Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 15 Jan 2019 19:37 447389 2825
Texa Poland
    User removed account
    User removed account  
  • Texa Poland
    kondzio98
    Level 13  
    Pierwsze co przyszło mi do głowy to też przelotka z odcietego wyprowadzenia.

Następny problem: chcę zrobić wypełnienie stref na pcb, robię wszystko na podstawie zaimplementowanego podręcznika pcbnew.

Wybieram warstwę , klikam funkcję "Dodaj strefę " , w oknie "właściwości stref miedzi " zaznaczam wszystko wg. podręcznika, klikam ok, rysuję strefę, kończę rysować strefę 2-krotnym kliknięciem - strefa narysowana, następnie z menu kontekstowego myszki wybieram >strefy > wypełnij.(robię to w obszarze strefy)
    Tyle że funkcja "wypełnij" jest nie aktywna - nie wiem dlaczego.
    Ściągnąłem " KiCAD w pigułce" twojego autorstwa i wykonałem jeszcze raz i nadal nic.
    W menu kontekstowym aktywna niby jest funkcja: wypełnij wszystkie strefy - klikam , ale nic się nie dzieje.

Zmieniałem zestawy narzędzi w menu Ustawienia i wyskoczył komunikat : Wyswietlanie stref wyłączone .
  • Texa Poland
    chudybyk
    Level 31  
    kondzio98 wrote:
    Tyle że funkcja "wypełnij" jest nie aktywna - nie wiem dlaczego

A czy w obszarze wypełnionym jest przynajmniej jeden pad z połączeniem takim jak strefa? Jeśli nie, to trzeba wymusić rysowanie stref "niepodłączonych". Z drugiej strony nie ma to większego sensu praktycznego.
    Natomiast tryb wyświetlania stref przełącza się trzema ikonkami z lewej.
    kondzio98
    Level 13  
    chudybyk wrote:

A czy w obszarze wypełnionym jest przynajmniej jeden pad z połączeniem takim jak strefa? Jeśli nie, to trzeba wymusić rysowanie stref "niepodłączonych". Z drugiej strony nie ma to większego sensu praktycznego.
    Natomiast tryb wyświetlania stref przełącza się trzema ikonkami z lewej.

No właśnie w oknie stref miedzi jest informacja że jak nie zaznaczę jakiejś strefy , to ona pojawi się tyle że będzie nie podłączona.
    Tak, nie ma to większego sensu praktycznego, ale mimo wszystko to taka strefa niepodłączona powinna i tak się pojawić .

Używam tych 3 ikonek z lewej i komunikat- wyświetlanie stref wyłączone -wciąż się pojawia. Przeszukałem menu żeby znaleźć funkcję włączenia stref ale nic takiego nie znalazłem.

Dodam że w obszarze wypełnionym są elementy z padami, z połączeniem takim jak strefa.
    chudybyk
    Level 31  
    kondzio98 wrote:

Używam tych 3 ikonek z lewej i komunikat- wyświetlanie stref wyłączone -wciąż się pojawia.

Czyli nie da się przełączyć na ikonkę: KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach ?
    Na Twoim zrzucie ekranu aktywną masz ikonkę poniżej - czyli wyłączone pokazywanie stref. Używam KiCada 5.0.2 i włączenie zawsze pokazuje strefy, nawet w innych trybach wyświetlania (klawisze F9, F11, F12).
    kondzio98
    Level 13  
    Używałem tej pierwszej ikonki i nic .
    Zrzut ekranu pokazuje akurat jak używałem tej trzeciej.

Zrobiłem nowy prosty projekt, z kilku elementów tht żeby sprawdzić jeszcze raz procedurę.
    Klikam na strefę ppm , z menu wybieram wypełnij strefę (ta funkcja tu jest aktywna akurat), wyświetlane okno z projektem pcb „mrugnie” i nic.
    chudybyk
    Level 31  
    Spróbuj w innym trybie (klawisze F9, F11, F12), albo dla wersji 4.0 tryby Default/OpenGL/Cairo.
    Sprawdź, czy nie używasz jakiejś wersji developerskiej, w której są niepoprawione bugi.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Zmiany trybów nic nie dają. 
    Kicada pobrałem ze strony www.kicad-pcb.org/ i wątpię żeby to była jakaś developerska wersja. 

Stworzyłem następny nowy projekt, gdyż stwierdziłem że program sam z siebie niczego nie blokuje - skoro u innych działa bez zarzutu, to tylko ja coś źle robię. Projekt na samych elementach tht (4 tranzystory w to 92) – wydaje mi się że elementy mieszane też przyczyniają się do problemu zrobienia strefy. 
    Co się stało ? 
    Rysuje strefę , wszystko wg. podręcznika, klikam na zakończenie 2 razy i strefa od razu wypełniła się (patrz PrtScr). I tutaj przełączanie widoku stref działa dokładnie jak na twoim filmie.

Natomiast w pierwotnym projekcie zauważyłem że te trzy ikonki od przełączania widoku stref mogą być włączone wszystkie 3 naraz (patrz prt scr). Dodatkowo usunąłem z niego elementy smd.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Gdzie znajdują się jeszcze jakieś ustawienia odnośnie stref miedzi ?
    Cały czas otrzymuje komunkat "wyswietlanie stref wyłączone" choć z menu po lewej mam je włączone .
    KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Tak właśnie robię.

Tutaj np. stworzyłem nowy projekt i z tworzeniem stref nie ma problemu. KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Mógłbyś powiedzieć dokładniej, gdzie sprawdza się parametry gotowej strefy?
    W każdym razie, gdy mam otwarty załącznik od Ciebie i klikam PPM żeby otworzyć menu kontekstowe to pcbnew jest natychmiastowo zamykany.
    Podświetliło ścieżke GND - co to oznacza ?
    Nie wiem czy nie spróbować usunąć i od nowa zainstalować kicada.

Oprócz tego próbowałem z ciekawości zrobić strefę na płytce z twojego załącznika - nie da się. Mam wrażenie , że program jest jakby zacięty w tej funkcji - klikam wypełnij - ekran "mrugnie " i nic .

Odnośnie płytki, to po prostu na szybko porozmieszczałem elementy i połączyłem je.
    Chciałem sprawdzić czy już to dodawanie stref będzie działać .
    Bo jeżeli dodawanie stref nie bedzie działać , to nie mogę wykonać połączeń wysepkowych.(wiem jak powinno być projektowane pcb pod w. cz.)
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Zmieniłem parametry wg. twojego zał. i działa.
    Jak porównałem poprzednie parametry i te które ty wpisałeś to dochodzę do wniosku że były one ponadnormatywne i program nie potrafił ich zrobić.
    Program domyślnie ustawił takie, że nie może wytworzyć strefy.
    1.Chciałbym żeby program zapamiętał parametry strefy podane przez ciebie, bo w oknie strefy są ustawione te domyślne i za każdym razem muszę je poprawiać.

2. Odnośnie połączeń wysepkowych: mam 2 elementy z zaznaczoną pomocniczą linią połączenia, rysuję połączenie za pomocą "dodaj strefę " - ale program nie czyta tego jako poł. eletryczne i pady są odizolowane od takiej wysepki.
    Edytowałem pad kl. E -> Lokalny prześwit i ustawienia - i tu jest coś o połączeniu termicznym,jego prześwicie i szer. poł.
    Zaznaczam i klikam ok, ale też nic.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Christophorus wrote:

Co po połączeń wysypkowych każda strefa musi być przypisana do określonej sieci na płytce.

Chwilę mi zajęło zrozumienie na jakiej zasadzie spisane są sieci w oknie stref miedzi .
    Myślałem mniej więcej tak: jeden element i każdego jego wypr. to osobna sieć.
    A to jest na zasadzie punktu wspólnego/węzła dla danej grupki elementów , a nazwa sieci jest wzięta od jednego z elementów węzła.
    Połączena teraz są poprawne.

Mam następny problem, wykonałem połączenia i dodałem strefę podłączoną pod GND.
    Tyle że strefa GND łączy się ze wszystkimi wysepkami,(wszystko zlało się w jedną strefę) nie wiem dlaczego.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    W zał. projekt.
    W oknie stref przestawiam parametry. Jest jedna zmiana, otóż szynę zasilającą wykonałem za pomocą kl. W, jako ścieżkę i strefa GND nie łączy się z nią i widać na niej zmiane prześwitów, gdy zmieniam parametry strefy. Natomiast z innymi strefami zlewa się w jedno.
    chudybyk
    Level 31  
    Jeśli już nakładasz na siebie strefy, to daj im różne priorytety, bo KiCad nie wie, co zrobić przy obszarach wspólnych.
    Na przykład pole masy zaznacz we właściwościach "zone priority level" na 0 a te małe wysepki na 1 lub więcej. Wtedy prawidłowo wyleje wszystkie.
    Zawsze sprawdzaj rysunek płytki przez DRC - wiele Ci powie o problemach ze strefami i nie tylko.
    Jeszcze kilka uwag:
    - połączenia do padów "thermal relief" masz grubości 0.027mm. Czy taki włosek to nie za mało? Przeciągniesz lutownicą i się pourywa. Reszta parametrów strefy jakby też "o włos", ale może tak właśnie chcesz.
    - nawet jeśli chcesz zrobić połączenie warstwą miedzi, to najpierw połącz to ścieżką - nawet cienką. Będzie mniej problemów z lutowaniem i i DRC.
    - zamiast męczyć się z plackami miedzi możesz sobie zdefiniować kilka grubości ścieżek i wymusić połączenia grubymi. Chociaż przyznaję, że przy niektórych ścieżkach warto się wspomóc wypełnieniem.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Priorytety przestawiłem - teraz jest ok.

-tak , połączenia padów miały domyślnie poustawiane takie wąskie łącza, teraz ustawiłem pod siebie.
    - dobrze wiedzieć.
    - tak robiłem, ustawiałem grubą ścieżkę i łączyłem , ale narzędzie stref jest chwilami niezastąpione , ogólnie pcb wygląda też lepiej.

Chce się upewnić co do parametrów strefy.
    - czy parametry zaznaczone na czerwono dotyczą kolejno : "prześwit" -zmiana prześwitu między jedną a drugą strefą (między wysepkami np.) ? - i co daje zmiana parametru "szerokość minimalna" , program raz poinformował mnie że ten parametr musi być mniejszy niż "szer. łącza" w parametrach zazn. na zielono.

Co do parametrów zazn. na zielono to wiem że dotyczą już tylko samych padów w strefach - chyba że się mylę .

Christophorus wrote:
    Tranzystory Q2 i Q3 możesz umieścić po stronie ścieżek funkcją Odbij skrót klawiaturowy F jak na obrazku poniżej. Po co robić płytkę dwuwarstwową dla kilku pól lutowniczych?

Wiem o tym ale ta funkcja robi to tak że obraca element i w skutek czego skrajne wyprowadzenia tych tranzystorów są zamieniane. W przypadku tych obudów nie przeszkadzało by to zbytnio, ale robiąc tak przy innych elementach chyba istnieje ryzyko zamiany wyprowadzeń.
    Ja to tak zostawiłem bo chce je przylutować od strony ścieżek - na wysepkach jest dużo miejsca.
    chudybyk
    Level 31  
    kondzio98 wrote:
    czy parametry zaznaczone na czerwono dotyczą kolejno : "prześwit" -zmiana prześwitu między jedną a drugą strefą (między wysepkami np.) ? - i co daje zmiana parametru "szerokość minimalna" , program raz poinformował mnie że ten parametr musi być mniejszy niż "szer. łącza" w parametrach zazn. na zielono.

"Prześwit" to minimalny odstęp od czegokolwiek - z takim odstępem będzie wylewana strefa na brzegach ścieżek, padów, stref o wyższym priorytecie itp. w tej samej warstwie.
    "Szerokość minimalna" to chyba szerokość linii, którą będzie rysowany środek strefy. Zmień sobie typ strefy na "hatched" (po polsku chyba "kreskowany") i zmniejsz to do niskiej grubości. Powinno być widać siateczkę w środku wypełnienia.
    User removed account
    User removed account  
    kondzio98
    Level 13  
    Christophorus wrote:
    Funkcja odwraca element bo go przenosi na drugą stronę płytki. Tranzystory montowane są wówczas po stronie ścieżek, dzięki czemu unikasz przelotek i kilku pól lutowniczych na warstwie górnej. Jeśli schemat narysowany jest poprawnie to takie przeniesienie tranzystora nie zamieni mu wyprowadzeń pod kątem doprowadzenia do błędu. Co najwyżej trzeba będzie zmienić sposób prowadzenia ścieżek.

Myślałem że wyprowadzenia na pewno będą zamienione i dla pewności dałem przelotki, nie obracając elementu..
    Aczkolwiek, z tego co piszesz to będę używał w przyszłości funkcji "odbij".

Chudybyk : dzięki za wyjaśnienie.
    musculus
    Level 17  
    Mam takie pytanie: Czy w KiCAD-zie istnieje możliwość deklarowania napięć między netami i ustawiania różnych dystansów w zależności od napięcia?