji szopki. Dlaczego dolna część segmentu nie dołączyła do segmentu górnego, gdy oba segmenty spotkały się w jednej linii?
    Na co komu taka "S"-ka?

Sprawdzam dalej. Ciągnę segment w dół.

Znowu szopki. Dlaczego program pozwala przeciągnąć segment poza czerwoną linię? Czy autorzy KiCad-a widzą sens w takiej "X" ścieżce? Ja, szczerze mówiąc nie bardzo.

Dynamiczny routing w Open GL działa rewelacyjnie. Poprawia zachowanie się routera / jest łatą na prymitywne zachowanie się KiCad-a w trybie pasywnym.

• #1488 14 Lut 2015 07:59
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Mariusz. Zaloguj się na platformę Lauchpad, tam wyszukaj projekt KiCad EDA Software Suite (na skróty: https://launchpad.net/kicad ). Na głównej stronie jest odnośnik "Bugs". Wypełnił zgłoszenie błędu i czekaj, aż któryś z deweloperów się do tego ustosunkuje.

Z tego co widzę, to musisz wypełnić dwa zgłoszenia:
    - jedno z wartością "Importance" typu "Wishlist" dla automatycznego usuwania wspóliniowych segmentów.
    - jedno z domyślną wartością "Undecided" dla błędnego przeciągania ścieżek z zachowaniem ich nachylenia.

Myślę, że jest to w wiele lepsza droga do pozbycia się tych irytujących Ciebie błędów niż wylewanie żalów na forum elektroda.pl

Zrób to nie tylko dla siebie i ale także dla innych użytkowników.

• #1490 14 Lut 2015 12:22
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Status "Importance" nie jest aż taki ważny. Grupa deweloperska sama go ustawi na podstawie opisu problemu.

• #1491 15 Lut 2015 15:48
    MES Mariusz
    Poziom 36  

W takim razie teraz proszę o wasze wsparcie (bo developer zauważył temat).

https://bugs.launchpad.net/kicad/+bug/1421920

Ja założyłem temat. Teraz proszę o wasze poparcie, że wypadałoby owo zachowanie KiCad-a poprawić. Żadne szanujące się narzędzie nie pozwoliłoby sobie na tak bezsensowne ciągnięcie segmentów.

Dziękuję.

PS. Co do drugiego tematu, również widzę, że jeden z użytkowników potwierdził:
    https://bugs.launchpad.net/kicad/+bug/1421917

Również proszę o Wasze poparcie.

• #1492 15 Lut 2015 17:14
    rafalrfq
    Poziom 6  

Mam pytanie co do drukowania tych płytek. Jak już mam narysowane połączenia ścieżek na warstwie dolnej i dodane strefy( na warstwie górnej???) i dam Drukuj->Podgląd-> Górna to pojawia mi się cały czarny prostokąt i tylko otwory widać co robię źle? ;D

• #1493 17 Lut 2015 16:19
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Nie do końca wiem jak to jest z tym "starym" i "nowym" silnikiem:

https://bugs.launchpad.net/kicad/+bug/1421920

Cytat:
    *This* is all it takes to make routing uncomfortable for you?

Anyway, it *is* fixed. The new GAL engine doesn't do this, and the old engine is to be scrapped when the new one is complete, AFAIK. You're complaining about a quirk that's not even really a bug in some old code that's not going to exist for very long anyway.

Znaczy się, że mamy jakiś etap przejściowy i niedługo stary silnik zniknie całkowicie?

Czy "nowym silnikiem" jest ten dynamiczny router / tryb Open GL ?

Dodano po 4 [minuty]:

Co do tego:

https://bugs.launchpad.net/kicad/+bug/1421917

Jeśli używam 2015-01-16 BZR 5376:

http://kicad.nosoftware.cz/windows/KiCad_testing-2015.01.17-BZR5376_Win_full_version.exe

To na jakim to jest silniku? Zostało to rozwiązane, czy nie zostało (bo ja u siebie nie zauważyłem efektów rozwiązania problemu.

• #1494 17 Lut 2015 17:45
    TWl
    Poziom 19  

MES Mariusz napisał:

Znaczy się, że mamy jakiś etap przejściowy i niedługo stary silnik zniknie całkowicie?

Czy "nowym silnikiem" jest ten dynamiczny router / tryb Open GL ?

A sądzisz, że piszemy nowy silnik po to, żeby nie zastępować nim starego?

Cytat:

To na jakim to jest silniku? Zostało to rozwiązane, czy nie zostało (bo ja u siebie nie zauważyłem efektów rozwiązania problemu.

Wszystkie wersje od 4874 (maj 2014) mają interaktywny routing. Po prostu włącz tryb OpenGL zamiast narzekać, że stary router nie draguje ścieżek tak jak sobie życzysz. Możesz również poprawić problem i wysłać patcha, do czego gorąco zachęcam!

Pozdr,
    TWl

• #1495 17 Lut 2015 17:59
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Ad. 1. Zabrzmiało jakby KiCad nie miał w przyszłości obsługiwać trybu pasywnego (co wcale nie musi być złe).

Ad. 2. Layouter nie zawsze jest koderem. Koder nie zawsze jest layouterem.

• #1496 17 Lut 2015 19:03
    TWl
    Poziom 19  

MES Mariusz napisał:
    Ad. 1. Zabrzmiało jakby KiCad nie miał w przyszłości obsługiwać trybu pasywnego (co wcale nie musi być złe).

Nie wiem co to tryb pasywny, ale domyślam się, że chodzi o brak rozpychania ścieżek. Zatem w trybie OpenGL, po włączeniu routera: prawy przycisk myszy -> preferences (albo klawisz E) -> mode: highlight collisions.

Cytat:

To niech nie pisze, że coś jest "obrzydliwe" (vide Twój bug report) zwłaszcza gdy dostaje to za darmo.

TWl

• #1497 17 Lut 2015 19:50
    ZbeeGin
    Poziom 38  

TWl napisał:
    MES Mariusz napisał:

To niech nie pisze, że coś jest "obrzydliwe" (vide Twój bug report) zwłaszcza gdy dostaje to za darmo.

Myślę, że naprawa przeciągania doprowadzającego do powstawania ścieżek krzyżowych, nawet w przypadku renderowania bez wspomagania, byłaby dość prosta. Nie znam kodu, ale wydaje mi się, że przy przeciąganiu ścieżki z zachowaniem nachylenia jest brana pod uwagę bezwzględna jej długość. Stąd przeciąganie można prowadzić dalej niż powinno się je prowadzić.
    Zatem wystarczyłoby usunąć funkcję zwracającą wartość bezwzgędną lub przekonstruować obliczenia by wartości ujemne tez się pojawiały i dodać prosty if(_segment_lenght_ <= 0) don't_try_to_move_forward.

Co do drugiego raportu zgłoszonego przez Mariusza to uważam, że nie jest aż taki zasadny. Można poświęcić parę sekund na ruch myszą i uruchomienie czyszczenia ścieżek w razie potrzeby. Można tez przecież nauczyć się, by wiedząc o tych ograniczeniach wcześniej usuwać takie fragmenty i poprowadzić tak złamany segment na nowo.

---edit---

Czy to przypadkiem nie jest tutaj: dragsegm.cpp, l:357

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #1498 17 Lut 2015 20:00
    MES Mariusz
    Poziom 36  

TWl napisał:
    Nie wiem co to tryb pasywny, ale domyślam się, że chodzi o brak rozpychania ścieżek. Zatem w trybie OpenGL, po włączeniu routera: prawy przycisk myszy -> preferences (albo klawisz E) -> mode: highlight collisions.

Racja. Tu argumenty mi się wyczerpały. Jeśli OpenGL ma zastąpić domyślny router, to rzeczywiście nabiera to głębszego (w moim przekonaniu) sensu. Myślałem, że domyślnym roterem na zawsze ma być ten obecny, a OpenGL tylko "ficzerem". Wówczas na prawdę warto byłoby poprawić wskazane przeze mnie, laurkowate zachowania routera.

Cytat:

TWl

Mądry developer ceni sobie / szanuje / (z korzyścią) korzysta z rad profesjonalistów, godzinami w korporacjach ślęczących nad layoutami (ma świadomość, że "pierdoła" z punktu widzenia developera może mieć kolosalne znaczenie dla "layouterowca"). Ma świadomość, że, ów layouterowiec najprawdopodobniej zupełnie nie zna się na programowaniu. Gdyby było inaczej, pewnie pracowałby w korporacji zajmującej się pisaniem softów i z większym prawdopodobieństwem byłby zaangażowany we wspieranie być może open source-owej platformy środowiska, w którym koduje.

Konstruktywna krytyka też może wyglądać jak "szpila". Tylko cel inny...

Dodano po 4 [minuty]:

ZbeeGin napisał:
    Co do drugiego raportu zgłoszonego przez Mariusza to uważam, że nie jest aż taki zasadny. Można poświęcić parę sekund na ruch myszą i uruchomienie czyszczenia ścieżek w razie potrzeby. Można tez przecież nauczyć się, by wiedząc o tych ograniczeniach wcześniej usuwać takie fragmenty i poprowadzić tak złamany segment na nowo.

A jaki problem w wywołaniu funkcji czyszczenia przelotek (skoro jest dostępna i gotowa do wykorzystania) po każdym położeniu segmentu? Nie wydaje mi się, by takie wywołanie funkcji miało znacząco obciążyć soft. Layouter aż tak szybko nie klika kolejnych segmentów... Nawet doświadczony. Być może nie powinien korzystać z tego autorouter, choć ten, wykonuje zapewne milion innych obliczeń, i idzie mu nieźle.

• #1499 17 Lut 2015 20:14
    ZbeeGin
    Poziom 38  

MES Mariusz napisał:
    A jaki problem w wywołaniu funkcji czyszczenia przelotek (skoro jest dostępna i gotowa do wykorzystania) po każdym położeniu segmentu?

Bo to będzie jednak zajmować cenny czas. Wydaje ci się, że silnik po prowadzeniu jakiegoś segmentu ma sporo czasu. Jestem pewien, że tak nie jest. Przecież musi dodać nowy segment do listy obiektów na PCB (lista/listy jedno albo dwukierunkowa/e, oczywiście na wskaźnikach), na nowo przerysować nowy segment albo cały viewport (fragment widoczny na ekranie) co wymaga rzeszy kalkulacji przygotowawczych przy usuwaniu elementów wtedy niewidocznych i samego wypełniania krzywizn ścieżek.

Poza tym trasując ścieżki z sieci GND, często rysujesz krótką ścieżkę od padu i stawiasz przelotkę, bo wiesz, że na innej warstwie będziesz miał strefę GND albo ground plane. Uruchomienie procesu czyszczenia wszystkiego po każdej operacji trasowania będzie takie przyszłościowe ścieżki przecież na bieżąco usuwać!

Mariusz. Nie tędy droga do rozwiązania tego typu niedogodności.

• #1500 17 Lut 2015 20:18
    MES Mariusz
    Poziom 36  

PS. Jako ciekawostkę dorzucę tylko, że deweloperzy DesignSparka również wykazują olbrzymi opór przed jakimikolwiek zmianami. Tylko, że oni są jakby trochę bardziej "usprawiedliwieni" ;-). Oferują wersję darmową do zastosowań komercyjnych, ale bazują na innym i to komercyjnym sofcie, od którego są uzależnieni (więc jak przypuszczam, za bardzo nie wolno im się rozwinąć -> tu link do dyskusji).

W KiCadzie, jeśli dobrze rozumiem OpenSource, takich ograniczeń nie ma. Można wszystko. Zgaduję, że nikt na karku nie siedzi i nie dyktuje "nie wolno się wam za bardzo rozwinąć".

Upatrywałbym tu przewagi nad np. DesignSparkiem. Wydaje mi się, że warto taką przewagę wykorzystywać :-)