Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 22 Nov 2017 19:30 426860 2652
    Pyzaczek
    Level 19  
    Christophorus wrote:
    Czyli to my mamy pobrać, zainstalować program, narysować elipsę i ją przekonwertować, a końcu usunąć "zbędny" program? Bo nikt nie ma nic innego do roboty tylko "odwalać robotę" za innych.
    Oczywiście, że nie. Prosiłem kogoś, kto ma ten program. Ale widzę, że narobiłem kłopotu - przepraszam.
    Korzystając z Waszych rad na pewno sobie poradzę. Dziękuję!
  • CSICSI
    User removed account
    User removed account  
    musculus
    Level 17  
    Pyzaczek wrote:
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ponieważ nie mam żadnego z tych programów czy mógłby ktoś przesłać mi gotowy plik. Po sprawdzeniu w wikipedii okazuje się, że jest to chyba elipsa. Tak czy owak ma to być rzut koła na płaszczyznę ustawioną pod pewnym kątem, albo przekrój walca pod pewnym kątem.

Mam program Solid Edge - narysowałem elipsę o żądanym rozmiarze, ale nie mam w tej chwili Kicada na tym komputerze i nie mam jak sprawdzić, czy się dobrze w nim wczytuje. Możesz sprawdzić, czy zadziała u Ciebie: Elipsa.zip Download (12.91 kB)
    Ale generalnie polecam program Solid Edge - wersja 2d jest darmowa, prosta w obsłudze, a jak czasami trzeba zrobić jakiś rysunek techniczny to jest jak znalazł. Narysowanie elipsy zajmuje znacznie mniej czasu niż napisanie posta na forum - jeśli z tą moją będzie coś nie tak to w ciągu minuty możesz narysować własną.
    User removed account
    User removed account  
    Pyzaczek
    Level 19  
    Dzięki!
    Ta elipsa składa się z odcinków, ale to nie jest problemem. Problemem jest niemożność ustawienia jej tam gdzie chcę? Gdy przy imporcie podaję współrzędne - środek elipsy jest w innym miejscu niż chciałbym go mieć. Przy próbie przesuwania jej - elipsa nie jest widoczna, co uniemożliwia jej odpowiednie pozycjonowanie.
    User removed account
    User removed account  
    Pyzaczek
    Level 19  
    Aaaaa, a ja zostawiałem "ptaszka" tylko przy uwzględnij rysunki dlatego nie widziałem elipsy przy przesuwaniu. Teraz jest O.K. Jeszcze raz dzięki.
    A jednak jest kolejny problem. Otóż wymiary elipsy w/g opcji "Wstaw wymiar" to 81,28 x 76,2 mm - to jeszcze jest do przyjęcia, ale po wydrukowaniu z pliku pdf wymiary realne to 78 x 73 mm - tak już nie może być. Co robić?
  • CSICSI
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pyzaczek wrote:
    po wydrukowaniu z pliku pdf wymiary realne to 78 x 73 mm - tak już nie może być. Co robić?
    Reklamacje do twórcy przeglądarki pdf, jeśli nie zaimplementował drukowania rozmiarów rzeczywistych, ewentualnie sterownik drukowania coś miesza…
    bajcik
    Level 12  
    Pyzaczek wrote:

A jednak jest kolejny problem. Otóż wymiary elipsy w/g opcji "Wstaw wymiar" to 81,28 x 76,2 mm - to jeszcze jest do przyjęcia, ale po wydrukowaniu z pliku pdf wymiary realne to 78 x 73 mm - tak już nie może być. Co robić?

Przy drukowaniu/generowaniu PDFa jest opcja skalowania po osiach x i y. Podziel sobie te liczby co podałeś, wpisz ilorazy do kicada i będzie się drukowało tak jak trzeba.
    musculus
    Level 17  
    Christophorus wrote:
    Coś jest nie tak z tą elipsą. Rysunek się wczytał, ale widoczna jest ramka rysunkowa, a elipsa już nie. (...) Coś jest nie tak z tym plikiem DXF. Utworzyłem plik DXF w programie FreeCAD (dostępny jest dla Linuksa i Windows) i rysunek importuje się do Pcbnew i wymiary są zachowane jeśli mierzyć w Pcbnew liniami wymiarowymi.

Ta moja elipsa do Solid Edge się wczytuje, więc pewnie po prostu Kicad jest "kompatybilniejszy" z FreeCAD-em niż z Solid Edge. Może da się coś w Solid Edge coś ustawić, żeby też DXF-y z niego dało się otworzyć w KiCadzie, ale to chyba już nieważne. Najważniejsze, że jest dostępne darmowe narzędzie do tworzenia DXF-ów dla KiCada. Jest to FreeCAD.
    TWl
    Level 21  
    musculus wrote:
    Coś jest nie tak z tą elipsą. Rysunek się wczytał, ale widoczna jest ramka rysunkowa, a elipsa już nie

Podeślij plik DXF, który Kicad źle wczytuje. Może coś poradzimy :)

TW
    musculus
    Level 17  
    TWl wrote:
    musculus wrote:
    Coś jest nie tak z tą elipsą. Rysunek się wczytał, ale widoczna jest ramka rysunkowa, a elipsa już nie

Podeślij plik DXF, który Kicad źle wczytuje. Może coś poradzimy :)

TW

Jest dołączony jako załącznik w poście nr 1983. Ale chyba szkoda marnować na to czasu, skoro już jest działające rozwiązanie (FreeCAD).
    User removed account
    User removed account  
    MES Mariusz
    Level 36  
    Niech mi ktoś przypomni jak w KiCad wersja 4.0.4 zakutualizować na chchemacie użyty symbol z tym, który został zaktualizowany w bibliotece?

1). Rysując schemat użyłem symbolu z podłączonej biblioteki. Po jakimś czasie zmodyfikowałem bibliotekę. Jak zaktualizować ten symbol na schemacie, bez usuwania go ze schematu i ponownego umieszczania komponentu z biblioteki?

2). Jak zastąpić komponent na schemacie innym, bez usuwania go i dodawania nowego komponentu z biblioteki?
    marianm68
    Level 17  
    Na pytanie 1: "Widok - Odśwież widok" albo "F3"

MES Mariusz wrote:
    2). Jak zastąpić komponent na schemacie innym, bez usuwania go i dodawania nowego komponentu z biblioteki?

Tego pytania nie rozumiem. Możesz rozwinąć. Mi to wygląda na zagadkę typu: "Jak zjeść ciastko i nadal mieć ciastko?"
    MES Mariusz
    Level 36  
    marianm68 wrote:
    Na pytanie 1: "Widok - Odśwież widok" albo "F3"

MES Mariusz wrote:

Tego pytania nie rozumiem. Możesz rozwinąć. Mi to wygląda na zagadkę typu: "Jak zjeść ciastko i nadal mieć ciastko?"

W innych softach EDA można znaleźć taką funkcję jak "Update componens from library". Po jej wybraniu wszystkie komponenty użyte w schemacie (biblioteka tymczasowa) zostaną zaktualizowane do takich, jakie znajdują się w bibliotece głównej.
    fred4u
    Level 24  
    MES Mariusz wrote:

W innych softach EDA można znaleźć taką funkcję jak "Update componens from library". Po jej wybraniu wszystkie komponenty użyte w schemacie (biblioteka tymczasowa) zostaną zaktualizowane do takich, jakie znajdują się w bibliotece głównej.

W okienku właściwości symbolu masz przycisk "Reset to Library Defaults" który powinien zrobić to co jest Ci potrzebne.
    User removed account
    User removed account  
    MES Mariusz
    Level 36  
    Czy w domyślnych bibliotekach KiCad-a znajdę obudowę SOP-6 (DIP6 w wersji SMD) ? Przeglądam i nie widzę. To samo DPAK / SOT428
    MES Mariusz
    Level 36  
    Christophorus wrote:
    Można też zamieniać elementy globanie wybierając z menu Edytuj -> Edit Components to Symbol Library Links - wersja testowa nie jest w pełni przetłumaczona. Otworzy się duże okno z obrazka poniżej. Wybieramy z listy elementów daną grupę elementów i klikamy przycisk Browse Libraries co otworzy okno (ze starszych wersji KiCada) przeglądania i dodawania bibliotek. Wybór innego elementu spowoduje globalną zmianę wszystkich elementów tego samego typu na planszy schematu.

Od której wersji to weszło, pamięta ktoś?
    User removed account
    User removed account  
    ZbeeGin
    Level 39  
    MES Mariusz wrote:
    Od której wersji to weszło, pamięta ktoś?

To jeszcze nie "weszło".
    Taka tabela jest dostępna już od dawna wersjach deweloperskich. Niestety obecnie warto poczekać z używaniem wersji testowych z powodu wprowadzenia mechanizmu tabel bibliotek też do schematów. Jeśli zaś ktoś bardzo chce użyć najnowszych kompilacji, to obowiązkowo niech zrobi kopie projektów.
    ZbeeGin
    Level 39  
    Niestety opcja: Rysuj wartości footprintów. Nie uwzględnia nowych reguł związanych z konstrukcją footprintów, gdzie wartość jest umieszczana na warstwach legendy montażowej (F.Fab/B.Fab).

Trzeba, każdemu footprintowi dodać tekst na warstwie opisowej z odwołaniem do jednego z domyślnych pól:
    %Rpobiera nazwę odnośnika. Jeśli element miał odnośnik np. R123 to zamiast %R automatycznie podstawione zostanie R123.
    %Vpobiera wartość. Jeśli wartość elementu była np. 10k to zamiast %V zostanie automatycznie umieszczone 10k.

Można też miksować tekst stały z tekstem odwołania: np. "Wartość: %V" da w rezultacie "Wartość: 10k".

Aby tekst nie przeszkadzał podczas projektowania płytki, można im nadać atrybut Niewidoczny i wyłączyć w bocznym panelu wyświetlanie wartości, a przy generowaniu Gerberów wymusić ich rysowanie nawet jeśli nie są widoczne.
    squeze
    Level 13  
    Dzięki za pomocna odpowiedź.
    mam jeszcze pytanie, czy jest możliwe i ewentualnie jak zrobić frezowanie na PCB, tzn nie chcę mieć linii cięcia przez całą grubość płytki ale nacięcie tak by potem można było samemu odłamać fragment.
    Cezary_
    Level 17  
    Masz na myśli tzw. rylcowanie?
    To już raczej sprawa uzgodnień z wykonawcą PCB. Zwykle linie rylcowania są liniami obrysowymi płyty (warstwa Edge.Cuts).
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam.

Zastanawiam się, czy źle szukam, czy może w domyślnych bibliotekach brakuje popularnych złącz DB9, DB15, DB25 (wszystkie w odmianach M lub F, kątowe, proste)?

Polecacie jakieś (czyjeś) dobrz zrobione biblioteki do złącz DBx ?