Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 09 Lis 2017 20:16 391448 2223
 • #1951 09 Lis 2017 20:16
  ZbeeGin
  Poziom 38  

  yogi009 napisał:
  Czy w związku z tą funkcjonalnością KiCad importuje także elementy biblioteczne z Eagle?

  I tak, i nie. Eeschema nie ma jeszcze w pełni zaimplementowanych różnych wtyczek. Sądzę, że będą jak tylko "odpali" się kod związany z SYM_LIB_TABLE. W Pcbnew to działa i biblioteki z obudowami można używać. Oczywiście dotyczy to tylko plików, które używają XML - zatem EAGLE 6.0 wzwyż.
  Jeśli chcesz sobie zaimportować bibliotekę z symbolami schematowymi to możesz to zrobić okrężną drogą. W EAGLE ładujesz wszystkie elementy z biblioteki na arkusz schematu i importujesz cały projekt. KiCad przetwarza ten projekt i robi bibliotekę z symbolami ze schematu. Teraz kopiujesz sobie tą bibliotekę, resztę usuwasz i masz.

  Christophorus napisał:
  Co do hitu to mam mieszane uczucia. Z jednej strony mamy darmowy program, którego Twórcy mają wysokie aspiracje. Z drugiej strony wiele funkcji rozwiązanych jest nietypowo, żeby nie powiedzieć, że wbrew logice.

  yogi009 napisał:
  cały czas odnoszę wrażenie, że Autorzy KiCad'a mają taki sam rozum jak my, tylko na odwrót

  Parafrazując pewien cytat filmowy: "Żeście sfiksowali, boście nigdy Protel-a lub OrCAD-a dla DOS nie używali" :D

  yogi009 napisał:
  Cały czas brakuje także prostego interfejsu zarządzającego projektami. Ciągle nie mogę zapisać projektu komendą [Zapisz jako...] co znakomicie ułatwiłoby wersjonowanie.

  Jestem pewien, że prędzej czy później pojawi się wersjonowanie z prawdziwego zdarzenia. Tylko najpierw trzeba całkowicie wdrożyć SWEET i nowe formaty plików.

  TWl napisał:
  Czy możecie wymienić dziwactwa interfejsu KiCada, które najbardziej Was irytują?

  Ostatnio najbardziej mnie irytuje zmiana kolorów padów THT w trybach OpnGL/Cairo. Niedawno odcień był dobry dla osób mających kolory "post-altiumowe". Został zmieniony na tryb OR (jak w Legacy) i w wyniku tego jest brązowawy.
  Druga rzecz. Chucka nie ma, ale dalej nie ma nawet minimalnych przycisków przeglądania (np. [..] ) służących do wyboru pliku biblioteki przy wstawianiu nowej pozycji do tabeli bibliotek. Trzeba wszystko wpisywać z palca albo z kreatora i to najlepiej hurtem, bo pojedynczo też się co prawda da, ale to droga przez mękę.

  atom1477 napisał:
  Być może w KiCADzie da się zaznaczać na kilka razy, za pomocą CTRL.

  Działa zaznaczanie selektywne, ale z klawiszem Shift w Pcbnew.

 • Sklep HeluKabel
 • #1952 09 Lis 2017 22:03
  yogi009
  Poziom 42  

  ZbeeGin napisał:
  "Żeście sfiksowali, boście nigdy Protel-a lub OrCAD-a dla DOS nie używali" :D


  I tu się Szanowny Kolega myli :-)

 • #1953 09 Lis 2017 22:25
  Christophorus
  Poziom 41  

  ZbeeGin napisał:
  Parafrazując pewien cytat filmowy: "Żeście sfiksowali, boście nigdy Protel-a lub OrCAD-a dla DOS nie używali"
  Też miałem pewną styczność z tymi programami.

  Wracając do KiCada może być tak jak z systemem Linux. Mamy darmowy w miarę dobry system operacyjny, a jego rozpowszechnienie na komputerach ostatnio przekroczyło zawrotną liczbę 3%. Dlaczego? System jest zauważalnie trudniejszy w obsłudze. Jak coś nie działa to można sobie "pogrzebać" w kodzie, skompilować sterownik, skonfigurować czy napisać skrypt. Do tego dochodzi pewna odmienność w obsłudze. KiCad też trochę poszedł w tym kierunku i może to nie przysporzyć mu popularności.

 • Sklep HeluKabel
 • #1954 09 Lis 2017 22:45
  TWl
  Poziom 19  

  ZbeeGin napisał:
  I tak, i nie. Eeschema nie ma jeszcze w pełni zaimplementowanych różnych wtyczek. Sądzę, że będą jak tylko "odpali" się kod związany z SYM_LIB_TABLE. W Pcbnew to działa i biblioteki z obudowami można używać. Oczywiście dotyczy to tylko plików, które używają XML - zatem EAGLE 6.0 wzwyż.

  Będzie w wersji 5.0.
  ZbeeGin napisał:
  Parafrazując pewien cytat filmowy: "Żeście sfiksowali, boście nigdy Protel-a lub OrCAD-a dla DOS nie używali" :D

  Nowsze programy wcale nie są łatwe w obsłudze. Ja np. nie jestem w stanie nauczyć się interfejsu Cadence Allegro, a założenia interfejsu Eagle'a są dla mnie totalną enigmą.
  ZbeeGin napisał:
  Ostatnio najbardziej mnie irytuje zmiana kolorów padów THT w trybach OpnGL/Cairo. Niedawno odcień był dobry dla osób mających kolory "post-altiumowe". Został zmieniony na tryb OR (jak w Legacy) i w wyniku tego jest brązowawy.

  Zmieniliśmy, bo ktoś narzekał, że poprzedni kolor nie jest taki sam jak w Legacy. Też nie lubię tego brązowego. Pady nie są renderowane w trybie OR/XOR, kolor OIDP możesz zmienić w zakładce Render->Pads.
  Christophorus napisał:
  Wracając do KiCada może być tak jak z systemem Linux (...) KiCad też trochę poszedł w tym kierunku i może to nie przysporzyć mu popularności.

  Każda zmiania w interfejsie na bardziej przyjazny (= wg standardów projektowania GUI stosowanych w popularnych programach, typu Corel/Photoshop) wywołuje opór starych użytkowników, którzy nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Poza tym, w chwili obecnej nie możemy zacząć gruntownej renowacji interfejsu - zanim to nastąpi kod 'silnika' Kicada musi być dostatecznie uporządkowany. A to zajmuje sporo czasu. Nowe GUI jest planowane na wersję 6.

  TW

 • #1955 09 Lis 2017 23:04
  Cezary_
  Poziom 16  

  Dużo używam KiCad-a, przeważnie "nocnych kompilacji" z tej racji, że w stosunku do wersji stabilnej ma wiele potrzebnych udogodnień, jak choćby wcześniej wspomniane przelotki. Kilkakrotnie też zgłaszałem błędy krytyczne, bo pomniejszych jakoś nie miałem czasu zgłosić. Ale jak już tu piszę, to wspomnę o kilku.
  Niewłaściwie działa przemieszczanie kursora klawiszami kierunkowymi (strzałkami). Po uruchomieniu programu jest ok, ale zwykle po kilku operacjach naciśnięcie klawisza strzałki (np. przy przemieszczaniu obiektu) powoduje skok kursora w jakieś dziwne miejsce. Nie udało mi się przygotować przykładu na to, by krok po kroku odtworzyć problem, ale często ten błąd występuje.
  Podobną sprawą jest przesuwanie pola roboczego (panning) przy wleczeniu obiektu w kierunku krawędzi okna. Nierzadko już po zakończeniu przemieszczania przesunięcie kursora ku krawędzi powoduje nieoczekiwane przesuwanie płytki (a żadne narzędzie nie jest wybrane).
  Z pobożnych życzeń: Pcbnew powinien sam usuwać zbędne nieciągłości ścieżki, ale czasem tego nie robi. Może warto w menu podręcznym dodać możliwość usunięcia wskazanego załamania ścieżki?
  Przydatna by dla mnie w Eeschema była możliwość niezależnego ustawienia gęstości siatki i kroku (skoku) kursora. Wygodnie bowiem jest mieć wyświetloną siatkę 0,1", a krok kursora 0,05".
  Z radością zauważyłem pojawienie się możliwości edycji elementów schematu w postaci tabeli - można szybko zmienić np. wartość grupy elementów (edycja parametrów każdego elementu z osobna jest bardzo żmudna). Jednakże by tabelę otworzyć, wszystkie elementy na schemacie muszą mieć nadane poprawne oznaczenia. Szkoda, że tych oznaczeń też nie można w widoku tabelarycznym edytować (np. podświetlając wybrany w tabeli element na schemacie). W tym celu oczywiście trzeba by uniemożliwić grupowanie niepoprawnie oznaczonych elementów. Jak sądzę, jest to tym łatwiejsze, gdyż każdy element i tak ma unikatowy desygnator (wyglądający na znacznik czasu w pliku ".sch").
  Miło by było, gdyby elementy (porty) zasilania były edytowalne. Teraz dodanie jakiegoś nowego oznaczenia zasilania wymaga dodania elementu do biblioteki "pwr.lib".
  No i moja duża zmora w Pcbnew: odwrócona oś Y. Ciężko się do tego przyzwyczaić.
  Dotarły też do mnie pogłoski, że Eechema ma być istotnie przebudowany, choć jeszcze nie w wersji 5. Gdyby schemat zawierał w sobie archiwum użytych w nim elementów, to wygoda dla mnie by była duża. A gdyby jeszcze zamiast uruchamiania osobnego edytora bibliotek i modułów można by było narysować element na arkuszu roboczym i po zaznaczeniu blokiem dodać go do biblioteki, to moje szczęście byłoby pełne. Pod tym względem niedościgłym wzorem dla mnie jest mało znany program Circad (Omniglyph) rodem z Florydy (firma Holophase). Pomijam już, że cały Circad dla Windows to jeden plik exe o rozmiarze niespełna 6MB (tak: sześć megabajtów!). Ale kto teraz tak pisze programy..?
  Tutaj pojawia się kwestia podejścia do projektowania w ogóle: rozbudowane biblioteki to świetna sprawa, jednakże poza niewielką ilością zawsze używanych elementów i symboli rzadko potrzeba użyć jakiegoś nowego elementu, który trzeba znaleźć. Osobiście często w takim momencie wolę szybko taki element samemu narysować, bo jest to dla mnie zwykle szybsze, niż przeszukanie bibliotek i upewnienie się, że symbol jest taki sam, jak w karcie katalogowej. Oczywiście - to już sprawa gustu i nawyków, ale moje doświadczenie jest takie, że w pracy zawodowej rzadko potrzebne jest więcej niż jeden (może kilka) nowych elementów w nowym projekcie. Rzecz jasna osobną sprawą są modele 3D (o ile się ich używa) - tych szybko się nie narysuje samodzielnie.
  Tyle moich uwag teraz, chętnie zapoznam się innymi opiniami.
  Pozdrawiam forowiczów.

 • #1956 09 Lis 2017 23:31
  Christophorus
  Poziom 41  

  Cezary_ napisał:
  Z radością zauważyłem pojawienie się możliwości edycji elementów schematu w postaci tabeli
  Dane z tej tabeli można by też wykorzystać do utworzenia BOM, a nie jak obecnie trzeba korzystać z pośrednictwa skryptów i dodatkowych aplikacji.

 • #1957 10 Lis 2017 07:21
  Cezary_
  Poziom 16  

  Przyznam, że nie znam sposobu na skopiowanie tej tabeli do pliku tekstowego lub excelowego. Jest takowy sposób?

 • #1958 10 Lis 2017 10:35
  yogi009
  Poziom 42  

  Christophorus napisał:
  Wracając do KiCada może być tak jak z systemem Linux. Mamy darmowy w miarę dobry system operacyjny, a jego rozpowszechnienie na komputerach ostatnio przekroczyło zawrotną liczbę 3%. Dlaczego? System jest zauważalnie trudniejszy w obsłudze.


  Może nie "trudniejszy w obsłudze", raczej ma kłopoty ze sterownikami do urządzeń, co wynika z gównianej polityki producentów sprzętu. Sam interfejs jest obecnie dziecinnie prosty, a do konsoli nie ma obowiązku zaglądać. Poza tym genialny Window$ (w domyśle 10) w ogóle nie informuje, co sobie tam w danym momencie robi. A jak mu się czasem coś nie uda, jest duży kłopot z naprawą - wiadomo - zero informacji o kodzie źródłowym.

  Wracając do KiCad'a... sądzę, że ten program był wykonany od początku w oparciu o "odwrotną mentalność" (oczywiście odwrotną z punktu widzenia użytkownika). Onegdaj próbowałem się zająć na poważnie naturalizacją pewnego dużego systemu zarządzania firmą o francuskim rodowodzie. Tam było dokładnie to samo, niby podobny zestaw funkcji, ale podejście do nich od ... drugiej strony :-) W efekcie nie mogłem dotrzeć z tym softem do użytkowników końcowych.

  I taka odwrotna filozofia przyjęta na początku implikuje późniejsze kłopoty użytkowników. Sądzę, że pomiędzy pojęciami "koder", "informatyk" i wdrożeniowiec" są jednak spore różnice i jeżeli aplikację pisze ktoś, komu się wydaje, że wie czego potrzebują klienci, mamy takie właśnie efekty. Programista napracował się do bólu, a jednak nie przemyślany algorytm prowadzi ścieżkami, które trudno odgadnąć. Coś musi być na rzeczy, skoro Eagle obsługuję w zasadzie intuicyjnie, a KiCad'a cały czas ze ściągą w ręku...

 • #1959 10 Lis 2017 21:01
  gshesiu
  Poziom 6  

  Witam. Pytanie takie mam: Czy obecnie można (lub jest to w planach) bezpośrednio z Kicad wygenerować pliki 3D płytki drukowanej dla dowolnego programu projektowania mechaniki 3D ?

 • #1960 10 Lis 2017 22:00
  Christophorus
  Poziom 41  

  TWl napisał:
  Każda zmiania w interfejsie na bardziej przyjazny (= wg standardów projektowania GUI stosowanych w popularnych programach, typu Corel/Photoshop) wywołuje opór starych użytkowników, którzy nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Poza tym, w chwili obecnej nie możemy zacząć gruntownej renowacji interfejsu - zanim to nastąpi kod 'silnika' Kicada musi być dostatecznie uporządkowany. A to zajmuje sporo czasu. Nowe GUI jest planowane na wersję 6.
  Zrozumiałe jest, że poważniejsze zmiany w GUI będą miały swoich zwolenników i przeciwników. Trudno też jednocześnie wprowadzać zmiany na wielu płaszczyznach jednocześnie, jak modyfikacja kodu "silnika" i GUI KiCada.

  Cezary_ napisał:
  Przyznam, że nie znam sposobu na skopiowanie tej tabeli do pliku tekstowego lub excelowego. Jest takowy sposób?
  Póki co niema, ale można by dorobić możliwość eksportu zawartości tej tabeli do pliku tekstowego i (lub) arkusza kalkulacyjnego *.ods (LibreOffice Calc).

  yogi009 napisał:
  Może nie "trudniejszy w obsłudze", raczej ma kłopoty ze sterownikami do urządzeń, co wynika z gównianej polityki producentów sprzętu. Sam interfejs jest obecnie dziecinnie prosty, a do konsoli nie ma obowiązku zaglądać. Poza tym genialny Window$ (w domyśle 10) w ogóle nie informuje, co sobie tam w danym momencie robi. A jak mu się czasem coś nie uda, jest duży kłopot z naprawą - wiadomo - zero informacji o kodzie źródłowym.
  Może to nie jest ten sam Linux co kiedyś, ale bez konsoli się czasami nie obejdzie. Sprawa sterowników też różnie wygląda. Niektóre komputery mają taką konfigurację sprzętową, że nie ma problemów ze sterownikami.

  gshesiu napisał:
  Witam. Pytanie takie mam: Czy obecnie można (lub jest to w planach) bezpośrednio z Kicad wygenerować pliki 3D płytki drukowanej dla dowolnego programu projektowania mechaniki 3D ?
  Zobacz menu Plik -> Eksportuj Zrzut ekranu pochodzi z wersji testowej Pcbnew.

  KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

  Wraz z dzisiejszym uaktualnieniem KiCada w systemie Linux Mint w Eeschema został wyłączony "stary system" zarządzania bibliotekami elementów. Obecnie dostępny jest system zarządzania bibliotekami elementów oparciu o znane już z Pcbnew tabele bibliotek elementów.

 • #1961 10 Lis 2017 23:25
  yogi009
  Poziom 42  

  Christophorus napisał:
  Może to nie jest ten sam Linux co kiedyś, ale bez konsoli się czasami nie obejdzie. Sprawa sterowników też różnie wygląda. Niektóre komputery mają taką konfigurację sprzętową, że nie ma problemów ze sterownikami.


  Chyba nie jest tak źle z linuksem, skoro całe linie notebooków z tym systemem sprzedają (żeby urwać cenę na licencji M$). Zasada jest prosta: decydując się na system linuks warto sprawdzić przed zakupem zgodność elektroniki użytej w komputerku, jaki nas interesuje. I potem jest cacy.

 • #1962 13 Lis 2017 10:36
  squeze
  Poziom 12  

  Mam pytanie w Kicad zrobiłem już kilka projektów ale teraz nadszedł czas że jeden projekt to kilka płytek PCB (płyta główna, płyta wykonawcza i jedna mała z czujnikiem).
  Jak najlepiej się za to zabrać żeby mieć to w jednym projekcie?

  Rysować na jednym schemacie ale dawać inne nazwy dla sieci (zasilania itp.) czy można tak że każda płytka ma swój schemat i potem swoją pcb?

 • #1963 13 Lis 2017 10:45
  atom1477
  Poziom 43  

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od projektu.

  Jeżeli te 3 płytki mają pracować osobno to bym je rysował oddzielnie. Osobno to znaczy w osobnych obudowach i w innych miejscach. Oczywiście połączone razem kablami w jeden system ale każda część tego osobna. Rysować osobno jest wygodniej bo każda część systemu teoretycznie możne zostać zmieniona. Oczywiście np. protokół komunikacyjny musi pozostać taki sam żeby to dalej działało. Ale można zmienić użyte elementy, wymiary płytek, a nawet napięcia zasilania. Albo dodać nowy moduł którego wcześniej nie było.
  Lepiej więc każdy moduł traktować jako osobny projekt.

  Co innego jeżeli te 3 płytki mają stanowić jeden układ. Np. być łączone Goldpinami w kanapkę.
  Wtedy wygodniej może być je rysować razem bo wymiary wszystkich płytek oraz położenie Goldpinów muszą być identyczne. Napięcie zasilania będzie też na 99% wspólne.
  Więc wtedy wygodniej rysować to jako jeden projekt bo od razu widać połączenie pomiędzy tych trzema płytkami.

 • #1964 13 Lis 2017 10:59
  squeze
  Poziom 12  

  To może rozwinę, płytka główna zawiera procesor + jego otoczenie ekosystem, płytka wykonawcza na niej będą tranzystory wykonawcze + złącza dla czujników, oraz dodatkowa płytka z wyświetlaczem LED i przyciskami. Elektrycznie wszystko będzie ze sobą spięte, napięcia i masa wspólna, wszystko też będzie w jednej obudowie z tym że oddalone od siebie jakieś 20cm.

 • #1965 13 Lis 2017 11:22
  Christophorus
  Poziom 41  

  Jeżeli projektowane urządzenie nie jest mocno rozbudowane możesz na jednaj planszy schematu podzielić je na trzy odrębne bloki, np. 1. Sterownik, 2. Moduł wykonawczy i 3. Panel sterujący. Później na jednaj planszy projektowej masz trzy grupy elementów z których projektujesz trzy odrębne płytki drukowane. Metoda to może być niewygodna z równych powodów, jak choćby od razu trzy płytki drukowane na jednym wydruku.

  Inna możliwość to trzy odrębne projekty, ale w jednym folderze projektu nie da się utworzyć bezpośrednio trzech odrębnych projektów. Trzeba dla każdego z nich utworzyć odrębny podkatalog na każdy z projektów podobnie jak na obrazku poniżej.

  KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

  Co do samego łączenia płytek możesz je połączyć bezpośrednio przewodami lub przewodami z użyciem złącz. Jest też możliwość połączenia płytek goldpinami, np. płytki sterownika i panelu sterującego pod kątem 90° za pomocą goldpinów kątowych.

 • #1966 16 Lis 2017 13:38
  squeze
  Poziom 12  

  Dziwna rzecz mi się przytrafiła. Nie mogę do padów footrpintu doprowadzić ścieżki (z niego też nie mogę poprowadzić).
  Tak jak na screenie. jak by była niewidzialna bariera :)
  KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach
  Dla innych footprintów jest dobrze, tylko z tym mam problem. Kiedyś już z niego korzystałem i było OK. Próbowałem go zaktualizować tzn usunąć i na nowo wczytać netlist. Pojawia się ale dalej to samo. Próbowałem go edytować jakieś tam kosmetyczne zmiany zapisać i wczytać jeszcze raz i też to samo.

  Jakiś pomysł co to za zong?

  -- EDIT --

  Oczywiście mea culpa :D ustawiłem za mały prześwit (16 mils) przez co ścieżki 20mils nie spełniały warunków i tyle w temacie.

 • #1967 16 Lis 2017 15:14
  yogi009
  Poziom 42  

  Zmień raster na dokładniejszy, ścieżka musi trafić w przecięcie na siatce rastra. Czasem też program nie daje pociągnąć ścieżki, jeśli np. odstępy są zbyt małe.

 • #1969 20 Lis 2017 21:02
  Christophorus
  Poziom 41  

  Owal w jakim sensie? Ścieżka, element graficzny? W Pcbnew i edytorze footprintów owal można spróbować poskładać z łuków, ale to mało wygodne rozwiązanie.

 • #1970 21 Lis 2017 05:52
  Pyzaczek
  Poziom 19  

  Christophorus napisał:
  Owal w jakim sensie? Ścieżka, element graficzny?

  Wszystko jedno. chodzi o kształt płytki. W moim konkretnym przykładzie chcę owalną płytkę o wymiarach 77 x 82 mm i nie wiem jak ją narysować :(

 • #1971 21 Lis 2017 07:26
  Cezary_
  Poziom 16  

  Na warstwie Edge.Cuts narysuj dwa łuki po 180 stopni i połącz ich końce dwoma odcinkami. Narzędzia rysowania łuków i odcinków masz na prawym obramowaniu okna programu PcbNew.

 • #1972 21 Lis 2017 10:34
  yogi009
  Poziom 42  

  Pyzaczek napisał:
  W moim konkretnym przykładzie chcę owalną płytkę o wymiarach 77 x 82 mm i nie wiem jak ją narysować


  Jest też rozwiązanie alternatywne, projektujesz płytkę prostokątną, eksportujesz ją do pliku pdf i poddajesz go edycji np. w Gimp'ie. Często ostateczne wykończenie płytki robię w programie graficznym. Możesz w ten sposób zrobić owal, albo każdy inny kształt, można też dodać tekst na obu stronach z określeniem kierunku ułożenia i ew. odbicia lustrzanego (nie wiem, jaką metodą będzie wykonywał płytkę).

 • #1973 21 Lis 2017 14:06
  squeze
  Poziom 12  

  Zamiast Gimp-a który jest do grafiki rastrowej proponuję Inkscape (do grafiki wektorowej).
  PDF czy SVG eksportowane z KiCAD to pliki wektorowe i żeby nie utracić jakości lepiej jest pracować na wektorach. Tyle że takie rozwiązanie dobre dla płytek domowych, jak ktoś zamawia to musi zrobić gerbera.

 • #1974 21 Lis 2017 14:26
  yogi009
  Poziom 42  

  Podczas importu pdf'a do Gimp'a wystarczy podać odpowiednią rozdzielczość i też nie tracimy na jakości. Podałem Gimp'a jako program bardziej rozpowszechniony.

 • #1975 21 Lis 2017 15:08
  Christophorus
  Poziom 41  

  Nie kombinujmy z programami graficznymi, bo za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, że płytkę można zaprojektować w Libre Office Writter. W Pcbnew w menu Plik jest opcja menu Importuj, gdzie można zaimportować pliki DXF z AutoCada lub DraftSight na odpowiednią warstwę i w ten sposób uzyskać zarys krawędzi płytki o nietypowym kształcie.

 • #1976 21 Lis 2017 15:53
  squeze
  Poziom 12  

  yogi009 napisał:
  Podczas importu pdf'a do Gimp'a wystarczy podać odpowiednią rozdzielczość i też nie tracimy na jakości. Podałem Gimp'a jako program bardziej rozpowszechniony.


  Tracimy bo powyżej tej rozdzielczości będzie już interpolowanie. Poza tym większość drukarek radzi sobie lepiej z wektorami niż z rastrem, Kolejna sprawa wielkość pliku (choć to w dzisiejszych czasach pomijalne), ale najważniejszy argument to możliwości modyfikacji/edycji.
  W wektorach każdy obiekt jest opisany matematycznie i można do dowolnie konwertować bez utraty jakości co w grafice rastrowej jest nieosiągalne.

 • #1977 21 Lis 2017 16:06
  Pyzaczek
  Poziom 19  

  Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ponieważ nie mam żadnego z tych programów czy mógłby ktoś przesłać mi gotowy plik. Po sprawdzeniu w wikipedii okazuje się, że jest to chyba elipsa. Tak czy owak ma to być rzut koła na płaszczyznę ustawioną pod pewnym kątem, albo przekrój walca pod pewnym kątem.KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

 • #1978 21 Lis 2017 22:39
  yogi009
  Poziom 42  

  I pieluchę też Ci zmienić? Gimp jest do pobrania za darmo, wystarczy w google wpisać "gimp download" albo podobną frazę. Lenistwo, aż tutaj czuć...

 • #1979 22 Lis 2017 06:26
  Pyzaczek
  Poziom 19  

  Senkju yogi009. Jak wrócę z pracy to zaraz pobiorę, zainstaluję, narysuję, przekonwertuję i odinstaluję. Tym bardziej, że w pracy zawodowej tak leniuchuję, że strach. A pieluchę być może już niedługo będzie trzeba mi zmieniać.
  Jeszcze raz senkju :)

 • #1980 22 Lis 2017 18:07
  Christophorus
  Poziom 41  

  Czyli to my mamy pobrać, zainstalować program, narysować elipsę i ją przekonwertować, a końcu usunąć "zbędny" program? Bo nikt nie ma nic innego do roboty tylko "odwalać robotę" za innych.

  Wracając do tematu możesz spróbować narysować tą elipsę w sposób jak to widać na obrazku poniżej. Jej wymiary 77x82 mm podzielić na pół, narysować odpowiednie linie wymiarowe i próbować połączyć odpowiednio łuki. Osobiście zrobiłem to w Eagle i wczytałem rysunek do Pcbnew bo rysowanie elipsy w Pcbnew to jakieś nieporozumienie lub ja nie umiem rysować. Tą samą metodą w Eagle zajęło mi to kilka minut. Efekt poniżej.

  KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach