Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 17 Sty 2018 12:45 388028 2195
  • #2011 17 Sty 2018 12:45
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego KiCad tak specyficznie podłącza pady GND do poligonów GND?
    Masa wylana zarówno na top jak i na bottom.

Po lewej na ukos, po prawej na krzyż, zielone pola miedzi GND na bottomie podłączone do pinów po prawej stronie, a do pinów po lewej już nie?

• #2012 22 Sty 2018 10:24
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Właśnie zerknąłem na stronę jednego ze składników KiCAD-a (GerbView) i widzę, że jest on sprzedawany / rozwijany komercyjnie:
    http://www.gerbview.com/index.html - czy więc GervView z pakietu KiCad jest wersją daromową?

Na stronę GerbView zerknąłem szukając namiarów na programistę od importu Gerberów, a w szczególności drill-i, gdyż borykam się z tematem poprawności automatycznego importu owiertu, konkretnie potrzebuję rozeznać się, jakie warunki muszą być spełnione by drill załadował się poprawnie (bez podawania detali formatu z ręki). Temat istotny, ale tutaj poboczny (tu raczej zastanawiam się nad licencją darmowego KiCad-a w kontekście komercyjnego GerbView-a.

• #2013 22 Sty 2018 10:50
    Cezary_
    Poziom 16  

Skąd wiadomo, że to nie zbieżność nazwy? Wygląd okna tego programu jest inny, niż tego z pakietu KiCad.

• #2014 22 Sty 2018 11:24
    Christophorus
    Poziom 41  

To może być zbieżność nazwy, ta komercyjna przeglądarka wygląda inaczej, więc "po wyglądzie" raczej nie jest to ta przeglądarka z KiCada.

Podobnie jest ze starym programem Autotrax dawnej firmy Protel. Obecnie też jest program Autotrax DEX PCB do projektowania układów elektronicznych, ale to inna firma i inny program. Zbieżna jest tylko nazwa.

• #2015 24 Sty 2018 11:38
    TWl
    Poziom 19  

MES Mariusz napisał:
    Witam.

Właśnie zerknąłem na stronę jednego ze składników KiCAD-a (GerbView) i widzę, że jest on sprzedawany / rozwijany komercyjnie:
    http://www.gerbview.com/index.html - czy więc GervView z pakietu KiCad jest wersją daromową?

Witam i o zdrowie pytam,

Program, który znalazłeś nie ma nic wspólnego z KiCadem. Zwykła zbieżność nazw.

TW

• #2019 22 Lut 2018 17:42
    Cezary_
    Poziom 16  

To wygląda na pakiet PPA, instalujący się w Linuxie, np: ppa:js-reynaud/ppa-kicad

• #2021 22 Lut 2018 21:24
    Cezary_
    Poziom 16  

Dzisiejsza, nocna kompilacja dla Windows, też się przedstawia jako wersja 5.

• #2022 23 Lut 2018 11:25
    Christophorus
    Poziom 41  

Poniżej można zapoznać się z nowościami w wersji 5 KiCada. Można w ustawieniach Youtube włączyć polskie napisy, ale z jakością tłumaczenia może być różnie.

Link

• #2023 25 Lut 2018 17:22
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Teraz wszyscy się rzucą na wersje deweloperskie, potem 100 pytań w wątku jak projekty naprawić by dalej je odczytywać w wersji 4...

• #2024 25 Lut 2018 19:21
    Christophorus
    Poziom 41  

A więc Eeschema 4.0.7 obecnie nie robi większych problemów z otwarciem plików zapisanych w Eeschema 5. Wyświetla się komunikat z obrazka poniżej, ale schemat otwiera się poprawnie. Kiedy schemat z wersji 5 zmodyfikujemy w Eeschema 4.0.7, zapiszemy zmiany to schemat otwiera się bez poniższego komunikatu. Trzeba jednak uważać przy odzyskiwaniu i zamianie elementów w czasie otwierania schematu z wersji 4.0.7 w wersji 5. Zdarzyło się mi, że jedna z testowych wersji Eeschema przy anulowaniu odzyskiwania i zamiany elementów na planszy schematu uszkodziła plik schematu pomimo braku jego zapisania! Zamiast niektórych elementów z niestandardowych bibliotek pojawiły się prostokąty z pytajnikami. Nie zrobiłem zrzutu ekranu, a dziś próbowałem wywołać tą usterkę ale się mi nie udało. Może została naprawiona?

Natomiast otwarcie projektu płytki z Pcbnew 5 w wersji 4.0.7 Pcbnew wyświetla komunikat widoczny poniżej. Po jego zamknięciu przyciskiem OK otwiera się edytor Pcbnew z pustą planszą projektową. Jak odzyskać projekt płytki? U mnie w folderze z projektem podczas zapisywania projektu płytki w Pcbnew 5 utworzony zostaje plik - kopia bezpieczeństwa, który ma zmienione rozszerzenie pliku z *.kicad_pcb na *.kicad_pcb-bak. Wystarczy zmienić rozszerzenie pliku usuwając końcówkę -bak i plik z projektem płytki można otworzyć w Pcbnew 4.0.7.

Podczas testowania Kicada w wersji 5 kopia bezpieczeństwa projektów to podstawa. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że coś nie będzie działało prawidłowo w programie, coś pójdzie nie tak. Wówczas plik z projektem może zostać bezpowrotnie uszkodzony lub jego naprawa będzie wymagała dużo wysyłku.

Zasada ta dotyczy nie tylko Kicada. Co jakiś czas pojawiają się na Forum pytania jak odzyskać np. pracę magisterską, pisaną książkę, gdzie plik został uszkodzony. Kopia bezpieczeństwa nie była wykonywana i czasami nie ma wyjścia jak zacząć pracę od nowa. Gdyby była aktualna kopia bezpieczeństwa wystarczyło by z niej skorzystać.

• #2026 27 Lut 2018 10:36
    arturromarr
    Poziom 17  

Jak dla mnie rewelacja.
    Tabela elementów, podświetlanie węzłów w schemacie, unifikacja bibliotek, eksport do STEP, przeźroczystości warstw. Dla mnie jednak największą funkcjonalnością będzie odwracanie płytki. Brakuje mi tego odkąd narysowałem pierwszą drugą warstwę miedzi.
    Dzięki za link do prezentacji, bo pracuję zawsze na stabilnych wersjach z repo Debiana i nawet nie wiedziałbym co będzie w przyszłości.

PS:
    Zaimportowałem stary projekt do KiCAD 4, który składa się z dwóch płytek. Bardzo mi się podoba realistyczna wizualizacja płytek i szkoda mi że nie wyświetla drugiej płytki. Czy jest jakaś metoda, żeby to ominąć, czy muszę połączyć obie płytki krawędziami w jedną?KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

• #2028 27 Lut 2018 14:20
    Mariusz25183
    Poziom 12  

Witam serdecznie

Poszukuję bibliotek do KiCada układów Altery:

EPF10K50VRC240-3,
    EP1C6Q240C8N,
    Max II EPM1270T144C5.

Podpowie ktoś z forumowiczów gdzie znajdę powyższe biblioteki? Być morze ktoś posiada w swoich zbiorach. Będę niezmiernie wdzięczny.

• #2029 27 Lut 2018 18:53
    arturromarr
    Poziom 17  

Christophorus napisał:
    U mnie działa jednoczesna wizualizacja 3D dwóch płytek drukowanych.

Jaką masz wersję?
    Ja sprawdzałem na 4.0.5 pod Debian Linux, oraz 4.0.7 pod M$. Robiłem w pustym projekcie dwa i kolejne zarysy płytek. W 3D widoczna jest zawsze ostatnio narysowana.

• #2030 27 Lut 2018 19:50
    Christophorus
    Poziom 41  

Projekt był utworzony w wersji 4.0.2 pod Windows. Dziś otworzyłem go w testowej wersji 5 w systemie Linux Mint. Może coś z krawędziami płytki jest nie tak. Są na innej warstwie lub nie stanowią zamkniętego prostokąta? U mnie krawędzie są na warstwie Edge.Cuts. Właśnie wczytałem ten sam projekt w wersji 4.0.7 pod Windows, ale otrzymuję komunikat o błędzie i płytki są połączone w jedną. Może to zależy od wersji KiCada?

• #2031 27 Lut 2018 20:12
    arturromarr
    Poziom 17  

Oczywiście mam zamknięte krzywe na warstwie Edge.Cuts.
    Widać, że sporo przypadkowości w zależności od wersji przy czytaniu dwóch zarysów.
    Fajnie jakby była taka możliwość, bo wygodnie jest tworzyć wielo-płytkowe układy w ramach jednego projektu.
    Może kiedyś zrobią funkcjonalne wsparcie dla takich projektów, a póki co trzeba kombinować.
    Połączyłem obydwa obrysy cienkim paskiem płytki, może to taka prowizorka ale musi być.
    Przy tworzeniu dokumentacji wykonawczej itak muszę to dzielić na osobne płytki więc wystarczy wtedy poprawić jeden bok płytki.

• #2032 27 Lut 2018 20:29
    Christophorus
    Poziom 41  

Zrzut ekranu z postu #2027 to ten sam projekt z wersji 4.0.2 otwarty w wersji 5 KiCada w systemie Linux w dniu dzisiejszym. O ile mnie pamięć nie zawodzi w wersji 4.0.2 widok 3D tych płytek był odrębny jak na obrazku z postu #2027.

Pamiętam, że w jednej wczesnych wersji miałem też taki "dwupłytkowy" projekt i kiedy włączyłem autorouter to ścieżki były trasowane na dwóch płytkach jednocześnie. Wyglądało to interesująco, choć efekt pracy autoroutera pozostawiał trochę do życzenia.

• #2033 15 Mar 2018 15:03
    arturromarr
    Poziom 17  

Jako ciekawostkę z pogranicza programów wspomagających mogę pokazać płytki z wcześniejszego postu zaimportowane do FreeCad za pomocą dodatki StepUp.
    KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziachKiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

• #2034 17 Mar 2018 22:25
    Christophorus
    Poziom 41  

W załączniku znajduje się polskie menu do testowej wersji KiCada 5. Jest ono ukończone w około 83% na chwilę obecną i jest "pełniejsze" niż to dostępne wraz z testową wersją programu.

W systemie Windows plik należy skopiować (po rozpakowaniu) do lokalizacji C:\Program Files\KiCad\share\kicad\internat\pl\ zastępując oryginalny plik kicad.mo lub lokalizacji w której mamy zainstalowanego KiCada w wersji 5.
    W systemie Linux (Mint) jest to lokalizacja /usr/share/kicad/internat/pl/

Zalecane jest utworzenie kopii zapasowej pliku kicad.mo. Tłumaczenie nie było sprawdzane z wersją 4.x.x KiCada i raczej będzie mało zgodne ze starszą wersją tego programu.

• #2035 18 Mar 2018 09:05
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Z tymi tłumaczeniami dla wersji testowej 5.0 - i nie tylko - to jest tak, że nawet jak będziesz miał 100% przetłumaczone, to jeśli nie będziesz na bieżąco pobierał nowych źródeł, i aktualizował tłumaczenia to po tygodniu zobaczysz, że ze 100% zrobiło się nagle tylko 80%, z czego większość nieprawidłowych to będą tłumaczenia "niepewne".

Wszystko przez to, że koderzy nie rozpieszczają tłumaczy. Tu postawi się spację więcej, tu coś co było z małej litery, nagle jest z dużej, albo "Nie. To jest źle napisane, napiszemy to jeszcze raz". No dosłownie takie perdoły. Programiści po prostu są w tym względzie niekonsekwentni. Jest zestaw polis jak pisać kod, ale nie ma zestawu polis jak pisać GUI. I nie dziwne jest, że potem nie ma komu tłumaczyć, bo ileż można wykonywać "syzyfowe prace"...

• #2036 18 Mar 2018 10:17
    Christophorus
    Poziom 41  

Wiem o tym, że bez aktualizacji kodów źródłowych tłumaczenie się "cofa wstecz". W Linuksie wystarczy zaktualizować KiCada, aby zobaczyć, że niektóre przetłumaczone pozycje GUI stały się ponowie nieprzetłumaczone. Dlatego nie śpieszę się z tym tłumaczeniem, bo wiem, że póki nie będzie wersji "finalnej" KiCada to tłumaczenie to jest syzyfową pracą.

Pomiędzy kodami źródłowymi z dnia wczorajszego i sprzed tygodnia "uciekło mi" nieco ponad 50 pozycji w GUI.

• #2037 19 Mar 2018 19:00
    ZbeeGin
    Poziom 38  

No dobra. Jeśli ktoś chce sobie na czysto zainstalować pełną ale "nieoficjalną" wersję 5.0-RC2 to mój testowy instalator został przygotowany na nowo by zawierał pełen zestaw pakietu: http://kicad-centrum.pl/do-pobrania/wersje-testowe Jest to wersja dla systemu Windows, skompilowana pod 32bity.
    Domyślnie instaluje się w

Code:
    C:\KiCad5
    by nie nadpisał innych wersji programu. Przed instalacją proszę jednak o zrobienie kopii folderu
    Code:
    %APPDATA%\kicad
    jak i kopii projektów, które chcielibyście tą wersją otwierać.

• #2038 26 Mar 2018 21:54
    leonow32

Poziom 30  

Czy wersja 4.0.7 umożliwia automatyczne przesuwanie istniejących ścieżek podczas rysowania nowej ścieżki?

Od nowych wersji zawsze odpychają mnie domyślne biblioteki, które są paskudne. Chociażby symbol NE555 na schemacie wygląda jak jakaś kupa. Czy jest jakiś wygodny sposób na przenoszenie własnych symboli między wersjami programu?

• #2039 28 Mar 2018 16:12
    arturromarr
    Poziom 17  

leonow32 napisał:
    Czy wersja 4.0.7 umożliwia automatyczne przesuwanie istniejących ścieżek podczas rysowania nowej ścieżki?

Takt, trzeba być w trybie open GL lub Cairo (menu: Widok) i rysując ścieżkę prawym klawiszem ustawić w opcjach trasowania.
    leonow32 napisał:
    Od nowych wersji zawsze odpychają mnie domyślne biblioteki, które są paskudne. Chociażby symbol NE555 na schemacie wygląda jak jakaś kupa. Czy jest jakiś wygodny sposób na przenoszenie własnych symboli między wersjami programu?

Tak, biblioteki schematowe wystarczy przekopiować do katalogu KiCad/share/kicad/library. W edytorze płytek jeśli stare były w wersji 3. trzeba wczytać kolejno stare i zapisać na nowo bo zrobiono w nich rewolucję. Pomiędzy wersjami od 4-tej powinno wystarczyć przekopiowanie równierz przy płytkowych tyle , że w katalogo KiCad/share/kicad/modules.
    Chyba ujednolicili z wersjami pod Linuxa bo wcześniej w 3-kach pod M$ nie było kicad po share.

• #2040 17 Kwi 2018 09:04
    leonow32

Poziom 30  

Co się stało z opcją Zapisz jako w EESCHEMA? Właśnie obczajam wersję 4.0.7 i zdziwiłem się, że nie ma. Poszperałem w necie i okazuje się, że schema można zapisać w nowym pliku, kiedy EESCHEMA otworzymy z C:\Kicad\bin\eeschema.exe a jeśli przez manager projektu to nie. Wtf? Jaki sens takiego udziwnienia?

We wcześniejszych wersjach miałem zwyczaj kopiowania bloków schematu między schematami, np. blok zasilacza, wyświetlacz i inne często używane elementy. Miałem jeden wielki schemat, gdzie takie właśnie gotowe bloczki sobie gromadziłem i potem tylko kopiowałem do docelowego schematu to co było potrzebne. Jak ugryźć ten temat w nowej wersji?