Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 03 Mar 2015 17:40 451271 2897
Texa Poland
    ZbeeGin
    Level 39  
    Kamil 1 wrote:
    Rozumiem, że nowym standardem bibliotek fotoprintów jest standard KiCAD, czyli foldery .pretty?

Nie da się ukryć, że tak. Obecnie nie można już w nowych wersjach zapisywać starych plików .MOD.

Kamil 1 wrote:
    Jeśli tak to jak przekonwertować bibliotekę legacy (.mod) do standardu KiCAD (.pretty)?

To jest bardzo proste. Instalujesz/kompilujesz w miarę świeżą wersję programu KiCad. Tam najpierw dopisujesz swoją starą bibliotekę .MOD do Tabeli Bibliotek jeśli jej tam nie ma, uruchamiasz ModEdit, wykonujesz jakąkolwiek zmianę w bibliotece - tylko po to by pojawiła się możliwość jej zapisania, i zapisujesz bibliotekę. ModEdit nie zapisuje już plików Legacy .MOD i sam zaproponuje przekonwertowanie starego pliku .MOD na poszczególne pliki .kicad_mod oraz umieści w wybranym przez Ciebie folderze .pretty.
    Oczywiście jak będziesz chciał jej używać to dopisujesz ją do Tabeli Bibliotek i kasujesz linię odnoszącą się do starej jej wersji.
    To wszystko.

Z uwagi na częste pytania w sprawie nowych bibliotek powstał artykuł na stronie P.C.K.

---

Przy okazji. Właśnie zaktualizowałem swój instalator do dzisiejszego wydania. Powodem aktualizacji było dołączenie nowych funkcji do routera w trybie OpenGL pokazanych na tym filmie:

Plik instalatora jest już dostępny do pobrania, jeśli ktoś chciałby przetestować.
  • Texa Poland
    Dexter77
    Level 28  
    Szybkie pytanko. Czy da się w nowym Kicadzie (a może też jest w starym tj 07.07.2013) zrobić połączenie padu i ścieżki typu "łezka" ?
    ZbeeGin
    Level 39  
    Moim skromnym zdaniem da się zrobić "teradropsy". Wystarczy wyłączyć funkcję usuwania starych śladów ścieżek oraz tryb ortagonalny przy ich rysowaniu i dorysować po dwie ukośne ściezki od pola lutowniczego do ścieżki.
    Oczywiście potem należy uważać na polecenie sprzątania PCB, które przy domyślnych ustawieniach te ścieżki by usunęło.

Automatycznych "teardropsów" PCBnew niestety nie rysuje. Zresztą w takim Altium Designer ta funkcja też pojawiła się dość niedawno - chyba w edycji Winter 08. Jeśli takie udogodnienie miałoby się pojawić w programie KiCad, to na pewno nie w lipcowej wersji stabilnej.

Jeśli chcesz to możesz wypełnić raport o błędzie na Bug Trackerze i oznaczyć jako Wishlist.
  • Texa Poland
    MES Mariusz
    Level 36  
    Należy jeszcze z łapacza cyny usunąć soldermaskę, w przeciwnym razie nie zadziała / nie będzie miało sensu.
    Dexter77
    Level 28  
    Dzięki za podpowiedź. Miałem nadzieję na "coś automatycznego". Przy dużej ilości punktów to prawie drugie tyle roboty ;)
    7 lat to już kawał czasu....
    Szumlus
    Level 17  
    Nie rozumiem niektórych użytkowników z forum.
    Dostajecie program za darmo, nawet reklam w nim nie ma, jet możliwość sugerowania kierunku rozwoju, nawet chyba dostania się do deverlopment team'u jakby bardzo ktoś chciał i mógł coś wnieść w rozwój, a tu samo marudzenie.
    Jak czegoś nie ma to zamiast narzekać trzeba napisać kod - będzie szybciej i bez marudzenia ;]

Ps. No faktycznie program jest do d**y bo kawy mi rano nie zaparzył, śniadania do wyrka nie podał...a no i horoskopu online też oczywiście brak ;/

Pozdrawiam,
    Marcin
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam.

Widzę, że KiCad umożliwia eksport do IDF.
    Fajna sprawa, bo zrobienie parta płytki PCB to sekunda (IDF pozwala się zaimportować przez dowolny program CAD (Solidworks, DesignSpark Mechanical i inne). Niektóre programy EDA do IDF zapisują również komponenty, widzę, że w KiCad eksportowana jest sama PCB + owiert:

Jeśli jest inaczej, chętnie się dowiem.

Jeśli w danych IDF znajdują się również komponenty (nawet prymitywy) można je później wymienić na lepsze (tu trochę o tym pisałem).
    Dexter77
    Level 28  
    Szumlus wrote:
    Nie rozumiem niektórych użytkowników z forum.
    Dostajecie program za darmo, nawet reklam w nim nie ma, jet możliwość sugerowania kierunku rozwoju, nawet chyba dostania się do deverlopment team'u jakby bardzo ktoś chciał i mógł coś wnieść w rozwój, a tu samo marudzenie.
    Jak czegoś nie ma to zamiast narzekać trzeba napisać kod - będzie szybciej i bez marudzenia ;]

Ps. No faktycznie program jest do d**y bo kawy mi rano nie zaparzył, śniadania do wyrka nie podał...a no i horoskopu online też oczywiście brak ;/

Pozdrawiam,
    Marcin

Jeżeli odnosisz się do mojego postu, to nigdzie w nim nie narzekam. Zapytałem tylko czy istnieje pewna funkcjonalność. Nie istnieje, więc wyraziłem swój smutek z tego powodu. KiCada używam conajmniej od dwóch lat i sobie chwalę. Zrobiłem kilka płytek na szybko, zrobiłem duży projekt "komercyjny" i uważam że obecnie jest to najlepszy program. Spróbowałem innych płatnych i w żadnym nie było mi tak wygodnie jak w KiCadzie. Opanowałem klawiszologie, przystosowałem swoją myszkę z makrami i naprawdę można wymiatać..

Jeżeli chodzi o wkład w projekt, to nie każdy potrafi pisać programy. Tu też leży główna przyczyna małej popularności KiCada, żeby skorzystać z nowej wersji trzeba samemu skompilować. Kiedyś spróbowałem, cały dzień zmarnowałem i nic z tego nie wyszło. Na szczęście są użytkownicy którzy poświęcili swój czas i zrobili to dla innych, co oczywiście nie gwarantuje że taka wersja zadziała u każdego.
    Szumlus
    Level 17  
    Pisałem ogólnie nie tyczyło się to akurat tylko kolegi wypowiedzi ;]

Tu akurat kolega ma rację nie wszyscy potrafią programować, mój poziom też prawdopodobnie jest za niski aby coś samemu napisać do KiCad ;]

Co do kompilacji to też nie jest to takie strasznie trudne w erze win builder'a, choć bywa irytujące w przypadku błędów - sam doświadczyłem.

Po względnym opanowaniu KiCad jest bardzo przyjemnym narzędziem, mnie osobiście bardziej przypadł do gustu niż Eagle.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Powiedzcie mi proszę (jeśli mogę zapytać) jak ma się w KiCadzie sprawa budowania modeli 3D z użyciem modeli dostępnych np. na http://www.3dcontentcentral.com/ lub http://tracepartsonline.net/ ?

Wiadomo, że dla SolidWorksa istnieje specjalizowane narzędzie (Circuit Works), które na podstawie IDF wygenerowanego z jakiegoś programu EDA buduje 3D model (nasze decale w bibliotece CAM muszą mieć identyczny origin jak nasze biblioteki 3D.

Ostatnio wpadłem na pomysł, by pominąć proces CircuitWorksa i wykorzystać pliki IDF (w większości EDA zawierają one PCB wraz z komponentami). Każdy chyba CAD potrafi otworzyć dane IDF i wyświetlić płytkę z owiertem i komponentami. Teraz już tylko wystarczyłoby wymienić komponenty (primitives, czyli wyciągnięcia na wysokość), rzeczywistymi komponentami.

Okazało się jednak, że nie jest to możliwe - tu więcej szczegółów, gdyby kogoś to interesowało:

https://forum.solidworks.com/message/483703#483703

Tu jeszcze o konwertowaniu parta do assembly (w SW zamiana komponentów możliwa jest wyłącznie w assembly, nie w parcie):

https://forum.solidworks.com/message/483547#483547

Niestety wyszło na to, że dane IDF nie nadają się to budowania modeli 3D, gdyż komponenty tworzone podczas importu IDF do jakiegoś CAD, po pierwsze nie mają originów zgodnych z komponentami na PCB (decalami PCB elementów), a w dodatku... wszystkie komponenty 3D w tak powstałym złożeniu położone są na tej samej współrzędnej (0,0) więc ich zastępowanie rzeczywistymi komponentami nie ma sensu (wszystkie komponenty po podmianie zostaną włożone na współrzędnych (0,0).

To że po zaimportowaniu IDF do programu CAD widzimy PCB z poprawnie rozłożonymi wyciągnięciami (prymitywami), zrealizowane jest ustawieniem originu w każdym z prymitywów w taki sposób, by na złożeniu, gdy wszystkie komponenty położy się w początku układów współrzędnych (0,0) sprawiają wrażenie, że są poprawnie rozłożone na PCB.

Pytanie moje jest takie - jak ma się sprawa w KiCad jeśli chodzi o możliwość zbudowania modelu 3D z komponentów możliwych do pobrania na stronach takich jak http://www.3dcontentcentral.com/ lub http://tracepartsonline.net/
    Szumlus
    Level 17  
    Kolego da się sam tak robiłem ;]

Trzeba sobie pobrać model 3d w formacie który łyknie Wings3D lub Blender w razie potrzeby skalujemy dodajemy materiały aby ładnie wyglądało i eksportujemy do formatu KiCad.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Szumlus wrote:
    Trzeba sobie pobrać model 3d w formacie który łyknie Wings3D lub Blender w razie potrzeby skalujemy dodajemy materiały aby ładnie wyglądało i eksportujemy do formatu KiCad.

Blender to nie jest czasem renderowanie grafiki 2D? Dla jasności - osobiście mam na myśli bryłę 3D, którą możesz sobie poobracać, pomierzyć wszystkie interesujące cię odległości, dystanse itp. itd. Świetnie do tego nadaje się SolidWorks z CircuitWorks w pakiecie. Muszę doczytać o modelowaniu 3D z KiCadzie (w jaki sposób / na jakiej zasadzie wspiera modelowanie 3D). Ktoś ma ciekawe linki na ten temat, to może dobra okazja by wrzucić.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Prostsze pytanie :-) Kopiowanie elementów dodawanych w edytorze bibliotek schematowych.

Czy tworząc symbol schematowy, po wstawieniu tekstu, możemy ten tekst skopiować i powielić, czy też jesteśmy zmuszeni użyć n razy narzędzia dodaj tekst?

User removed account
    User removed account  
    Adix3
    Level 13  
    Która warstwa w nowym KiCADzie (2015) to warstwa krawędzi PCB? Bo teraz zamiast opisów warstw są jakieś skróty i nie wiem którą wybrać...

I czy da się zrobić "puste" strefy? Chodzi o to, że wypełniam całą płytkę strefą połączoną z GND. Problem w tym, że w niektórych miejscach zostawia mi dziury, bo tam nie dochodzi masa. A chciałbym aby te miejsca też były wypełnione z tym, że nie połączone z niczym. Da się to zrobić?
    ZbeeGin
    Level 39  
    Adix3 wrote:
    Która warstwa w nowym KiCADzie (2015) to warstwa krawędzi PCB? Bo teraz zamiast opisów warstw są jakieś skróty i nie wiem którą wybrać...

Warstwa krawędzi płytki to Edge.Cuts.

Adix3 wrote:
    I czy da się zrobić "puste" strefy? Chodzi o to, że wypełniam całą płytkę strefą połączoną z GND. Problem w tym, że w niektórych miejscach zostawia mi dziury, bo tam nie dochodzi masa. A chciałbym aby te miejsca też były wypełnione z tym, że nie połączone z niczym. Da się to zrobić?

Nie da się tego zrobić na warstwach sygnałowych. Z punktu widzenia poprawności takiego obwodu drukowanego takich samotnych i bezpotencjałowych stref wypełnień się nie stosuje. Potem wychodzą różne "kwiatki" przez takie sterfy, w szczególności większa wrażliwość urządzenia na zakłócenia.

Najlepiej zrobisz jak poprowadzisz do tych miejsc cokolwiek, co jest połączone z siecią GND. Jeśli nie masz takiej możliwości to lepiej zapomnij o utworzeniu takich problematycznych później stref.
    Szumlus
    Level 17  
    Blender to potężne narzędzie do modelowania 3D , animacje hi-poly sculpting możliwości porównywalne z 3ds max lub Maya. Wings 3D przy nim to płotka.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Update components.

Jak wygląda w przypadku KiCAD-a proces aktualizacji komponentów na PCB po aktualizacji komponentu w bibliotece?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w waszej bibliotece komponentów wszystkie komponenty THT mają swój origin na pierwszym pinie THT. Pewnego dnia przychodzi z góry decyzja, że komponenty w bibliotece mają być zgodne z IPC. Cóż. Trzeba zmienić originy wszystkich komponentów tak, by znajdował się on dokładnie w środku komponentu.

Zmieniłeś komponenty. Z jakiegoś powodu musisz otworzyć starszy projekt i zrobić update komponentów. W efekcie aktualizacji komponentów, komponenty THT na PCB zostają przesunięte (ponieważ zmienił się origin komponentów THT).

Łatwo zauważyć, że podczas update komponentów przydałaby się opcja do zaznaczenia:

"Zablokuj komponent na obecnych padach, i ewentualnie zmień koordynaty x,y komponentu w projekcie PCB" / "Keep item position based on current pinout position and change item origin placement in PCB design (if old part origin and new part origin is different)".

Czy temat jest w jakiś sposób "zaopiekowany" / rozwiązany w KiCAD ?

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Inny temat.

Utworzyłem nowy footprint pcb.
    Następnie Plik -> Zapisz footprint w nowej bibliotece.
    Zapisało. Sprawdziłem.

Jest folder new.pretty, w środku ma PSA05-11.kicad_mod.

Chcę opuścić edytor footprintów. Klikam zapisz i wyjdź.

I widzę:

Hmm. Domyślam się, że może trzeba wybrać aktywną bibliotekę.

Niestety nie ma jej na liście, nie można też wskazać pliku na dysku.

Prośba o podpowiedź co dalej.

Dodano po 3 [minuty]:

Dla pewności, coby nie utracić pracy wybieram pierwszą bibliotekę z brzegu i co widzę?

ZbeeGin
    Level 39  
    MES Mariusz wrote:
    Czy temat jest w jakiś sposób "zaopiekowany" / rozwiązany w KiCAD ?

Generalnie jak zmieniłeś origin w footprincie to przy aktualizacji do nowszej wersji zostanie on przesunięty w takim stopniu w jakim przesunięto punkt zaczepienia. Trudno wymagać od programu, by analizował jakie zmiany zostały poczynione w footprincie i przeliczał sobie wszystko - z czego przesunięcie byłoby najprostsze do obliczenia. Jak wyobrażasz sobie sytuację, gdy dodatkowo pozmieniamy jeszcze np. orientację w przypadku obudowy TQFP?
    Projektant musi być świadomy tego co robi i być przygotowany na to, że niektóre zmiany mogą doprowadzić do "rozjechania" się projektu.
    Jeszcze nie widziałem w żadnym z używanych dotąd programów EDA - również tych wiodących - takiej opcji. Więc trudno byłoby w KiCad-dzie realizować takie fantasmagorie niektórych użytkowników.

MES Mariusz wrote:
    Chcę opuścić edytor footprintów. Klikam zapisz i wyjdź.
    I widzę: [obrazek]

I w pewnym sensie edytor ma rację, bo skoro nie ma wybranej biblioteki roboczej, to co ma zapisać?

MES Mariusz wrote:
    Hmm. Domyślam się, że może trzeba wybrać aktywną bibliotekę.
    Niestety nie ma jej na liście, nie można też wskazać pliku na dysku.
    [obrazek]
    Prośba o podpowiedź co dalej.

Temat co zrobić z bibliotekami - nie tylko Pretty - i jak je dodać do Tabeli Bibliotek przewijał się przez ten wątek już kilka razy. Jak widać ilość podstron wątku skutecznie odstrasza od jego przeglądania wstecz.
    Staram się nieco uporządkować całość dotyczącą Tabel Bibliotek i można już co nieco o tym przeczytać pod tym adresem: http://kicad-centrum.pl/biblioteki/konfiguracja-fp-lib-table
    Brakuje w tym opisie typowej "łopatologii" gdyż nie o prowadzenie za rączkę Mi w tym opisie chodziło.

MES Mariusz wrote:
    Dla pewności, coby nie utracić pracy wybieram pierwszą bibliotekę z brzegu i co widzę?

Niestety nie podałeś zawartości zmiennych systemowych programu. Stąd możemy tylko zgadywać: błędny adres w KIGITHUB, utrata połączenia z DNS, brak sieci...

bajcik wrote:
    We wątku dla "początkujących" zadam fundamentalne teraz pytanie:
    czy użycie czegoś z biblioteki tworzy referencję czy kopię?

Eeschema - referencja.
    Pcbnew - kopia.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Hej, jakie są wasze doświadczenia z importem do edytora footprintów rysunków dxf? Bo ja właśnie mam następującą przygodę. KiCAD 2015-01-16.

Otwieram edytor footprintów, tworzę nowy footprint.

Importuję DXF z silkscreenem komponentu.

Dalej:

W efekcie otrzymuję:

Teraz chcę przesunąć blok do originu.

Przesuwają się tylko pewna liczba linii zaimportowanego dxf-a:

Pozostałych linii nie da się zaznaczyć (dlatego nie zostały przesunięte z innymi liniami).

Można jednak kursorem pojechać nad dowolną z pozostałych linii, i z użyciem skrótu M (move) można je przesunąć bez żadnego problemu.

Tyle, że takie pojedyncze przenoszenie linii mnie nie urządza.

Chcę je wszystkie zaznaczyć i przenieść w działający sposób. Jakieś pomysły?

PS. Jest w KiCAD funkcja group? (grupowanie wielu linii w jedną całość, która zaznaczy się po kliknięciu w dowolny z segmentów?)
    MES Mariusz
    Level 36  
    ZbeeGin wrote:

Eeschema - referencja.
    Pcbnew - kopia.

Hmm...

Czy to znaczy, że schematu nie otworzysz gdzie indziej, niż tylko u siebie (własne biblioteki schematowe) ?
    Jak zmienisz w bibliotece origin komponentu schematowego, to otwierając stary schemat z definicji będziesz miał wszystko poprzesuwane?
    ZbeeGin
    Level 39  
    MES Mariusz wrote:
    Czy to znaczy, że schematu nie otworzysz gdzie indziej, niż tylko u siebie (własne biblioteki schematowe) ?

Schemat otworzysz zawsze. Różnie tylko będzie on wyglądał.

1. Jeśli dostaniesz sam schemat oparty na elementach z domyślnych bibliotek, to generalnie schemat będzie wyglądał tak jak go autor narysował. Chyba, że on użyje starszej wersji stable, a ty najnowszej gdzie biblioteki w dużej mierze zostały już przerysowane na nowo.

2. Jeśli dostaniesz sam schemat oparty na elementach z domyślnych bibliotek i bibliotek autora, to schemat będzie w niektórych miejscach niekompletny - pojawią się prostokąty z pytajnikami. Program poinformuje Cię też, że nie może znaleźć pewnych bibliotek.

3. Jeśli dostaniesz sam schemat oparty na elementach z bibliotek autora, to schemat będzie bezużyteczny, bo zobaczysz tylko porty zasilania, połączenia, magistrale, etykiety, całą hierarchię, grafikę a pozostałr elementy przedstawią się jako prostokąty z pytajnikami.

4. Jeśli dostaniesz schemat tak jak wyżej, ale dodatkowo dostaniesz plik -cache.lib to jest duża szansa, że schemat będzie wyglądał tak jak go autor narysował. Możesz dodać plik -cache.lib do listy bibliotek na szczycie listy by tą szansę jeszcze zwiększyć.

5. Jeśli dostaniesz schemat jak wyżej, z plikiem -cache.lib, ale w Twoich bibliotekach będą elementy nazwane tak samo jak w bibliotekach autora to będą one miały pierwszeństwo przed tymi w -cache.lib. Schemat może wtedy wyglądać beznadziejnie. W tym przypadku zapisanie ponowne u Ciebie takiego schematu zniszczy zawartość -cache.lib.

6. Jeśli dostaniesz schemat jak wyżej, z plikiem -cache.lib oraz z bibliotekami autora ale nie dodasz ich do projektu lub nie będą dla programu widoczne, albo nie będzie ich na szczycie listy; to możesz dostać to co w punktach 3 do 5.

7. Jeśli dostaniesz taki sam zestaw jak w pkt.6 i dodasz biblioteki autora do projektu lub zadbasz o to by były widoczne i to na szczycie listy; to schemat będzie wyglądał tak jak go autor narysował.

8. Jeśli autor zadbał o to, by schemat był przenośny: stworzył projekt, dodał swoje biblioteki lub utworzył specjalną bibliotekę pod ten projekt z wykorzystanymi przez siebie elementami, i wszystko wysłał Tobie; to schemat będzie wyglądał tak jak go autor narysował.

9. Jeśli autor wysłał Ci schemat i do tego jego wydruk w PDF to w przypadku braku czytelności schematu będziesz mógł wszystkie niedociągnięcia poprawić dorysowując braki.

MES Mariusz wrote:
    Jak zmienisz w bibliotece origin komponentu schematowego, to otwierając stary schemat z definicji będziesz miał wszystko poprzesuwane?

Ponieważ wszystko odbywa się przez referencję... Tak, będzie wszystko poprzesuwane.
    michalstec
    Level 12  
    Ale w czym problem? W projekcie jest plik -cache.lib. Po usunięciu z projektu wszystkich odnośników do zewnętrznych bibliotek elementy są wczytywane z cache.lib i schemat wygląda tak jak powinien. Czy są jakieś inne komplikacje?
    ZbeeGin
    Level 39  
    michalstec wrote:
    Czy są jakieś inne komplikacje?

Kilka razy zdarzyło Mi się oglądać obce projekty gdzie plik -cache.lib był nieaktualny i nie było w nim wszystkich symboli. Dlatego nie liczyłbym w 100% na zawartość tego pliku.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Ja chyba na razie zrobię sobie przerwę w zgłębianiu tego narzędzia (mimo wielkiej chęci i tysiąca zalet KiCAD, takich jak bezproblemowe działanie w trybie portable, czyli możliwość uruchomienia w sieciach korporacyjnych bez instalacji, wieloplatformowość (tych cech próżno szukać w innych pozycjach EDA), zachęcająca (ładna) szata graficzna, dynamika / wydajność, dynamiczny tryb routingu). Przeczekam może parę wersji / parę lat, aż ustabilizuje się polityka podejścia do systemu bibliotek (wierzę, że nadejdzie taki dzień, w którym sprawy zostaną uporządkowane i ujednolicone tak w eeschema jak i pcbnew, w tym temat referencji / kopii komponentów pomiędzy edytorami a bibliotekami). Może przy okazji naprawi się import DXFów, (będzie można zaznaczyć i przenosić wszystkie segmenty) umożliwiający stworzenie własnych komponentów zawierających silkscreeny zrobione z rzutów z brył 3D (realny i estetyczny outline komponentów na silkscreenie).

A póki co zajmę się zgłębianiem kolejnych pozycji. Na początku był TraxMaker i Protel 99SE, później Mentor Graphics PADS / Logic, DesignSpark (darmowy do użytku komercyjnego jest jego niewątpliwą zaletą), Eagle. We wspomnianych poruszam się komfortowo, mogę spokojnie używać. Niby nastała kolej na KiCAD-a ale widzę, że ten będzie na mnie musiał jeszcze trochę poczekać :-)

Pozdrawiam ciepło
    Mariusz
    TWl
    Level 21  
    MES Mariusz wrote:

A póki co zajmę się zgłębianiem kolejnych pozycji. Na początku był TraxMaker i Protel 99SE, później Mentor Graphics PADS / Logic, DesignSpark (darmowy do użytku komercyjnego jest jego niewątpliwą zaletą), Eagle.

Cieszymy się, że stać Cię na zakup tych wszystkich programów :-P.

MES Mariusz wrote:

Niby nastała kolej na KiCAD-a ale widzę, że ten będzie na mnie musiał jeszcze trochę poczekać :-)

Będziemy cierpliwie czekać!

Pozdrawiam,
    Tomek